Jump to content
Dogomania

PCC- podatek od zakupu psa..........


betka-sp

Recommended Posts

  • 4 months later...

Mamy nareszcie swojego ukochanego małego szczeniaczka. Kupiliśmy go od hodowcy, podpisaliśmy umowę, przywieźliśmy go do domu. Załatwiliśmy wszystkie sprawy w związku i nieświadomie popełniliśmy wykroczenie skarbowe…

Niestety, nie wzięliśmy pod uwagę, iż fiskus czeka na nasze potknięcie. A o nie nie trudno. Każda umowa sprzedaży podlega tzw. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek jego zapłaty ciąży na nabywcy rzeczy. Przy czym nie ma tu znaczenia czy umowa z hodowcą była ustna czy pisemna. Jeśli kupiliśmy szczeniaka, w ciągu 14 dni od dnia dokonania czynności należy zgłosić się do właściwego dla nas US i zapłacić podatek.

Zgodnie z art. 10 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatnik ma obowiązek w ciągu 14 dni od dokonania czynności bez wezwania organu podatkowego wyliczyć podatek, zapłacić go oraz złożyć deklarację PCC-3. Opodatkowaniu podlegają tylko i wyłącznie rzeczy nabyte na terytorium RP, których wartość rynkowa wynosi powyżej 1 000 zł. A jak sami wiemy szczeniaki z rodowodem są warte powyżej tej właśnie kwoty. Podatek wynosi 2% od wartości rynkowej rzeczy. Polskie prawo traktuje zwierze jako rzecz, którą należy opodatkować. Jeśli tego nie zrobimy, a urząd to wykryje, narażamy się na nieprzyjemności. Dlatego też dla świętego spokoju lepiej zapłacić te kilkadziesiąt zł i mieć święty spokój.
Kilka słów o samej deklaracji:

Deklaracja główna – PCC-3

[url]http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/formularze_podatkowe/2007_pl/pcc-3___.pdf[/url]

poz.1 nr NIP właściciela i osoby zobowiązanej do zapłacenia podatku
poz.4 . wpisujemy datę dokonania czynności, tj. podpisania umowy z hodowcą;
poz. 5 wpisujemy Naczelni Urzędu Skarbowego w ………………….. (nazwa miasta i adres us )
poz. 6 zaznaczamy kwadrat 1
poz. 7 zaznaczamy kwadrat 1 gdy jest dwóch nabywców; kwadrat 5 gdy jest 1 nabywca;
poz. 8 zaznaczamy kwadrat 2
poz. 9 nazwisko, imię data urodzenia oraz PESEL nabywcy szczeniaka.
poz. 10 imiona rodziców nabywcy;
poz. 11- 20 miejsca zamieszkania nabywcy;
poz. 21 zaznaczamy kwadrat 1
poz.22 zaznaczamy kwadrat 1
poz.23 zaznaczamy kwadrat 1
poz.24 wpisujemy – umowa sprzedaży psa rasy owczarek belgijski ……… od hodowcy za cenę …….
poz.25 wpisujemy podstawę opodatkowania, która jest kwota z umowy (ta powyżej 1000 zł)
poz.26. wpisujemy 2%
poz. 27 wpisujemy wyliczony podatek – czyli 2% wartości sumy z pozycji 25
poz.43 wpisujemy wyliczony podatek – czyli 2% wartości sumy z pozycji 25
poz.53 wpisujemy wyliczony podatek – czyli 2% wartości sumy z pozycji 25
poz.63 wpisujemy 01, w przypadku gdy właścicielami psa są 2 osoby
poz. 64 wpisujemy imię podatnika
poz.65 wpisujemy nazwisko podatnika
poz.66 wpisujemy datę wypełnienia deklaracji
poz.67 podpis podatnika

W przypadku gdy psiak został zakupiony przez dwie osoby (lub więcej) potrzebny jest załącznik PCC3/A

[url]http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/formularze_podatkowe/2007_pl/pcc-3a_.pdf[/url]

poz. 1 wpisujemy nr NIP osoby z deklaracji głównej
poz. 2 wpisujemy datę dokonania czynności, tj. podpisania umowy z hodowcą;
poz. 4 zaznaczamy kwadrat 2
poz. 5 nazwisko, imię data urodzenia oraz PESEL nabywcy szczeniaka (osoby z deklaracji głównej)
poz. 6 imiona rodziców nabywcy(z deklaracji głównej);
poz. 7 nr NIP współwłaściciela
poz. 8 zaznaczamy kwadrat 2
poz.9 nazwisko, imię data urodzenia oraz PESEL współwłaściciela
poz. 10 imiona rodziców współwłaściciela
poz. 11- 20 miejsca zamieszkania współwłaściciela
poz.21 zaznaczamy kwadrat nr 1
poz. 22 wpisujemy imię współwłaściciela
poz.23 wpisujemy nazwisko współwłaściciela
poz.24 wpisujemy datę podpisania deklaracji
poz.25 podpis współwłaściciela

