Jump to content
Dogomania

BSD-Co kto wie na ten temat!


J.G

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ciekawie i dość szczerze pisze właściciel hodowli Canton o BSD i tym, że wystąpienie choroby "czarnej skóry" nie zawsze jest "czarną skórą" (tylko innym , uleczalnym problemem). Jak też o tym, że nabywając szczenię trzeba koniecznie
obejrzeć jego matkę i ojca, a najlepiej też i dziadków, o ile są w hodowli.

Filonku, jak zwykle wyszperałaś bardzo ciekawe artykuły.!!A przy tym dużo zdjęć psów o umaszczeniu czekoladowym,
merle i całe gromady szczeniąt z hodowli Canton.
Interesująca jest też informacja, że białe pomeraniany nie chorują na BSD i hodowcy "rozcieńczają" występowanie choroby wprowadzając do hodowli białe osobniki.

Link to comment
Share on other sites

Nie, to nie o to chodzi--,eliminują w znaczeniu, że nie używają do hodowli ale .zeby wyjaśnić dokładniej sposób zwalczania choroby przez pana Basilio Yap i jego kuzynkę Ester Joy Chua, oraz ludzi, których podaje przykładowo, przetłumacżę odcinek, który zatytuował:

STRATEGIA PRZECIW BSD, B YAP

1) cHCĘ PODZIELIĆ SIĘ WIAdomością na temat naszej strategii unikania choroby. Jest następująca:

Zawsze chcę zobaczyć partnera matki szczenięcia. Jest zrozumiałe, że po odchowaniu miotu suka jest ostrzyżona.Jednak ojciec musi być we włosie.Jeśli jest ostrzyżony albo wygląda podejrzanie lub nie mogą go pokazać - byłbym wówczas zmartwiony. Niektórzy właściciele mówią że padł i to zmartwiłoby mnie jeszcze bardziej.
Jeśli samiec nie należy do hodowcy, to starałbym się przynajmniej zobaczyć go osobiście lub pomówić z kimś, kto go ostatnio widział.

...Będę unikał szczeniąt zachwycających bawełnianym włosem. Wolę, aby szczenię straciło włos w 6 miesiącu życia
i było w rozkwicie do 3 lat. Nie będę zadowolony, gdy nie straci włosa w wieku 6 miesięcy. Niektóre odrastają po zrzuceniu swej szczenięcej sierści Doświadczyłem tego z Bryce, Ph HOF JanLe Don't Make Me Laugh (zdjęcie po prawej), którą kupiłem jako 6 miesięczne szczenię. Inni hodowcy, którzy byli całkiem zazdrośni, powiadają, że było to zupełnie bezpieczne.

...Będę również chciał zobaczyć starsze samce w wieky 6 lat i więcej z tej samej hodowli i z tych samych linii, aby mieć szybki dostęp do ich historii choroby. Wielu hodowców zaprzecza, podczas gdy inni są otwarci i prawdomówni. Podziwiam i jestem pełen uznania dla ich prawdomówności.

Link to comment
Share on other sites

Dalszy ciąg wypowiedzi Basilia Yap, ale w skrócie, bo raz mi tłumaczenie uciekło, i nie chce mi się robić następnego, długawego, bo jeśli znowu zniknie, to mnie nieżle zirytuje.

2) Gdy wybieram reproduktora dla moich suk, staram sie aby pasował do mojej linii i hodowli, w której praktycznie nie było czarnej skóry.Jednak mając stale ochotę na outcross, na nową krew i wigor hybrydy, zdaję sobie sprawę, że zwiększam zagrożenie tą chorobą. Outcross albo daleki inbreeding staje się czasem koniecznością.
Kiedykolwiek zdecyduję się na outcross, to:
będę unikał linii o których wiem, że wystąpiła w nich BSD. W liniach tych jest dużo bardzo pięknych psów. Ale nigdy nie pokryję psem, o którym wiem, że jest chory, niezależnie od tego, jaki byłby urodziwy.

