Jump to content
Dogomania

Umaszczenia -szpice niemieckie


deptusie

Recommended Posts

Pozwoliłam sobie umiescic nowy watek o umaszczeniach występujacych nie tylko u SZPICOW MINIATUROWYCH ale tak ogólnie u wszystkich SZPICÓW NIEMIECKICH.

Miło gdyby Stefano równiez zawitał do nas i opowiedział nam o umaszczeniach VOLPINO ITALIANO,które nie występowały tylko,jako białe ale nie chcę wchodzić tu w kompetencję Stefanka-może Mariolka użyje swoich wpływów ,aby del Cantico-wcy pokazali się na Forum,A jeżeli czas im nie pozwoli na udzielanie się na Forum to pod bacznym okiem hodowcy -kilka słów napisze Mariolka,jako posiadaczka Volpinki-Clarci.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ubolewam, ale na del Cantico nie mam żadnego wpływu! Chłopaki wiedzą co się na forum dzieje, ale jeśli się nie pokazują, znaczy nie chcą. Szkoda, bo i doświadczenie mają duże i psy piękne. No i ten sportowy, dżentelmeński duch Stefano na ringu - bezcenne!
Wiolciu, może wyszperasz coś o kremowych pomkach? To jest moje marzenie. Bardzo, bardzo chciałabym się dochować kremowej suczki w mojej hodowli! Mam nawet wielkie zdjęcie "białego" pomka, które ciągle przypomina mi o tym marzeniu. Stefano ubiegł mnie, kupując "Kremę" od Janeczki. Widziałam maleńka "Kremę", gdy przyjechałam na krycie z sunią i był to najsłodszy widok!
Balsamem na moje serce jest rzeczywiście biała Volpinka, o cudownym charakterze! Clarabella spowodowała, że zakochałam się w tej rasie bez pamięci.

Link to comment
Share on other sites

Tak Clarcia jest przecudowna -sunieczka w której drzemie WIELKI DUCH.
Ja na kremowe pomeczki w wieku szczenięcym mówię -kremowe ptysie -kremowe pomki-jako szczeniaczki bardzo efektownie wygladają-ptysie z 3 ciemnymi guziczkami.

Pamiętam,jak wystawialam moją WHITESNAKE w Lesznie w kl. mlodzieży u cudownej Pani Sędzi ze Szwajcarii -Lisbeth Mach, która zachwyciła się jej kremowym odcieniem i z usmiechem odpowiedziała to nie jest kremowy kolor to jest kolor creme-champagne( prawie biała z nalotem jasnego szampana) i to samo w zeszłym roku powiedziała Pani Sędzia Gabriele Gamalski z Niemiec-jak wystawiałam Whitesnake na wystawie w Berlinie -dla mnie to piekny kolor jasnego szampana-choć sama hoduje szpice średnie w umaszczeniach black and brown.Również bardzo jej się to umaszczenie spodobało
Także kochana zamieniam Fioła kremowego na Fioła creme-champagne.

Link to comment
Share on other sites

jak czytam te opisy to stwierdzam , że ja mam psa w kolorze " cacko z dziurką" - też cudownie brzmi i efektownie :) nie to co pospolity rudy,

o wiele lepiej miec psa w umaszczeniu czekoladowym - niz brązowym
orange - niż pomaranoczowego
creme - champagne - niz jasnokremowego
black and tan - niz czarnego - podpalanego ha ha

tylko czarny nie ma jakoś "spożywczego" zamiennika ;)

Link to comment
Share on other sites

Czy rzeczywiście to nazewnictwo to dla ciebie problem? Cacko z dziurką to jednak tylko... cacko z dziurką. Jesli można się dowiedzieć czegos o umaszczeniach... jak inni sędziowie sie do nich odnosza, to dla pani asystent powinna to być nauka, no nie? No, chyba żę jesteś juz tak wyedukowana Marto, że tylko cacko z dziurką może cię usatysfakcjonować:)
ja tez mam odpowiednik spożywczy: cukiereczek mi mówią.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='smoczepole']Czy rzeczywiście to nazewnictwo to dla ciebie problem? Cacko z dziurką to jednak tylko... cacko z dziurką. Jesli można się dowiedzieć czegos o umaszczeniach... jak inni sędziowie sie do nich odnosza, to dla pani asystent powinna to być nauka, no nie? No, chyba żę jesteś juz tak wyedukowana Marto, że tylko cacko z dziurką może cię usatysfakcjonować:)
ja tez mam odpowiednik spożywczy: cukiereczek mi mówią.[/QUOTE]

Mariolko kochana najdroższa - nazewnictwo nie jest dla mnie ( asystenta - jak to zdązyłaś juz wielokrtonie zauważyć) problemem i nie wywołuj we mnie trwogi jeśli ktoś pokazuje mi psa i mówi, że ma dark sable czy champagne , czy apricot. Nie wiem z czego wyciagasz takie ciekawe wnioski.