gdy wyliczmy podatek, to w poz. 27,43 i 53 na deklaracji głównej wpisujemy kwotę zaokrągloną do pełnych zł. Gdy wychodzi nam końcówka do 49 gr to zaokrąglamy podatek w dół, jeśli powyżej 50 gr to do góry tj, +1 zł
Poprawnie wypełnioną deklarację można do us przesłać pocztą, lub też złożyć osobiście, z tym że wtedy możemy zostać poproszeni o okazanie do wglądu umowy i swojego dokumentu tożsamości.
BARDZO WAŻNE
=> ZA NIETERMINOWE ZŁOŻENIE DEKLARACJI URZĘDY NAKŁADAJĄ MANDATY SKARBOWE OD 130 ZŁ DO 2 500 ZŁ. DLATEGO TEŻ JEŚLI TAKOWĄ DEKLARACJĘ SKŁADAMY PO USTAWOWYM TERMINIE, NALEŻY JĄ SKŁADAĆ WRAZ Z CZYNNYM ŻALEM, W KTÓRYM TO WYJAŚNIAMY PRZYCZYNY DLACZEGO SKŁADAMY DEKLARACJĘ PO TERMINIE.
=> CZYNNOŚĆ TA NIGDY SIĘ NIE PRZEDAWNIA. W PRZYPADKU POWOŁANIA SIĘ PODATNIKA PO 5 LATACH NA DANĄ CZYNNOŚĆ OBOWIĄZEK PODATKOWY POWSTAJE NA NOWO W DACIE POWOŁANIA SIĘ NA CZYNNOŚĆ – UMOWY SPRZEDAŻY PSA. NIE NALICZA SIĘ TYLKO ODSETEK (PO 5 LATACH).
=> NIE ZAMIESZCZAM TU STARSZYCH DEKLARACJI SPRZED 1 STYCZNIA 2009, PO TO ABY NIE ROBIĆ BAŁAGANU. Jeśli ktoś ma sprawę nie uregulowana sprzed 1 stycznia 2009, obowiązywał troszkę inny druk, to także mogę podać linka to takowego formularza, oraz wyjaśnić jak go wypełnić.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Przepraszam, że odkopuję 2 letni temat, jeśli licząc od ostatniego postu i 3 lata od pierwszego postu.
Moje pytanie jest związane z tematem, więc zakładanie dobule tematu mija się z celem wszystkich regulaminów.
Pomijając formalności.
Przykładowo: Psiak ze znanej hodowli w Polsce został przeze mnie zakupiony i w ciągu 14 dni muszę zapłacić podatek na podstawie dokumentu PCC-3. Jeśli jestem osobą pełnoletnią, ale jeszcze uczęszczającą do technikum, więc nie prowadzącą działalności gospodarczej, a tym samym nie posiadającą numeru NIP, co należy wpisać w tym miejscu [quote name='aniesia']Deklaracja główna – PCC-3
[URL="http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/formularze_podatkowe/2007_pl/pcc-3___.pdf"]http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki...l/pcc-3___.pdf[/URL]
poz.1 nr NIP właściciela i osoby zobowiązanej do zapłacenia podatku(...)[/quote]?
Czy nie posiadając takowego NIP'u, należy wpisać w jego miejsce swój PESEL?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Witaj. Od 1 stycznia 2012 r. numerem NIP posługują się TYLKO osoby prowadzące działalnośc gospodacrą. osoby nie prowadzące działalności - tak jak Ty, posługują się jedynie numerem pesel, który nalezy wpisywać do deklaracji / zeznań podatkowych.Podatek od czynności cywilnoprawnych nie ma żadnego związku z faktem prowadzenia lub nie działalności gospodarczej i jak sama nazwa wskazuje płaci się go od UMOWY sprzedaży - czyli czynności cywilnoprawnej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mesala']Witaj. Od 1 stycznia 2012 r. numerem NIP posługują się TYLKO osoby prowadzące działalnośc gospodacrą. osoby nie prowadzące działalności - tak jak Ty, posługują się jedynie numerem pesel, który nalezy wpisywać do deklaracji / zeznań podatkowych.Podatek od czynności cywilnoprawnych nie ma żadnego związku z faktem prowadzenia lub nie działalności gospodarczej i jak sama nazwa wskazuje płaci się go od UMOWY sprzedaży - czyli czynności cywilnoprawnej.[/QUOTE]

