Jump to content
Dogomania

Trenig


MaRko

Recommended Posts

Jeżeli pies jeszcze tego nie potrafi to zacząć go przyzwyczajać do chodzenia w szelkach.

Ja Jurę uczyłam w ten sposób, że podpinałam jej do szelek worek z piaskiem, żeby przyzwyczaiła się do tego, że za nią się coś ciągnie i żeby ją od razu nie rzucać na glęboką wodę... po 2 tygodniach biegania z nią z workiem Jura już zaczęła łapać o co chodzi w ciągnięciu roweru... Większość huskych ma to chyba we krwi ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paulinka18']Jeżeli pies jeszcze tego nie potrafi to zacząć go przyzwyczajać do chodzenia w szelkach.

Ja Jurę uczyłam w ten sposób, że podpinałam jej do szelek worek z piaskiem, żeby przyzwyczaiła się do tego, że za nią się coś ciągnie i żeby ją od razu nie rzucać na glęboką wodę... po 2 tygodniach biegania z nią z workiem Jura już zaczęła łapać o co chodzi w ciągnięciu roweru... Większość huskych ma to chyba we krwi ;)[/quote]
Z tym podpinaniem do psa różnych dziwnych rzeczy to podchodż raczej ostrożnie. Dlatego ze pies może sie zaniepokoić/wystraszyć hałasem jaki obciązenie wywołuje i dać dyla w panice. A to sie może skończyć tragicznie i dla psa i dla np. osób postronnych.
Kiedyś na spacerze po mieście mojej narzeczonej z psem zdazył jej się taki epizod. Mianowicie przypięła psa do reklamy obok sklepu(2m od wejścia) i weszła do niego. Nie zdązyła jeszcze zamknąc dzwi, a psu nagle cos do łba skoczyło i wyrwał tą reklamę (blacha na stojaku), no i pobiegł. Strasznie się przestraszył dzwięku blachy za nim i wpadł w panikę. przewrócił jakąś babkę, i prawie jakieś stoisko bazarowe....sytuacja ogólnie nieciekawa.
Swoją drogą kiedys zwyrodnialcy mieli taką zabawę: przywiązywali kotom do ogonów puste puszki i je puszczali. Koty w panice ginęły z wycieńczenia:mad:
Można tu zauważyc pewne podobieństwo. Więc przestrzegam.
A tak w ogóle to rower na początek jest super. Nie pompuj mocno kół, obniż na maksa siodełko, podepnij psa(pamiętaj o szorkach i amortyzatorze)
I w drogę. Oczywiście ucz psa komend i nie przeciązaj na początek coby nie zrobic krzywdy i nie zniechęcić psiaka;)
Ja psa nie uczyłem nigdy ciągnąć niczego (a słyszałem juz i o workach i o oponach) a podpięty do roweru od razu zakumał:lol:

Ps. jeśli masz dostęp do innych najlepiej biegających syberianów to najlepiej niech pies uczy sie od innych(z innymi)...jest to szybsze i chyba fajniejsze...

Link to comment
Share on other sites

Ja też od razu zaczęłam od roweru-chociaż różnie to bywało, jeżdziłam, przestawałam, zrażałam się, potem znowu jak mnie natchnęło to jeżdziłam, był czas, że chciałam przyuczyć Arthasa do nieciągnięcia na rowerze, a biegu obok, ale wybiłam to sobie z głowy... teraz już w końcu zaczyna iść mi dobrze, tylko muszę nauczyć go komend prawo-lewo-stój (bo "go!" to potrafi ;) ) aktualnie nie trenuję, bo na śniegu czy lodzie, albo takiej chlapie jaka teraz jest, to jazda na rowerze nawet bez psa byłaby niezbyt bezpieczna, a z psem to istna próba samobójcza... ;) czasami pociąga młodszego brata na sankach (jak bratu się chce) bo mnie nie udźwignie... :(

A jak zacząć uczyć: właściwie wszystko to, co powiedział Danek ;) ja zaczynałam w ten sposób, że zakładałam psu szelki, podpinałam do kierowicy, krzyczałam "go!" i wskakiwałam na rower. Jak widział, że ruszam, to zaczynał biec, chociaż na samym początku to różnie bywało ;) ale grunt w tym, żeby nie zrażać się niepowodzeniami ("ten głupi pies i tak się tego nie nauczy") i drobnymi wypadkami ("ten głupi pies mnie zabije!") tylko jeżdzić, jeżdzić, jeździć. Trening czyni mistrza ;) a jak załapie rower, to zakuma pracę w zaprzęgu... chociaż trzeba go będzie jeszcze nauczyć pracować z towarzystwem :evil_lol: i nie załatwiać się po drodze... ;)

