Jump to content
Dogomania

MOGĘ DOKUPIĆ RODOWÓD OD HODOWCY


MSMIMI

Recommended Posts

Marek:

Tez sobie troche popracowalem w Polsce, w roznych dziwnych miejscach.

Wiem np. ile mniej-wiecej zarabia mlody inzynier zaraz po studiach w prywatnej firmie, wiem ile nauczyciel akademicki.

O "zwyklym" nie wspomne :-?

Piszac "niewielkie pieniadze" mialem na mysli - w stosunku do ceny szczeniaka, bo kiedy o tym rozmawialem ostatni raz ze znajomymi (kiedy bylem akurat w Polsce, jakies dwa, trzy lata temu), ktorzy sie takimi rzeczami zajmuja, wspominali oni o cenach rzedu 40-50 zl za pieska.

Nie sadze, zeby sie to jakos bardzo zmienilo, ale pewnie sie znajdzie ktos, kto zna biezace ceny i mnie poprawi.

Co chyba dosc wazne - dosc czesto za badania placil wg nich hodowca, chcac uciac w ten sposob plotki 8)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

To jest dopiero interes dla hodowcy , tylko oddawać pieski na warunkach hodowlanych . Hodowce nic nie interesuje , tylko zbierać kasę

Tak, tak. Po prostu miod malinka! Czy nie przyszlo Ci do glowy, ze taki pies moze np. nie otrzymac warunkow hodowlanych, byc bezplodnym, zginac etc.? Jest to jedno z najgorszych rozwiazan dla hodowcy - pozbywa sie szczeniaka, nie dostaje za niego pieniedzy i musi czekac na ewentualne rozliczenie. Fakt, wizja zarobionych "kokosow" jest szalenie pociagajaca :-?

Link to comment
Share on other sites

Otrzymanie suki na warunkach hodowlanych zależy od warunków umowy jaką zawrą strony. To tylko dobra wola obu stron a nie żaden przymus- wszystko zależy od tego jak strony się umówią - najlepiej oczywiście jeżeli umowa jest w formie pisemnej i wyraźnie sformułowane są warunki.

Hmmm, a z ciekawości zapytam. Czy ma może ktoś taką przykładową umowę ? Od dawna mnie to interesowało ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Pewna pani ostatnio uświadomiła mi, ze ma owczarka co prawda bez rodowodu ale rodzice oczywiście go mieli :) hodowca powiedział jej, ze w zwiazku z tym, ze wszystkie szczeniaki sprzedał bez rodowodu to ona jeśli by chciała takowy musi ponieść koszty całości i w związku z tym ma mu zapłacić 1800 zł! Dlatego zrezygnowała i wzięła szczeniaka bez papierów!
Ciekawe jest jedno, ze kupując np. samochód ludzie dowiadują się o wszystko co dotyczy jego zakupu, a z psami kupują w ciemno jakl ziemniaki na rynku i później opowiadają głupoty...
A wystarczyłoby zadzwonić do ZK i sie spytać...

Link to comment
Share on other sites

Umowa kupna - sprzedaży psa


Zawarta w dniu .................................. w .............................................

Stronami umowy są:

Hodowla ......................... reprezentowana przez ........................................., legitymującą/cego się dowodem osobistym nr: ..................................., zam. ..................................................... zwana/y w dalszej części umowy Hodowcą

....................................................., legitymująca/y się dowodem osobistym nr: ............................, zam. ................................................................................, zwana/y w dalszej części umowy Nabywcą.

§ 1

Hodowca sprzedaje, a Nabywca nabywa za cenę ................ złotych (słownie: .............. złotych), psa rasy ..............................., o imieniu ............................., urodzonego dnia .............................., oznaczonego w lewym/prawym uchu tatuażem nr .....................

§ 2

Hodowca:
oświadcza, że ww. pies pochodzi z jego hodowli ............................, urodził się w wyniku krycia dnia ............................., zarejestrowanego na podstawie Karty Krycia nr ...............
Miot został zarejestrowany w Związku Kynologicznym w Polsce Oddział ....................... Kartą Miotu nr .......................
oświadcza również, że pies jest po kontroli miotu, odrobaczeniu i szczepieniach (wg. Książeczki Zdrowia), posiada metrykę nr ................... i książeczkę zdrowia, jest zdrowy, w dobrej kondycji i jest wolny od wad prawnych oraz praw osób trzecich, że nie toczy się żadne postępowanie, którego przedmiotem jest ten pies i że nie jest również przedmiotem zabezpieczenia.
udzieli Nabywcy wszystkich niezbędnych informacji o pochodzeniu psa, jego pielęgnacji, żywieniu i szkoleniu.
wyda Nabywcy metrykę nr ................... i książeczkę zdrowia psa.
zobowiązuje się udzielać wszelkich rad i pomocy w zakresie przyszłego wychowania, zdrowia i szkolenia psa.