...Wolę kryć psami w wieku 5 lat. Jeśli mają sierść to daje rozsądne zapewnienie, że są zdrowe...ale jednak mogą być nosicielem genu. Takie będzie też moje postępowanie przy zakupie psów do hodowli. Przykładem może być Ph.ChPufpride Cash Attraction (zdjęcie po lewej), którego kupiłem jako czterolatka, teraz ma 6 lat i jest w pełnej szacie.

Link to comment
Share on other sites

To bardzo ciekawe, co przytoczyłaś!
Jacku, a jaki włos miała Emilka? Czy różnił się wyraźnie od innych psów?

Neutralko, czy ty bys domyśliła się, widząc strukturę włosa, że szczenię może miec BSD. Jestem ciekawa, bo masz przecież duże doświadczenie hodowcy. Czy to możliwe?
A wiecie, że moja bratowa, która mieszka w Wesołej (Warszawa) mija na spacerku pomeraniana bez sierści? To juz kilkuletnia suczka i właściciel powiedział, że po prostu zachorowała. Ciekawa jestem, czy to BSD.

Link to comment
Share on other sites

EMILY do 8 miesiąca życia miała piękne futro raczej watę,następnie z dnia na dzień miała go coraz mniej i mniej... myślałem że linieje ale zauważyłem że ma czarną skórę,pomyślałem że może tak musi byc i że na pewno porośnie nie stery los chciał inaczej i w taki oto sposób mam piękną łysą kochaną gwiazdeczkę.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Szanowni Państwo, mam pomeraniana, który jest domownikiem i "członkiem" rodziny. Jest nam bardzo bliski, niestety zachorował na te chorobę. Mam serdeczną prośbę, czy osoby wypowiadające się na ten temat zechciały by podzielić się doświadczeniami z leczenia swoich piesków. Czy istnieje czansa na wyzdrowienie i odrośnięcie włosa ? jakie można zastosować metody leczenia i jakie są ich perspektywy.
Mój piesek miał bardzo ładną sierść do 5 roku zycia. W 6-tym zaczęły się problemy. Weterynarz rozpoznał niedoczynnośc tarczycy i zalecił stosowanie Eltroxinu w ilości 2 x 50 jednastek / dzień. Nie przynosiło to jednak widocznego efektu i daksze zalecenia dążyły do powiększnia dawki leku. Zmieniłem weterynarza, który od razu zdjagnozował Alopecie X. Teraz piesek dostaje Eltroxin w dawce jak wyżej i oprócz tego też melatoninę w ilości 3 x 5 mg/dziń - jet to już 6 tygodni i na razie nie ma widocznego efektu. Dalsze zalecenia to - kastracja i przyjmowanie melatoniny jeszcze przez około 6 tygodni. Jeżeli to nie pomoże to dalsza perspektywa stosowanie leków jak dla choroby Cushinga, jednak te leki są podobno bardzo inwazyjne, czego boję się, aby nie zaszkodzić pieskowi. Łysienie postępuje jednak stopniowo dalej teraz piesek ma łyse boki i pupę.
Serdeczna prośba, podzielcie się Państwo swoimi doświadczeniami z tą chorobą.
Pozdrowiena, Tomek

Link to comment
Share on other sites

- jet to już 6 tygodni i na razie nie ma widocznego efektu. Dalsze zalecenia to - kastracja i przyjmowanie melatoniny jeszcze przez około 6 tygodni. Jeżeli to nie pomoże to dalsza perspektywa stosowanie leków jak dla choroby Cushinga, jednak te leki są podobno bardzo inwazyjne, czego boję się, aby nie zaszkodzić pieskowi. Łysienie postępuje jednak stopniowo dalej teraz piesek ma łyse boki i pupę.
Serdeczna prośba, podzielcie się Państwo swoimi doświadczeniami z tą chorobą.
Pozdrowiena, Tomek[/QUOTE]
Przy leczeniu problemów skórnych nie uważałabym, że jest to JUŻ 6 tygodni ale DOPIERO 6 tygodni leczenia.
Cierpliwości.
I radziłabym (po uzgodnieniu z leczącym lekarzem wet) zastosować wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, również w długotrwałym cyklu (półrocznym).
Czy u któregoś z przodków tego psa zdarzyło się wyłysienie w typie BSD?

