Jump to content
Dogomania

Chciałabym nabyć w przyszłości BOS-a, poproszę o porady


Recommended Posts

Witajcie!
Jestem zachwycona tą nową rasą i w przyszłości bardzo bym chciała mieć takiego psa.
Jednak do tego czasu chciałabym zebrać jak najwięcej informacji na jej temat. Wiem, że na forum znajdują się profesjonaliści, więc ten temat kieruję właśnie do nich. Zastanawiam się nad takimi oto pytaniami.

1) Ile kosztuje szczenię?
2) jakie hodowle wybierać, polskie czy zagraniczne?
3) jak sprawdzać te hodowle?
4) jak sprawdzić czy maluch nie odziedziczy chorób po rodzicach, np. dysplazji?
5) gdzie mogę doczytać o tym jak wystawiać psa? (wybaczcie jestem bardzo nowa w tym temacie)
6) jakie wymagania są stawiane psom na wystawie?

Przepraszam, może pytania są banalne, ale wszystko to muszę wiedzieć zanim nabędę psa. Są to pytania które nurtują mnie aktualnie. Jestem pewna że z czasem będzie ich dużo więcej.
Chcę zostać świadomym i odpowiedzialnym właścicielem.

Link to comment
Share on other sites

1) W Polsce szczeniak kosztuje od 1500 do 2600, za granicą dochodzi często nawet do 1500 euro.
2) Zależy czego oczekujesz od przyszłego szczeniaka, jezeli chcesz wprowadzić "śwież krew" dla rasy, warto poszukać za granicą, jeżeli chcesz po prostu psiego przyjaciela, spokojnie znajdziesz takiego szczeniaka w Polskiej hodowli. Pamiętaj tylko, żeby starannie wybrać hodowlę, zapoznać się z warunkami w niej panującymi i z charakterami rodziców Twojego przyszłego malucha. Niestety, nie rzadko, zdarzają się lękliwe białe owczarki. Na to trzeba uważać!
3)Jak wyżej;) Warto wybrać się wcześniej do hodowli, poprosić hodowcę możliwość zabrania matki szczeniaków na spacer do miasta, o możliwość zabawy, szkolenia z nią. Najważniejszy u Białych owczarków powinien być świetny kontakt z opiekunem i warto zwracać na to baczną uwagę :)
4) Dobrze jest wybrać hodowlę w której rodzicie są przebadani na dysplazję, dobry wynik tego badanie minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów ze stawami u szczeniaków, lecz go nie likwiduje. Wszędzie może zdarzyć się szczeniak z dysplazją, ale oczywiście w miotach po przebadanych rodzicach to bardzo niewielki procent :)
Warto także zajrzeć w rodowody przyszłych rodziców malucha. Często wpisane są w nim wyniki badań przodków do kilku pokoleń wstecz.
5)Tutaj masz adres do wątku dla początkujących wystawców [url]http://www.dogomania.pl/threads/128266-Wystawy-o-co-w-tym-wszystkim-chodzi-%29[/url] :)
6) Nie wiem jakie wymagania masz na myśli? Chodzi o hodowlanke? Jeżeli tak, to BOSy jak większość innych ras potrzebują do uzyskania uprawnień hodowlanych min. 3 ocen doskonałych dla samców i min. 3 ocen bardzo dobrych dla suk

Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za rzeczową odpowiedź.

2) Zastanawiam się właśnie nad tym czy psiak ma mieć swój wkład do hodowli w Polsce. Przyznam się że to pytanie też mnie nurtuje. Rozmnażanie psiaków tych rasowych, w sposób przemyślany i korzystny dla rasy, to chyba nie takie hop siup, że tu krycie, tu szczeniaki. Trzeba mieć plan. A w tym temacie jestem żółtodziób. Między innymi dlatego tyle pytam. Jeśli chodzi o hodowle to każdy z prowadzących taką jednostkę będzie chciał by jego działalność wypadała jak najlepiej i może ukrywać pewne rzeczy.

3) hodowle w Polsce, ile właściwie ich jest?

6)jeśli chodzi o wymagania stawiane psom na wystawie, miałam na myśli to czego się od nich wymaga w jej trakcie. jakichś określonych reakcji, chodu, no nie wiem co jeszcze, obszczekania na życzenie?

Link to comment
Share on other sites

2) Warto się właśnie zastanowić, co chcesz z psam w przyszlości robić. Jeżeli szukałabyś psa np. z predyspozycjami do IPO, warto poszukać za granicą hodowli, która się w tym specjalizuje. Jeśli miałby to być pies do hodowli, który wprowadzi zupełnie nową krew dla Polskiej populacji, trzeba się zgłębić w rodowody. Rozmnażanie to na pewnie nie "hop siup" należy pamiętać, że bierzemy odpowiedzialność za to, co powołaliśmy do życia. Sama hodowla wymaga dużych nakładów finansowych i pochłania masę czasu.
3) w Polsce mamy w tej chwili kilkanaście hodowli BOSów, zarówno krótko, jak i długowłosych.
6) W trakcie wystawy wymaga się od psa kilku rzeczy. Sędzia ocenia psa w pozycji stojącej i w kłusie, zwierzak musi więc umieć stać spokojnie przez kilka minut, dać się "obmacać" obcej osobie(tu sędziemu), wymaga się także zaglądania w zęby, a u samców sprawdzenia jąder(czy są dwa). Pies w ruchu powinien pokazać ładny, równy kłus po okręgu(odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, pies ma byc po lewej stronie opiekuna) i kłus "tam i z powrotem". Sędzia mówi co mamy w danej chwili pokazać.
Żadne obszczekiwanie nie jest dozwolone ;) Za takie zachowanie pies może nawet dostać dyskwalifikację, albo obniżenie oceny.