Uwierz- ze mnie ( jako asystenta) nazwenictwo literackie umaszczenia mało interesuje. Mnie interesuje czy jest to kolor prawidłowy - prawidłowo wypigmentowany, czy rozłożenie łat ( u parti) jest prawidłowe, czy ilość białego koloru u parti jest wystarczająca. Czy czarny - jest czarny ( a nie szary) czy "kremowy" szpicelek czasem nie ma "dziwnego" koloru powiek, nosa , jakiego koloru są pazury. Czy nie ma innego koloru włosów na jednolicie umaszczonych psów. Czy nie ma "przejaśnień" lub innych zabarwień. Czy portki i kryza nie są zbyt jasne etc. Oprócz tego winnam jako asystent sprawdzić też kolor oka, nosa a nawet skóry :) Poza tym czy wilczasty ma "maskę" a jeśli ma to czy jest ona prawidłowa.
Często właściciel chcac zabłysnąc wymysla ciekawy epitet dla określenia umaszczenia własnego psa - cieszczy mnie to - ale ja nie oceniam tego czy literacko bardziej przyjemniej dla ucha brzmi czekoladowy czy brązowy, czy smaczniej wygląda szpic kremowy czy w kolorze szampana :) Dla mnie może on mieć kolor " cacko z dziurką" - a ja jako asystent winnam ocenić kolor i jego prawidłowe wysycenie. Jeśłi była bym sztukmistrzem to mogła bym się zastanawiać czy włos jest aby na pwno sable - bo może jednak jest aguti. A tak wogole to czy mamy do czynienia z niewypigmentowaną pomaranczą czy może wpływem "chinhcilli"(C^ ch) ( etc etc - ale z pwnością już na tak zawiłe rrozważania nie ma czasu podczas sędziowania. To raczej temat na długie rozmowy sędzią Junikiwicz poza ringiem)
Asystent skupia się na innych rzeczach a nie na poetyckim okrśleniu umaszcznia psa:)
Być może ty jako pisarka patrzysz na to inaczej własnie dlatego ze nie jestes asystntem.

Natomist z zapartym tchem przeglądam zdjęcia jakie Wiola załącza i opisy kolorów, w dotychczasowych moich studiach nad umaszczeniami pomeranianów opierałam się na literaturze amerykanskiej ( angielskiej) tam natomiast wszystko wydaje się być duzo prostrze niż w Niemczech , bo z tego co zdążyła przekazać nam Wiola różnobarwność jest jednak dużo bardziej skomplikowana niż by się wydawac mogło. Czekam, żatem az Wiola podzieli się swoimi materiałami , których ma przecież tyle zgromadzonych i z pewnością podzieli się informacjami , kórym nam wszystkim brakuje. Cieszę się , ze wraz z Neutralką nie jestesmy jedynymi osobami, która dzieli się z innymi swoimi zbiorami.
W szczególności jestem zainteresowana genotypami tychj wszystkich oryginalnych umaszczeń.

Link to comment
Share on other sites

Witam,co do umaszczenia-mojej WHITESNAKE -to podałam to ,jako anegdotę lub ciekawostkę dla osób zainteresowanych problemem umaszczeń u szpiców miniaturowych -przedstawiając SĘDZIEGO,(Panią L.Mach-Sędzia o wielkiej sławie miedzynarodowej,G.Gamalski-Sedzia Specjalista od szpiców niemieckich w Niemczech) ,który potrafi wprawnym okiem z rozbrającym usmiechem na twarzy w iście poetyckim języku literaty okreslić umaszczenie pieska nie podwazając przy tym wlasnego autorytetu jakim sie cieszą wśród WYSTAWCÓW i innych SĘDZIÓW -nie uwlaczając w niczym WZORCOWI RASY opracowanym przez FCI i chwała im z tego powodu -takie podejście do WYSTAWCY i ich pieska zawsze przyciagnie rzeszę osób na konkretną wystawę-gdzie TEN SEDZIA ocenia.

Za chwileczkę powrócę do problematyki UMASZCZEŃ -jak na razie do 2 podobnych umaszczeń jakimi są wolf-sable,grey-wolf .

