Jump to content
Dogomania

Krycie warunkowe


Niki

Recommended Posts

W Zarzadzie Głównym Zw. Kynologicznego powiedziano mi ,że krycie 15 miesięcznym psem jest niezgodne z prawem hodowlanym i nie może mieć miejsca.Jak to jest zatem ,że oddziałowa komisja hodowlana wydaje zgodę na krycie warunkowe przez takiegi psa. Jak to się ma do wpisu wyniku na dysplazję do rodowodu temuż psu w wieku 14 miesięcy.Hodowca uważa,że jest w porządku ,ba nawet się tym szczyci.Czy ktoś może mnie wyprowadzić z błędu,że to krycie to hipokryzja i nieuczciwość wobec innych.Dodam tylko ,że chodzi o psa ,który właśnie na tych swioch zasadach pokrył suke i wszelkie procedury regulaminowe zakończył przed upływem 15 a nie jak mowi regulamin po ukończeniu 18 miesiecy.Proszę o odpowiedż na moje oburzenie... :agrue: :(

Link to comment
Share on other sites

Niki o kryciu konkretnym psem decyduje właścicel suki.

To on występuje do komisji hodowlanej o zgodę na warunkowe (czyli teoretycznie jednokrotne) krycie psem, który nie jest reproduktorem (czyli nie spełani wszystkich wrunków hodowlanych) przed pokryciem suki

Jest to warunek żeby te szcznieki otrzymały metryczki ale pies nie zostaje przez to reproduktorem - warunki musi spełnić po tym kryciu

Niki jest to o tyle logiczne, że np ten konkretny pies pasuje mi rodowodowo, chcę nim pokryć sukę, która ma cieczki raz na 9-11 miesięcy i co mam czekać? Oczywiście mówię o psie, który ma osiagniecia w kl młodzieży - a raczej jest mało realne żeby pies z doskonałym rozdowodem i z ocenami doskonałymi do 15 mies. życia nie "zrobił reproduktora" :wink: :D

Komisja hodowlana raczej w 100% wyrazi mi zgodę - no bo co może zrobić? Narzuci mi innego reproduktora? A jak wyjdą potworki? To co podam ich (konkretnych ludzi) do sądu o odszkodowanie za poniesione straty materialne (a jeszcze coś tfu, tfu, stanie się mojej suce) - bo akurat np jestem pieniaczka, mam czas i lubię się sądzić

:wink:

Wszelkie ryzyko z wyborem reproduktora i odchowaniem szczeniąt ponosi przecież właściciel suki....

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za odpowiedzi - wyczerpujące i konkretne.Jak mi wiadomo suka należy do tej samej właścicielki co młody pies .Pani owa postanowiła skojarzyć swoje psy mimo ,że są spokrewnione w trzecim pokoleniu.Miejsza o to , nie jest to przecież wielkie pokrewieństwo.Ale co mnie dziwi,pies ów w czasie krycia miał jedną ocenę doskonałą z wystawy krajowej,a jego pochodzenie nie jest wybitne.Wszystko to mnie akurat pachnie naginaniem przepisów dla wyłącznie własnych potrzeb.Być może jestem w błędzie ,ale mam psa po wybitnych rodzicach i długo na niego czekałam i nie przyszło mi do głowy krycie na warunku mimo propozycji.Być może jestem w dużym błędzie oceniając tak tę sprawę.Może ktoś mnie z tego błędu wyprowadzi? :o :wink: :D

Link to comment
Share on other sites

Ja tak kryłam 16-to miesięcznym samcem(MŁ.Ch.PL - wtedy) i faktycznie właścicielka suczki musiała napisać pismo do Głównej Komisji Hodowlanej w danym oddziale.

Krycie okazało sie bardzo trafnym wyborem właścicielki suczki,jej potomstwo odnosi liczne sukcesy wystawowe .

A REPRODUKTOR jest już prawny !!!!! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

I ja sie wtrace do tego tematu :wink:

Bo wlasciwie dyskusja zeszla tylko na jeden tor - osiagniec wystawowych.

Chyba najmniej istotnych w tym przypadku.

Rasa, o jakiej mowa musi miec takze wykonane przeswietlenie w kierunku dysplazji i zdane testy psychotechniczne.

RTG stawow wykonuje sie po ukonczeniu 18 miesiecy. Tzn. mozna wczesniej, ale dopiero wynik zdjecia wykonanego w tym minimalnym wieku moze byc wpisany do rodowodu. I co?

Lekarz lamie przepisy? I wszystko jest OK?

Link to comment
Share on other sites

Sęk również w tym ,że lekarz o dużej renomie pan dr Narojek z SGGW W Warszawie powiedział mi o niemożliwosci wpisu wyniku zdjecia na dysplazję do rodowodu psu w tym wieku.Tymczasem inny lekarz to zrobił.Jak w takim razie to wyglada w relacji z przepisami? Można je interpretować różnie? TO po co wszelkie zapisy hodowlane?Tylko dla papieru? :D :drinking:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ja akurat odmówiłam. Właściciel suczki chciał kryć moim psem - Fox miał 16 miesięcy, Mł Ch Pl,i 3 oceny powyżej 15 miesięcy już uzyskane. I mimo tego że praktycznie u nas w Polce nie ma on kogo kryć (za bliskie pokrewieństwo) to nie naginałam prawa.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem Komisja Hodowlana powołana jest właśnie m.in. po to aby wydawać decyzję w takich nietypowych przypadkach. Piszecie o dysplazji. Komisja hodowlana w takim przypadku zbadała pewnie rodowód przyszłego ojca wnikliwie i jeśli ani rodzice, ani dziadowie ani też pradziadowie nie mieli dysplazji , to wg zasad genetyki pies ten nie powinien być nosicielem dysplazji. Hodowcy też chyba zależy na uzyskaniu jak najlepszego potomstwa i też chyba ma pojęcie, o dobieraniu reproduktora do swoich suk. Nie widzę w tym nic niewłaściwego, tymbardziej, że jeśli chodzi o wiek dopuszczenia do hodowli reproduktora, to różne kraje , mają różne przepisy. Chyba takie wcześniejsze dopuszczenia przyszłego reproduktora do krycia nikomu krzywdy nie czyni. Oby tylko takie problemy istniały

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja spotkałam się z troszkę innym przypadkiem. Moja Jura ma zaliczoną dopiero jedną wystawę. Zaczełam snuć plany o dopuszczeniu jej. Pojechałam z nią do związku. Jura bardzo spodobała się pani od szpiców, która powiedziała, że możemy zaliczyć jeszcze dwie krajówki i możemy ją dopuścić a na brak międzynarodówki przymkną oko jeżeli będziemy obiecać, że ją wogóle kiedyś tam zaliczymy. No ale stwierdziliśmy, że na szczeniaki jeszcze będzie czas i raczej w 2006 roku ich nię będzie więc zdążymy zaliczyć uczciewie wszystkie wystawy :-D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...