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='danek']Z tym podpinaniem do psa różnych dziwnych rzeczy to podchodż raczej ostrożnie. Dlatego ze pies może sie zaniepokoić/wystraszyć hałasem jaki obciązenie wywołuje i dać dyla w panice. A to sie może skończyć tragicznie i dla psa i dla np. osób postronnych.[/quote]

chyba nikt raczej nie pozwoli psu luzem ciagnac tego typu obciazenia?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Canis_lupus_husky']
aktualnie nie trenuję, bo na śniegu czy lodzie, albo takiej chlapie jaka teraz jest, to jazda na rowerze nawet bez psa byłaby niezbyt bezpieczna, a z psem to istna próba samobójcza...
Pozdr.[/quote]
Dzięki, to znaczy że jestem samobójcą?:eviltong:
Moja narzeczona tez go właśnie przed chwilą wróciła z treningu psióra.
No ale fakt miała dzisiaj 2 dzwony(po ewidentnych błedach- nie używanie hamulców:lol:)
Ale ja jeszcze tej zimy nie leżałem - raz tylko na póżnej jesieni kiedy piesio zobaczył kotka:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ja ze swojej strony powiem, że u mnie najgorzej w zaprzęgu sprawdzają się te psy, które uczyłem podstaw biegania właśnie z rowerem. Mam za małe doświadczenie, żeby powiedzieć czy z każdym psem jest tak samo, ale psy przyzwyczajone do roweru niestety nigdy nie poświęcają się w pracy tak jak te, które są uczone tylko ciągnięcia. Spacery w szelkach? Stanowczo odradzam - przeciwnie, radzę na spacer w obroży, a szelki TYLKO do ciągnięcia.

Zacznij od krótkich dystansów, symbolicznych 200-500 metrów. Musi to być zabawa poparta jakąś nową komendą typu "Biegiem!", "Naprzód". Smakołyk dawaj natychmiast po zatrzymaniu się i dalej ruszaj powtarzając komendę (pamiętaj, że dużą rolę odgrywa intonacja, z jaką wypowiadasz polecenie - staraj się wysokim głosem i radośnie).

Chyba najsensowniej uczyć wraz z drugim psem albo stworzyć zaprzęg ze znajomymi (w bajki o podpinaniu do obcych, zgranych zaprzęgów nawet nie marz ;-) ). Więcej pracy, ale i efekty będą lepsze, a z czasem możecie sobie zaliczyć jakieś zawody, poza tym masz motywację żeby treningi ogranizować regularnie. Pamiętaj o przepojeniu psa/psów przed samą zabawą.

Powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='HUSKYTEAM'](w bajki o podpinaniu do obcych, zgranych zaprzęgów nawet nie marz ;-) ). [/quote]

niby czemu? z tego co mozna u Ciebie przeczytac na stronie masz nowego, szostego psa (przy okazji gratulacje, bedziecie jej konczyc championat? wydaje mi sie ze gdzies CWC juz wywalczyla na krajowce) ktory tez jeszcze niedawno byl obcy dla Twojego zaprzegu, a jakos chyba sie dogadaly?
Ekipa trenujaca w Czestochowie, m.in. Rakiety swobodnie dopinaja/przepinaja wszystkie zgromadzone na danym treningu psiaki w niemal dowolnych kombinacjach. To czesta praktyka - dopinanie takich "podrzutkow". Wystarcza checi.

Link to comment
Share on other sites

Nieee no psy się wcześniej trochę znały, spotykały się już na browarze ;-) A tak poważnie to "nowa" nie miała za bardzo wyjścia - zresztą kto ma wyjście jak jest dopięty "na piątego" :-) do zgrai wyjących i żądnych biegu narwańców?

Chodzi mi o to, że jak jest zaprzęg trenowany pod dany dystans, to podpinanie nieregularne obcego psa ma chyba mały sens - no bo co, na codzień biegasz z 5., a na zawody zostajesz np. z 3. Lipa, lepiej zrobić odwrotnie i na same zawody pożyczyć kilka sztuk ;-)

No w każdym razie chyba wszystko lepsze od samotnego psa z rowerem, bo można głupie nawyki u futrzaka wyrobić... choć podkreślam, że moje doświadczenia są poparte jedynie 2 egzemplarzami, czyli zerowe, a zalecenia dotyczą wytrenowania psa naprawdę ciągnącego, a nie biegającego rekreacyjnie przy rowerze (co, nawiazem mówiąc, jest bardzo wskazane dla niego i właściciela przecież).

