Jump to content
Dogomania

kamien na zebach


ivowo

Recommended Posts

Mój Tobi ma 2 lata. Przednie zeby ma bialuskie, ale juz kly i pozostale ma z kamieniem. obawiam sie, ze zbyt szybko pojawil mu sie kamien na zebach. dodam jeszcze, ze u mnie woda jest bardzo twarda, a przegotowanej nie lubi. kupuje mu kosci na czyszczenie zebow, ale to niewiele pomaga. czy to normalne, ze w tym wieku ma osad na zebach? :cry:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Myj psu zęby codziennie - to najlepszy sposób, żeby spowolnić odkładanie się kamienia. Jak szybko się on odkłada zależy od wielu czynników, również genetycznych.

Wiele suchych karm ogłasza się, że ma coś tam specjalnego na zęby. nie wiem, na ile to prawda, ale na pewno jest prawdą, że psom karmionym suchym kamień odkłada się wolniej, niz psom karmionym mokrym jedzeniem. Więc jeśli sama psu gotujesz, to tym bardziej musisz zębów pilnować. Można dawać specjalne gryzaki itp. ale najważniejsze jest mycie.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

moja ma rok i juz jej kamien widac na zebach, je sucha karme ale jak widac niewiele to ma wspolnego z odkladaniem sie kamienia, zadne kosci ani przysmaki ktore mialy oczyszczac zeby nie pomagaly, teraz czyszcze jej codziennie zeby, nie jest to latwe ale daje efekty

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Jako ze moj maly mamutek ma zeby w oplakanym stanie- kamien- to po ogladnieciu ich przez jeszcze parew osob stwierdzilismy, ze chyba trzeba mu te zeby wyczyscic. Pata jzu nic tutaj nie zdzialam, przyznam ze to moja wina, bo jak regularnie mial myte zeby, to bylo znacznie lepiej, no ale coz... Boje sie, zeby mu sie to na dziaselka nie przenioslo. I mam pytanie, ile kosztuje taki zabieg i czy jest on bezpieczny dla psa? Ile trwa, robi sie go jakims specjalnym sprzetem?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bardzo polecam pastę Petosan, wspaniale oczyszcza zęby z kamienia, jest w komplecie ze szczoteczką, czyszczącą zęby z wszystkich 3 stron na raz.
Wypróbowałam już mnóstwo past i żeli, ale ta jest pierwsza, która naprawdę podziałała.
Wcześniej czyściłam zęby psiakom u weta ultradźwiękami, płaciłam chyba ok. 50zł. Jeżeli piesek nie da sobie wyczyścić ząbków, trzeba go przyśpić, więc to dodatkowy koszt kilkudziesięciu złotych.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mieszkam w Szwecji, tu od niedawna zostal wprowadzony na rynek preparat PlaqueOff dla zwierzat, ponoc rewelacyjnie zmniejsza kamien.
Nie znalazlam go na polskich stronach, natomiast znalazlam "ludzki" odpowiednik (ten "ludzki" byl w Szwecji najpierw, potem pojawil sie "psi"):
[URL="http://www.zdrowko.com.pl/sklep,1772,,,03,,pl-pln,197303,0.html"]http://www.zdrowko.com.pl/sklep,1772,,,03,,pl-pln,197303,0.html[/URL]
[URL="http://www.plaqueoff.com/indexpl.htm"]http://www.plaqueoff.com/indexpl.htm[/URL]
[URL="http://www.estomatologia.pl/index.php?m=artykuly&rID=64"]http://www.estomatologia.pl/index.php?m=artykuly&rID=64[/URL]

Sama jeszcze dla moich psow nie uzywalam (mam 4 suczki, 2-3 letnie, wziete pol roku temu ze schroniska, zeby sa w oplakanym stanie mimo ze 2 mialy w pazdzierniku usuwany kamien, ale znow wraca. Karmione sa tak samo jak moja poprzednia suka, ktora wogole nie miala kamienia, a dozyla 13 lat). Mam zamiar wyprobowac ten preparat - znajoma mowila ze kamien mieknie, mozna go podobno zeskrobac paznokciem.
Moze ktorys ze sklepow zainteresuje sie importem? A moze mozna dac ten "ludzki" preparat psom? Jest to wyciag z alg, wiec nie powinno byc roznicy....
Dla informacji - 60g "psiego" preparatu w Szwecji kosztuje 140koron, czyli ok 60zl i starcza podobno na pol roku dla psa 10-25kg

