Jump to content
Dogomania

szczepienie na wscieklizne a paszport dla szczeniaka


cuciola

Recommended Posts

Witam..
spotkalam sie we Wloszech z opinia ze szczeniaka nie mozna zaszczepic na wscieklizne jesli ma ponizej 5-6 miesiecy (szczepi sie tu Rabisinem a wscieklizny od lat nie ma i szczepienie nie jest obowiazkowe). Szczepienie potrzebne jest tylko na wystawach i jesli ktos jedzie z psem za granice.
Weci tutaj mowia ze zaszczepienie psa ponizej wieku 5 miesiecy moze skonczyc sie dla psa smiercia.
Teraz moje pytanie..latem chce kupic szczeniaczka w POlsce. Bedzie mial rodowod eksportowy. Wiem ze u nas szczepi sie tym samym lekiem w wieku 3 miesiecy. Czy bez szczepienia na wscieklizne tez da sie uzyskac paszport? czy te szczepienie w tak mlodym wieku jest bezpieczne dla psa?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cuciola']
spotkalam sie we Wloszech z opinia ze szczeniaka nie mozna zaszczepic na wscieklizne jesli ma ponizej 5-6 miesiecy ?[/quote]

Nie tyle nie można, co nie powinno się szczepić młodszych psów. W szczególnych przypadkach szczepi się niektóre szczenięta przed wydaniem z hodowli.

[quote name='cuciola']Teraz moje pytanie..latem chce kupic szczeniaczka w POlsce. Bedzie mial rodowod eksportowy. Wiem ze u nas szczepi sie tym samym lekiem w wieku 3 miesiecy. Czy bez szczepienia na wscieklizne tez da sie uzyskac paszport? czy te szczepienie w tak mlodym wieku jest bezpieczne dla psa?[/quote]

To polskie przepisy mówią, że szczeniak powiniem zostać zaszczepiony w wieku 3 miesięcy. Jednak niewiele szczeniąt jest rzeczywiście szczepionych w tym wieku. Mój pies został zaszczepiony w wieku 5 miesięcy.

Co do paszportu - to powinnaś go dostać bez problemu, jest dokumentem pozwalającym na wywóz psa. Paszport może zastąpić książeczkę zdrowia. Poproś hodowcę, aby już pierwsze szczepienie było wklejone do paszportu, a nie do książeczki. Będziesz wtedy miała 1 dokument psa ze wszystkimi szczepieniami - także w przyszłości. .

Poszukaj przepisów dotycząch wwozu szczeniąt do Włoch. Tam powinno być wszystko napisane: jakie dokumenty powinien posiadać pies, w jakim wieku powinno być szczenię, jakie szczepienia i w jakim wieku.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że dostaniesz paszport bez szczepienia na wściekliznę. Idziesz z psem do weterynarzarza uprawnionego do wystawiania paszportu i prosisz o jego wystawienie. Może też to zrobić hodowca, abyś miała wszystkie szczepienia w jednym dokumencie. Tak jak napisałam, paszport jest wymagany przy przekraczaniu granicy i może zastąpić książeczkę zdrowia.

[B]A co do przepisów, to MIMO wszystko radzę się dowiedzieć:[/B]

[URL="http://www.vetpol.org.pl/warunki.htm"][B]http://www.vetpol.org.pl/warunki.htm[/B][/URL]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman][B]W związku z informacją uzyskaną z Ambasady Rzeczypospolitej w Rzymie oraz na podstawie art.5, ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003r. Nr (WE) 998/2003 w sprawie wymagań dotyczących zdrowia zwierząt mających zastosowanie do niekomercyjnego ruchu zwierząt towarzyszących i wprowadzające zmiany do Dyrektywy Rady 92/65/EWG,przypominam[U][I], że istnieje zakaz wprowadzania na terytorium Republiki Włoskiej psów, kotów i fretek w wieku poniżej 3 miesiąca życia (tj. przed osiągnięciem przez zwierzę wieku, którym może być ono zaszczepione przeciwko wściekliźnie).[/I][/U] Powyższy zakaz odnosi się zarówno do psów, kotów i fretek przemieszczanych w celach niekomercyjnych jak i zwierząt przeznaczonych do handlu.[/B][/FONT][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

piesek bedzie mial powyzej 3 miesiecy...bo jesli urodzi sie ok 9 maja a ja go wywioze ok polowy sierpnia wczesniej na pewno nie to bedzie ok.
papierkami zajmie sie hodowca ja chcialam tylko sie dowiedziec czemu taka roznica opini odnosnie tej szczepionki rabisin wrod polskich i wloskich wetow

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnieszka K.']

To polskie przepisy mówią, że szczeniak powiniem zostać zaszczepiony w wieku 3 miesięcy. Jednak niewiele szczeniąt jest rzeczywiście szczepionych w tym wieku. Mój pies został zaszczepiony w wieku 5 miesięcy. [/quote]

Polskie przepisy mówia, że psy powinny być zaszczepione do wieku 5 lub 6 miesięcy - ta granica jest płynna ze wzgledu na dwojaką mozliwość interpretacji przepisu.



W drugim poście Agnieszka zacytowała przepis, który zabrania wwozu psów, kotów i fretek poniżej 3 m-ca życia do Włoch. Dlatego, że w 3 miesiącu możesz malca juz w miare bezpiecznie zaszczepić p/wściekliźnie. Ale należy pamiętać o tym, że musi minąć 30 dni od zaszczepienia, by takie szczepienie było ważne w świetle przepisów. Czyli praktycznie możesz wwieźć do Włoch psa w wieku ok. 4 m-cy.

