Jump to content
Dogomania

Gdzie pies może biegać bez smyczy i kagańsa?


wojtekdu

Recommended Posts

Ten post to post wywołujący dyskusję na temat prawnych aspektów prowadzania psa. Czy chodząc po lesie z psem bez kagańca i nie na smyczy drogami i ścieżkami, bez ganiania psa po lesie dalej niż 20m od właściciela, leśnik ma prawo zwrócić uwagę, a myśliwy strzelać do psa? Krótko mówiąc, gdzie pies może chodzić z właścicielem bez kagańca i nie na uwięzi?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[INDENT]Myśliwy zastrzelić nie może, [B][I][U][COLOR=darkred]leśniczy ma prawo nie tylko upomnieć ale i nałozyć mandat[/COLOR][/U][/I][/B]. Co do puszczania psa luzem - jak wyżej. I tu cos nie tak dostalam upomnienie za wchodzę z psem do lasu pies oczywiscie na smyczy powrót ,ale kilka dni po tym widze psa lesniczego jak biega samopas po lesie baz zadnej kontroli czy to nie dziwne .[/INDENT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='toto']
[INDENT]Myśliwy zastrzelić nie może, [B][I][U][COLOR=darkred]leśniczy ma prawo nie tylko upomnieć ale i nałozyć mandat[/COLOR][/U][/I][/B]. Co do puszczania psa luzem - jak wyżej. I tu cos nie tak dostalam upomnienie za wchodzę z psem do lasu pies oczywiscie na smyczy powrót ,ale kilka dni po tym widze psa lesniczego jak biega samopas po lesie baz zadnej kontroli czy to nie dziwne .
[/INDENT][/QUOTE]

Dziwne i nie w porządku, chyba że wykonywał polowanie. Ale co poradzisz. Mnie kiedyś Policja wlepiła mandat za prędkość po czym za jakiś czas jak już się wlokłem z dozwoloną, ten sam radiowóz bynajmniej nie na sygnale wyprzedził mnie i pognał w siną dal.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

W moim mieście psy mogą być bez smyczy i kagańca, jeżeli znajdują się pod kontrolą właściciela.

Sprawdź przepisy obowiązujące w twojej okolicy.

 

P.S.

To faktycznie działa. Natknęłam się na Policję w momencie, gdy moje psy biegały luzem. Zawołałam je. Nie dostałam mandatu, ani upomnienia. Jeden z panów uśmiechnął się i stwierdził, że "grzeczne psy".

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 weeks later...

Prawo jest dość niejasne jeśli chodzi o puszczanie psów luzem i możliwość zastrzelenia przez myśliwych. Bo jeśli pies po prostu sobie biega to nikt mu nic nie może zrobić (a czy rzeczywiście zrobi to inna sprawa bo nie każdy postępuje etycznie i nie każdy przestrzega prawa) ALE nie raz myśliwi w dyskusji upierali się, że MAJĄ OBOWIĄZEK zatrzelić psa, który goni zwierzynę. Więc jeśli jesteśmy na spacerze z psem a on ruszy w pogoń za sarną a myśliwy nam go zastrzeli to co wtedy? Czy ktoś się orientuje? Ja jeszcze sama uruchomię znajomości i może ktoś mi wskaże odpowiedni przepis.

Link to comment
Share on other sites

Prawo jest jasne w kwestii puszczania psów luzem w lesie.

 

Kodeks Wykroczeń (Dz.U. 1971 Nr 12 poz. 114)

 

Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.

 

 

Ustawa o lasach (Dz.U. 1991 Nr 101 poz. 444)

 

Art. 30. 1. W lasach zabrania się:

 

13) puszczania psów luzem;.

Link to comment
Share on other sites

Prawo jest dość niejasne jeśli chodzi o puszczanie psów luzem i możliwość zastrzelenia przez myśliwych. Bo jeśli pies po prostu sobie biega to nikt mu nic nie może zrobić (a czy rzeczywiście zrobi to inna sprawa bo nie każdy postępuje etycznie i nie każdy przestrzega prawa) ALE nie raz myśliwi w dyskusji upierali się, że MAJĄ OBOWIĄZEK zatrzelić psa, który goni zwierzynę. Więc jeśli jesteśmy na spacerze z psem a on ruszy w pogoń za sarną a myśliwy nam go zastrzeli to co wtedy? Czy ktoś się orientuje? Ja jeszcze sama uruchomię znajomości i może ktoś mi wskaże odpowiedni przepis.

 

Jeśli pies ruszy za sarną, a myśliwy go zastrzeli, to postąpił zgodnie z prawem, a Tobie, jako właścicielowi psa, jeszcze należy się kara za puszczenie psa luzem w lesie...

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy: „Zabrania się zabijania zwierząt, z wyjątkiem: (…) usuwania osobników bezpośrednio zagrażających ludziom lub innym zwierzętom, jeżeli nie jest możliwy inny sposób usunięcia zagrożenia (…)”

 

Możesz się potem z takim myśliwym procesować, czy faktycznie nie było innego sposobu powstrzymania psa, ale jeśli Ty nie byłaś w stanie go odwołać, to jak niby miałby to zrobić myśliwy?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

A na łąkach, polach ? Ja zawsze puszczam swojego psa luzem tam. Albo ze znajomymi jak się spotykamy to wszyscy puszczają swoje psy na łąkach. Bez sensu jest je trzymać na smyczach.

To zależy od prawa miejscowego i przepisów porządkowych w gminie/powiecie, w którym znajduje się ta łąka/pole, i oczywiście od prawa własności terenu. Prywatna łąka, ale ogrodzona - hulaj dusza (o ile właściciel nie pogoni), ale prywatna i nieogrodzona - to już jest miejsce publiczne i podlega pod powszechnie obowiązujące prawo (ustawa o ochronie zwierząt, art. 10a ust.3-4) oraz przepisy miejscowe.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Gdzie pies może biegać bez smyczy i kagańca? Proste pytanie, prosta odpowiedź: wszędzie tam, gdzie nie jest to zakazane - czy to prawem państwowym (ustawą), czy samorządowym (uchwałą). Jest to podstawowa funkcja gwarancyjna prawa. Tyle teoria, w praktyce różnie bywa, szczególnie w wydaniu gminnym. Pisał o tym kiedyś Kozakiewicz tak: W Austrii to, co nie jest zakazane, jest dozwolone; w Niemczech to, co nie jest dozwolone, jest zakazane; we Francji wszystko jest dozwolone, również to, co jest zakazane; w Polsce wszystko jest zakazane, również to, co jest dozwolone.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...