Jump to content
Dogomania

Zespół jelita drażliwego oraz przepuklina odbytu


basia

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

[B]basia[/B] moja 6 miesięczna sunia ma problem z odbytem ale nie wiem czy to przepuklina. Lekarze nie byli w stanie jednoznacznie stwierdzić co jej dolega. Sugerowali wynicowanie odbytu, po czym stwierdzili, że to na pewno nie to. Szukam informacji o przetoce i przepuklinie. Mogłabyś napisać na czym ta choroba polega?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witaj, mój pies, 10 letni Albert, mieszaniec Manchester Terriera również ma rozległą przepuklinę odbytu. Lekarze twierdzą, że jedyną rozsądną możliwością jest operacja, ale sama operacja wymusza długą rehabilitację u psa. Ponadto mój pies nie jest najmłodszy i może jej nie przeżyć, więc nie chcę dodatkowo płacić za uśmiercenie mojego pupila. Po operacji pies ponadto może nie trzymać kału, dlatego wolę troszczyć sie o niego bez operacji i co jakiś czas, jak jest źle z jego wypróżnieniami, chodzę do weterynarza, żeby usuwał mu kał z odbytnicy i z tej przepukliny. Ma dwie duże gule z obu stron odbytu. Zrobiło mu się to po kastracji. Lekarze stwierdzili, że ma przerost prostaty i jedyną drogą jest kastracja. Teraz bym mu tego drugi raz nie zrobiła. Przed kastracją miał zapalenia węzłów przyodbytniczych i po kastracji, jak już nie ma hormonów (te węzły mają związek z hormonami płciowymi bo wydzielają jakiś zapach nęcący suki) węzły mu wyschły i zrobiły mu się w tym miejscu 2 duże przetoki, gdzie zbiera mu się kał. Nawet miękki kał. Podsumowując nalezy stosować dietę: rozwalniającą , wszystko luźne, półpłynne, najlepiej makaron z gotowanym mięsem, pokrojonyym na drobno i z dodatkiem oleju lub oliwy. Dobrze też dodawać do tego po łyżce stołowej siemienia lnianego. W razie zatwardzeń - Lactulosum, bez recepty w aptece. Na mojego psa rozwalniająco działa wątróbka smazona, obojętnie jaka, wieprzowa, kurczakowa lub wołowa. NIE WOLNO ryżu kaszy i suchej karmy. Do stosowania miejscowo Rectosept - bez recepty maść do kupienia w aptece, smarujesz mu tym odbyt (czysty), działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i łagodzi podrażnienia oraz daje poślizg do kupy. Doodbytniczo możesz mu wsadzać czopki glicerynowe lub Hemorectal na hemoroidy w aptece bez recepty, czopki. Mój nie bardzo daje sobie wsadzać jakiekolwiek czopki, walka jest zacięta, ale musi mieć co jakiś czas. Najlepiej oczywiście codziennie. Mam czasem tego dosyć ale bardzo go kocham i zrobię wszystko, żeby nie cierpiał. Pozdrawiam Ofelia59

Link to comment
Share on other sites

Gatuso, nie mogę się zgodzić z Tobą.
Prawdą jest, że operacja jest kosztowna ale od jej czasu mój pies bywa u weta tylko na szczepienia.