Link to comment
Share on other sites

jak mieszkalam we Wroclawiu psy mialy troche kamienia, w Poznaniu nie mialy wcale, teraz mieszkam niedaleko Wroclawia i psy maja kamien okropny !! czyszcze im zeby przed kazda wystawa a po jakims czasie znowu sie pojawia mimo ze niby jedza karme majaca zapobiegac osadzaniu sie kamienia

zastanawiam sie czy nie jest to przypadkiem wplyw wody ?? bo tutaj czajnik tez musze baaadzo czesto odkamieniac : /

Jostra to jest ta pasta robiona przez pedigree ??

Link to comment
Share on other sites

Sota36, ja mam zabawki ktore niby maja czyscic zeby ale nie widze zadnego skutku. Psy gryza kosci, tez to nie pomaga.
Woda jest bardzo miekka, czyli u mnie tez to odpada.
Zaczynam wierzyc w teorie ze jest to zwiazane ze skladem sliny, tak jak u ludzi - w tej samej rodzinie jedni maja kamien a inni nie.
Wyprobuje ten Plaque-Off, za pare tygodni dowiem sie czy dziala, zdam relacje :-)

Link to comment
Share on other sites

Osiołek, czekam na Twoją relację, gdyby ten preparat okazał sie skuteczny, to może warto byłoby sprowadzić go do nas. Wiele psów ma kamień i to pojawia sie on coraz wcześniej, nie jak kiedys ze starości, tylko w wieku młodzieńczym. I co? Usypiac i czyścic?? Taki preparat byłby genialnym wyjściem :-)

Link to comment
Share on other sites

Mój Borys wzięty 3 miesiące temu ze schroniska miał taki kamień, że musiał jeść papki, bo bolały go dziąsła przy każdym gryzieniu:shake:
Kamień miał ściągany na początku lutego, weterynarz powiedział, że to trzeba niestety [B]powtarzać raz na pół roku[/B]:shake:.

Sama teraz będę zamawiać pastę do zębów dla psiaków..i rozpoczynamy szorowanie:p.
Boryna gryzie różne zabawki, które niby zapobiegają kamieniowi..ale jakoś nie widzę różnicy:roll:

Co do wody - ja jestem z Torunia....tu woda to chlor z odrobiną wody:-( - śmierdzące paskudztwo:shake:
W tym przypadku to całkiem prawdopodobne, że to od wody - Borys dostaje teraz wodę z 5-litrowych baniaków, ja też nie tykam tego swiństwa - niestety zmuszona jestem myć się w tym obrzydliwstwie.:angryy:

Link to comment
Share on other sites

Mam taki kłopot wet mi powiedzial ze musze usunac mojej suni kamien z zebow tylko jest maly szkopul powiadomil mie ze pies moze nie obudzic sie po narkozie :( mam pudelka toy w wieku 8 lat. i co ja mam teraz zrobic powiadomil mnie rowniez ze nie sciagniecie kamienia moze prowadzic do chorub u suni a ona i tak juz ma problemy ...co robic?

Link to comment
Share on other sites

Witam

[B]Tasia[/B] ciężka decyzja...sama nie mam pojęcia co bym zrobiła na Twoim miejscu...jeszcze nigdy mój pies - senior nie miał problemów z kamieniem, ale wiem, że narkoza też mogłaby go niestety zabić (jak złamał pazur, to musieli go związac i uciąć na żywca, a zwykle usypiają do takiego zabiegu - ból okropny). A na czym polega rozbijanie ultradźwiękami, też trzeba usypiać zwierzę??Qrcze ciężka sprawa, napisz co zdecydowałaś. Tylko, żeby jakieś paskudztwo sie nie rozwinęło przez kamień, bo może przysporzyć cierpienia...ehh...współczuję.

