Jump to content
Dogomania

Cena krycia


Guciek

Recommended Posts

[quote name='Gracjana']Collie i Sheltie:
W polsce srednia cena jednego szczeniaka przy miocie 4+
jesli miot jest mniejszy to proporcjonalnie mniej (3=3/4, 2=1/2, 1= 1/4 albo za darmo)
Zachodnia Europa okolo 400 euro
Skandynawia 100-150 euro krycie + 100-150 euro za każdego szczeniaka[/QUOTE]

Ja dodam ze swojego doświadczenia (jeśli chodzi o collie) w Europie od 300EURO za reproduktora hodowlanego ale bez wyjątkowych osiągnięć, do nawet 1000EURO (gdy reproduktor posiada komplet badań genetycznych i ma jakieś osiągnięcia).

Ps: skandynawski sposób jest bardzo ciekawy

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wandko']Zadajesz nieprecyzyjne pytanie.

"Import spermy" nie kosztuje nic, bo nie wiadomo co pod tym pojęciem się kryje.

"Proces inseminacji mrożonym nasieniem" składa się z kilku etapów i każdy z tych etapów kosztuje.


Kosztuje tu samo nasienie - tyle ile umówisz się z właścicielem reproduktora. Najczęściej kosztuje to tyle, co za krycie, bo czy reproduktor kryje naturalnie, czy inseminujesz, czy pobierasz nasienie do mrożenia - dla właściciela nie ma różnicy.
Następną składową ogólnej ceny jest transport. Musisz to przewieźć w specjalnym pojemniku z ciekłym azotem. Pojemnik nie kosztuje - można go wypożyczyć za kaucją, ale musisz go najpierw wysłać do właściciela repa, a później, już z nasieniem, przetransportować do siebie. Ile to kosztuje - zależy od tego jak daleko masz tego psa od którego chcesz nasienie.
Jak już masz nasienie - musisz go przechować. Kosztuje to na poziomie 300 zł rocznie, a robi to firma we Wrocławiu. Tam jest Bank Nasienia i oni mają największe doświadczenie.
No i ostatnia składowa ceny - inseminacja suki. Przy mrożonym nasieniu nie może być go zwykła inseminacja dopochwowa jaką jest w stanie wykonać prawie każdy wet. Mrożonym nasieniem inseminuje się domacicznie. Są dwie metody takiej inseminacji; albo laparoskopia (nacina się powłoki brzuszne, macicę i w narkozie wprowadza nasienie do macicy), albo sondą-wziernikiem poprzez pochwę aż bezpośrednio do macicy (suka nie jest usypiana, bo musi stać, ale jest "ogłupiana", bo musi stać spokojnie, a trwa to często 2 - 3 godziny). Laparoskopia jest popularna w USA, w Polsce się nią praktycznie nie robi. Inseminację domaciczną robi się najlepiej we Wrocławiu, kosztuje na poziomie 300 - 500 zł.

Ale muszę Cię zmartwić. Psie nasienie bardzo źle znosi mrożenie i u psów inseminacja mrożonym nasieniem jest bardzo mało skuteczna i właściwie nie ma sensu jej robić. Nie każde nasienie, nie od każdego psa, nadaje się do mrożenia. Nasienie musi być idealne, a i tak przeżywalność plemników z takiego idealnego nasienia jest na poziomie 50%. Mioty zazwyczaj (jeżeli jest wszystko inne OK) są wyraźnie mniej liczne.

Jeżeli chcesz sprowadzić nasienie psa i inseminować, a nie chcesz jechać z suką, zrób to CHŁODZONYM NASIENIEM, nie mrożonym.

Jest to o wiele prostsze i skuteczniejsze. To nowa metoda, wymyślona przez Amerykanów.
Są specjalne zestawy do inseminowania takim nasieniem. Zestaw taki kosztuje 100 euro. A cały proces wygląda następująco:

Pobierasz nasienie od psa (nadaje się praktycznie każde, praktycznie od każdego psa), dodajesz do nasienia "utrwalacz" w którym plemniki mają przeżyć (najogólniej mówiąc jest to białko + penicylina - żeby wyeliminować zakażenie i osłabienie ich). Całość umieszczasz w stypopianowym pojemniku w którym jest również wkład chłodzący (zamrożony przez Ciebie wcześniej w zamrażarce pojemnik z wodą - dostajesz go w zestawie). Tak schłodzone nasienie możesz przetrzymywać 72 godziny (3 dni). Przez ten czas przeżywalność plemników jest na poziomie 94 - 96%, a więc praktycznie idealnie! Ten styropianowy pojemnik właściciel repa wysyła do Ciebie kurierem (np. DHL) z opcją doręczenia na następny dzień. Ty sobie to przechowujesz w lodówce. Temperatura przechowywania to około 4-5 st. Celsjusza. Przed inseminacją doprowadzasz nasienie z utrwalaczem do temperatury pokojowej (trwa to ok. godziny), dodajesz aktywator, który jest w zestawie (to jest roztwór glukozy, który uaktywnia plemniki) i inseminujesz. Inseminacja jest dopochwowa, więc zrobisz to albo sama, albo zrobi to dobrze co drugi wet w Polsce. Inseminować możesz kilkakrotnie (nie dajesz od razu całego nasienia). Z moich doświadczeń wiem, że nawet 5 dni po pobraniu takiego nasienia przeżywalność plemników jest na poziomie 50%.