Ofelia59, mój pies nie trzyma kału, nie jest w stanie sam się załatwiać, ale poradziliśmy sobie z tym. Od ponad 1,5 roku sami go czyścimy (usuwamy kał) i pies czuje się bardzo dobrze. Ponieważ zespół jelita drażliwego pozostał, w tej chwili je wyłącznie karmę dietetyczną royala, bo tylko po niej nie ma rozwolnienia lub zaparć, chociaż na początku miał nawet po tej karmie. Rozwolnienia przy nietrzymaniu kału są gehenną dla właściciela psa. Nie będę opisywała co się wtedy dzieje, ale przy problemach z nietrzymaniem kału trzeba stosować jednak dietę zagęszczającą kał przynajmniej do postaci plasteliny. W pielęgnacji przydatne też są chusteczki dla niemowląt nasączane preparatami nawilżającymi. Można nimi ładnie wytrzeć pupkę psa bez podrażniania jej ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ludki mamy tez problem przepuchliny-uchylkow w nastepnym tygodniu mamy miec operacje. dieta oczywiscie pol plynna pluz kosmiczne daawki siemienia plus lactulosum ,kupa jest naprawde badzo mieka , problem jest nie tylko z samym zalatwieniem tylko bolem przy zalatwianiu pies piszczy pomimo tego ze kupa jest juz jak krem. jestem zalamana on mial kilka lat temu wiele operacji ,wszystkie lapy mial operowane, mamy klopot choroby autoimmunologicznej ale z lekkim przebiegiem toczen ,plus wada serca , niby nie wielka ale w takich okolicznosciach to duze obciazenie. probowalam czyscic ale jest to duzy bol dla psa. wet nie chce zaszywac uchylkow bo mowi ze one po czasie zazwyczaj sie rozchodza lub szwy puszczaja i to nie ma sensu. jest propozycja wyciecia okolo 10cm zniszczonego jelita i przeciagniecia ze srodka i wszycia do okola odbytnicy. uprzedzil nas o mozliwosci nie trzymania kalu itp . nie wiem jak fachowo sie nazywa ta operacja. jestem zalamana, czy wasze psy tez odczuwaja bol? boje sie ze to miejsce z czasem peknie na skutek parcia i wtedy jak kal sie dostanie glebiej to wywola zakazenie.

Link to comment
Share on other sites

ludki prosze odpowiedzcie mi co wiecie na temat tej operacji. i czy wasze psy odczuwaja bol podczas zalatiania nawet przy bardzo miekim kale? ja nie wiem co mam robic moj pies jest naprawde mocno obciazony i ta operacja jest tak ryzykowna ze szok.... jak dlugo mozna zwlekac z ta operacja? co sie moze stac jesli nie bedzie wykonana, prosze o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']madziu,raczej jest potzrebny zabieg,w zachyłkach będzie gromadził się kał,a dodatkowo napierajace masy mogą porozrywać i tak kiepskie"kieszonki".moim zdaniem jeśli nie zabieg to .....igła.[/QUOTE]

tak zdaje sobie z tego sprawe.... tylko chiala bym to odwlec w czasie zeby uzbierac kase i pojechac do warszawy. problemem jest to ze ja tez jestem ciezko chora i nie mam zadnych dochodow , potrzebuje troche czasu na to zeby gdzies pozyczyc wieksza sume.... i dlatego chiala bym sie dowiedziec co moge robic zeby zalagodzic to jak tylko sie da. robie mu masaze tam kolo tylka zeby wymasowywac to co zostaje, dostaje tez lactulosum, siemie lniane ,olej lniany i wszystko co sie da. dzis np zrobil kupe bez bolu ale zdaje sobie sprawe ze cos moze peknac tam.zalamana jestem troche.no i problemem jest to ze on juz mial kilka operacji w zyciu ,mial operowane wszystkie lapy, ma wade serca i choroba autoimmunologiczna ....

Link to comment
Share on other sites

Mój pies odczuwał bardzo duży ból przy oddawaniu kału i w późniejszej fazie piszczał nawet przy bardzo luźnej kupie.
Również przez kilka miesięcy po operacji podczas czyszczenia go popiskiwał. Mógł to być ból, bo jednak tam w środku były rany, ale mógł to być zwyczajny dyskomfort, że ktoś mu w TAKIEJ okolicy gmera. Tak czy siak to minęło.

Uchyłki są niebezpieczne, bo gromadzący się w nich kał coraz bardziej je rozciąga. To powoduje stałe uczucie parcia u psa, i ten stale próbuje się wypróżniać (tak było u mojego), co doprowadziło do kłopotów z mięśniami prostnicy (jeżeli nie mylę grupy mięśni). Wg mojego doświadczenia sposoby są dwa - pierwszy to operacja, a drugi regularne czyszczenie tych uchyłków co w naszym przypadku spowodowało znaczne ich pomniejszenie.
Inną sprawą jest też to, że zalegający w uchyłkach kał jest niebezpieczny dla psa, bo zatruwa jego organizm.

