Jump to content
Dogomania

dlaczego szczeniak z rodowodem? (długie )


Recommended Posts

Witam wszystkich! jestem tu po raz pierwszy, bo wcześniej jakoś tak... psy same przychodziły do nas, ale... zamarzył mi się rasowy szczeniak, trzymany w domu od maleńkości, a nie taki po przejściach :-) No i tu zaczęły się schody. Chciałbym mieć berneńczyka: mamy dom z dużym ogrodem, rozległe pola w okolicy, dwójkę dzieci i mnóstwo ich przyjaciół, którzy ciągle biegają, krzyczą, szaleją - jak to dzieci. Nie będę podawała wszystkich powodów, dla których marzy mi się berneńczyk - nie o tym ten post. Chodzi mi o politykę hodowców. Wszyscy mówią: szczeniak m u s i być z rodowodem, jeśli ma być rasowy. OK., zgadzam się. W moim przypadku ma to być jednak pies do domu, do kochania, dla rodziny - przyjaciel po prostu. Nie potrzebuję rodziców - medalistów, zdobywających nagrody i wyróżnienia na różnych psich pokazach. Co gorsze, zorientowałam się, że niektórzy hodowcy wcale nie są chętni, żeby "ich" piesek trafił "tylko" do domu - pewna pani powiedziała mi to wprost. No i co w takiej sytuacji? Jak mam zdobyć "zwykłego" berneńczyka w rozsądnej cenie, z normalnych, rasowych rodziców, bez ututułowanej przeszłości? I jeszcze jedno - na stronach internetowych pewnej hodowli (jedyna taka!) znalazłam informację, że niektórzy hodowcy są skłonni sprzedać taniej psa, który jakąś cechą odbiega od ustalonego wzorca. W przypadku berneńczków ma np. niebieskie oczy (musi chyba dziwnie wyglądać?!) czy łatę nie tam, gdzie trzeba. Ile razy pytałam o to w różnych hodowlach, słyszę kpinę w głosie rozmówcy. Dlaczego? Czy nie można mieć psa rasowego tak po prostu, jako przyjaciela? Ufff. to tyle. Może ktoś podpowie, co mam zrobić? Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kasiamaga']Co gorsze, zorientowałam się, że niektórzy hodowcy wcale nie są chętni, żeby "ich" piesek trafił "tylko" do domu - pewna pani powiedziała mi to wprost.[/quote] Temu nie możesz się dziwić, często hodowcy wkładają niemało trudu w dobre skojarzenie, często zagraniczne i chcą, żeby ich "praca" była widoczna na wystawach. Jeśli szczeniaki z miotu są świetne, hodowcy chcą, żeby były pokazywane na wystawach, żeby w przyszłości zostały psami hodowlanymi, żeby dana rasa, którą kochają była jak najlepsza. I nie można hodowców za to potępiać.
[quote] No i co w takiej sytuacji? Jak mam zdobyć "zwykłego" berneńczyka w rozsądnej cenie, z normalnych, rasowych rodziców, bez ututułowanej przeszłości?[/quote] Kasiamaga, musisz po prostu grzebać w necie. Ostatnio szukałam dla kogoś z rodziny właśnie berneńczyka i znalazłam sporo ogłoszeń hodowli, gdzie pieski były już takie starsze 3 - 4 miesięczne i sądzę, że ceny zapewne były niższe.
[quote] I jeszcze jedno - na stronach internetowych pewnej hodowli (jedyna taka!) znalazłam informację, że niektórzy hodowcy są skłonni sprzedać taniej psa, który jakąś cechą odbiega od ustalonego wzorca. W przypadku berneńczków ma np. niebieskie oczy (musi chyba dziwnie wyglądać?!) czy łatę nie tam, gdzie trzeba. Ile razy pytałam o to w różnych hodowlach, słyszę kpinę w głosie rozmówcy. Dlaczego?[/quote] Bo część hodowców nie przyznaje się, że rodzą się u niego pieski z wadami. U nich rodzą się same championy:evil_lol:
[quote] Czy nie można mieć psa rasowego tak po prostu, jako przyjaciela? Ufff. to tyle. Może ktoś podpowie, co mam zrobić? Pozdrawiam.[/quote]
Ależ można, mogę Ci tylko poradzić, żebyś dalej grzebała w necie. A jeśli chcesz to mogę odszukać linki do tych hodowli, które znalazłam i wysłać Ci na priva (ale to wieczorem).