Link to comment
Share on other sites

Penciu - na pierwszej stronie tego tematu obiecałaś nam zeskanowanie informacji o BSD z książki "Dermatologia Małych Zwierząt", ale jakoś do tego nie doszło( pewnie nie wolno tego robić).Autorzy, Linda Medleau i Keith A.Hnilica dość dokładnie omawiają metody leczenia BSD i stosowany zestaw leków. I podkreślają, że jeżeli w ciągu 2 miesięcy brak efektu leczenia, należy zwiększyć dawkę stosowanego leku. To pozwala sądzić, że jednak uzyskują dobre efekty, chociaż na pewno nie u wszystkich leczonych psów. Jako pierwszy lek wymieniona jest Melatonina, za nią szereg innych,niestety nie zawsze w pełni bezpiecznych.
-
Autorzy zwracają uwagę na fakt, że "czarna skóra" jest chorobą kosmetyczną to znaczy powoduje tylko wyłysienie a nie wpływa na narządy wewnętrzne, ogólny stan zdrowia ani na samopoczucie psa.

Szpic Reks - jak się miewa Twój chory - minęło następnych 10 dni jego leczenia.

Link to comment
Share on other sites

Nie mogłam odzyskać starego niku,więc poprosiłam o nowy.
Neutralko bardzo Ciebie przepraszam i wszystkich zainteresowanych.Doskonale streściłaś ten rozdział książki,fakt są tam bardzo ciekawe zdjęcia i tok leczenia,ale co do skanu to nic z tego,przykro mi,chciałam,ale nie można.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Neutralko - bardzo dziękuję za zainteresowanie moim szpicem Reksiem. Niestety choroba postepuje nadal. Melatoninę podaję od stycznia, ale piesek nadal łysieje stponiowo. Podawałem też w kropelkach preparat EFA OLie, bez widocznego skutku, około miesiąca z następującą przerwą w podawaniu.
Wydaje mi się, że nastąpiło coś takiego, jakby brak odrastania włosów. W drugiej połowie zeszłego roku weterynarz przy pobieranu krwi wygolił futerko na przedniej łapce i odrosło, natomiast już w styczniu, w wyniku takiego wygolenia futerko nie odrosło do tej pory.
Nie wiem co mam robić, bo dotychczasowa kuracjia nie tylko nie poprawia stanu, ale choroba (wyłysienie) postępuje widocznie, stopniowo nadal.
Nie zdecydowałem się na zalecaną kastrację, boje się też iść do obecnego weterynarza, bo zapowiedział ewentualne stosowanie innych leków (chyba w kierunku choroby Cushinga) niestety mogące być inwazyjne.
Może ktoś z Państwa mógłby polecić znanego sobie, dobrego i zaufanego weterynarza w Warszawie, który znałby się na leczeniu tej choroby i miałby może jakieś sukcesy w tym kierunku ? Jeżeli tak, to bardzo proszę o pomoc.
Pozdrowienia - Tomek

Link to comment
Share on other sites

szpic reks-ja osobiście proponuję wykastrowac pieska i go kochac,ja tak zrobiłem i nie widzę świata po za moją kochaną łysą EMILY.Bo nie ma lekarstwa na BSD a szprycowanie pieska w tym przypadku mija się z celem-ale to jest moje zdanie.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry J.G.
Mój Reksio wygląda teraz dokładnie jak Twoja EMILY (na wcześniej zamieszczonych zdjęciach), jak by był jaj braciszkiem. Oczywiście z żoną bardzo go kochamy jak czlonka rodziny, nie zdecydowaliśmy się go wykastrować, bo w tym wieku (7 lat) i tym stanie owłosienia niektórzy poddawali w wątpliwość skuteczność tego zabiegu pod względem pomocy w odrośnieciu włosów.
Pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Ja zdecydowałem się na zabieg EMILY bo myślałem że po zabiegu porośnie piękną sierścią,niestety nie porosła,a drugi powód to aby zamknąc usta pewnej pani która rozgłaszała że EMILY już raz urodziła i szczeniaki sprzedane zostały bez metryk...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