Nawiazujac krotko -jeszcze do twojej wypowiedzi- Marto w literaturze amerykańskiej badz angielskiej( I TYLKO W LITERATURZE) wszystko jest prostsze ale nie w życiu codziennym (mówimy o problemie hodowli szpica miniaturowego).
Sędziów-Asystentów z Europy obowiazuje stosowanie się do wzorca FCI a nie np AKC-jestem jak najbardziej za poszukiwaniem nowych wyznaczników dotyczących interesujacej nas rasy w prasie literaturze,anglo,niemiecko,polsko -języcznej i Bog wie jeszcze jakiej-zapewne każdy z HODOWCÓW -obętnie gdzie na jakim kontynencie zamieszkuje ma coś ciekawego do powiedzenia na temat hodowanej przez siebie rasy-ale Ty Marto czy ktokolwiek inny z nas będący już badz majacy nadzieję iz w przyszlosci zostanie Asystentem-pózniej Sędzią-może mieć swoje typy psów w określonej rasie ,ale przy ocenianiu MUSI-POWTARZAM musi kierować się wzorcem FCI,a nie innym.
Jest to calkiem naturalne,że Sędzia rodem z USA -ocenia na swoim kontynencie bacząc na wzorzec obowiazujący w jego kraju.
Pan Nancy Rusell sędziując Malamuty w Lodzi wybrala typy amerykańskie -takie jakie ona sama hoduje,To tak jak hodowcy Owczarków Szkockich z Anglii -hodując psy w typie angielskim nie pojadą do Sedziego z USA,bo tam obowiazuję bardzo odmienny typ Collaka,podobnie sie to ma do Owczarka Szetlandzkiego ,Setera Irlandzkiego.
Dyskutując z zaprzyjaznionymi hodowcami Nowofundlandów,Berneńczyków-zaszokowani oni są w jakim kierunku zmierza w USA,hodwla tych ras do nadmiernej (Goliatowosci tych ras-bywają przerosnięte,zbyt mocnej kości,zbyt przysadziste -na aparat ruchu zapewne nie ma to pozytywnego wpływu-ale cóz jaki problem wstawić implant stawu biodrowego,lokciowego czy kolanowego).
Czytalam rownież szokujacy artykuł w prasie o PUDLU KRÓLEWSKIM białym,ktory wygrał -prestizową wystawę w USA nie pamietam w juz w ktorym roku( o hirurgicznym skróceniu paznokciu aby łapa byla w wyrazie tzw łapą kocią i co była ale jeszcze bardziej kocia jak u kota),z Niemiec Gaby przyslala mi filmik w jaki sposób -w prestizowych hodowlach,uczy się juz 2-3-4 miesieczne pomki stania na platformie wygladającej podobnie do odwróconego taboretu stania w tzw postawie wystawowej "stójce"-szokujące -pies przywiazany do wysięgnika jak przy stołach trymerskich, ile ten mlodziutki szczeniak musiał przecierpieć wczesniej zawieszając sie na tej ringówce znając ruchliwość dorosłego pomka ,a nie mówiac już o niesamowicie żywotnym szczeniaku-hańba i wszystko dla kariery dla zaistnienia na ringu i co z tego,że pies prezentuje się fantastycznie na ringu , polecenia wykonuje jak automat ale jego oczy są puste,bez wyrazu i bywają bardzo smutne.

W nastepnym poscie -jeszcze dzisiaj powrócę do zagadnienia umaszczeń i przedstawię to,jak Niemcy podchodzą do tego zagadnienia i czy jest to tak skomplikowane w Niemczech ,jak napisała w swoim poscie Marta.
Do zobaczenia

Link to comment
Share on other sites

Od-więc zdania nie rozpoczynamy
A więc lecim z tym koksem.
Może dla mnie doswiadczonych w umaszczeniach szpicowych -przedstawię kilka róznych umaszczeń-zaznaczam-jako CIEKAWOSTKĘ -A NIE JAKO STUDIUM DOTYCZACE POMKOWYCH UMASZCZEŃ. Są to zdjęcia z roku 2000 -do 2004.

Będzie sporo postów gdyż nie potrafię stworzyć wirtualnej galerii,myslę,że nie bedzie to dla was problemem.

Link to comment
Share on other sites

[B]Wiolu [/B]- zgadzam się z tobą w całej rozciągłości.
Tylko, że ja "literaturę" obcą czytam w języku angielskim, a zapewne wszelkie ciekawsze interpretacje wzorca FCI są w języku niemieckim. Jeszcze nie znalazłam hodowcy "niemieckojęzycznego" który chciałby się podzielić swoją wiedzą.
Ale mam nadzieję, że tak jak zadeklarowałaś podzielisz się swoją wiedzą i materiałami.


