Jump to content
Dogomania

Prawnie o zestawie sanie + psy na chodniku ...


pancelot

Recommended Posts

No wiec miala miejsce ostatnio takowa sytuacja...
Pojechalem na trening ( moje 2ie + 2 porzyczone haszcze) na saniach do takiego malego lasku.... spotkalem znajoma... odwiozlem do domu ofc po chodniku ( droga osiedlowa wiec 0rowy ruch - zadnego zagrozenia inaczej bym sie nie dal namowic) no i w powrotnej drodze wdeplem na 2 panow w niebieskich mundurkach z mundurowym ONem. Psy go olaly -- calkowity brak reakcji. ON tez nas olal...
Nie olali mnie natomiast policjanci...
Najpierw chcieli mi wlepic mandat za jazde po chodniku, ale w mysl tego co ja pamietam z kodesku to nie wolno jezdzic rowerem a nie sankami... O dziwo wpadli po chwili na pomysl by u pomniec sie u mnie o karte woznicy... z czego tez wybrnolem powolujac sie na to ze obowiazuje tylko zwierzeta gospodarskie.(Na wozek z wolem tez trzeba miec) Na koniec jak juz nic nie mogli znalesc to dali mi po 50 zl od sztuki za brak kagancy .. :angryy::mad::placz:
Fart w tym ze albo oni byli nie douczeni albo ja za przekonujacy.:diabloti:

Wiec jak to jest?
Na saniach za psami wolo jechac chodnikiem/ulica czy nie? Bo rowerem nie wolno to wiem. I co z wozkiem

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jak to jest z saniami ale haszczaki nie są rasą uznaną za niebezpieczną więc gdy są na "uwięzi" nie muszą mieć kagańców. Więc niebieskie mundurki nie miały racji:angryy: . Lepiej gonili by przestępców no tak tylko że oni są niebezpieczni a taki maszer jest spokojnym człowiekiem więc można mu upierdliwić życie i wykazać się :razz: .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Myszu']Nie wiem jak to jest z saniami ale haszczaki nie są rasą uznaną za niebezpieczną więc gdy są na "uwięzi" nie muszą mieć kagańców. Więc niebieskie mundurki nie miały racji:angryy: . Lepiej gonili by przestępców no tak tylko że oni są niebezpieczni a taki maszer jest spokojnym człowiekiem więc można mu upierdliwić życie i wykazać się :razz: .[/quote]

Nie masz racji ... bo mieli racje.
Wszystko zalezy od lokalnych postanowien organow wladzy. U mnie Rada miasta wydala rozporzadzenie ze psy pow. 20 kg maja chodzic w kagancach i bez znaczenia jest czy jest to rasa "niebespieczna" -- chodzi ci zapewne o liste psow ras agresywnych-- czy nie wiec mieli prawo.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pancelot']Nie masz racji ... bo mieli racje.
Wszystko zalezy od lokalnych postanowien organow wladzy. U mnie Rada miasta wydala rozporzadzenie ze psy pow. 20 kg maja chodzic w kagancach i bez znaczenia jest czy jest to rasa "niebespieczna" -- chodzi ci zapewne o liste psow ras agresywnych-- czy nie wiec mieli prawo.[/quote]

Uchwala Rady Miasta nie jest nadrzedna wzgledem ustawy ogolnopolskiej...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Miśka']Uchwala Rady Miasta nie jest nadrzedna wzgledem ustawy ogolnopolskiej...[/quote]

