Jump to content
Dogomania

Genetyka umaszczenia


Panna Min Czin

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hej,

Genetyka umaszczen to moj konik :-)

Podaje genotypy dla basenji:

Rudo-białe:
A^y A^y (albo A^y a^t) BB brbr CC DD EE gg kk mm rr s^i s^i
Trikolory:
a^t a^t BB brbr CC DD EE gg kk mm rr s^i s^i
Czarno-białe:
A^y A^y (albo A^y a^t albo a^t a^t) BB brbr (lub BrBr lub Brbr) CC DD EE gg KK (lub Kk) mm rr s^i s^i
Pręgowane:
A^y A^y (albo A^y a^t) BB BrBr (lub Brbr) CC DD EE gg kk mm rr s^i s^i
I jeszcze jedna mozliwosc, ktora moze u nich wystapic (choc przyznam sie, ze nie widzialam):
Trikolory z pregowanymi podpalaniami:
a^t a^t BB BrBr (lub Brbr) CC DD EE gg kk mm rr s^i s^i

Uwagi:
Dominujacy czarny NIE jest kodowany przez locus A.
Jest kodowany przez niezidentyfkowany jak dotad gen oznaczony obecnie jako locus K (dominujaca forma nie pozwala na produkcje rudej eumelaniny we wlosach - moze tam byc tylko czarna, czekoladowa lub blekitna eumelanina).
Najbardziej dominujacym allelem z locus A jest A^y (okreslany u roznych ras jako rudy, sniady, zloty, zolty)
O tym, ze ten kolor nie moze byc w locus A (co nadal podaje wiele przestarzalych zrodel!) swiadczyly takze wyniki krzyzowek w basenji!
Np. po psie czarno-bialym i trikolorze mogly rodzic sie wszystkie trzy umaszczenia (czarno-b., rudo-b. i trikolory), co BYLOBY NIEMOZLIWE, gdyby wszystkie trzy umaszczenia byly kodowane przez ten sam locus (sprobujcie to sobie rozpisac w kwadracie Punetta).
Dzis zostalo to potwierdzone przez badania naukowe. (Gen A jest znany.)

Podobnie jest z locus E i pregowaniem. Akurat nie u basenji, ale u innych ras tez nie zgadzaly sie wyniki krzyzowek z tym co sie powszechnie podawalo. Obecnie gen ten zostal juz poznany i wiadomo, ze koduje mutacje: recesywny zolty (e) i maske (E^m), natomiast NIE koduje pregowania. Nie wiadomo na razie gdzie jest ono kodowane, ale moze miec osobny locus (Br -jak ja napisalam), ewentualnie, niektorzy przypisuja go do locus K (k^br), ale trudno to stwierdzic nie znajac konkretnego genu. Jednak wydaje sie, ze moze to byc jeszcze osobny gen.

Oczywiscie w powyzszych zalozylam, ze nie wystepuja u nich recesywne niewzorcowe umaszczenia jak czekoladowe (b), blekitne (d) czy rude recesywne (ee) - bo chyba nie zdarza sie aby rodzily sie rudaski po czarnych podpalanych (czyli trikolorach)?

Link to comment
Share on other sites

Sznaucerki - zakladam, ze chodzi o miniatury?

Pieprz i sol:
a^g a^g (lub a^g a^t) BB c^ch c^ch DD EE (lub Ee) gg kk mm rr SS
Czarno-srebrne:
a^t a^t BB c^ch c^ch DD EE (lub Ee) gg kk mm rr SS

W powyzszym zalozylam, ze nie wystepuja u nich recesywne czekoladki, blekitki i ze nie maja maski (choc akurat tego nie jestem pewna), jak rowniez nie przenosza dereszowatosci (co przy braku genow laciatosci z locus S nie ma i tak znaczenia).

Link to comment
Share on other sites

Oj, oj, widze, ze przez ten glupi zajety serwer przepadl moj post o briardach :-(

No nic, na razie napisze o bokserkach (nie tych meskich ;-))
Boksery maja bardzo proste genotypy, ale i ciekawe!

Po pierwsze to wlasnie u bokserow nie zgadzaly sie 'te sprawy' z maska i pregowaniem ;-)
Jak wiadomo wszystkie boksie co do jednego maja maski. Gdyby maska i pregowanie bylo kodowane przez ten sam locus to krzyzujac dwa boksie pregowane moglyby nam wyjsc psy bez masek. A tak nie jest!

Druga ciekawa sprawa, to fakt, iz pomimo, ze boksie wydaja sie miec gen kodujacy tzw. znaczenia irlandzkie (czyli biala strzalka na pysku, bialy kolnierz, biale lapy i koniec ogona :lol: ) - s^i, to wcale tak nie jest!
Znaczenia te pojawiaja sie w wyniku niepelnej dominacji braku znaczen (S) nad laciatoscia (s^p) a byc moze i skrajna laciatoscia (s^w). Dlatego chcac utrzymac w populacji ladne biale znaczenia nie da sie uniknac przychodzenia na swiat bialych bokserow. Oczywiscie mozna tego uniknac krzyzujac psa ze znaczeniami z psem bez tych znaczen (tzn. ma on zazwyczaj tylko biala plamke na piersi i biale konce palcow).