a hodowca który nie ma działaności gospodarczej tylko hodowle zarejestrowaną jako dział specjalny produkcji rolnej (czy coś takiego )
przy spisaniu umowy na sprzedaż psa odprowadza od tego jakiś podatek? czy spisuje sobie tak tylko do picu?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Hodowca, który prowadzi działy specjalnie produkcji rolnej nie odprowadza podatku od sprzedanego szczeniaka (czyli zawartej umowy) tylko od posiadanej ilości zwierząt hodowlanych tzn suk i reproduktorów, tak więc nie ma znaczenia ile odchowa miotów.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='Envi']Przepraszam, że odkopuję 2 letni temat, jeśli licząc od ostatniego postu i 3 lata od pierwszego postu.
Moje pytanie jest związane z tematem, więc zakładanie dobule tematu mija się z celem wszystkich regulaminów.
Pomijając formalności.
Przykładowo: Psiak ze znanej hodowli w Polsce został przeze mnie zakupiony i w ciągu 14 dni muszę zapłacić podatek na podstawie dokumentu PCC-3. Jeśli jestem osobą pełnoletnią, ale jeszcze uczęszczającą do technikum, więc nie prowadzącą działalności gospodarczej, a tym samym nie posiadającą numeru NIP, co należy wpisać w tym miejscu ?
Czy nie posiadając takowego NIP'u, należy wpisać w jego miejsce swój PESEL?[/QUOTE] Za zakupione szczenię nie składa się żadnej deklaracji ani tez nie płaci podatku. Pies jest żywym stworzeniem a nie rzeczą i ten przepis w tym przypadku nie obowiązuje, więc nie wiem po co na siłę wciskać urzędowi skarbowemu jakieś pieniądze ?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Opodatkowanie sprzedaży zwierząt podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) może budzić wątpliwości. Jednak wątpliwości takich nie mają organy podatkowe. Jak podkreśla Piotr Chmieliński, doradca podatkowy w kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy, fiskus od dłuższego czasu w interpretacjach podatkowych wskazuje, że transakcje sprzedaży zwierząt podlegają opodatkowaniu PCC.

Ekspert dodaje, że problemy z opodatkowaniem sprzedaży zwierząt PCC pojawiły się wraz z uchwaleniem w 1997 roku ustawy o ochronie zwierząt. Przepisy prawa cywilnego stanowią bowiem, że rzeczą są tylko przedmioty materiale. Zwierzę należy co prawda uznać za przedmiot materialny, ale jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.

– Właśnie z tego sformułowania podatnicy wywodzą, że skoro zgodnie z ustawą o PCC opodatkowaniu podlega tylko sprzedaż rzeczy i praw majątkowych, a zwierzę nie jest rzeczą, to nie podlega też opodatkowaniu tym podatkiem – tłumaczy Piotr Chmieliński.

Zastrzega, że ustawa o ochronie zwierząt wskazuje też, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się przepisy dotyczące rzeczy. Zatem, skoro ustawa ta nie reguluje kwestii obrotu zwierzętami, w tym zakresie należy stosować kodeks cywilny.

Analizy tych przepisów dokonał ostatnio WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 615/09), który podzielił pogląd fiskusa, że przepisy ustawy o ochronie zwierząt wprowadzono w celu zapewnienia ich humanitarnego traktowania, a nie w celu wykreowania przywilejów podatkowych w związku z obrotem nimi.

– Oznacza to, że – zdaniem sądu i fiskusa – sprzedaż zwierząt podlega PCC – stwierdza Piotr Chmieliński.

Dodaje, że wyjątkiem będzie dokonywanie takiej sprzedaży w ramach prowadzonej firmy, gdzie przynajmniej jedna ze stron będzie z tytułu jej dokonania opodatkowana VAT lub od niego zwolniona. Wówczas sprzedaż zwierząt nie będzie podlegała PCC.

2 proc. wynosi podatek od umowy sprzedaży zwierzęcia

Sama się zastanawiam,co powinnam zrobić? Kupiłam szczeniaka już 2 miesiące temu i w ogóle nie wiedziałam o żadnym podatku.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']takie opodatkowywanie tylko napedza do rozmnażania zwierzat nie będących zrzeszonych w zk.[/QUOTE]

Ale w jaki sposób, bo nie rozumiem? Hodowle niezarejestrowane w ZKwP również muszą odprowadzac podatek od dochodu.