to chyba ta książka o której mówiła Pencia - w googlach mozna znależć częśc tej książki , gdzie prawa autorskei zezwalają do jej poblikacji :

oto link:
[URL]http://books.google.pl/books?id=WAr9sRH0ctgC&pg=PA144&dq=pomeranian&hl=pl&ei=i3oPTI_qBcmj_QbIh6juDQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=9&ved=0CFIQ6AEwCA#v=onepage&q=pomeranian&f=false[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='filonek_bezogonek'][B][U][SIZE=5]Zdjęcia EMILY od Jacka[/SIZE][/U][/B]

[URL="http://img17.imageshack.us/i/009tq.jpg/"][IMG]http://img17.imageshack.us/img17/9081/009tq.jpg[/IMG][/URL]

[URL="http://img200.imageshack.us/i/022xw.jpg/"][IMG]http://img200.imageshack.us/img200/1123/022xw.jpg[/IMG][/URL]

[URL="http://img687.imageshack.us/i/015aj.jpg/"][IMG]http://img687.imageshack.us/img687/8371/015aj.jpg[/IMG][/URL]

[URL="http://img682.imageshack.us/i/024pf.jpg/"][IMG]http://img682.imageshack.us/img682/4183/024pf.jpg[/IMG][/URL]

[URL="http://img193.imageshack.us/i/004kv.jpg/"][IMG]http://img193.imageshack.us/img193/8310/004kv.jpg[/IMG][/URL][/QUOTE]
[COLOR=Red]Powyższe zdjęcia były robione ponad rok temu,obecnie EMILY wygląda jeszcze gorzej (ma jeszcze mniej włosów) ale mimo wszystko będzie wystawiana lecz tylko na wystawach w NIEMCZECH!!! Jak ktoś chce wiedziec dlaczego zdecydowałem się wystawiac 2.5 letnią chorą sukę chętnie wszystkim odpowiem. [/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Ja ksiazki nie czytalam ale znalazlam jej rekomendacje na norweskich stronach internetowych.Osoby zainteresowane tematem,z pewnoscia beda probowaly wszystkiego,zeby pomoc swoim ulubiencom,tym bardziej,ze psy cierpiace na te chorobe zyja o wiele krocej.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dzień dobry
Chcialem podzilić się informacją dotyczącą choroby pieska. Z wielką ostrożnością, obserwuję coś podobnego do porastania gołej skóry meszkiem włosow. Jeżeli wlosy będą rzeczywiście odrastać, to podzilę się tą radosną informacją. Jak pisalem piesek bierze Eltroksin 2 x dzienie po 50 mikro gramów, brał melatoniną 2 x dziennie po 5 mg od stycznia do maja, obecnie dajemy ja ponownie po zauważeniu pojawienia się meszku wlosow oraz od tygodnia bierze vetoryl 1 x na dwa dni w ilości 3 mg.
W uzupełnieniu dopiszę, że od miesiąca dostaje dwa razy dzienie po pipetce tranu, w zastępstwie zalecanych kwasów omega.
Po następnych dniach wydaje się, że rzeczywiści pojawiaja się odrosty włosów.
Pozdrowienia Tomek

