Jump to content
Dogomania

kilka pytań przed zawodami :)


Elka

Recommended Posts

  • 5 months later...
  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Reaktywuje temat :)

Startuje w Gdansku za 2 tygodnie i sie BARDZO denerwuje :| To nasz pierwszy start w obedience, wiec prosze o pomoc :) Mam kilka pytan co do zawodow:

1. Czy mam sama pamietac wszystko, co trzeba wykonac, czy tez sedzia bedzie mowil, co mam teraz robic?

2. Czy w cw. 4 (przywolanie do nogi), gdy pies ma zostac, wielkim bledem bedzie, jak zamiast "waruj" powiem szybkie "waruj zostan"?

3. Czy mozna uzywac polecen optycznych razem ze slownymi, czy musze sie na któreś zdecydowac?

4. Co mam zrobic ze smycza...? "Rownaj" mamy na smyczy, ale w cw.4 pies ma zostac i potem byc przywolany. On ma ze smycza leciec :D ? Czy mam ja mu samemu odpiac, czy na sedziego czekac...?

5. Podczas skoku sa 3 podstawowe komendy - moge uzyc dwoch? :D Musze zglosic wczesniej, jakich? Czy mozna podbiec pare krokow z psem?

6. Czy tak ogolnie poszczegolne cwiczenia wykonuje sie szybko, czy tez mozna spokojnie, powolutku? :) [tak na wszelki wypadek, jakbym ... tfu tfu ... nr 1 wylosowala]

7. Czy moge wolac psa po imieniu podczas cwiczen, by sie skoncentrowal na mnie, a nie np. rozgladal w kolo/ Czy musze czekac, az laskawie sie na mnie spojrzy? :D

8. A czy za ... kichanie ... podczas chodzenia przy nodze odejmuja? :D Eh moj Kubus zauwazyl, ze wszystkim podoba sie jego "apsik", a ze nie widzi sensu w chodzeniu przy nodze, chce sie popisac no i kicha, czasem szczeka :)

Link to comment
Share on other sites

ja jeszcze nie startowałam w obediene ale coś tam o nim wiem bo przymierzam się do startu jak pokonamy z Denisem rozproszenie jakim sa inne psy... i trzymamy kciuki za was, a teraz odpowiem na pytania ktore znam odp.

[QUOTE]
2. Czy w cw. 4 (przywolanie do nogi), gdy pies ma zostac, wielkim bledem bedzie, jak zamiast "waruj" powiem szybkie "waruj zostan"?

[/QUOTE]
wydaje mi sie ze mozesz uzyc jakiej chcesz komendy i mozesz powiedziec zostan

[QUOTE]
3. Czy mozna uzywac polecen optycznych razem ze slownymi, czy musze sie na któreś zdecydowac?
[/QUOTE]
jak najbardziej w regulaminie jest napisane ze mozna uzywac jednoczesnie zarowno slownych jak i optycznych

[QUOTE]4. Co mam zrobic ze smycza...? "Rownaj" mamy na smyczy, ale w cw.4 pies ma zostac i potem byc przywolany. On ma ze smycza leciec :-D ? Czy mam ja mu samemu odpiac, czy na sedziego czekac...?[/QUOTE]
musisz mu ja sama odpiac i albo oddac komisarzowi ringu (? dobrze pamietam?) albo przewiesic ja sobie przez lewe ramie i zapiac na prawym boku

[QUOTE]5. Podczas skoku sa 3 podstawowe komendy - moge uzyc dwoch? :-D Musze zglosic wczesniej, jakich? Czy mozna podbiec pare krokow z psem?[/QUOTE]
z tego co mi wiadomo to jak najbardziej, 3 to max.

