Jump to content
Dogomania

Wyrobienie rodowodu


odpmi

Recommended Posts

napisz maila do hodowcy, nie powinien robić kłopotu - ja dostałam wypis przodków od hodowcy razem z metryką.
Panie w oddziale mogą mieć kłopot chyba że rodzice Twojego psa są zarejestrowani w tym samym oddziale ;) Wydaje mi się że wszystkie dokumenty są w Wawie, a w oddziałach są ew tylko papiery psów zarejestrowanych u nich (ale tego też nie jestem pewna) i nic po za tym ;)
Rodowody wydaje W-wa, a nie oddział.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[quote name='AgaCzips']po prostu chciałam mieć jego rodowód, wgląd na przodków tyle...

a czy jest możliwość aby w związku powiedzieli mi jego dziadków, pradziadków itd, czy Panie tam nie są aż tak miłe?:roll: Oczywiście mówię o osobistym odwiedzeniu oddziału.[/QUOTE]
tak 8 lat nie interesowały Ciebie te informacje skąd nagła potrzeba posiadania rodowodu? ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam
jestem tu nowa i liczę na wiele fachowych informacji.
Pierwsza w tym wątku - WYTŁUMACZYCIE mi jak to jest z rodowodem u psa.
Nigdy nie miałam psa. Teraz chcę kupić oczywiście z rodowodem.
Zawsze miałam kota (dokładnie dwa persy) z rodowodem i przy kotach sprawa z rodowodem wyglądała tak: kupiłam kota z rodowodem oczywiscie na podstawie umowy cywilno-prawnej w której znajdował się również zapis ze do 14 miesiąca życia kota zdecyduję co dalej tzn czy to ma być kot na kolanka czy wystawowo hodowlany. Persa należy kastrować między 10-14 miesiącem życia. Jeśli zdecyduje ze to kot na kolanka umowa zobowiązuje do wykastrowania i powiadomienia o tym hodowcy-sprzedawcy. Jeśli zdecyduje ze na wystawy kot to dopłacam hodowcy kwotę określoną w umowie. Np. Kupiłam kota za 700zł a dopłacić muszę 2000zł.
Oczywiście rodowód w zasadzie traci moc bo kastrata nie prowadzę na wystawy wiec oczywiście z niego nie zrobi się wydra ale tez aby utrzymać rodowód to muszę co jakis czas zdobywać medale.
AAA widzę ze piesków jest jakoś inaczej - JAK?
Absolunie chcę psa z rodowodem choć na wystawy raczej nie pójdę ale ja traktuję rodowód jako gwarancje, wyglądu, charakteru danej rasy.

Nooo i jeszcze jedno pytanko: Jaki rodowód, bo teraz porejestrowało się masę stowarzyszeń i też wydają "rodowody" ale coś mi się zdaje ze nie maja one mocy prawnej.

Link to comment
Share on other sites

Rodowod tylko Zwiazku Kynologicznego w Polsce. wszystkie zwiazki sa stowarzyszeniami rownymi prawnie, ale ZKwP jako jedyne posiada dorobek i tradycje kynologiczne. jest tez najbardziej wiarygodny. jako jedyny organizuje imprezy sportowe i uzytkowe.


Przy zakupie psa dostaje sie metryke, czyli taka uproszczona wersje rodowodu. pelny rodowod wyrabiasz tylko jesli potrzebujesz na wystawy; to wiąże sie z kosztem ok 170 zl + skladka roczna 70 zl.
mertyka ani rodowod nie traca waznosci i mozesz sobie zachciec wystawiac psa kiedy chcesz. albo nigdy.

za pelnowartosciowego psa placisz pelna sume przy zakupie niezaleznie od tego czy chcesz wystawiac. zadnych zwrotow ani dopłat pozniej nie ma.

jesli szczenie nie rokuje wystawowo, badz posiada wady dyskwalifikujace (kolor, wnetrostwo, wady zgryzu, braki uzebienia itd) jest sprzedawane jako niehodowlane (odpowiedni zapis w umowie lub metryce) taniej-zwykle za polowe ceny.