§ 3

Hodowca w dniu odbioru, przenosi na rzecz Nabywcy własność psa określonego powyżej za kwotę określoną w § 1.





§ 4

Hodowca wydaje zdrowego psa spełniającego warunki opisane w § 2 i kwituje odbiór całej należności jednocześnie informując, że wady w uzębieniu lub inne niewidoczne w momencie wydania psa, a także brak uzyskania oceny doskonałej na wystawie nie stanowią podstawy do zwrotu psa lub innych roszczeń z tego tytułu.

§ 5

Nabywca:
oświadczenie Hodowcy przyjmuje i potwierdza, że psa odbiera w dobrym stanie zdrowia i kondycji;
zobowiązuje się do odpowiedniego żywienia psa, utrzymania, pielęgnacji i opieki weterynaryjnej w przyszłości; dbania o prawidłowy rozwój , socjalizację i wychowanie psa (także poprzez zapoznanie się z fachową literaturą);
oświadcza, że wraz z psem odebrał wszystkie dokumenty (metrykę nr ................., książeczkę zdrowia, plan odrobaczania i szczepień);
przejmuje odpowiedzialność za problemy wynikłe na skutek niewłaściwego żywienia, pielęgnacji i wychowania psa;
w przypadku chęci zbycia lub oddania psa zobowiązuje się do poinformowania o tym Hodowcę, który ma prawo pierwokupu.

§ 6

Zmiana umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 7

W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego i Regulaminy Związku Kynologicznego w Polsce.

§ 8

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.



Hodowca Nabywca


............................................. .......................................

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Tomek AST & APBT'][quote name='Iwona']Otrzymanie suki na warunkach hodowlanych zależy od warunków umowy jaką zawrą strony. To tylko dobra wola obu stron a nie żaden przymus- wszystko zależy od tego jak strony się umówią - najlepiej oczywiście jeżeli umowa jest w formie pisemnej i wyraźnie sformułowane są warunki.[/quote]


Hmmm, a z ciekawości zapytam. Czy ma może ktoś taką przykładową umowę ? Od dawna mnie to interesowało ...[/quote]

tutaj jet nieco rozpisane ne ten temat:
[url]http://little-star.strefa.pl/forum.php?page=&cmd=show&id=4524&category=20[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

[quote name='Gosia']Po pierwsze dixies ma rację.
Większość ludzi, którzy kupują psa po raz pierwszy nie za bardzo rozróżnia rodowód i metrykę.
Więc rzecz opisana w pierwszym poście jest możliwa- przychodzi do mnie ktoś, kupuje pieska, umawiamy się na raty- dwie, osiem- wszystko jedno.
Metrykę oddaję po zapłaceniu całej kwoty. Zabezpieczenie obustronne.
Co w tym dziwnego, czy nagannego?

Gosia[/quote]

Ja tak właśnie kupiłam moją suczkę. Kupiłam ją na raty i metrykę dostałam dopiero przy ostatniej racie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paulinka18']Ja tak właśnie kupiłam moją suczkę. Kupiłam ją na raty i metrykę dostałam dopiero przy ostatniej racie.[/quote]

ale dla hodowcy moim zdaniem nie jest to dobre bo ktos moze stwierdzic nagle ze mu papier nie potrzebny i bedzie mial tanczego psa bez rodowodu

ja nie sprzedaje psow na raty bo juz sie nie raz na to nacielam, jedyny wyjatek zrobilam w tym roku ale piesek poszedl no nowych wlascicieli juz po wplacie calosi naleznosci + koszty przetrzymania i szczepien

Link to comment
Share on other sites

Według mnie akurat w tym przypadku Regulamin Hodowli jest dość jasny:

[B][COLOR=black]VI. Prawa i obowiązki hodowcy[/COLOR][/B][B][COLOR=black] [/COLOR][/B]
[COLOR=black][B]§ 16[/B]
[B]2. Hodowca [COLOR=red]ma obowiązek[/COLOR]:[/B][/COLOR]
[COLOR=black][B]j) [COLOR=red]wydawać nabywcom szczenięta[/COLOR] po ukończeniu 7-miu tygodni [COLOR=red]wraz z metrykami[/COLOR] ([/B][/COLOR][URL="http://www.zkwp.pl/regulaminy/metryka.jpg"][COLOR=black][B]wzór[/B][/COLOR][/URL][COLOR=black][B]) i książeczkami zdrowia,[/B][/COLOR]

Jedyne odstępstwo jakie jestem w stanie zrozumieć, to tak jak wcześniej pisały dziewczyny, sprzedaż na raty. Rozumiem, że hodowca musi mieć jakieś zabezpieczenie i wydaje metryczkę dopiero po spłaceniu ostatniej raty.

