Jump to content
Dogomania

Trudne (?) pytanie


rebellia

Recommended Posts

Mam pytanie z czystej ciekawosci. Jak to jest z psami rodowodowymi. Załóżmy, że ktoś ma psa X z rodowodem, on ma rodowód , bo rodzice mają rodowód, ich rodzice i rodzice tamtych rodziców ;)

I teraz przejdę do meritum sprawy - czy pies bez rodowodu ma jakiekolwiek szanse, żeby rodowód mieć, gdyby w teorii był rasowy (nie wiem jakie są kryteria - więc się proszę nie śmiać) ?

Pytam z czystej ciekawości :) jak to wygląda? :)

Link to comment
Share on other sites

Należy dodać, że w kilku rasach jest księga wstępna, do której mogą być zakwalifikowane psy bez udokumentowanego pochodzenia. A później mogą uzyskać uprawnienia hodowlane.
Rodowodu, czyli dokumentu, w którym wypisane są imiona przodków, nie. Przecież na jakiej podstawie miałyby być te dane wypisywane?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Moje pytanie troche nie na temat, ale dziś rozmawiałam z kolegą i on powiedział, że jak jest liczny miot to tylko kilka szczeniąt dostaje metryki :-o
Czy to jest prawda? Z tego co mi wiadomo to wszystkie szczenięta z miotu dostają metryki nawet te niehodowlane a wtedy maja poprostu wpis 'niehodowlany' ?
Oczywiście chodzi o mioty zalegalizowane w ZK, po przeglądzie itp. :razz:

Link to comment
Share on other sites

Jeśli miot został zgłoszony do ZK, to WSZYSTKIE, ale to wszystkie szczeniaki otrzymują metryki, nawet jeśli są ułomne, chore (wtedy w metryce jest wpis o wadach), nawet wtedy jeśli właściciel potrzebuje mieć np. tylko 3 z metrykami.
Opinia, że część miotu otrzymuje, a część nie to najczęściej bajki pseudohodowców, którzy nabierają kupujących, że hodowla jest niby psów rasowych, ale oni tu mają "super okazję", bo część szczeniaków nie dostała rodowodu i jest taniej na sprzedaż... niestety.

Link to comment
Share on other sites

Ja tu jeszcze dodam, że taka sytuacja, że tylko 6 szczeniaków z miotu dostawało metryki, miała owszem miejsce, ale ponad 20 lat temu. Przepisy zmieniły się bodajże w roku 1985, może 1986, na pewno nie później i nie wcześniej. Jeśli więc ktoś Wam mówi, że jego pies nie miał metryki, bo był siódmy z miotu (czasem słyszy się też o piątym, być może kiedyś tak było, tego nie wiem, ale z całą pewnością w 1984 roku metryki dostawało 6 szczeniąt z miotu), to możecie... pogratulować długowieczności psa i zapytać, czy już figuruje w Księdze Guinessa. ;)

I przy okazji jeszcze jedna uwaga - było też tak i to jeszcze kilka lat temu, że metryka była ważna tylko przez rok czy 2 lata (tego terminu dokładnie nie pamiętam :oops:) i jeśli ktoś nie wyrobił w tym czasie psu rodowodu, to potem już nie mógł. Ten przepis też został zmieniony i dotyczy to również metryk wydanych przed tą zmianą. Czyli jeśli ktoś "zaspał" i nie wyrobił rodowodu, a teraz chciałby tego kilkuletniego psa np. wystawiać, to może się zgłosić do oddziału ZKwP z metryką i wyrobić rodowód. Mimo że na tej metryce widnieje adnotacja, że jest ważna przez określony czas i ten czas już minął. Metryka psa jest ważna bezterminowo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='nice_girl']Należy dodać, że w kilku rasach jest księga wstępna, do której mogą być zakwalifikowane psy bez udokumentowanego pochodzenia. A później mogą uzyskać uprawnienia hodowlane.
Rodowodu, czyli dokumentu, w którym wypisane są imiona przodków, nie. Przecież na jakiej podstawie miałyby być te dane wypisywane?[/QUOTE]


nice_girl wytłumacz proszę, bo ja nie rozumiem (laik jestem) - czy to znaczy, że szczenięta po psie, który nie ma rodowodu ale dostał uprawnienia hodowlane będą rodowodowe........??

Link to comment
Share on other sites

Ludzie sprzedający szczeniaki wymyślaja takie głupoty,chyba tylko po to żeby sprzedać je szybko i byle komu.Miałam dzisiaj taką sytuację,że facet chciał sprzedać szczeniaki amstafów.Sluchajcie suka-ich matka miała metrykę i to wszystko.I facet ambitnie wmawia ludziom,którzy byli tymi szczeniakami zainteresowani,że one nie mają metryk,ale.....i teraz najlepsze,jak kupią szczeniaka i pójdą z nim do Związku i on się będzie nadawał na wystawy to dostanie ze Związku rodowód!!!!!!
Poprostu nie wytrzymałam(w pierwszej chwili myślałam,że się przesłyszałam!?),no i ja mu na to,że głupoty gada,ludzi oszukuje i wciska im kit.Słuchajcie,nic sobie nie dał powiedzieć,on wie lepiej ode mnie i już.
Nie wiem co tam gadał dalej,ale sami widzicie co ludzie potrafią wymyślać,żeby tylko sprzedac psa!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='URIA']nice_girl wytłumacz proszę, bo ja nie rozumiem (laik jestem) - czy to znaczy, że szczenięta po psie, który nie ma rodowodu ale dostał uprawnienia hodowlane będą rodowodowe........??[/QUOTE]
Taka sytuacja ma miejsce w rasach polskich, na pewno u owczarków podhalańskich. Nie znam dokładnie tej procedury, więc nie jestem teraz w stanie tego dokładnie wytłumaczyć.