[QUOTE]przy okazji gratulacje, bedziecie jej konczyc championat?[/QUOTE]
A co, chcesz pobiegać z piaskowym ludzikiem po ringu? Mi nie śpieszno, ale na kilka wystaw pojedzie i zobaczymy na ile championat zależy od psa, a na ile od doboru krawata wystawiającego ;-)

Pzdr

Link to comment
Share on other sites

[quote name='HUSKYTEAM']No w każdym razie chyba wszystko lepsze od samotnego psa z rowerem, bo można głupie nawyki u futrzaka wyrobić... [/quote]

Racja u Jury wyrobił się głupi nawyk biegnięcia poboczem :shake: ... jak biegnie w zaprzęgu z 4 wytrenowanymi psami to nie ma wyjścia musi biec środkiem ale jak podpinam ją z mało doświadczonym psem to spycha go na bok a ja jadę wózkiem po najwiekszych dziurach, modląc się, żeby jakaś gałąź nie wylądowała mi w oku :lol: ... ale teraz już coraz więcej biega w zaprzęgu i już zaczyna nabierać wprawy i nawet nie męczy sie tak szybko... zauważyłam, że jak biegnie sama przy rowerze to po 5 km już jej sie to nudzi a w zaprzęgu jakoś jej raźniej i nawet nadawane przez inne psy szybkie tempo jej nie męczy mimo, że się dopiero wprawia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='HUSKYTEAM']A co, chcesz pobiegać z piaskowym ludzikiem po ringu? Mi nie śpieszno, ale na kilka wystaw pojedzie i zobaczymy na ile championat zależy od psa, a na ile od doboru krawata wystawiającego ;-)
Pzdr[/quote]
z piaskowymi sie nie utozsamiam :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Miśka']
Ekipa trenujaca w Czestochowie, m.in. Rakiety swobodnie dopinaja/przepinaja wszystkie zgromadzone na danym treningu psiaki w niemal dowolnych kombinacjach. To czesta praktyka - dopinanie takich "podrzutkow". Wystarcza checi.[/quote]

Mój jest takim podrzutkiem:lol:
Jeszcze się musi dogadac z innymi psiórami, i jestem dobrej myśli...:multi:

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedzi!
Nie spodziewałem się tak szybkiego i dużego odzewu :lol:.
Ja i Nuki bierzemy się do nauki ciągnięcia w szelkach.
Czy macie może jakieś sprawdzone metody na nauczenie psa wykonywania podstawowych komend typu biegnij, stój, itd. I czy uważacie że ma zanaczenie wpowiadanie komend po polsku czy w języku "specjaliztycznym"???

Link to comment
Share on other sites

Teoretycznie warto używać komend ogólnych, żeby w razie czego móc podpinać psa pod inny zaprzęg - będzie kapował o co chodzi.
A tak mi przyszło do głowy: jakbyś chciał w przyszłości udowadniać ludziom, że Twój zaprzęg słucha TYLKO Ciebie, to naucz komend odwrotnych, tj. na prawo ucz komendy "Lewo!". Gwarancja sukcesu na pierwszym zakręcie ;-)

Pzdr

Link to comment
Share on other sites

[quote name='HUSKYTEAM']Teoretycznie warto używać komend ogólnych, żeby w razie czego móc podpinać psa pod inny zaprzęg - będzie kapował o co chodzi.
A tak mi przyszło do głowy: jakbyś chciał w przyszłości udowadniać ludziom, że Twój zaprzęg słucha TYLKO Ciebie, to naucz komend odwrotnych, tj. na prawo ucz komendy "Lewo!". Gwarancja sukcesu na pierwszym zakręcie ;-)

Pzdr[/quote]

Jaca a cos ty sie taki dowcipny zrobił? Czy wiesz o takich numerach z autopsji? Pozdro i do zo w N.Dw.

Link to comment
Share on other sites

Ja do mojego futra mówie po Polskiemu:lol:i angielskiemu(go! go!) ale można mówić inaczej.
Biegnij nie będzie ci cięzko wytrenować, stój tez chyba nie- wystarczy lekko zacząc hamowac i (ja tak robie) stóóóóóójjjj! I pies się zatrzymuje.
o wiele trudniej Ci będzie wytrenowac lewo, prawo i szlak. Warto przy wydawaniu komend kierunkowych zróznicować je intonacyjnie. Baw sie dobrze, nie trac cierpliwości, nie krzycz, weż nagrody(jak najmniejsze kąski np gotowych, dobra jest surowa ryba, albo co tam sobie zarzyczysz9albo pies):lol:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='HUSKYTEAM']No w każdym razie chyba wszystko lepsze od samotnego psa z rowerem, bo można głupie nawyki u futrzaka wyrobić... choć podkreślam, że moje doświadczenia są poparte jedynie 2 egzemplarzami, czyli zerowe, a zalecenia dotyczą wytrenowania psa naprawdę ciągnącego, a nie biegającego rekreacyjnie przy rowerze[/quote]

Zgadzam się z Tobą.
Rzeczywiście masz za małe doświadczenie, aby wypowiadać się nt. co idzie nauczyć psa przy rowerze.
Ten białasek poniżej jest jest zdecydowanie ciągnącym psem i wydaje mi się (patrząc na Twoje średnie), że płaski dystans 4 km pokanamy szybciej na rowerze bez pedałowania/łańcucha, niż Ty ze swoją czwórką na wózku.
A głupie nawyki można wyrobić wszędzie, w zaprzęgu również.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...