Link to comment
Share on other sites

[quote name='J.G'][COLOR=Red]Powyższe zdjęcia były robione ponad rok temu,obecnie EMILY wygląda jeszcze gorzej (ma jeszcze mniej włosów) ale mimo wszystko będzie wystawiana lecz tylko na wystawach w NIEMCZECH!!! Jak ktoś chce wiedziec dlaczego zdecydowałem się wystawiac 2.5 letnią chorą sukę chętnie wszystkim odpowiem. [/COLOR][/QUOTE]

czemu chcesz ją wystawiać i czemu w niemczech? pytam z ciekawości.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja']czemu chcesz ją wystawiać i czemu w niemczech? pytam z ciekawości.[/QUOTE]
Może zacznę od początku:EMILY była przywieziona z Niemiec w bardzo młodym wieku i nikt nie wiedział co z niej wyrośnie miała nie zarośnięte ciemiączko w chwili zakupu więc hodowczyni sama zaoferowała i podpisała przez siebie sporządzoną umowę w której jest napisane :[COLOR=Red]że jeżeli z EMILY będzie coś nie tak dostanę następną suczkę tej samej klasy.[COLOR=Black]Tym czasy ciemiączko zarosło EMILY była gwiazdą wszyscy sikali na jej widok o czym świadczą jej osiągnięcia wystawowe,ja i hodowczyni byliśmy z niej dumni,ale wszystko co piękne szybko się kończy.Gdy EMILI ukończyła 9 miesięcy okazało się że jest chora-nieuleczalnie,załamałem się... [/COLOR][/COLOR]Gdy hodowczyni się o tym dowiedziała powiedziała:[COLOR=Red]to nie możliwe jest tyle dzieci w EUROPIE po ojcu EMILY i wszystkie są zdrowe[COLOR=Black],po wielu sesjach zdjęciowych jakie robiłem EMILY i wysyłałem hodowczyni przyznała mi rację,i obiecała suczkę za EMILY oczywiście zgodnie z umową,czas mijał szczeniaki się rodziły,na początku były śliczne ale gdy zbliżał się dzień odbioru stawały się brzydkie nie dla mnie-[COLOR=Red]czekaj dalej[COLOR=Black],czekałem ale historia się kilkakrotnie powtórzyła dostałem furii,hodowczyni na to:[COLOR=Red]czekaj dale ,dostaniesz dwie suczki[COLOR=Black],czekałem jak małe dziecko na Św.Mikołaja tym czasem EMILY ma prawie 3 lata i przestałem by miły a hodowczyni mi na to:[COLOR=Red]nie dam ci już jednej suczki bo hodowczyni od której kupiłam ojca EMILY nie oddała mi za niego ani grosza[COLOR=Black](ale to nie mój problem),powiedziała[COLOR=Red] dam ci suczkę jedną za połowę tego co zapłaciłeś za EMILY[COLOR=Black],zgodziłem się po 100 e-mailach bez odpowiedzi do hodowczyni w końcu raczyła odpowiedziec i przywiozła mi na SZCZECIŃSKĄ wystawę[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR] [/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]dn.20.06.2010 dwie suczki (BARDZO SIĘ CIESZYŁEM ŻE W KOŃCU SIĘ ZAKOŃCZY TEN PRZYKRY TEMAT) lecz się bardzo rozczarowałem hodowczyni przywiozła dla mnie dwa "PETY" jeszcze w życiu nie widziałem tak brzydkich pomków,zrezygnowałem z nich,hodowczyni kazała czekac dalej...(może kolejne trzy lata może jeszcze dłużej...).
Tym czasem dowiedziałem się na tej samej wystawie od (nazwisko zostawię dla siebie) przemiłej osoby że:[COLOR=Blue]UMOWA KUPNA EMILY JEST TYLKO MIĘDZY MNĄ A HODOWCZYNIĄ I NIEMIECKI KLUB SZPICA NIE BĘDZIE SIĘ W TO MIESZAŁ!!!
[COLOR=Black]Otóż nie:mam miec trzy oceny z wystawy z Niemiec od ichniejszych sędziów i dostaję kosmiczne odszkodowanie,zwrot kosztów zakupu i utrzymania EMILY.
Hodowczyni chyba o tym wie bo wystarczy zerknąc do katalogu z w/w wystawy i zobaczyc co jest po wpisywane w miejscu właściciel u jej psów.
[/COLOR][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...