Link to comment
Share on other sites

:lol: W każdym razie - weź psiaka z rodowodem...
Lepiej odłożyć troche pieniędyz, poczekac, a kupić psa po zdrowych, badanych i wystawianych rodzicach, niż napędzać biznes w pseudohodowli psów nierodowodowych :lol:

Ja mojego psa też chciałam tylko i wyłącnzie do kochania (z wystawami mi później i po namowach dopiero zaczeło odbijać :lol: )...
Ale, chociaz niezbyt dobrze znałam się na kynologi, wziełam psa z dobrej hodowli z ututułowanymi przodkami (oczywiście o tym sie dowiedziała odbierając szczeniaka, wcześniej obchodziły mnie tylko wyniki prześwietleń rodziców :lol: ...
I teraz nie żałuje :lol:

Poprostu - dzwoń do hodowli, mów, że chcesz psiaka do kochania, nie na wystawy.. Może trafisz na taką gdzie będzie akurat piesek niezbyt pięknie rokujący wystawowo (jakaś plamka nie w tym miejszcu co trzeba, jaśniejszy kolor oczu...) i dostaniesz go za niższą cene :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ja też radzilabym szukac dalej,nie spiesz sie,odwiedż kilka hodowli,zobacz w jakich warunkach trzymane sa psy,rozmawiaj z hodowcami,a napewno coś znajdziesz.;)
A co do psow rodowodowych to nie zawsze jest tak,że są one zdrowe.ja mialam dwa rodowodowe psy,z ktorych oba były chore:jeden miał cos z ukladem immunologicznym,a drugi ma dysplazję(jako jedyne szczenie z miotu,rodzice przebadani!).Mialam tez dwa psy bez rodowodu(ale nie z masowej hodowli),moi znajomi tez mają bez rodowodu i wszystkie sa w 100% zdrowe.
najwazniejsze,żeby nie brac psa z takiej hodowli,w ktorej hoduje sie kilka ras i w ktorych mają duzo psów.Nigdy nie masz pewności,ze dane szczenię jest po rodzicach jacy sa w rodowodzie,bo hodowcy robią rożne rzeczy,żeby wyprodukowac jak najwiecej psow:shake:

Link to comment
Share on other sites

No, ale przecież Ty chcesz berneńczyka. Skoro tak, to musi mieć rodowód. Z reguły psy tzw. rasowe bezrodowodowe nie za bardzo są podobne do wzorca rasy. Tzn. ich właściciele uważają, że są podobne, nawet ładniejsze, ale rzadko to się zdarza. Mniej więcej różnica między tzw. rasowym bezrodowodowym a rasowym rodowodowym jest taka jak między mną a Claudią Schiffer. Więc - wierz mi w ciemno - znaczna.

Link to comment
Share on other sites

Witam

Poszukaj szczeniaka w mniej znanych hodowlach, W hodowlach poczatkujacych. Zazwyczaj szczenieta sa tansze. No i jak pisali przedmowcy, czasami szczenieta maja jakas wade, ktora wyklucza je jako psy hodowlane w przyszlosci. w tym przypadku cena tez jest nizsza. Napewno znajdziesz pieska dla siebie. Najwazniejsze by byl rasowy=rodowodowy od prawdziwego hodowcy.

[QUOTE]Temu nie możesz się dziwić, często hodowcy wkładają niemało trudu w dobre skojarzenie, często zagraniczne i chcą, żeby ich "praca" była widoczna na wystawach. Jeśli szczeniaki z miotu są świetne, hodowcy chcą, żeby były pokazywane na wystawach, żeby w przyszłości zostały psami hodowlanymi, żeby dana rasa, którą kochają była jak najlepsza. I nie można hodowców za to potępiać[/QUOTE]

Tu sie mozna troche dziwic, bo dobry dom dla psiaka powinien byc priorytetem dla hodowcy, nawet jesli szczenie nie mialo by byc wystawiane.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='r_2005']Ale to, że się psa wystawia nie świadczy o tym, że ma zły dom.[/quote]

Co więcej, z tego co zauważyłam po Malborskiej psiarni, to pieski wystawiane (powtarzam - opieram sie tylko o to, co mam w mieście) doskonale pielęgnowane, wypieszczone, kochane i zadbane... A niektóre z psów kupione do kochania, nie mają już niestety np. długicga spacerków czy coś...(Oczywiście mówie o pojedynczych przypadkach!)...:angryy:

Wystawianie też umożliwia hodowcy jakis podgląd na to, jak pies się rozwija itp... No i - oczywiście - rekamuje jego hodowle...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='niki_ill']A czy ja tak napisalam??? Mowie tylko, ze priorytet to dobry dom dla psa, czy ktos chce wystawiac czy nie.[/quote]
Nie napisałaś, ale można było domniemywać:lol:
Czasem dla hodowcy priorytetem jest [B]"i" [/B]czyli dwa w jednym.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Nie napisałaś, ale można było domniemywać:lol:
[/QUOTE]

Sama mam psa wystawowego rownierz i nie sadze, ze ma u mnie zly dom ;) Jesli jednak w przyszlosci przyszedlby ktos do mnie po szczenie i wiedzialabym ze to dobry dom, ale pies nie bedzie wystawiany, chocby chcieli kupic najbardziej obiecujacego psa z miotu sprzedalabym im go :)

