Jump to content
Dogomania

Współwłasność


Iwona

Recommended Posts

Od pewnego czasu nurtuje mnie to pytanie- na czym polega współwłasność psa? Czy to jest "prawnie" obwarowane ? Pod jakim przydomkiem hodowlanym rodzą się szczenięta? Może wypowiedzą się osoby mające psy na współwłasność - jakie są plusy i minusy takiej sytuacji?

Link to comment
Share on other sites

Spisuje się umowę i pies przez cały czas będzie własnością obu stron umowy
jakie będą rozliczenia za utrzymanie psa i wystawy itd (krycie itd)to juz kwestia umowy między stronami.
Obie osoby (czy wiecej niz dwie) musza byc członkami ZK i oplacac składki.Jesli jedna ze stron "nawali" i zostanie wykluczona ze związku kyn, pies automatycznie również, dlatego tez ja na współwłasnośc poszłabym tylko zosoba którą bardzo dobrze znam
nie mam w tym doswiadczenia więc pisze to co wiem :)

Link to comment
Share on other sites

zasady współwłasności psa:
1.Członkowie Związku mogą posiadać i hodować psy zarejestrowane w Związku na zasadzie współwłasności.
2.Skutkiem zgłoszenia prawa do współwłasności psa i działań związanych z jego wystawianiem,hodowaniem i innymi rodzajami aktywności w Związkujest ponoszenie konsekwencji przez wszystkich współwłaścicieliza działanie każdego z nich.itd
3.Suki hodowlane stanowiące współwłasnoścmogą być użyte w hodowli z wykorzystaniem przydomka któregokolwiek ze współwłaścicieli.Jednak sytuacja ta musi być urególowana co najmniej jeden miesiąc przed planowanym kryciem w taki sposób,że:
-na piśmie potwierdzonym przez Oddział Związku współwłaściciele wyznaczają jednego ze współwłaścicieli jako wyłącznego dysponenta i przedstawiciela
-w piśmie tym stwierdzają,który przydomek będzie użyty dla mających się urodzić szczeniąt
-jeśli współwłaściciele są członkami różnych Oddziałów Związku,to pies stanowiący współwłasność musi być zarejestrowany w Oddziale przedstawiciela współwłaścicieli i konsekwentnie dokumentacja hodowlana suki i jej potomstwa jest wystawiana przez ten Oddział
4.Każdorazowa zmiana właściciela,przedstawiciela lub używanego przydomka musi być zgłoszona w formie pisemnej potwierdzonej przez Oddział Związku nie póżniej niż jeden miesiąc przed planowanym kryciem.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi:multi:- teraz mam już trochę wiedzy na ten tema:-). Dorotko- czy te informacje zaczerpnięte są z jakiegoś regulaminu?Przegladałam regulamin hodowli psów ale tam nie natknęłam się na to.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Tomku, na prawdę zależy dużo od tego z kim bierzesz psa na współwłasność i na co się decydujesz..
Często może być jeden, lub dwa mioty w przypadku suni na przydomek hodowlany drugiej osoby plus konkretna ilość szczeniąt - czasami dwa, miot.. Na prawdę różnie to bywa. Współwłaściciele moga dzielić się kosztami wystaw itd, ale nie zawsze tak jest, można w umowie zawrzeć dosłownie wszystko...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dada']Tomku, na prawdę zależy dużo od tego z kim bierzesz psa na współwłasność i na co się decydujesz..Współwłaściciele moga dzielić się kosztami wystaw itd, ale nie zawsze tak jest, można w umowie zawrzeć dosłownie wszystko...[/quote]
Dokładnie, wszystko zależy jak się dogadacie, tu nie ma sztywnych ram

Link to comment
Share on other sites

[quote]-jeśli współwłaściciele są członkami różnych Oddziałów Związku,to pies stanowiący współwłasność musi być zarejestrowany w Oddziale przedstawiciela współwłaścicieli i konsekwentnie dokumentacja hodowlana suki i jej potomstwa jest wystawiana przez ten Oddział[/quote]I nie radzę ustanawiać "przedstawiciela" mieszkającego daleko- nikt z innego oddziału nie przyjedzie na przegląd miotu na teren innego oddziału. Obrazowo- suka mieszka w W-wie, a główny przedstawiciel w Gdańsku. Masz miot (szczeniaki mieszkają w W-wie), ale zgłosić go trzeba w takim razie w Gdańsku. I na zdrowy rozum nikt nie będzie się tłukł te ...set kilometrów na przegląd, a małych szczeniaków nikt normalny też nie będzie targał na przegląd. a bywało tak, że najpierw ustalenia były inne, a życie (ZK ;)) je ostro zweryfikowało. Można zawsze sukę zaciążoną wysłać do "przedstawiciela" i on odchowuje miot. Ale czy warto??:razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...