Jump to content
Dogomania

Rozszczepienie przełyku - dziedziczne?


Greven

Recommended Posts

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A wiec:
Nigdzie nie znalazlam nazwy rozszczepienie przelyku, ale z opisu Greven wynika, ze to wlasnie to schorzenie.
Achalazja jest spowodowana wiotkoscia miesni, ktorej przyczyna lezy na tle nerwowym. Achalazji moze towarzyszyc takze skurcz wpustu do zoladka. Pokarm nie dostaje sie do zoladka lub dostaje sie tylko czesciowo. To powoduje rozszerzenie przelyku (megaoesophagus) oraz ulewanie sie niestrawioego pokarmu.
Megaoesophagus moze byc takze spowodowany wystepowaniem przetrwalego, prawego luku aorty, ktory zaciska sie wokol przelyku w czesci przedsercowej. Pokarm ma utrudnione przechodzenie do dalszych odcinkow przelyku oraz do zoladka, co powoduje rozszezenie przelyku w czesci przedsercowej (megaoesophagus).

Wniskujac:

orsini
Mysle ze w przypadku tego sznaucera albo chodzilo o achalazje, albo o przetrwaly prawy luk aorty. Nie wiem jak te wady sie dziedzicza, ale podejrzewam ze recesywnie. Ceche dominujaca generalnie dosc latwo zlikwidowac, jesli jest dziedziczona jednym genem, wystarczy nie dopuszczac chorych zwierzat do rozrodu. Ceche recesywna trudniej wyeliminowac, gdyz wystepuje nosicielstwo u heterozygot, czyli pies jst zdrowy, ale jesli skrzyzujemy go z druga heterozygota, moga urodzic sie chore szczenieta.

Greven
Mysle, ze mowimy o tym samy, tylko Ci Twoi weci dziwnych okreslec uzywaja :roll: Np. nigdzie nie znalazlam, aby achalazja byla nazwaa gdzies rozszczepem, natomiast wszystko co piszesz kojarzy mi sie od razu z achalazja i tylko z achalazja.
Nigdzie nie znalazlam info o rozstrzeni przelyku, ale biorac pod uwage co to jest rozstrzen innych narzadow, stawialabym ze rozstrzen przelyku jest to rozszerzenie przelyku, z uposledzeniem jego kurczliwosci i scienczeniem scian. Achalazja wlasnie do czegos takiego doprowadza, ale nie spotkalam sie, aby tak to nazwano. Do podobnego stanu moze takze doprowadzic dlugo zalegajace cialo obce.

Link to comment
Share on other sites

saJo, bardzo Ci dziękuję.

Wygląda na to, że mój weterynarz używa zamiennie nazwy rozszczepienie i rozstrzeń przełyku. O achalazji nie wspominał - być może nie chcąc używać nazwy dla mnie zupełnie niezrozumiałej (nie da się ukryć, że rozszczepienie, czy rozstrzeń jest znacznie bardziej... obrazowa) - ale wszystko wskazuje na to, że mówimy dokładnie o tym samym schorzeniu.

saJo, na razie mam przykazane dawać psu półpłynne z podwyższenia + metoclopramidum (hm, nie przekręcam nazwy?), no i zacząłem używać szelek (mimo wszystko obroża jest wygodniejsza, więc przy okazji kupię jak najszerszą), ale chciałbym wiedzieć, czy może są jakieś jeszcze (przeciw)wskazania, o których lekarz mi nie powiedział...?

Link to comment
Share on other sites

Nie kojarze innych przeciwwskazan. Z tego co pamietam leczenie wlasnie glownie polega na podawaniu polplynnego pokarmu z podwyzszenia + leki pobudzajace perystaltyke np. wlasnie podany przez Ciebie metoklopramid. O szelkach tez nie wszyscy mowia, ale na logike: skoro przelyk jest chory, to nalezaloby go jak najmniej urazac fizycznie, czyli uzywac szelek zamiast obrozy. Z drugiej strony, jesli Twoj pies chodzi grzecznie i nie ciagnie to moznaby zrezygnowac z szelek.

Link to comment
Share on other sites

Chodzi grzecznie na smyczy, ale jak każdemu młodemu psu (7 mies.) zdaża jej się nagle zatrzymać, albo pociągnąć w kierunku czegoś interesującego. Na spacer zakładam szelki, tylko są trochę za duże i w domu - gdy musi być uwiązana - potrafi się ich pozbyć.

Widziałem już w sklepie skórzane obroże, które wydają się rozsądnie szerokie - taką jej sprawię, tylko czekam, aż sprowadzą czarne (były tylko czerwone) :cool1:

Link to comment
Share on other sites

[B]Greven [/B]- jesli Cię to zainteresuje - jestem włascicielką psiaka z achalazją przełyku własnie :) Nie wiem ile ma Twoje psisko i czy moja rada pomoze..