A genotyp boksiow wyglada tak:
Bokser zolty:
a^y a^y BB brbr CC DD E^m E^m gg kk mm rr SS (bez znaczen, nie daje bialych szczeniat) lub S s^p lub S s^w - moze dawac biale szczenieta)
Bokser pregowany:
a^y a^y BB BrBr (nie daje zoltych szczeniat) lub Br br (moze dawac zolte szczenieta) CC DD E^m E^m gg kk mm rr SS (bez znaczen, nie daje bialych szczeniat) lub S s^p lub S s^w - moze dawac biale szczenieta)
Bokser bialy:
a^y a^y BB BrBr lub Br br (latki pregowane) lub br br (zolte latki) CC DD E^m E^m gg kk mm rr s^p s^p lub s^p s^w lub s^w s^w

Link to comment
Share on other sites

No tak,choć pręgowany puli...czemu nie?Ja dopiero staram się wniknąć w temat.Ci co o tym wiedzą najwięcej to mówią po węgiersku.Czasem znajdę jakieś tłumaczenie na ang ale i tak muszę szukać dobrych ludzi co pomogą.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Płowy u briarda to proste i od dawna było wiadome ;-)
Locus A, allel A^y - najbardziej dominujący w tym locus, wbrew temu co się w niektórych miejscach pisze - nie ma tu dominującego czarnego, a z kolei wilczaste umaszczenie jest tutaj, ale jest recesywne wobec płowego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aussie']Płowy u briarda to proste i od dawna było wiadome ;-)
Locus A, allel A^y - najbardziej dominujący w tym locus, wbrew temu co się w niektórych miejscach pisze - nie ma tu dominującego czarnego, a z kolei wilczaste umaszczenie jest tutaj, ale jest recesywne wobec płowego.[/quote]

A jak myslisz czy w zwiazku z tym ze Briard ma domieszke krwi Barbeta to sniady u Barbeta idzie z locus A czy tez jak u Pudla (ktorego Barbet ma znowu domieszke) z locus E?

Link to comment
Share on other sites

Czy mogłabym prosić o [B]sznaucerki mini czarne i białe[/B](nie wiem czy piszę to potrzebnie ale nosek oczka pazurki,itp poza sierścią mają czarne) Może Ty byłabyś tak miła i napisała mi jak ma być bo albo mi wrabiają albinosy albo że w czasie dorastania zmieniają kolor a tego już zupełnie nie mogę zrozumieć skąd się taki pogląd wziął jakie się rodzą takie są niebieleją z czasem

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='agamblu']A jak myslisz czy w zwiazku z tym ze Briard ma domieszke krwi Barbeta to sniady u Barbeta idzie z locus A czy tez jak u Pudla (ktorego Barbet ma znowu domieszke) z locus E?[/quote]

Tak jak napisałam, zdecydowanie z locus A - A^y. Wszystkie briardy płowe mają zawsze choć troszkę czarnego nalotu albo przesiania a u psa ee nie byłoby to możliwe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Różyczka']Czy mogłabym prosić o [B]sznaucerki mini czarne i białe[/B](nie wiem czy piszę to potrzebnie ale nosek oczka pazurki,itp poza sierścią mają czarne) Może Ty byłabyś tak miła i napisała mi jak ma być bo albo mi wrabiają albinosy albo że w czasie dorastania zmieniają kolor a tego już zupełnie nie mogę zrozumieć skąd się taki pogląd wziął jakie się rodzą takie są niebieleją z czasem[/quote]

Czarne sznaucerki są KK albo Kk - to jest od niedawna. Wcześniej podawano, że mają A, choć niektóre skojarzenia wskazywały na to, że musi byc inaczej. Konkretnie takie skojarzenia, w których po dwóch czarnych sznuckach rodziły się oprócz czarnych sznucki pieprz i sól oraz czarno-srebrne. Gdyby wszystkie te trzy umaszczenia były warunkowane przez jeden locus, nie byłoby to możliwe (stąd były niesłuszne oskarżenia o fałszowanie kryć). Dziś wiemy już napewno, że jednolicie czarne umaszczenie nie jest warunkowane przez locus Aguti, tylko przez jakiś inny, nieznany, oznaczony literką K.
Natomiast białe sznaucerki są genetycznie ee - tak jak biszkoptowe labki czy goldeny + mają jakiś gen rozjaśniający kolor rudy do bieli (przypuszczalnie c^ch. ale nie jest on jeszcze poznany). Podobnie jest z białymi pudlami, samojedami, podhalanami, westie...
A odnośnie dokładnej rozpiski genotypów sznaucerków to polecam kupno mojej małej książeczki o sznaucerach, wyd. przez MAKO :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kobold']Witam wszystkich.:multi: [I][B]Aussie [/B][/I]jestem pod wrazeniem Twojej wiedzy:shock:naprawde uklon w Twoja strone.No i tez mialabym taka cichutka prosbe:Help_2: Jak to wyglada u Havanczykow / Biszonowate.Bardzo dziekuje i pozdrawiam:Dog_run:[/quote]

Niestety, w tych rasach się dokładnie nie orientuję jakie są możliwe umaszczenia, więc proszę o podanie namiarów do dobrych zdjęć to napiszę co tam jest.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...