Mój stary kundelek ma niezłe zęby, szczególnie na swoje 13 lat (pełny garnitur, jedynie przedni ząb ułamany, kamień jest, ale w małej ilości i tylko z tyłu). Uważam, że to sprawa genów i już (w życiu nie miał mytych zębów), bo moje corgi są młode, a mają zaczątki na tylnych zębach - mimo suchej karmy, zabawek czyszczących, smakołyków niby czyszczących, no i szorowania zębów kilka razy w tygodniu, wcierania stoma żelu, psiukania płynem beaphar....Wet powiedział, że rasy brytyjskie pasterskie tak mają, nie wiem czy to prawda, ale coś w tym jest...

Zainteresowała mnie ta pasta Petosan i szczoteczka dodawana do niej, naprawdę ro skutkuje????Ogólnie kamień mają minimalny, bo odkąd byli mali to im myję zęby, więc nie daję mu szans na prawdziwy rozwój. Zęby mają bieluśkie, tylko na tylnych zębach (górnych) mają zaczątki kamienia. Wodę piją przegotowaną, bo po surowej zjawisko się nasila.

Dajcie znać jeśli z jakiegoś środka na kamień jesteście zadowoleni!!!

Pozdrawiam
Magda

Link to comment
Share on other sites

dzieki tez jeszcze nie wiem co mam zrobic :( , prawdzopodobnie bede musiala sie naradzic z rodzinka bo piesio jest uwielbiany zwlaszcza przez mojego ojca:) i oczywiscie przezemnie. to moje oczko w glowie dlatego ciezko bedzie ale mysle ze zrezygnuje z zabiegu i moze postaram sie zmienic jej diete+jakies chrupki na zeby miejmy nadzieje ze cos pomoze .

Link to comment
Share on other sites

Tasia ja też mam psa, któremu w błyskawicznym tempie osadza się kamień i jednak zdecydowałam się na usuwanie pod narkozą. Wet musiał usunąć chyba z 8 zębów a resztę oczyścił i są bielutkie. Trzeba po prostu iść, zrobić psu badania, skonsultować się czy zwierzak kwalifikuje się do narkozy.
Obecnosć kamienia wiąże się często też z zapaleniem dziąseł a to na pewno nie jest dla psa przyjemne. Ponadto zęby mogą po prosru zacząć wypadać.
Ani chrupki ani szorowanie zębów nie usunie kamienia, trzeba to zrobić odpowiednimi narzędziami a potem odpowiednio dbać o higienę.

Link to comment
Share on other sites

Fruzia, konsultowalam sie z weterynarzem na temat PlaqueOff - podobno pomaga, ale zaczynaja "wychodzic" dzialania uboczne - poniewaz jest to bardzo skoncentrowany wyciag alg, wiec jod w nich zawarty moze powodowac nadczynnosc tarczycy. Poniewaz moje psy i tak od miesiaca dostaja algi (zupelnie niezaleznie od zebow, na brzuch i kaszel, mialy krwawe biegunki, algi bardzo pomogly), wiec zrezygnowalam z PlaqueOff i zobacze czy te algi pomoga.
Podobno one tez rozmiekczaja kamien, tyle ze to moze trwac troche dluzej, poza tym nie slyszalam zeby mialy negatywny wplyw na tarczyce.
Podejrzewam ze w Polsce tez mozna kupic algi, jesli jestes zainteresowana dokladnie jakie to sa - wyslij mi wiadomosc, podam Ci wtedy szczegolowo.

Tasia, jesli zrezygnujesz z zabiegu sprobuj dawac algi, moze pomoga. Paputki ma racje - zadne chrupki nie pomoga, moje sunie gryza kosci i tez nie pomaga. Teraz licze na algi....

Paputki, przy rozbijaniu ultradzwiekami tez sie usypia :-(, tyle ze nie ma po nim pokaleczonych dziasel, pies jak sie budzi jest jak nowonarodzony.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...