Mój Supeł urodził się u mnie, więc obserwowałam go od pierwszych dni. Pierwsze niepokojące objawy to właśnie ulewanie pokarmu, a gdy rósł - częste wymioty, czkawka, "dziwne" odgłosy, nawet szczek był jak u foki ;)

W wieku 3 m-cy RTG z kontrastem wykazał właśnie achalazję przełyku. Dobrze nam nie wróżono, ale... Supeł wczoraj skończył 8 lat :D
Ogólnie jest zdrowy, choć (i w tym topiku spotkałam się po raz pierwszy z nawiązaniem do nerwowości przy achalazji) - Supełek ma...hmmm...delikatną psychikę ;)

A co robiłam, że chłopak zdrowo się rozwijał?
Dokładnie to o czym piszecie - jedzenie półpłynne, na podwyższeniu - tak by był prawie pionowo ustwiony. Posiłki częstsze (tu dodatkowo dlatego, że był maluchem), a po każdym jedzeniu "ubijanie". To nasze rodzinne okreslenie :)

Supeł brany był jak dziecko na ręce - jedna ręka pod pupę, ramieniem objęcie psa tak by był znów w pionie, i ciągłe potrzasanie nim, tak z 5-10 minut. Musiało to być wykonane z wyczuciem - bo kto chciałby by być od razu po jedzeniu "wstrząsany"? Zdrowy by zwymiotował ;)
To nasze "ubijanie" pokarmu miało za zadanie zmuszenie wpustu do żołądka do "nauczenia" się prawidłowych reakcji. Supeł ostatecznie osiągnął wagę 12 kg i mięśnie ramion miałam wtedy rozwinięte dość pożądnie ;)

Robiliśmy to ok. pół roku, jedzenie półpłynne było dużo dłużej podawane. Na początku czasami mu się jeszcze zwymiotowanie zdażało, ale od wielu lat obserwuję co najwyżej odbicie się - troche bardziej specyficzne niz u zdrowego psa...

A - i z czasem efekty dźwiekowe (czyli to szczekanie jak foczka) zniknęły :)


Nie kojarzę bym dostała dla niego jakiekolwiek leki, a mieszkam w małym miasteczku i achalazja była dla moich wetów chyba pierwszym przypadkiem.

Link to comment
Share on other sites

Małgośka, dziękuję że się odedzwałaś ;)

Moja suczka ma 7 mc-y.
Rzeczywiście takie potrząsanie pomaga? Jak to wyjaśnić z medycznego punktu widzenia?
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale łepek ma mieć w górze, jak podczas posiłku, a nie w dole, prawda?

Ło matko, potrząsanie najedzonym pitbullem, haha :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Głową na dół nie próbowałam :evil_lol: ale mogło by to byc ciekawe ;)

Psiaka trzymać trzeba właśnie w pionie - tak jak jadł, najlepiej go przytulić tak, przełozyć sobie jego przednie łapki przez ramię (coś a'la pozycja niemowlaka układanego do odbeknięcia), dłonią trzeba przytrzymać pupę, żeby się nie oderwała - i tak potrząsać nim (żeby uprzedzić Twoje pomysły - nie na boki, tylko góra-dól :) ) - jakbys podrzucał go do góry, ale nie wypuszczając. Oczywiście z wyczuciem. Supeł z czasem to nawet polubił i nie miał problemów z odruchem wymiotnym przy takiej huśtawce ;)

Uderzanie pokarmu o wpust żołądka jakims cudem miało go zmusić do prawidłowego działania - czyli otwierania się gdy dotrze do niego pokarm. Pół roku takiego ćwiczenia dało właściwy skutek - więc warto wg mnie spróbować. Fakt, że najedzony pit w objęciach będzie wymagał nie lada samozaparcia :D

My zaczęliśmy wczesniej - może to dlatego poszło nam tak dobrze, ale potrząsaliśmy rudzielcem do jakiegoś 10-go miesiąca życia, a jedzenie w pionie i półpłynne dłużej - tu po prostu oserwowaliśmy reakcje supełkowego organizmu.

I nie dziękuj - bo zupełnym przypadkiem tu zajrzałam, normalnie nie wyściubiam nosa poza "Psy w potrzebie" ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MałGośka'](żeby uprzedzić Twoje pomysły - nie na boki, tylko góra-dól) [/quote]
Haha, właśnie miałem o to zapytać.
Chyba mam dziś problemy z myśleniem, bo to przecież logiczne ;)

[quote name='MałGośka']Fakt, że najedzony pit w objęciach będzie wymagał nie lada samozaparcia[/quote]
Lepszy najedzony, niż głodny :diabloti:

Spróbuję ją dziś "ululać" po kolacji.
Nie zaszkodzi, a może faktycznie pomoże...?

Link to comment
Share on other sites

Jak by ktoś to sfilmował, to Oscar murowany :evil_lol:

Pitbull zeżarł swój ryż z kurczakiem, a ja go szybko cap i lulamy.
Była bardzo zdziwiona, następnie beknęła sobie soczyście kilka razy (może za mocno ściskałem :oops: ale 16 kg. bezwładnego pitbulla źle się lula i cały czas wyślizguje z uścisku, grożąc rąbnięciem na podłogę), wylizała mi z pewnym zmieszaniem twarz, korzystając z faktu, że obie ręce miałem zajęte, wysłuchała steku przekleństw, bo ma strasznie cuhnący oddech, następnie ulało jej się dość obficie na moje ramię - ale co tam, lulałem dzielnie - co, ja nie polulam przez 5 minut?!

Uff, ale mnie kręgosłup boli. Pitbull popatruje nerwowo, czy znów nie wpadnę na jakiś dziwny pomysł... ale nie, nie. Do następnego posiłku nie ma lulania :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...