[QUOTE]6. Czy tak ogolnie poszczegolne cwiczenia wykonuje sie szybko, czy tez mozna spokojnie, powolutku? :smile: [tak na wszelki wypadek, jakbym ... tfu tfu ... nr 1 wylosowala][/QUOTE]
tzn nie za bardzo rozunmiem pytanbie - kazde cw. wykonujecie swoim rytmem, chodzenie przy nodze w energicznym tempie, a przy zmianach pozycji to chyba sedzia mowi kiedy wydac psu komende

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzieki madzior_ka :)

Co do 6. pytania, chodzilo mi o to, czy trzeba to robic "automatycznie" jak to na PT kiedystam robilam (bodajze wiekszosc elementow samemu, z pamieci:mad: ), czy tez moge sie rozejrzec, czekac na sedziego, pomyslec spokojnie, jakie cwiczenie, czy juz mnie beda gonic dalej :P Ja nigdy nie widzialam zawodow na zywo, tylko na zdjeciach :-(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog_master']
1. Czy mam sama pamietac wszystko, co trzeba wykonac, czy tez sedzia bedzie mowil, co mam teraz robic?[/quote]

Nie - od tego jest komisarz ringu, żeby Ci wszystko powiedzieć co i jak i kiedy masz robić - przynajmniej teoretycznie :mad:

[quote name='dog_master']2. Czy w cw. 4 (przywolanie do nogi), gdy pies ma zostac, wielkim bledem bedzie, jak zamiast "waruj" powiem szybkie "waruj zostan"?[/quote]

Regulamin podaje, że maksymalna ilość komend w tym ćwiczeniu to cztery - więć możesz mieć np. noga, waruj, do mnie, do nogi albo: noga, waruj, zostań, do nogi ;)
Dla mnie byłaby to dodatkowa komeda, chyba, żebyś naprawdę powiedziała to jak jedno słowo, ale nie sądzę, żeby w "0" ktoś się tego jakoś specjalnie czepiał, zresztą nawet jeśli, to "Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5"

[quote name='dog_master']3. Czy mozna uzywac polecen optycznych razem ze slownymi, czy musze sie na któreś zdecydowac?[/quote]

W klasie "0": "wszystkie komendy mogą być wydawane jednocześnie głosowo i optycznie."

[quote name='dog_master']4. Co mam zrobic ze smycza...? "Rownaj" mamy na smyczy, ale w cw.4 pies ma zostac i potem byc przywolany. On ma ze smycza leciec :D ? Czy mam ja mu samemu odpiac, czy na sedziego czekac...?[/quote]

Smycz odpinasz i albo chowasz do kieszeni, albo przewieszasz przez ramię, albo oddajesz komisarzowi. W którym dokładnie momencie - powie Ci komisarz (ja szłam z psem na smyczy, odpięłam, położyłam ją itd.).

[quote name='dog_master']5. Podczas skoku sa 3 podstawowe komendy - moge uzyc dwoch? :D Musze zglosic wczesniej, jakich? Czy mozna podbiec pare krokow z psem?[/quote]

Możesz używać mniejszej ilości komend. Nie musisz zgłaszać jakie to komendy, może Ci pies skać na "marchewka" a chodzić przy nodze na "ugryź sędziego" ;) ;) ;) Twoja sprawa :lol:
Możesz ustawić się w dowolnej odległości od przeszkody, ale podbieganie do niej nie jest najlepiej widziane (oczywiście lepiej podbiec i stracić nieco punktów niż żeby pies wcale nie skoczył).

[quote name='dog_master']6. Czy tak ogolnie poszczegolne cwiczenia wykonuje sie szybko, czy tez mozna spokojnie, powolutku? :) [tak na wszelki wypadek, jakbym ... tfu tfu ... nr 1 wylosowala][/quote]

Ja też nie rozumiem pytania :lol:

[quote name='dog_master']7. Czy moge wolac psa po imieniu podczas cwiczen, by sie skoncentrowal na mnie, a nie np. rozgladal w kolo/ Czy musze czekac, az laskawie sie na mnie spojrzy? :D[/quote]

Imie to dodatkowa komenda. Ma prawo przejść bez punktów karnych tylko przy przywołaniu, a i to nie u każdego sędziego :p

[quote name='dog_master']8. A czy za ... kichanie ... podczas chodzenia przy nodze odejmuja? :D Eh moj Kubus zauwazyl, ze wszystkim podoba sie jego "apsik", a ze nie widzi sensu w chodzeniu przy nodze, chce sie popisac no i kicha, czasem szczeka :)[/quote]