Link to comment
Share on other sites

2) chciałabym by był to psiak aktywny, żeby brał udział w agility, dalej z psimi sportami muszę się zapoznać, wszak nie mogę ciężkiemu psu kazać skakać za freesbe. Ponadto bardzo bym chciała by był terapeutą, dla dzieci i osób starszych. W przyszłości mam plan zrobienia odpowiedniego kursu.

Link to comment
Share on other sites

Co do frisbee, agility. Do rekreacyjnego uprawiania tych sportów białas na pewno się nada.
Uwielbiają one skakać za frisbee, chociaż w ich przypadku nie jest to tak widowiskowe jak np. u borderów, ale sprawia im to ogromną radość i to się liczy ;)
Jeżeli chciałabyś psa do takich "skaczących sportów" warto poszukać psa o bardziej atletycznej, lżejszej budowie i w tym wypadku rozglądałabym się raczej za granicą.
Białe na całym świecie z powodzeniem trenują Obednience, PT, IPO, sprawdzają się w ratownictwie, tropieniu, pasterstwie, jako pies lawinowy, policyjny, wojskowy.
W Polsce mamy jak do tej pory jednego psa który zdał testy na dogoterapeutę i jednego będacego przewodnikiem osoby niewidomej.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Podepnę się pod temat, bo nawiązuję do pytania pierwszego. Ile kosztuje szczenię bez rodowodu? Miałem już ras psa z hodowli, szczeniaki z miotu z rodowodem kosztowały 1300. Ponieważ rodowód można dać tylko kilku szczeniakom, mój był bez niego, kupiłem go za 300 zł. Ile kosztowałby szczeniak owczarka szwajcarskiego bez rodowodu i czy w ogóle w Polsce dostanę takie zwierzę?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Keodred']Podepnę się pod temat, bo nawiązuję do pytania pierwszego. Ile kosztuje szczenię bez rodowodu? Miałem już ras psa z hodowli, szczeniaki z miotu z rodowodem kosztowały 1300. Ponieważ rodowód można dać tylko kilku szczeniakom, mój był bez niego, kupiłem go za 300 zł. Ile kosztowałby szczeniak owczarka szwajcarskiego bez rodowodu i czy w ogóle w Polsce dostanę takie zwierzę?[/QUOTE]

jeśli hodowla była zarejstrowana w zkwp to pewnie kupiłeś peta(pies nie na wystawy)

wszystkie szczeniaki z miotu są rodowodowe.....( czasy psa Cywila gdzie ostatni z miotu nie ma -mineły, mam nadzieje że kiedys ludzie się nauczą:))
hodowla nie zarejestrownana w zkwp czyli pies bez rodowodu to po prostu pseudo

lepiej wydać trochę wiecej a mieć pewnosć ze rodzice psa byli przepadani pod katem chorób genetycznych, niż późnij wydać kilka razy wiecej na wizyte u weterynarzy

w polsce jak poszukasz to dostaniesz psa z pseudo, tańszego, pewnie bez badań ale dostaniesz, ale wg prawa kto sprzedaje i kupuje psa z niezarejestrowanej hodowli łamie prawo(pseudohodowcy omijają tą ustawe zrzeszając się w organizacjach, ale pseudo to pseudo)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Keodred']... Ile kosztuje szczenię bez rodowodu? [/QUOTE]
Ponieważ to kundelek to nie powinien kosztować NIC , ewentualnie symboliczną złotówkę .

[quote name='Keodred']Miałem już ras psa z hodowli, szczeniaki z miotu z rodowodem kosztowały 1300. [/QUOTE]
To mógł być szczeniak z metryką ZKwP bo wielu namnażaczy na początku wali cenę maksymalną , a potem, jak szczeniaki siedzą i siedzą i nie może ich sprzedaż to ceną się obniża i to nawet o połowę .

[quote name='Keodred']Ponieważ rodowód można dać tylko kilku szczeniakom, mój był bez niego, kupiłem go za 300 zł.[/QUOTE]
Jaka wcześniej napisała Kirinna , WSZYSTKIE szczenięta w miocie w ZKwP dostają metryki . I raczej z takimi rodowodami psa szukaj bo to największa polska organizacja, najstarsza i zrzeszona w FCI.

[quote name='Keodred']Ile kosztowałby szczeniak owczarka szwajcarskiego bez rodowodu i czy w ogóle w Polsce dostanę takie zwierzę?[/QUOTE]
Po co Ci TAKIE zwierzę, bez potwierdzonego pochodzenia , przebadanych i znanych przodków ??? Skoro tak Ci zależy na białym owczarku to rozumiem, że oczekujesz od niego jakiś cech charakterystycznych dla RASY , od kundelka nie oczekuj tego .
Jeśli nie masz pieniędzy na zwierzę rasowe, szukaj wśród zwierzaków schroniskowych , zdarzają się już takie w typie białego owczarka , a skoro nie zależy Ci na rodowodzie, to o takie zwierzę Ci chodzi , a możesz jeszcze dodatkowo uratować takiego biedaka, a nie zasilić kiesę producenta .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...