Jump to content
Dogomania

Pytanie o rasowość - będą miały rodowód czy nie?


kropka75

Recommended Posts

Pewnie głupie to pytanie, ale kompletnie się nie znam na rasowości... :oops:

Proszę o odpowiedź na pytanie.

Znajoma ma psa, rodowodowego Cairn Terriera. Pies był trzy razy na wystawie, ale nic nie zdobył. To było dawno. To samiec.
Znajoma znajomej ma suczkę z tej samej hodowli. Jakoś się baby zgadały i postanowiły spiknąć swoje psy.

I oto pytanie: czy dzieci z takiego związku będą miały rodowody, tylko dlatego, że rodzice mają rodowody? Czy nie, bo rodzice nie mają licencji hodowlanej?
Pytam, bo rozmawiałam z tą pierwszą panią o tym i zabiła mnie tekstem, że ona nie wie, że po prostu chce żeby jej Wentuś miał dziecko, bo już jest stary i to będzie pierwsze i ostatnie.

Jak to jest? Co trzeba zrobić żeby dzieci dwojga rodowodowych rodziców miały rodowody? A może nic nie trzeba i będą miały tak czy owak?

Z góry dzięki za odp.

Link to comment
Share on other sites

Zapoznałam się. Niestety daje mi to niewiele, bo nigdzie nikt nie wyjaśnia kwestii suki hodowlanej/psa reproduktora w zakresie, o który mi chodzi.

Otóż - ani suka, o którą pytam, ani pies nie mają tzw. "dopuszczenia do hodowli". Ona nie jest suką hodowlaną, a on nie jest reproduktorem.

To dwa psy-przytulaki, których właściciele chcą spyknąć. Pomijam już, że samiec ma 12 lat, więc na moje oko już z tego powodu pomysł jest durny, ale ja się nie znam... :)

To, o co pytam, w regulaminie hodowli, nie jest wyjaśnione...

Konkretnie: czy takie psy dadzą rodowodowe potomstwo? Czy pies rodowodowy może dać rodowodowe małe bez tej całej procedury, bo czym innym jest hodowla, a czym innym sytuacja, gdy czyjaś rasowa suka rodzi dzieci rasowego tatusia?

Link to comment
Share on other sites

Jejku,jeszcze na dodatek z tej samej hodowli,więc może się zdarzyć "niezły" imbredzik :evil: Myślę,że to beznadziejny przypadek ta Twoja znajoma,pewnie i tak dojdzie do krycia!Ale tak być nie powinno :evilbat:W regulaminie przeczytaj dokładnie suki hodowlane i psy reproduktory,tam masz wszystkie wymagania jakie muszą spełnić,żeby były dopuszczone do rozrodu :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gonia']Jejku,jeszcze na dodatek z tej samej hodowli,więc może się zdarzyć "niezły" imbredzik :evil: Myślę,że to beznadziejny przypadek ta Twoja znajoma,pewnie i tak dojdzie do krycia!Ale tak być nie powinno :evilbat:W regulaminie przeczytaj dokładnie suki hodowlane i psy reproduktory,tam masz wszystkie wymagania jakie muszą spełnić,żeby były dopuszczone do rozrodu :wink:[/quote]

Czytałam, czytałam... Tylko z tego co tam czytałam wynika, że jak mam psa rasowego i chcę go mnożyć to muszę założyć hodowlę (czyli zgłosić tam i siam) i zrobić psa psem reproduktorem...
A że wokół masa ludzi mających psy rasowe i mnożących je, to nie wpadłam na to, że to tak naprawdę wygląda... Nie znam nikogo kto zgłasza chęć krycia :oops: więc myślałam, że czym innym jest hodowla, a czym innym urodzenia pieska rodowodowego...

Moja wina, moja wina... :P

Człowiek uczy się całe życie. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sota36'][quote name='kropka75']

To, o co pytam, w regulaminie hodowli, nie jest wyjaśnione...

[/quote]
Jest wyjasnione jakie musza byc spelnione warunki!
A najlepiej by bylo, gdyby udalo Ci cie wplynac na decyzje owej pani... sprobuj.... :)[/quote]

Obawiam się, że nie mogę, ta pani (od psa) to moja szefowa. :) Ale może natura sama zadziała - pierwsza próba nie doszła do skutku, bo pani miała problem w rodzinie i odwołała spotkanie.
Teraz (dwa miesiące później) pies średnio się czuje i mąż tej pani jest przeciw. A że to starość raczej, to pewnie wigoru nie odzyska tak zaraz.

Link to comment
Share on other sites

[b]Kropko[/b], to chociaz podpowiedz szefowej, żeby w rodowodach sprawdziły, czy pies i suka nie są ze sobą spokrewnione :roll:
Kojarzenie psów spokrewnionych ze soba nazywa się imbredem i jak sie pewnie domyślasz jest sprawą dośc kontrowersyjną. Bo mogą sie urodzić "genetyczne potworki" - podobnie, jak u ludzi.

Link to comment
Share on other sites

Ok, zapytam ją jak to jest z tym pokrewieństwem.
Ale sądzę, że i tak im się nie uda, bo piesek coraz słabszy jest, już nawet na wyrko nie wskakuje, choć to bardzo sprytna i żywotna rasa.

A wie ktoś, czy w ogóle ma sens dopuszczania psa 12-toletniego do suki? Nie ma jakichś granic wiekowych, stanowiących zagrożenie i ryzyko urodzenia chorego potomstwa?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chozdi o psy rasowe,to suka może rodzić do 8-ego roku życia.Pies reproduktor może kryć dożywotnio.Nie ma tu limitu wiekowego. :)Napisz w jakim wieku jest suka?Może argument,że suki które mają cztery lata i więcej,a które wcześniej nie rodziły,mają najczęściej powikłania okołoporodowe,powstrzyma Twoją szefową!? :x

Link to comment
Share on other sites

Myślę,że chodzi tu o to,że najbardziej optymalny okres do rozrodu kończy się u suki w wieku ok 8 lat.Poza tym suka która wielokrotnie rodziła mnogie mioty,jest brzydko mówiąc wyeksploatowana.Chodzi tu zapewne o zdrowie suki(może się zdarzyć wiele powikłań,wszak to już starsza pani)! :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kropka75']Ok, kumam bazę. :)

Ta suka rodziła raptem kilka razy, więc rozumiem, że jej zdrowie zagrożone nie będzie jakby co.[/quote]Te raptem kilka razy,to ile?Przyjmuje się że suka hodowlana to ta ,która po ukończeniu 15-tu miesięcy uzyskała na trzech wystawach oceny przynajmniej bardzo dobre.Więc,średnio wychodzi,że jest kryta po raz pierwszy ok 2-go roku życia.Może rodzić 1 raz w roku kalendarzowym,do ukończenia 8-go roku życia(też chodzi o rocznik,np urodzona w styczniu 2000r może urodzić ostatni miot do grudnia 2008r).Więc średnio wychodzi 6 miotów :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...