Moja droga poprzedniczko,
Napisałam, że taka sytuacja ma miejsce tylko w niektórych rasach.

Link to comment
Share on other sites

pies w rasach polskich np. owczarek podhalański, ogar lub gończy polski, zgłoszony jako dorosły do księgi wstępnej uzyskuje po odpowiednich przeglądach uprawnienia psa rodowodowego, przy czym w jego dokumentach jako rodzice figurują NN
jeśli taki pies zostaje ojcem szczeniąt to metryki wydane na szczenięta uprawniają do wpisu do księgi wstępnej i te szczeniaczki już mają rodowód ale niepełny tzn nie ma wszystkich przodków( to nazywa się KW)

po 3 pokoleniach w pełni rodowodowych następne otrzymuje normalny rodowód tzn PKR

ale to tylko w rasach polskich i chyba dla PON-ów juz Księgi Wstępnej nie ma

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ylonka']a jesli np mój owczrek niemiecki ma tylko matke z rodowodem czy mój pies ma jakeis prawa do rodowodu?? Jego ojcic jest znany ale nie ma rodowodu.[/quote]

Nie,ylonka - Twój pies nigdy nie dostanie rodowodu i nie ma do niego żadnych praw. Nie ma znaczenia, że ojciec jest znany - nie ma rodowodu i kropka. Na tym forum jest mnóstwo postów, które wyjaśnią ci jaka procedura musi zostać zachowana, aby narodziły się szczenięta z metrykami, czyli prawami do rodowodu.

Link to comment
Share on other sites

Dorota 33, ten facet miał trochę racji. Takie rzeczy sa możliwe w PKPR (pies o nieznanym pochodzeniu może być wpisany do Księgi Wstępnej i może być "legalnie" rozmnażany).
Na szczęście ZKwP nie ma potrzeby rejestrować każdego psa przypominającego jakąś rasę i tylko rasy polskie mogą być wpisywane do Księgi Wstępnej. Z tego co wiem (moge się mylić), psy po rodzicach bez rodowodu (wpisane do KW) nie odrazu dostają rodowody, tylko dopiero dalsze pokolenia dostają normalny rodowód.

Link to comment
Share on other sites

Weszynoska i Kati,nie macie racji.Nie tylko psy ras polskich mogą otrzymać KW(księgę Wstępną).Pewnie takich ras jest więcej ale o jednej wiem na pewno bo sama jestem właścicielką i hodowcą psów tej rasy.Są to psy grenlandzkie.Jeśli przywiozę z miejsca pochodzenia rasy czyli z Grenlandii psa bez papierow to może on otrzymać KW,pod warunkiem że udokumentuję że właśnie z Grenlandii ten pies pochodzi.Nie wiem dokładnie jakie dokumenty są wymagane bo sama nigdy z tamtąd psa nie sprowadziłam ale zrobili to zaprzyjażnieni hodowcy z Czech,więc postaram sie dowiedzieć.Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Czesi mogą mieć inne przepisy, zresztą nie wiem, w Polsce chyba jednak tak nie można, nie zarzekam się bo nie sprawdzalam, ale nigdy nie slyszalam o takim przypadku, bylam 13 lat Hodowlaną w naszym oddziale i niejeden rodowod przeszedl mi przez ręce

no ale to malutki oddzial i mogę nie wiedziec
ja nie pisalam ze tylko polskie rasy pisalam że o nich wiem bo hoduję Gończe polskie

Link to comment
Share on other sites

Pies grenlandzki mojej znajomej został sprowadzony z Danii a jego bliscy przodkowie z grenlandii i ponieważ ma w rodowodzie puste okienka(NN) został wpisany do ksiegi wstepnej.Kryłam tym psem moją sukę a szczenieta otrzymały metryki/rodowody z adnotacja:Wpisano do PKR.Ale psy grenlandzkie to chyba taki wyjatek jeśli chodzi o tę sprawę.Na grenlandii nie wolno trzymać psów innych ras a jesli juz to tylko na południowych krańcach wyspy i tylko pod warunkiem sterylizacji takiego psa,dlatego chyba grenlandy przywożone ze swojej ojczyzny ,pomimo częstego braku metryki czy rodowodu są uznawane za psy czystej rasy i dopuszczane do hodowli.Po prostu na grenlandii nie mają mozliwości spotkania,zdolnego do rozrodu przedstawiciela innej rasy.
Tyle jesli chodzi o psy grenlandzkie ,natomiast jak wygląda sprawa z innymi rasami?Szczerze powiedziawszy nie jestem pewna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...