Regulamin mówi, że: "pies powinien chętnie i radośnie iść przy lewej nodze przewodnika, łopatką lub głową na wysokości jego kolana, utrzymując kontakt z przewodnikiem. " - czy Twój kichający pies spełnia te warunki - nie wiem ;) Ogólnie radzę te zachowania wyeliminować, bo w wyższych klasach można za nie dostać po punkach :mad:

Powodzenia!
Pozdrawiam
Marysia i Una

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog_master']Co do 6. pytania, chodzilo mi o to, czy trzeba to robic "automatycznie" jak to na PT kiedystam robilam (bodajze wiekszosc elementow samemu, z pamieci:mad: ), czy tez moge sie rozejrzec, czekac na sedziego, pomyslec spokojnie, jakie cwiczenie, czy juz mnie beda gonic dalej :P [/quote]

Tu dużo zależy od obsługi ringu - od komisarza i od sędziego. Ogólnie komisarz jest od tego, żeby Ci powiedzieć: proszę przyjść tu i zrobić to czy tamto, dokładnie powiedzieć Ci którędy masz w ćwiczeniu iść, gdzie psa zostawić itd i możesz komisarzowi zadawać pytania dot. szczegółów wykonania ćwiczenia. Raczej nikt Cię nie będzie gonił :)

Pozdrawiam
Marysia i Una

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog_master']Reaktywuje temat :)

Startuje w Gdansku za 2 tygodnie i sie BARDZO denerwuje :| [/QUOTE]

Wszak nie bedzie mnie w Gdansku, ale bede mocno sciskac kciuki za Twojego maluszka! :loveu: Kazdy "smolik" startujacy w konkurencjach sportowych lub uprawiajacy sporty wzbudza ogromna moja sympatie, a wrecz UWIELBIENIE :loveu:
Aby tak dalej! Bylam tez na Twoje stronce i widzialam Twojego psa w agilitowej akcji! CUDO :-)

BTW co do Zawodow w Gdansku, zawsze mozesz skrobnac do [B]zachraniarki[/B]. Tak sobie gdybam, ze byc moze Ona bedzie komisarzem ringu, ale to nie jest sprawdzone info, wiec lepiej pytac u zrodel :-)

pozdrawiam,

W.

Link to comment
Share on other sites

Ja też będe w tym roku debiutować z ciapką. Mam pytanie: czy takie ringi na których odbywają się zawody są jakoś odgrodzone, czy tak tylko taśmą. Może to troche głupie pytanie ale już widze te dzieci wystawiające rączki wy pogłaskać dalmatynczyka :/ .

Link to comment
Share on other sites

A ja mam pytanie z ciut innej beczki.

Na ile metrów/kroków (plus minus) oddala się przewodnik przy zostawianiu psa na waruj? A także przy przywoływaniu psa? Czy jest to jakoś odgórnie uregulowane? Czy zależy od orgzanizatorów?

I jeszcze jedno... Zakładając, że [B]między ćwiczeniami[/B] nie biorę psa na smycz - czy w tym czasie mogą np. na nią cmoknąć, zawołać po imieniu, zeby ją mocniej skoncentrować?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Reyes']Mam pytanie: czy takie ringi na których odbywają się zawody są jakoś odgrodzone, czy tak tylko taśmą.[/quote]

To zależy od organizatorów i miejsca. W Poznaniu na hali była taśma (taka wisząca na słupkach) i ludzie stali za taśmą, a odległość pomiędzy granicą ringu a ćwiczącym psem była na tyle duża, żeby żadne ręce do psa się nie dobrały ;)

Pozdrawiam
Marysia i Una

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Godelaine']Na ile metrów/kroków (plus minus) oddala się przewodnik przy zostawianiu psa na waruj? A także przy przywoływaniu psa? Czy jest to jakoś odgórnie uregulowane? Czy zależy od orgzanizatorów?[/quote]

Jeżeli chodzi o zostawanie to nie jest to doprecyzowane w regulaminie :roll: Zwyczajowo jest to jakieś 10-15 kroków (oczywiście w "0"). Przed startem wchodzi się na ring bez psów i komisarz dokładnie omawia wszystkie ćwiczenia - jak startowałam z moją bestyjką i komisarz pokazał jak daleko mamy odchodzić od psów (naprawdę chcieli daleko, bo tak, jak do przywołania) to zrobiłam wielkie, przerażone oczy i zapytałam: "tak daleeeeko?? :crazyeye: " - i w efekcie było bliżej :evil_lol:
Przy przywołaniu sprawa jest jasna, regulamin precyzuje - odchodzi się na ok. 25 metrów.