[QUOTE]Wystawianie też umożliwia hodowcy jakis podgląd na to, jak pies się rozwija itp... No i - oczywiście - rekamuje jego hodowle...[/QUOTE]

To prawda, ale mozna tez utrzymywac kontakt z wlascicielem szczeniaka bez wystaw i wiedziec jak sie rozwija:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

W kazdym miocie rodza sie szczenięta obiecujące wystawowo, bardzo poprawne eksterierowo i na kolanka - niekoniecznie nawet z wadą umaszczenia!
Są hodowcy, którzy róznicuja ceny, ale niestety nie wszyscy.Poszukaj hodowli, gdzie są takie różnice w cenach, albo jak ktoś napisał - młodej hodowli, gdzie ceny nie są takie wysokie jeszcze.Na pewno znajdziesz, tylko spokojnie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='niki_ill'] Jesli jednak w przyszlosci przyszedlby ktos do mnie po szczenie i wiedzialabym ze to dobry dom, ale pies nie bedzie wystawiany, chocby chcieli kupic najbardziej obiecujacego psa z miotu sprzedalabym im go :)[/quote]
Hipotetyczna sytuacja:lol: Przychodzi dwóch "klientów", jesteś pewna, że domy są równie dobre, z tym, że jeden z nich chce wystawiać. Komu sprzedajesz najleszego z miotu?:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

[quote]Hipotetyczna sytuacja:lol: Przychodzi dwóch "klientów", jesteś pewna, że domy są równie dobre, z tym, że jeden z nich chce wystawiać. Komu sprzedajesz najleszego z miotu?:eviltong:[/quote]

Zalezy kto by byl pierwszy:eviltong:, a poza tym to ciezko chyba wytypowac ktore szczenie bedzie swiecic triumfy na wystawach. Czasami i z tego mniej obiecujacego wyrasta ladniejszy pies. Choc pewnie fachowe oko wysmienitego hodowcy potrafi wybrac :)

Link to comment
Share on other sites

Warto tego rodowodowego- masz większą pewność co do jego charakteru. Oczywiscie wszędzie zdarzają się wyjątki, ale tutaj ta pewność jest po prostu większa. Jeśli chcesz mieć pieska do kochania, a masz dzieci, to musi to być psiak z bdb psychiką- a o to bardzo trudno w pseudohodowlach, które oszczędzają na wszystkim. Wielu tym pseudohodowcom nie chce się włożyć żadnego wysiłku w socjalizację, a to niestety odbija sie na przyszłych właścicielach.. Ja wzięłam swojego psa nie dla wystaw (inna sprawa że złapałam później bakcyla wystawowego i mam teraz w domu championa), z normalnej hodowli, i nigdy nie żałowałam- lepszego psa nie mogłam znaleźć. Poszukaj i Ty- lepiej odczekać, niż się męczyć przez kilkanaście lat.

Link to comment
Share on other sites

dokladnie.Nie ma co oszczedzac tutaj.Ja swojego pierwszego psa kupilam co prawda z papierami,ale patrzylam zeby tanio bylo:roll: .I zaluje-bo psychike ma do bani pomimo ogromu pracy z tym psem.Potem juz uwazalam gdzie kupuje swoje psy i reszta ma wspanialy charakter,no i exterier o niebo lepszy-ale to tylko mily dodatek do ich wspanialego charakteru:loveu: .Tak wiec szukaj tak dlugo az znajdziesz hodowle z psami z dobra psychika i popytaj o pieski niewystawowe-na pewno taka hodowle znajdziesz predzej czy pozniej

Link to comment
Share on other sites

to ja jeszcze moje trzy grosze ;)
poza tym co zostalo juz napisane,
rodzice musza byc wystawiani i uzyskac odpowiednie oceny aby zdobyc uprawnienia psow hodowlanych, tylko wtedy moga dac rodowodowe potomstwo.
a ceny szczeniat sa rozne trzeba tylko poszukac, moze poczekac troche i pogadac z hodowcami... na pewno znajdziesz tego swojego :)

Link to comment
Share on other sites

Moja znajoma kupiła najbrzydszego psa z miotu bo nie chciała na wystawy.Jak go hodowca zobaczył po roku to ją namówił żeby go jednak wystawiła.Teraz jest championem i ma mnóstwo b.udanego potomstwa.Nigdy nie wolno się zarzekać...A dla dzieci to może być wielka satysfakcja żeby pokazać światu ulubieńca.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli hodowca widzi, że pies będzie obiecujący wystawowo to wtedu przy sprzedaży może zapytać się czy ta osoba zamierza psa wystawiać i ewentualnie namówić ja na wystawianie go. Często widzę ogłoszenia w których jest zaznaczone "sprzedam osobie która będzie psa wystawiać". Dla hodowcy to jest duża satysfakcja a i reklama jego hodowli.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...