Link to comment
Share on other sites

sadze ze czestym tlumaczeniem hodowcow bedzie to ze np szczenie ma jakas wade dyskwalifikujaca z hodowli wiec sprzedaja taniej wiec nie daja metryczek
ale ja nie widze w czyms takim problemu i uwazam ze metryczka przysluguje kazdemu maluchowi - jak trafilo mi sie szczeniatko ze zlym zgryzem to oczywiscie sprzedalam je duz taniej ale z gory zaznaczalam ze nie jest to piesek wystawowy

Link to comment
Share on other sites

No właśnie- i to ma sens.
Ja z kolei słyszałam na spacerach od jednej babki, że kupiła sobie rodowód dla swojej suki, po innej zmarłej tragicznie psince. Nie wiem też na ile to prawda- wiadomo, niektórzy lubią fantazjować- ale jśli tak, to naprawdę mnie to przeraża.
Co do testów DNA- na Zachodzie, w obrębie mojej rasy, robi się testy genetyczne i nie jest to nic niezwykłego, szczególnie gdy reproduktor pochodzi z innego kraju. I nikt się o to nie obraża- taki test to tylko potwierdzenie pochodzenia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elitesse']sadze ze czestym tlumaczeniem hodowcow bedzie to ze np szczenie ma jakas wade dyskwalifikujaca z hodowli wiec sprzedaja taniej wiec nie daja metryczek[/quote]

to moim zdaniem łamią Regulamin Hodowli

[quote name='Elitesse']ale ja nie widze w czyms takim problemu i uwazam ze metryczka przysluguje kazdemu maluchowi - jak trafilo mi sie szczeniatko ze zlym zgryzem to oczywiscie sprzedalam je duz taniej ale z gory zaznaczalam ze nie jest to piesek wystawowy[/quote]

Dla mnie to też nie jest problem, tym bardziej, że można zaznaczyć w metryce, że szczenię jest niehodowlane. Poza tym jest jeszcze umowa w której można wszystko dokładnie napisać (tylko niestety mało kto spisuje umowy :-( )

Link to comment
Share on other sites

Moja kolezanka ma westie. Chcieli pieska rasowego, wiec pojechali do hodowli. Ale ze nie chcieli jezdzic na wystawy, to tak sie fajnie zlozylo, ze hodowczyni zapytala czy chca dokupic metryke czy nie:lol: Wzieli bez. A jak zapytalam, czy psiak ma tatuaz, to oczywiscie nikt nie wiedzial o jaki tatuaz chodzi...:shake:
Zapytalam tez o nazwe tej hodowli, na co kolezanka powiedziala, ze nie wie. Ale ze to jest prawdziwa hodowla, bo duze pieskow tam bylo. Bardzo zaluje(jesli to na prawde hodowla), ze nie znaja nazwy, bo zglosilabym to do zwiazku. Wiem tylko, gdzie "hodowla" sie znajduje...

Link to comment
Share on other sites

Ja mam pytanko:
kiedy hodowca dostaje metryki szczeniaków? Czy na przeglądzie miotu, czy póżniej musi je odebrać ze Związku? :roll:
Jak kupowałam psa to hodowca nie miał metryki psa dopiero później mi ja przysłał. Czy to jest możliwe, zeby po skończeniu przez szczeniaki 2 miesięcy metryk jeszcze nie było?
Na szczeście wkrótce dostałam metryke i wszystko było ok. :cool1:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kati']Ja mam pytanko:
kiedy hodowca dostaje metryki szczeniaków? Czy na przeglądzie miotu, czy póżniej musi je odebrać ze Związku? :roll:
Jak kupowałam psa to hodowca nie miał metryki psa dopiero później mi ja przysłał. Czy to jest możliwe, zeby po skończeniu przez szczeniaki 2 miesięcy metryk jeszcze nie było?
Na szczeście wkrótce dostałam metryke i wszystko było ok. :cool1:[/quote]

to zalezy jak kwestia wypisywania jest rozwiazana w oddziale - we Wroclawiu metryczki dostaje sie ok tydzien po przegladzie, w Opolu dostaje sie na przegladzie miotu

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elitesse']to zalezy jak kwestia wypisywania jest rozwiazana w oddziale - we Wroclawiu metryczki dostaje sie ok tydzien po przegladzie, w Opolu dostaje sie na przegladzie miotu[/quote]

Jak widać w różnych Oddziałach, różnie to wygląda. W Zabrzy max do tygodnia czeka się na metryczki, czasami są wcześniej ale nigdy w dniu odbioru miotu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...