[quote name='Godelaine']I jeszcze jedno... Zakładając, że [B]między ćwiczeniami[/B] nie biorę psa na smycz - czy w tym czasie mogą np. na nią cmoknąć, zawołać po imieniu, zeby ją mocniej skoncentrować?[/quote]

Jak najbardziej!! Cytuję regulamin: "Między ćwiczeniami zalecane jest chwalenie i motywowanie psa" :cool3:

Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia!
Marysia i Una

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marysia_i_gończy']
Jak najbardziej!! Cytuję regulamin: "Między ćwiczeniami zalecane jest chwalenie i motywowanie psa" :cool3:

Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia!
Marysia i Una[/quote]
Karmić niewolno, ale moge wyjąć kiełbaske i pomachać jej przed noskiem ?? :lol: Taka motywacja i po hiszpańsku zacznie chodzić.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Reyes']Karmić niewolno, ale moge wyjąć kiełbaske i pomachać jej przed noskiem ?? :lol: Taka motywacja i po hiszpańsku zacznie chodzić.[/quote]

Absolutnie nie :shake: Regulamin precyzuje też jasno, że "posiadanie przy sobie zabawek lub smakołyków prowadzi do dyskwalifikacji" :mad:
Motywować możesz więc używając tylko i aż swojej własnej osoby :razz:

Pozdrawiam
Marysia i Una

Link to comment
Share on other sites

Marysiu... No to trochę mnie pocieszyłaś. Ja ze swoją małą w zasadzie zostawania na waruj za dużo nie ćwiczyłam. Ewentualnie własnie gdzieś na 10 - 15 kroków. Albo chowając się. Dziś spróbowałam na 25 kroków no i SURPRISE :angryy::angryy::angryy: W tym negatywnym słowa znaczeniu :angryy::angryy::angryy: Inna sprawa, że nie wiem na ile przysłużyła się do tego pogoda (mamy zawieję i mrozik) :roll: Ale co nie zmienia faktu, że będzemy musiały nad tym popracować.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Godelaine']Ja ze swoją małą w zasadzie zostawania na waruj za dużo nie ćwiczyłam. [/quote]
Myślicie o starcie w "0"-wce? To możesz zostawiać na "siad" - nie na "waruj" (przewodnik wybiera, jak woli zostawić psa). Oczywiście o ile na "siad" wychodzi Wam lepiej :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Godelaine']Ja ze swoją małą w zasadzie zostawania na waruj za dużo nie ćwiczyłam. [/quote]

Godelaine - w klasie "0" zarówno przy zostawaniu, jak i przy przywołaniu możesz zostawić psa w pozycji zarówno waruj, jak i siad! Możez wybrać jak Tobie i Twojemu psu wygodniej :p
No ale tak czy siak warto popracować nad odległością - ale skoro zazwyczaj odchodziłaś na 10-15, to nie odchodź od razu na 25, tylko najpierw np. na 18, potem na 10, potem na 19, potem na 18, potem na 5, potem na 20, na 10 itd - powoli, po trochu, żebyście same nie zauważyły kiedy Wam się zwiększył dystans :)

Pozdrawiam
Marysia i Una

PS Una za Chiny Ludowe w taką pogodę nie zostanie na waruj, bo jej zimno w brzuszek :D

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]PS Una za Chiny Ludowe w taką pogodę nie zostanie na waruj, bo jej zimno w brzuszek :-D[/QUOTE]
Denis tak samo:))) dlatego czekamy byle do wiosny bo obecnie to na dworze nie moge cwiczyc z nim zadnych cwiczen wymagajacych dluzszedoi siedzenia czy warowania.... a druga sprawa ze jestem chora i i tak na zadne pole wychodzic nie moge;((

Link to comment
Share on other sites

Waruj w przypadku małej jest bardziej pewne. Choć z drugiej strony przy rozproszeniach jest większe prawdopodobieństwo, że zmieni pozycję na siad.