No nie do końca tak, pewnie gdzieś tam w ustawie o samorządzie jest taka luka co daje im prawo do wewnętrzych regulacji - ot tak jak to było w Warszawia z wprowadzeniem ograniczenia prędkości w ruchy do 50 km.
Co innego gdzyby miejski ustawodawca zawęził jej znaczenie tzn, że wykreśliłby kilka ras z tej listy, a tak jak rozszeza jej zakres to chyba raczej jest OK, ale nie wiem bo z prawem to ja tylko koleżanmi miałem wspólne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pancelot']Nie masz racji ... bo mieli racje.
Wszystko zalezy od lokalnych postanowien organow wladzy. U mnie Rada miasta wydala rozporzadzenie ze psy pow. 20 kg maja chodzic w kagancach i bez znaczenia jest czy jest to rasa "niebespieczna" -- chodzi ci zapewne o liste psow ras agresywnych-- czy nie wiec mieli prawo.[/quote]

Ano nie mieli racji, bo POLICJI nic do przepisów lokalnych, ich obowiązuje Kodeks Wykroczeń, a odnośnie przepisów lokalnych to jedynie Straż Miejska może egzekwować...poza tym radzę zważyć hasiory, przecież większość waży poniżej 20, więc może akurat....co z wagą byli i zważyli?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Myszu']Nie wiem jak to jest z saniami ale haszczaki nie są rasą uznaną za niebezpieczną więc gdy są na "uwięzi" nie muszą mieć kagańców. Więc niebieskie mundurki nie miały racji:angryy: . Lepiej gonili by przestępców no tak tylko że oni są niebezpieczni a taki maszer jest spokojnym człowiekiem więc można mu upierdliwić życie i wykazać się :razz: .[/quote]
Niestety wg obowiązujących przepisów ustawa ustawą, a prawo lokalne i tak ma za zadanie działać na konkretnym terenie uszczegółowiając ogólne zapisy. Prawo lokalne egzekwuje Straż Miejska.
Trochę mnie zaintrygowaliście problemem, bo np. w Sopocie jest przepis nakazujący trzymanie psa na smyczy i w kagańcu (mało kto go respektuje). Trochę "zaprzęgowców" też ćwiczy ze swoimi psami, więc hipotetycznie też mogą mieć do czynienia ze Strażą Miejską :icon_roc:

Link to comment
Share on other sites

Co do Policji to nie macie racji chyba. Jesli w danej miejscowosci niema SM to jej obowiazki przejmuje Policja. A u mnie nie ma strazy. Pozatym z tego co sie dzis dowiedzialem w UM. to jest uchwala rady miasta nakazujaca jak juz wyzej pisalem namordniki i powrozy dla psow pow 20 kg a moja kluchowata Dima mimo moich szczerych checi zbiza sie juz do 30 :> Co do wazenia to moglo by sie zapewne im udac. Spakowali by mnie do radiowozu i zawiezli do weta albo gdzie. No problem zapewne mieli by z upchnieciem calego sprzetu.

Kto ma pojecie jak sie to wkoncu ma do tego jezdzenia po chodnikach ?

Link to comment
Share on other sites

No właśnie-jeśli nie po chodnikach, to gdzie? Na ulicy? U mnie akurat problemu nie ma, bo są uliczki bez chodników, parę żużlówek, a samochód to tam jeżdzi jeden na godzinę... Ale wiem, jak to bywa bliżej centrum, chodnik, ulica i koniec, lipa. A ja naprawdę czarno widzę jazdę zaprzęgiem czy psem na rowerze po ulicy... no przynajmniej w moim przypadku zarówno psa, rower jak i mnie odnosiliby do domu w kawałkach...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pancelot']
(...)
Nie olali mnie natomiast policjanci...
Na koniec jak juz nic nie mogli znalesc to dali mi po 50 zl od sztuki za brak kagancy .. :angryy::mad::placz:
(...)
[/quote]

To się jeszcze ciesz, że nie przydzielili jeszcze np.:

- tamowanie lub [B]utrudnianie[/B] ruchu w strefie zamieszkania...:shock:
- dopuszczanie do niszczenia lub uszkadzania roslinności przez zwierzęta znajdujące sie pod nadzorem...

Coś by się może jeszcze znalazło, ale musiałbym poszukać;)
Na koniec powinni jeszcze tylko :glaszcze: maszera.