Link to comment
Share on other sites

Ja się nie zagłębiałam w szczegóły dotyczące tego jak to w końcu jest czy się płaci bo wymagają czy nie bo pies to nie rzecz. Pojechałam po kilku dniach od kupna i zapłaciłam. O 40zl nie zbiedniałam, a przynajmniej spokojna jestem ze po x latach nie przyjdzie pismo z magiczna suma z odsetkami :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LadyS']Ale w jaki sposób, bo nie rozumiem? Hodowle niezarejestrowane w ZKwP również muszą odprowadzac podatek od dochodu.[/QUOTE]
ale nikt niczego nie odprowadza.przyjeżdża klient po szczeniaka,kasa w łapę gotówką i tyle go widzieli.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']ale nikt niczego nie odprowadza.przyjeżdża klient po szczeniaka,kasa w łapę gotówką i tyle go widzieli.[/QUOTE]

No nie, w tych pseudo-stowarzyszeniach to nawet jest chyba w ich zapisie przystąpienia, że muszą odprowadzać. Pseudo głupie nie jest, wie, że to teraz najsłabszy punkt, i się zabezpiecza.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Maron86']Jestem w szoku, nie miałam pojęcia że się odprowadza podatek za kupno psa. Przy adopcjach chyba tego niema? Chociaż tam też płacisz schronisku... jak to jest z adopcjami?[/QUOTE]

Nie do końca wiadomo, czy się odprowadza, bo jak mówiłam - hodowle odprowadzają podatek swój, więc może to się jakoś wzajemnie wyklucza. Nie każdy prawnik jest obeznany w każdej tematyce w końcu ;) A adopcje to jednak adopcje, z definicji - bezpłatne. W schronisku płacisz stawkę ustaloną regulaminem, to jest zupełnie inna opłata.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80'][B]ladys[/B] bardziej chodziło mi o takie osoby,które nie sa zrzeszone w żadnej organizacji.po prostu maja sukę,rozmnażają,sprzedają[/QUOTE]

Ale jak to w takim razie wpływa na nie zrzeszanie się w ZKwP? Ci ludzie robią to dla zysku, nie mają rasowych psów - i tak nie mogliby się zrzeszyć.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Maron86']Jestem w szoku, nie miałam pojęcia że się odprowadza podatek za kupno psa. Przy adopcjach chyba tego niema? Chociaż tam też płacisz schronisku... jak to jest z adopcjami?[/QUOTE]
Wydaje mi się, że kwota płacona w schroniku nie przekracza 1000 zł, a
[QUOTE][COLOR=#000000]Opodatkowaniu podlegają tylko i wyłącznie rzeczy nabyte na terytorium RP, których wartość rynkowa wynosi [B]powyżej 1 000 zł[/B].[/COLOR][/QUOTE]
We Wrocławiu to jest bodajże 35 zł przy adopcji psa, 20 zł - kota, więc znacznie poniżej tej kwoty ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='4Łapki']Wydaje mi się, że kwota płacona w schroniku nie przekracza 1000 zł, a

[QUOTE][COLOR=#000000]Opodatkowaniu podlegają tylko i wyłącznie rzeczy nabyte na terytorium RP, których wartość rynkowa wynosi [B]powyżej 1 000 zł[/B].[/COLOR][/QUOTE]
We Wrocławiu to jest bodajże 35 zł przy adopcji psa, 20 zł - kota, więc znacznie poniżej tej kwoty ;)[/QUOTE]

Ale jeśli ja za psa zapłacę 2000zł, a w umowie kupna-sprzedaży nie będzie wpisane ile za psa zapłaciłam, to co wtedy? Na jakiej podstawie jest brany podatek za psa?

Link to comment
Share on other sites

Szczerze, nie wiem, można zapytać w US, jak taki zakup udokumentować, oprócz oczywiście wypełnienia tego formularza PCC. Z tym że różne oddziały US różnie interpretują to samo prawo. Może prawodawca wyobraża sobie, że hodowcy wystawiają fakturki/paragoniki i podkładeczka do deklaracji jest :roll:

Jak będę miała czas to podejdę do mojego US. Mnie też to w przyszłości dotyczyć będzie, więc wolę wiedzieć...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='magdabroy']No właśnie, bo to w tym momencie taki pic na wodę ten podatek ;) Bo zawsze można powiedzieć, że się zapłaciło mniej niż te 1000zł i już ;)[/QUOTE]
Chyba, że przelew był robiony i miał odpowiedni tytuł. Już nam raz chcieli na konta bankowe włazić :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...