A teraz koszty tego, bo o to się pytałaś.

Zestaw kosztuje na poziomie 100 euro. Teraz transport. Cena zależy oczywiście od odległości. Załóżmy, że z Paryża, albo Rzymu (chodzi o rząd wielkości kosztów). Ten zestaw musisz wysłać do właściciela repa, wysyłasz pocztą, bo robisz to wcześniej (okres przydatności do użycia takiego zestawu to 2 lata), kosztuje to na poziomie 100 zł. Transport DHL, już samego nasienia z opcją "doręczyć następnego dnia do południa" na poziomie 800 zł. Inseminacja (jak sama, to za darmo) jak wet, to 100 do 200 zł.

To taniej niż jechać z suką, hotele, pobyt podróż itp.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania - służę.[/QUOTE]
Normalnie cudowna odpowiedź juz Cię uwielbiam ja jechałam z suka do Holandii (no ciut tez odpoczywaliśmy) i koszty spore jednak myślę o następnym kryciu właśnie chłodzonym ...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wandko']Zadajesz nieprecyzyjne pytanie.

"Import spermy" nie kosztuje nic, bo nie wiadomo co pod tym pojęciem się kryje.

"Proces inseminacji mrożonym nasieniem" składa się z kilku etapów i każdy z tych etapów kosztuje.


Kosztuje tu samo nasienie - tyle ile umówisz się z właścicielem reproduktora. Najczęściej kosztuje to tyle, co za krycie, bo czy reproduktor kryje naturalnie, czy inseminujesz, czy pobierasz nasienie do mrożenia - dla właściciela nie ma różnicy.
Następną składową ogólnej ceny jest transport. Musisz to przewieźć w specjalnym pojemniku z ciekłym azotem. Pojemnik nie kosztuje - można go wypożyczyć za kaucją, ale musisz go najpierw wysłać do właściciela repa, a później, już z nasieniem, przetransportować do siebie. Ile to kosztuje - zależy od tego jak daleko masz tego psa od którego chcesz nasienie.
Jak już masz nasienie - musisz go przechować. Kosztuje to na poziomie 300 zł rocznie, a robi to firma we Wrocławiu. Tam jest Bank Nasienia i oni mają największe doświadczenie.
No i ostatnia składowa ceny - inseminacja suki. Przy mrożonym nasieniu nie może być go zwykła inseminacja dopochwowa jaką jest w stanie wykonać prawie każdy wet. Mrożonym nasieniem inseminuje się domacicznie. Są dwie metody takiej inseminacji; albo laparoskopia (nacina się powłoki brzuszne, macicę i w narkozie wprowadza nasienie do macicy), albo sondą-wziernikiem poprzez pochwę aż bezpośrednio do macicy (suka nie jest usypiana, bo musi stać, ale jest "ogłupiana", bo musi stać spokojnie, a trwa to często 2 - 3 godziny). Laparoskopia jest popularna w USA, w Polsce się nią praktycznie nie robi. Inseminację domaciczną robi się najlepiej we Wrocławiu, kosztuje na poziomie 300 - 500 zł.

Ale muszę Cię zmartwić. Psie nasienie bardzo źle znosi mrożenie i u psów inseminacja mrożonym nasieniem jest bardzo mało skuteczna i właściwie nie ma sensu jej robić. Nie każde nasienie, nie od każdego psa, nadaje się do mrożenia. Nasienie musi być idealne, a i tak przeżywalność plemników z takiego idealnego nasienia jest na poziomie 50%. Mioty zazwyczaj (jeżeli jest wszystko inne OK) są wyraźnie mniej liczne.

Jeżeli chcesz sprowadzić nasienie psa i inseminować, a nie chcesz jechać z suką, zrób to CHŁODZONYM NASIENIEM, nie mrożonym.