Wydaje mi się, ze po prostu będziemy musiały to jeszcze wyczaić.

Marysia... Tak, wiem. Trochę za bardzo przeskoczyłyśmy. Tak więc później próbowałam naprawić sytuację odchodząc na rózne odległości i wracając po różnych okresach czasu. Tak żeby dla małej wielką niewiadomą było kiedy, jak i dlaczego. No i system zaczął działać. Tak więc zobaczymy.

Inna sprawa, że to co akurat mnie martwi, że w przypadku stania tyłem nie mam możliwości skorygowania psa. Tak więc mała może zmienić na siad a ja ją ewenutalnie mogę poprawić dopiero jak się odwrócę. Chyba, ze w takiej sytuacji sekretarz ringu zwraca uwagę?

I jeszcze jedna sprawa... Osobiście w sytuacji zawalenia ćwiczenia - np ruszenia z miejsca - chciałbym ją móc poprawić (nawet kosztem zupełnej straty punktów). Żeby się nie zauczała. Czy mam do tego prawo?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wind']Wszak nie bedzie mnie w Gdansku, ale bede mocno sciskac kciuki za Twojego maluszka! :loveu: Kazdy "smolik" startujacy w konkurencjach sportowych lub uprawiajacy sporty wzbudza ogromna moja sympatie, a wrecz UWIELBIENIE :loveu:
Aby tak dalej! Bylam tez na Twoje stronce i widzialam Twojego psa w agilitowej akcji! CUDO :-)[/QUOTE]

Dziekuje :loveu: Staram sie z moim malym cos robic, ale ... ekhm ... nie ma to poparcia ze strony domownikow (bo to taki malec i w ogole ich skarbek), wiec tylko pojawiamy sie w Trojmiescie...

Szkoda, ze Cie nie bedzie w Gdansku (Twoje zdjecia do galerii narodowaj dac!!)

[quote name='Wind']BTW co do Zawodow w Gdansku, zawsze mozesz skrobnac do [B]zachraniarki[/B]. Tak sobie gdybam, ze byc moze Ona bedzie komisarzem ringu, ale to nie jest sprawdzone info, wiec lepiej pytac u zrodel :-)[/QUOTE]

Na psysportowe.pl jest napisane, ze "Zawody sędziuję Jacek Lewkowicz z Krakowa, komisarz ringu Joanna Hewelt, sekretarz Ewa Kussowska." - eh ja nie znam Dogomaniakow z nazwisk (prawde mowic, tylko kilka osob znam ze zdjec i sopockich zawodow agility) :(

A tak w ogole to [SIZE="4"]dzieki wszystkim za odpowiedzi[/SIZE] :loveu:

Link to comment
Share on other sites

Ze swego doświadczenia mogę dodać, że niektórzy sędziowie lubią gdy zawodnik z nimi na ringu współpracuje tzn. czeka na znak sędziego kiedy rozpocząć ćwiczenie, wydać następnął komendę w czasie zmiany pozycji, kiedy psa przywołać.
W obedience może też być tak, że takie sygnały podaje komisarz. Najczęściej takim sygnałem jest skinięcie głowy.
Trzymam kciuki za wszystkich startujących i życzę powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nazarowa']Ze swego doświadczenia mogę dodać, że niektórzy sędziowie lubią gdy zawodnik z nimi na ringu współpracuje tzn. czeka na znak sędziego kiedy rozpocząć ćwiczenie[/quote]
Tak, tak, na zawodach w Poznaniu sędzia francuski tego pilnował. :p
A na zawodach w Antoninku J.Lewkowicz też na to zwracał uwagę, komisarz mi podpowiadał, żebym o tym pamiętała. :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...