Uważam, że sprawę przede wszystkim trzeba prawidłowo zdiagnozować. Nie zawsze operacja jest konieczna, nie zawsze ma sens ją robić, czasami wystarczą środki zapobiegawcze. O tym jednak musi zdecydować wet i do możliwie jak najlepszy. Nie czarujmy się. Nie wielu wetów potrafi leczyć tego typu schorzenie. Ja jestem wdzięczna mojemu, że otwarcie przyznał, że się nie zna i się nie podejmuje leczenia.

Link to comment
Share on other sites

basiu pisalam na priv ale masz pelna skrzynke. bardzo ci dziekuje za odpowiedz. od kilku dni czytam o tym i o wetach i tak rzeczywiscie weci maja male doswiadczenie . u nas byl bol przy oddawaniu kalu ,po rozluznieniu lactulosum i oleju lnianym kupa byla luzna i dalej bol. ale po kilku dniach sie poprawilo.mianowicie robie mu tak masaz do okola i dzis trobil kupe sredniej miekosci ale zupelnie bez bolu wczoraj byly dwie bez bolu. ale boje sie jak cholera. chyba poszukam weta we wroclawie bo mam najblizej gastrologa czy chirurga zeby go zbadac jeszcze ram. u mnie w miescie jest zadupie weci tylko internisci. mam blisko do niemiec ale misiek mial 4 lata temu robione zeby w niemczech i bylam totalnie zawiedziona 3ma wetami wiec dalam sobie luz. fakt maja sprzet nawet gabinety do masazu ale wiedza lipa na maxa. tak jak mi napisalas zalezy mi zeby jutro z toba porozmawiac jeszcze na gadu bo mam wiele pytan.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że tu nawet najlepszy sprzęt niewiele pomoże. Wet musi mieć pojęcie o problemie, bez tego ani rusz.

Co do diety to ja podawałam mojemu psu olej parafinowy. Pies go nie trawi i dzięki temu kupka ma idealny poślizg. Mojemu bardzo pomógł.

Skrzynkę juz odblokowałam. Sorry, ale jakoś mało pojemna jest ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='basia']Wydaje mi się, że tu nawet najlepszy sprzęt niewiele pomoże. Wet musi mieć pojęcie o problemie, bez tego ani rusz.

Co do diety to ja podawałam mojemu psu olej parafinowy. Pies go nie trawi i dzięki temu kupka ma idealny poślizg. Mojemu bardzo pomógł.

Skrzynkę juz odblokowałam. Sorry, ale jakoś mało pojemna jest ;)[/QUOTE]
no masz racje... ja mu robilam tam zeba i zjebali , narkoze tez przeszedl w tej klinice tak tragicznie ze myslama ze pie umrze , zjebali zeba trzeba bylo wyrywac na gwalt bo zle zalozyli amalgamat i zatruwalo mu uklad nerwowy, myslalam ze ich rozpierdo... jak tam pozniej pojechalam po wszystkim....

ja czytalam o parafinowym tez i wlasnie sie zastanawialam czy go kupic ale w takim razie kupie na pewno. ja mu daje siemie,makarony taki z duza iloscia blonnika, warzywa gotowane na parze, wczesniej dostawal wolowine ale teraz przeszlismy na indyka ,czasem cielecina ale to niestety kosz kosmiczny ehhh basiu napisz mi na priv czy ta rozmowa na gg aktualna i o ktorej godzinie. ja zalatwilam na kilka dni kompa takze na 100 procent mam dostep na kilka dni...

nie powinnam tu dtzis nawet zagladac bo mam zalozonego holtera na 24h i moge zaklucenia wyjsc w rejstracji pracy serca no ale cholera pies teraz wazniejszy jest ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

A czy moglabym prosic Cie o wiecej szczegolow na temat czyszczenia zachylkow?
Tzn., jak czesto je czyscicie, czy robicie to tylko w sposob mechaniczny, czy stosujecie dodatkowo np. lewatywe itd.