Edited by jefta
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

mam pytanko mam psa po matce i ojcu z rodowodami ale bez wystaw, nie są zadnymi championami itd urodziły im sie małe psiaczki juz po roku czasu wiec mój pies nie ma rodowodu bo matka nie zdązyła byc na wystawach po prostu włascciele nie dopilnowali parki w związku z tym mam pytanie czy moj pies z tego miotu jest rasowy?? nie ma rodowodu czy moge mu go w jakis sposób wyrobić??? Prosze o odpowiedz:)))

Link to comment
Share on other sites

Teraz to już po ptakach, niestety, rodowodu raczej nie wyrobisz. Pies teoretycznie jest rasowy, o ile rodzice teraz już uzyskali uprawnienia hodowlane i nie stwierdzono u nich poważniejszych wad które nie dopuściłyby ich do hodowli, natomiast w praktyce po takim czasie, jeśli hodowca wcześniej nic nie zrobił w kierunku uzyskania metryk z tego krycia to już zrobić się nic nie da.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

[quote name='niebieska85']A Jak jest w przypadku kiedy matka szczeniat ma rodowod ale nie byla jeszcze na zadnej wystawie a ojciec tak czy szczeniaki dostana rodowod?suczka ma powiedzmy 2 lata i jeszcze zdazymy jechac na nie jedna wystawe...;)[/QUOTE]

To jedźcie i jak suka zdobędzie oceny i zakwalifikuje się do hodowli, to ją dopuśćcie... inaczej rodowodu nie będzie; zostaniecie tylko kolejnymi producentami/pseudohodowcami namnażającymi psy bez sensu i celu.
Nie pali się, to raz, spokojnie można poczekać z pierwszym kryciem do 3-4 roku życia, a uprawnienia hodowlane można w sezonie zdobyć w 2-3 tygodnie. Co weekend jest minimum jedna wystawa w Polsce...
Plus jak się chce hodować, to raczej myśli się o tym zanim suka skończy dwa lata, a tak po prawdzie to zanim się ją w ogóle kupi, bo nie każda samica jest odpowiednim materiałem na mamusię kolejnego pokolenia w rasie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='niebieska85']A Jak jest w przypadku kiedy matka szczeniat ma rodowod ale nie byla jeszcze na zadnej wystawie a ojciec tak czy szczeniaki dostana rodowod?suczka ma powiedzmy 2 lata i jeszcze zdazymy jechac na nie jedna wystawe...;)[/QUOTE]

W przypadku dopuszczenia suki niekaliifkowanej jest to czyste działanie pseudo przeciw rasie i gatunkowi.
Suka 2 letnia w zależności od rasy albo dopiero co osiągnęła dojrzalość albo w przypadku wielu ras jeszcze jest młodzieżowa i będzie za młoda na szczeniaki jeszcze z dobry rok .
W związku z tym nie trzeba się spieszyć, masz czas z dobre 2-3 lata żeby dobrze przemyśleć ewentualne szczeniaki.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nie wiem o jaką rasę chodzi, ale suczki wielu ras oprócz zaliczenia 3 wystaw w tym przynajmniej jednej międzynarodowej lub klubowej z ocenami bardzo dobrymi lub doskonałymi (oceny liczą się po ukończeniu przez sunię 15 miesięcy) obowiązuje jeszcze zaliczenie testów psychicznych i badań na dysplazję. Dopiero po spełnieniu tych wszystkich warunków suczka może uzyskać miano suki hodolanej.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

[quote name='aneta']To co trzeba zrobić aby suka dostała miano "suka hodowlana" to jest wielkie nic w porównaniu z odchowaniem miotu.[/QUOTE]

Całkowicie się zgadzam, a przed odchowaniem miotu jest jeszcze inna trudna sprawa tzn. wybór odpowiedniego reproduktora, zwłaszcza jeśli jest się Hodowcą z prawdziwego zdarzenia i chce się ulepszać rasę, a nie tylko zwiększać jej liczebność. Tu też potrzeba wiedzy ( umiejętność "czytania" rodowodów, znajomości poszczególnych linii, zasad genetyki itp), doświadczenia i nie oszukujmy się pieniędzy, bo koszty krycia wybitnym reproduktorem są bardzo wysokie.

Link to comment
Share on other sites

I to w zakresie czasu i kosztów :)
Przykładowo :
3 dni poświęcone na wystawy a 60 dni na opiekę nad szczeniakami 24h na dobę (wstawanie w nocy, urlop na poród i pierwsze dni, sprzątanie , pranie, ścieranie, uciszanie, dokarmianie itd :) )
To taka "mała" różnica.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...