Jump to content
Dogomania

Problemy ze szczeniakiem


szd51

Recommended Posts

Witam:lol:
Mój mąż 2 tygodnie przytachał mi takie toto ze schroniska. Toto miało 6 tygodni i było paskudnie brzydkie... Teraz toto wabi się Azja i nawet trochę wyładniało. Oprócz szczeniak mamy w domu jeszcze 3 koty. Niestety Azja ma kilka bardzo denerwujących nawyków:
1. grzebie w kociej kuwecie. Kuweta została wyeksmitowana do łazienki i koty dostają sie do niej przez szparę w drzwiach. Niestety pies jak tylko ma okazję włazi tam, rozgrzebuje żwirek, wyciąga zawartość i roznosi po mieszkaniu. Dla czego tak robi i jak można gadzinę tego oduczyć???
2. rozlewa wodę z miski. Co można (oprócz powycierania kałuż) z tym zrobić
3. atakuje nogi i szarpie nogawki spodni. To jest najbardziej denerwujące tym bardziej że potrafi być przy tym bardzo zawzięta i ostatnio zaczęła powarkiwać przy próbie odganiania. Chciałabym się dowiedzieć jak można ją tego oduczyć bo martwię się że jej tak zostanie????
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie porady:lol:

Link to comment
Share on other sites

hmm powinnas pytac w dziale [B]behawior[/B] albo [B]szczeniaki[/B] bo tam najwiecej rad mozna uzyskac.
Generalnie to musicie zaczac poprostu wychowywac pieska.Kazdy szczeniak robi rozne glupie rzeczy, ktorych trzeba go oduczyc.Poczytaj o podstawowych komendach typu [B]Fe[/B] i jak je stosowac itd.To bardzo obszerny temat.Co do kuwety moge poradzic zebyscie ja postawili gdzies wyzej.Moje koty maja na szafie.Moze to dziwne ale koty radza sobie doskonale a ja nie marwie sie ,ze dzieci beda w tym grzebac ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='szd51']
1. grzebie w kociej kuwecie. Kuweta została wyeksmitowana do łazienki i koty dostają sie do niej przez szparę w drzwiach. Niestety pies jak tylko ma okazję włazi tam, rozgrzebuje żwirek, wyciąga zawartość i roznosi po mieszkaniu. Dla czego tak robi i jak można gadzinę tego oduczyć???[/QUOTE]

Oduczyć ciężko - wiele psów lubi rarytasy z kociej kuwety. Najlepiej po prostu trzymac kuwetę w niedostępnym miejscu - gdzieś wysoko albo w wannie.

[quote name='szd51']2. rozlewa wodę z miski. Co można (oprócz powycierania kałuż) z tym zrobić[/QUOTE]

Wycierać i już? To szczeniak, jeśli rozlewa z niezdarności, to wyrośnie; jeśli uważa to za świetną zabawę, kupić ciężką miskę, np. ceramiczną.

[quote name='szd51']3. atakuje nogi i szarpie nogawki spodni. To jest najbardziej denerwujące tym bardziej że potrafi być przy tym bardzo zawzięta i ostatnio zaczęła powarkiwać przy próbie odganiania. Chciałabym się dowiedzieć jak można ją tego oduczyć bo martwię się że jej tak zostanie????
[/QUOTE]

Typowa szczeniakowa zabawa. Jak najwięcej bawić się zabawkami, w momencie gdy łapie nie za to co trzeba, głośno klasnąć i wtykać zabawkę, zajmować czymś innym.
Warczenie to nic nadzwyczajnego ani żadna agresja u szczeniaka w tym wieku - ot, po prostu szczeniak się świetnie bawi, jest podekscytowany i warczy.
Polecam do lektury:
[url]http://www.owczarek.pl/zofia/journal/default.asp[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='szd51']
2. rozlewa wodę z miski. Co można (oprócz powycierania kałuż) z tym zrobić
[/QUOTE]
Moja suczka jak była mała to też rozlewała wodę z miski, ale kupiłam jej metalowe miski z gumą pod spodem i nie miała już za co zębami łapać i je zostawiła. A tak to pozostaje ci wycieranie kałuż, chyba, że chodzi o coś takiego jak Nuka, że jak pije wodę to jej z pyska leci wtedy muszę za nią ze szmatą latać i wycierać wszędzie tam gdzie napluje :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Odkopałam stary wątek który zakładałam Azji żeby nie mnożyć niepotrzebnie. Te problemy o których pisałam wcześniej są już na szczęście nieaktualne:D Kuwety są poza zasięgiem psa, wodę jeszcze zdarzy się wylać, ale to już sporadycznie, a szarpanie nogawek całkiem jej przeszło:D No ale pies rośnie i pojawiły się nowe...
1. Mamy pewien problem z nauką czystości. W tej chwili w mieszkaniu mamy remont i w sporej części nie ma podłogi. Jest goły beton, który Azja traktuje jako świetną ubikację. Wyprowadzamy ja w dzień co 4-5 godzin, noc już wytrzymuje beż załatwiania się, i ostatnio zaczęła sama sygnalizować że chce wyjść. Niestety jeśli tylko uda jej się wejść na beton to od razu się tam załatwia, i nie ma znaczenia czy była na spacerze 10 minut 3 godziny temu. Zastanawiam się czemu akurat tam się tak lubi załatwiać i czy po położeniu podług nie zostanie jej nawyk załatwiania się w tym miejscu?
2. Jak rozładować nadmiar energii u szczeniaka i w co się bawić? Pies ma codziennie ok 2,5 godziny spaceru. Kilka razy takie krótkie ok 15 minutowe i jeden długi, ok 1,5 godzinny połączony z ganiniem za piłką i różnymi ćwiczeniami, a mimo wszystko psa w domu roznosi energia. Po długim spacerze jeszcze przez przynajmniej godzinę lata po mieszkaniu i demoluje wszystko co znajdzie się w zasięgu wzroku. A nawet jak śpi to każdy większy ruch, otwarcie drzwi potrafi ją poderwać na nogi.
3. Jak oduczyć szczyla włażenia na ludzi? Pies włazi na kanapę ale nie po to żeby się na niej położyć, tylko żeby po niej biegać i to że ktoś akurat siedzi wcale mu w tym nie przeszkadza. Po prostu potrafi przebiec po człowieku. To samo jeśli chce żeby ją pogłaskać. Nie kładzie się obok tylko włazi na człowieka. Dodam że sunia ma ok 4-5 miesięcy i waży ok 12 kilo, także problem jest dosyć uciążliwy.
Wiem że osobą doświadczonym w wychowywaniu psów te pytania mogą się wydać przynajmniej dziwne, ale to jest mój pierwszy pies w życiu i nie bardzo wiem jak z czymś takim postępować. Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi:D

Link to comment
Share on other sites

Przeczytalas blog zlinkowany przez Martens, co do zajecia szczeniaka?
Co do sikania, wystarczy uniemozliwic wchodzenie na beton, a zasikane miejsca zmyc woda z octem.
I czytanie:
[URL]http://pies.onet.pl/13,3997,42,niesforny_szczeniak_skacze_na_gosci,ekspert_artykul.html[/URL]
[URL]http://pies.onet.pl/1261,13,16,siad__waruj__stoj,artykul.html[/URL]
[URL]http://pies.onet.pl/1262,13,16,niezastapiony_aport,artykul.html[/URL]
[URL]http://pies.onet.pl/37039,13,16,poradnik_antyszkoleniowy_ciagniecie_i_przywolanie,artykul.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...