TO, że wzorce różnią się między sobą to tzw "oczywista - oczywistość" - ale kolor czarny pozostanie czarnym, a kremowy - kremowym - niezależnie od wzorca.

[I]( a' propos - doszperałam się do artykułu o pomeranianach merle - w wolnej chwili wstawię - bardzo ciekawe spostrzeżenia n/ t umaszczenia póki co jeszcze nie spotykanego na polskich ( i europejskich ringach).Opis nie tylko na jakich zasadach powinien polegać dobór hodowlany, ale jaki odcień powinien mieć również ten " prawidłowy" merlak, oraz informacje n/t chorób, jaki towarzyszom tzw "double - merlakom")[/I]

Ten filmik - którym mówisz to o ile dobrze pamiętam jest umieszczony na naszym forum w temacie ( o ile nie myle sie) "jak prawidłowo wystawiać pozabraniana - czy jako tak. I chyba ten film nakręcony został przez hodowcę zw. swiata i europy ( z lat ubiegłych)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filonek_bezogonek'][B]Wiolu [/B]- zgadzam się z tobą w całej rozciągłości.
Tylko, że ja "literaturę" obcą czytam w języku angielskim, a zapewne wszelkie ciekawsze interpretacje wzorca FCI są w języku niemieckim. Jeszcze nie znalazłam hodowcy "niemieckojęzycznego" który chciałby się podzielić swoją wiedzą.
Ale mam nadzieję, że tak jak zadeklarowałaś podzielisz się swoją wiedzą i materiałami.


TO, że wzorce różnią się między sobą to tzw "oczywista - oczywistość" - ale kolor czarny pozostanie czarnym, a kremowy - kremowym - niezależnie od wzorca.

[I]( a' propos - doszperałam się do artykułu o pomeranianach merle - w wolnej chwili wstawię - bardzo ciekawe spostrzeżenia n/ t umaszczenia póki co jeszcze nie spotykanego na polskich ( i europejskich ringach).Opis nie tylko na jakich zasadach powinien polegać dobór hodowlany, ale jaki odcień powinien mieć również ten " prawidłowy" merlak, oraz informacje n/t chorób, jaki towarzyszom tzw "double - merlakom")[/I]

Ten filmik - którym mówisz to o ile dobrze pamiętam jest umieszczony na naszym forum w temacie ( o ile nie myle sie) "jak prawidłowo wystawiać pozabraniana - czy jako tak. I chyba ten film nakręcony został przez hodowcę zw. swiata i europy ( z lat ubiegłych)[/QUOTE] A mozesz podać mi link do tego to chętnie sobie zobaczę ,czy to ten sam.
Fajnie,jeżeli masz takie materiały dotyczace umaszczenia merle -zawsze warto przestregać przed tym co niesie za soba takie umaszczenie.

Link to comment
Share on other sites

Marto, równie najdroższa i ukochana - i o to chodzi! Uczyć się można, a nawet trzeba przez całe życie. Przecież nie ma nic gorszego niż... ograniczenie. Dobrych sędziów cechuje otwartość, a każdy z nas chciałby, aby jego psa oceniał sędzia z wyższej półki. Na niższej zawsze pozostaną ci, dla których takie rozmowy, jak przytoczona przez Wiolę, będą nieszczęsnym cackiem z dziurką.
Dziwny kolor powiek, noska, itp to zupełnie inna sprawa. I, zauważ, to nie właściciel "wymyślił tu" literackie określenie maści White, tylko dwójka sędziów. Bardzo doświadczonych i naprawdę z wysokiej półki.
Ograniczenie, to straszna przypadłość. Streżmy się jej wszyscy. A to, czy mamy psa czekoladowego czy czarnego kompletnie nie ma znaczenia. Ma on być w typie, poprawnie zbudopwany, miec odpowiednią psychikę, czyli dokładnie to, co pięknie przytoczyła Neutralka w przetłumaczonych komentarzach. . Od siebie dodałabym tylko: pies ma być też szczęśliwy.

Link to comment
Share on other sites

Umaszczenie szczeniaka w kolorze brindle-pręgowany[URL=http://www.radikal.ru][IMG]http://s003.radikal.ru/i204/1001/10/c04e7a98f671.gif[/IMG][/URL] BRINDLE Bart-szczeniaczek wyglada dość ciekawie w tym umaszczeniu-jednak w momencie nabierania włosa dorosłego i dużej objętości sam pomek jako dorosły optycznie ginie w tym umaszczeniu rozmywa się jego ogolny wygląd

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...