Pozostaje jeszcze wyobrazić sobie sytuację, gdy spokojnie idącego chodnikiem człowieka nagle potrącił zaprzęg...
Już sobie wyobrażam jego opowiadanie o zdarzeniu i reakcje słuchaczy:stupid:, w srodku miasta? zaprzęg? chyba reniferów!:roflt:
A tak na poważnie to rzeczywiście ciekawa sprawa z tym zaprzęgiem na chodniku. Moje zdanie - taki pojazd nie powinien sie pojawić na chodniku. Z czego to wynika, można spróbować poszukać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='christoph']

Pozostaje jeszcze wyobrazić sobie sytuację, gdy spokojnie idącego chodnikiem człowieka nagle potrącił zaprzęg...
Już sobie wyobrażam jego opowiadanie o zdarzeniu i reakcje słuchaczy:stupid:, w srodku miasta? zaprzęg? chyba reniferów!:roflt:
A tak na poważnie to rzeczywiście ciekawa sprawa z tym zaprzęgiem na chodniku. Moje zdanie - taki pojazd nie powinien sie pojawić na chodniku. Z czego to wynika, można spróbować poszukać.[/quote]


no ktos juz kiedys babke jakas staranowal zaprzegiem ...... a co do mnie to takie komentarze ciagle ida jak jade rano po chleb (mam przelaj za domem i za piekarnia parkuje :d) :> juz nawet do piekarni nie musze wchodzic za to nawracam na placyku przed :>

A co do ruchu to wlasnie nie wydaje mi sie.
1 nie ma w kodeksie zadnej mowy o sankach ( bo saniami nazwane sa te od koni -- nie te gabaryty)
2 dotyczylo by rowniez ludzi ciagnacych sanki...

[quote name='christoph']
Moje zdanie - taki pojazd nie powinien sie pojawić na chodniku. Z czego to wynika, można spróbować poszukać.[/quote]
Moim zdaniem tez jesli stanowci moglby zagrozenie dla ruchu pieszych albo na jezdni. Sproboj poszukac.. a ja sie skontakuje jutro sedzia z sadu grodzkiego co siedzi w wykroczeniach drogowych.


Fajnie by bylo wiedziec co mozna a co nie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='christoph']
Pozostaje jeszcze wyobrazić sobie sytuację, gdy spokojnie idącego chodnikiem człowieka nagle potrącił zaprzęg... [/quote]

Wysilając wyobraźnie można rozkoncepcjonować skutki cywilno-prawne zdezenia dwóch zaprzęgów w pasie jezdni - podejrzewam, że każdy sąd wymięka ze ..... śmiechu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pancelot']
(...)
A co do ruchu to wlasnie nie wydaje mi sie.
1 nie ma w kodeksie zadnej mowy o sankach ( bo saniami nazwane sa te od koni -- nie te gabaryty)
(...)
[/quote]
Tu akurat miałem na myśli nie kodeks o ruchu drogowym, który nie ma w tym wypadku zastosowania (mzd.), ale kodeks wykroczeń (art.90).:czytaj:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Myszu']Jeszcze troche to wprowadzą zakaz ciągnięcia dzieci na sankach po chodniku bo można potrącić babcię w moherowym berecie. :evil_lol:[/quote]
:roflt:... sądząc po najnowszych wydarzeniach w naszej polityce chyba nie bedzie możliwe wprowadzenie takiego zakazu, moherowe berety, mimo, że jak na razie dobrze się trzymają, będą w odwrocie... (tidb):lol:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Szamanka']Mam wrażenie, że policja czy straż miejska sama nie wie jak podejść do sprawy jazdy zaprzęgiem..;) Po prostu kierują się chyba zasadą "dajcie mi człowieka, a znajdę na niego paragraf"...[/quote]


No wlasnie .... a mi chodzi o to by nie mogli go znalesc.... :> wiec wie ktos cos ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...