Link to comment
Share on other sites

Dlatego właśnie napisałam, żebyś poszukała przepisów wwozu, bo są ona różne w róznych krajach UE.
Przepisy państwa wwozu mogą określać minimalny wiek szczenięcia, niezbęde szczepienia, badania oraz dokumenty i.t.p.

Zgodnie z przepisami będziesz zmuszona zaszczepić szczeniaka przed wywozem do Włoch.

[I][URL="http://www.wetgiw.gov.pl/przywoz/przemieszczanie/akty_prawne/998_2003.pdf"][FONT=Georgia]http://www.wetgiw.gov.pl/przywoz/przemieszczanie/akty_prawne/998_2003.pdf[/FONT][/URL][/I]

[I][FONT=Georgia]Artykuł 5[/FONT][/I]
[FONT=Georgia]1. Podczas przemieszczania, zwierzęta domowe gatunków wymienionych w części A i B[/FONT]
[FONT=Georgia]załącznika I muszą, bez uszczerbku dla wymogów ustanowionych w art. 6:[/FONT]
[FONT=Georgia]a) posiadać identyfikację zgodnie z art. 4, oraz[/FONT]
[FONT=Georgia]b) posiadać paszport wystawiony przez lekarza weterynarii upoważnionego przez[/FONT]
[FONT=Georgia]właściwe władze, zaświadczającego wykonanie ważnego szczepienia lub jeśli właściwe[/FONT]
[FONT=Georgia]ponownego szczepienia przeciwko wściekliźnie, zgodnie z zaleceniami laboratorium[/FONT]
[FONT=Georgia]produkującego, przeprowadzonego na danym zwierzęciu przy użyciu inaktywowanej[/FONT]
[FONT=Georgia]szczepionki zawierającej co najmniej jedną jednostkę antygenową w dawce (norma[/FONT]
[FONT=Georgia]WHO).[/FONT]
[B][U][I][FONT=Georgia]2. Państwa Członkowskie mogą zezwolić na przemieszczanie zwierząt wymienionych w[/FONT][/I][/U][/B]
[B][U][I][FONT=Georgia]części A i B załącznika I w wieku poniżej trzech miesięcy, które nie zostały zaszczepione,[/FONT][/I][/U][/B]
[B][U][I][FONT=Georgia]jeżeli posiadają one paszport i od chwili przyjścia na świat pozostawały w miejscu urodzenia[/FONT][/I][/U][/B]


[FONT=Arial][FONT=Verdana]I to właśnie dlatego można przewozić szczenięta[/FONT] np. do Niemiec bez szczepienia na wściekliznę.[/FONT]

[FONT=Arial]. [/FONT]

Link to comment
Share on other sites

czyli reasumujac..
-jesli nie zaszczepie pieska to musi on przekroczyc granice prze ukonczeniem 3 miesiecy
-jesli szczeniak bedzie mial wiecej niz 3 miesiace to zostanie zaszczepiony w POlsce i dopiero po 30 dniach od szczepienia moze opuscic kraj?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cuciola']czyli reasumujac..
[/quote]

A ja mam pytanie praktyczne :evil_lol:

Jak wyglada granica pomiedzy Austria a Wlochami ? Bo granica pomiedzy Niemcami a Austria nie istnieje (przynajmniej w miejscach, gdzie ja bywam na malych przejsciach potrafi nie byc nawet tablic).

Innymi slowy - czy jak juz bedziesz w "prawdziwej" UE - czy ktos sie psem zainteresuje. Bo od nas zawsze mozesz wywiezc go "do Niemiec" - nie przejmujac sie czterema tygodniami po szczepieniu n.p. ....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cuciola']jest granica czechy-polska ktora prawie zawsze jak jedzie sie ranem jest otwarta :P
a granicy wlosko-austriackiej nie ma :D[/QUOTE]
Ale kontrole są dozwolone wszędzie... :diabloti:

Po prostu sprawdź dokładnie przepisy, i zastanów się czy chcesz je łamać? Jakieś ryzyko konsekwencji łamania prawa zawsze istnieje, a z drugiej strony jeśli będziesz miała dla psa paszport, ze wszystkimi papierami, to pewnie nikt się nie przyczepi do tego szczepienia.
A coś ktoś kiedyś pisał, że można uzyskac, bodajże od powiatowego weta, zaświadczenie, że obszar jest wolny od wścieklizny i to tez daje jakieś ulgi w kwestii przekraczania granic z nieszczepionym psem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='coztego']Ale kontrole są dozwolone wszędzie... :diabloti:
.[/quote]

eee..... pies to nie papierosy :p

[QUOTE]Po prostu sprawdź dokładnie przepisy, i zastanów się czy chcesz je łamać? Jakieś ryzyko konsekwencji łamania prawa zawsze istnieje, [/QUOTE]

IMHO - ryzyko niewielkie :roll:

[QUOTE]a z drugiej strony jeśli będziesz miała dla psa paszport, ze wszystkimi papierami, to pewnie nikt się nie przyczepi do tego szczepienia. [/QUOTE]

ja namawiam co najwyzej do odpuszczenia czekania tego dodatkowego miesiaca po szczepieniu :roll: Od bidy mozna jechac bez , ale wtedy chyba przez Niemcy (ładne widoki widoki na tej trasie), a nie przrz Czechy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...