Moj psiak ma podobny problem - spory zachylek po prawej stronie. Niestety mimo rozluzniajacej kal diety, srodkow przeczyszczajacych nadal strasznie meczy sie podczas wyprozniania. Dwukrotnie czyscilam mu uchylek mechanicznie, ale nie dosc, ze pies sie przy tym strasznie stresuje, dodatkowo mimo, ze staram sie robic to bardzo delikatnie, ma po czyszczeniu sporre podraznienia. Ostatnio poczulam rowniez, ze jelito z drugiej strony jest jakby opuchniete.

Bede wdzieczna za wszelka pomoc!


[quote name='basia']
Gatuso, nie mogę się zgodzić z Tobą.
Prawdą jest, że operacja jest kosztowna ale od jej czasu mój pies bywa u weta tylko na szczepienia.

Ofelia59, mój pies nie trzyma kału, nie jest w stanie sam się załatwiać, ale poradziliśmy sobie z tym. Od ponad 1,5 roku sami go czyścimy (usuwamy kał) i pies czuje się bardzo dobrze. Ponieważ zespół jelita drażliwego pozostał, w tej chwili je wyłącznie karmę dietetyczną royala, bo tylko po niej nie ma rozwolnienia lub zaparć, chociaż na początku miał nawet po tej karmie. Rozwolnienia przy nietrzymaniu kału są gehenną dla właściciela psa. Nie będę opisywała co się wtedy dzieje, ale przy problemach z nietrzymaniem kału trzeba stosować jednak dietę zagęszczającą kał przynajmniej do postaci plasteliny. W pielęgnacji przydatne też są chusteczki dla niemowląt nasączane preparatami nawilżającymi. Można nimi ładnie wytrzeć pupkę psa bez podrażniania jej ;)[/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Awokado']A czy moglabym prosic Cie o wiecej szczegolow na temat czyszczenia zachylkow?
Tzn., jak czesto je czyscicie, czy robicie to tylko w sposob mechaniczny, czy stosujecie dodatkowo np. lewatywe itd.

Moj psiak ma podobny problem - spory zachylek po prawej stronie. Niestety mimo rozluzniajacej kal diety, srodkow przeczyszczajacych nadal strasznie meczy sie podczas wyprozniania. Dwukrotnie czyscilam mu uchylek mechanicznie, ale nie dosc, ze pies sie przy tym strasznie stresuje, dodatkowo mimo, ze staram sie robic to bardzo delikatnie, ma po czyszczeniu sporre podraznienia. Ostatnio poczulam rowniez, ze jelito z drugiej strony jest jakby opuchniete.

Bede wdzieczna za wszelka pomoc![/QUOTE]


Ja nie wykonalam operacji choc niby byla koniecznosc poprostu ciagle cos mi w srodku mowilo ze pies tego nie przyzyje i znalezlismy sposob. Po pierwsze parafiny nie podajemy z jedzeniem tylko z 15 minut przed jedzeniem podawana z jedzeniem nie dawala zadnego efektu a przed zdecydowanie bezrpoblemowa kupa. do jedzenia dodawane na przemian np, siemie lniane lub olej lniany itp. Uchylki sie nie zatykaja no czasem sie zdarzy ze jest troche wiecej kupy ale nigdy twardej to wtedy robimy lewatywe i oleju parafinowego, do lewatywy uzywam gruszki gomowej ktore sa stosowane do oczyszczanie nosa u dzieci, mieciutka koncowka bardzo szybko mozna zrobic lewatywe, moj pies czasem sobie cyrk zrobi ale ogolnie zrozumial ze to nic takiego i przestal sie denerwowac grzebaniem w dupie. juz dosc dlugo mamy to cholerstwo ale dajemy rade. probowalismy roznego rodzaju miesa ale ostatecznie wrocilismy do wolowiny i wcale nie zatyka nam tylka. za to koniecznie przy podawaniu jakiegokolwiek oleju na dluzsza mete trzeba psa dobrze dowitaminowac i czesciej niz przecietnie bo oleje utrudniaja wchlanianie substancji odzywczych.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...