Jest to o wiele prostsze i skuteczniejsze. To nowa metoda, wymyślona przez Amerykanów.
Są specjalne zestawy do inseminowania takim nasieniem. Zestaw taki kosztuje 100 euro. A cały proces wygląda następująco:

Pobierasz nasienie od psa (nadaje się praktycznie każde, praktycznie od każdego psa), dodajesz do nasienia "utrwalacz" w którym plemniki mają przeżyć (najogólniej mówiąc jest to białko + penicylina - żeby wyeliminować zakażenie i osłabienie ich). Całość umieszczasz w stypopianowym pojemniku w którym jest również wkład chłodzący (zamrożony przez Ciebie wcześniej w zamrażarce pojemnik z wodą - dostajesz go w zestawie). Tak schłodzone nasienie możesz przetrzymywać 72 godziny (3 dni). Przez ten czas przeżywalność plemników jest na poziomie 94 - 96%, a więc praktycznie idealnie! Ten styropianowy pojemnik właściciel repa wysyła do Ciebie kurierem (np. DHL) z opcją doręczenia na następny dzień. Ty sobie to przechowujesz w lodówce. Temperatura przechowywania to około 4-5 st. Celsjusza. Przed inseminacją doprowadzasz nasienie z utrwalaczem do temperatury pokojowej (trwa to ok. godziny), dodajesz aktywator, który jest w zestawie (to jest roztwór glukozy, który uaktywnia plemniki) i inseminujesz. Inseminacja jest dopochwowa, więc zrobisz to albo sama, albo zrobi to dobrze co drugi wet w Polsce. Inseminować możesz kilkakrotnie (nie dajesz od razu całego nasienia). Z moich doświadczeń wiem, że nawet 5 dni po pobraniu takiego nasienia przeżywalność plemników jest na poziomie 50%.

A teraz koszty tego, bo o to się pytałaś.

Zestaw kosztuje na poziomie 100 euro. Teraz transport. Cena zależy oczywiście od odległości. Załóżmy, że z Paryża, albo Rzymu (chodzi o rząd wielkości kosztów). Ten zestaw musisz wysłać do właściciela repa, wysyłasz pocztą, bo robisz to wcześniej (okres przydatności do użycia takiego zestawu to 2 lata), kosztuje to na poziomie 100 zł. Transport DHL, już samego nasienia z opcją "doręczyć następnego dnia do południa" na poziomie 800 zł. Inseminacja (jak sama, to za darmo) jak wet, to 100 do 200 zł.

To taniej niż jechać z suką, hotele, pobyt podróż itp.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania - służę.[/QUOTE]
Ja mam pytanie-gdzie mozna zakupic taki zestaw ??Bardzo interesujace ,niedlugo jade do Norwegii ale nastepnym razem jak sobie wymysle tak dalekie krycie to chyba ta opcje powaznie rozwaze....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='Dagra']Ile kosztuje krycie shar peiem?
Pytam z ciekawości :)[/QUOTE]

jesli rodowodowym (z uprawnieniami) to pewnie z 1000zł.Ja przeglądałam ceny za krycie chihuahua(planuje w przyszłości rozmnażać suczkę) i ceny mnie zmroziły!Chciałam miec małą hodowle składajacą się z jednej suczki,ale chyba sama kupię pieska bo nie wydam 1000 zlotych na jedno krycie, zwłaszcza,że u chihuahua w miocie zwykle są ok 2 pieski.
Orientuje sie może ktoś czy krycie reproduktorem z uprawnieniami zawsze musi być tak kosztowne?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jelly']Chciałam miec małą hodowle składajacą się z jednej suczki,ale chyba sama kupię pieska bo nie wydam 1000 zlotych na jedno krycie, zwłaszcza,że u chihuahua w miocie zwykle są ok 2 pieski.
Orientuje sie może ktoś czy krycie reproduktorem z uprawnieniami zawsze musi być tak kosztowne?[/QUOTE]

A jak piesek po osiągnięciu dojrzałości nie będzie eksterierowo pasował do suni? Jego słabsze strony w budowie czy innych detalach będą takie same jak u suczki i będziesz miala bardzo słabe szczeniaki? Wtedy wydasz i na samego psa, i na krycie innym samcem, bo kryć tym nie będzie sensu. Chyba, że samca kupisz dorosłego, pasującego eksterierowo do twojej suczki, ale to dopiero będzie kosztowało...
No, chyba, że zamierzasz produkować szczeniaki na zasadzie "aby były chihuahua" i aby była z tego kasa, pal sześć jakość miotu, co w sumie mnie nie dziwi skoro uważasz, że 1000 zł za krycie to wygórowana cena, i masz sukę jeszcze bardzo młodą, w dodatku z niezbyt dobrym charakterem czyli suma sumarum nie wiadomo czy w ogóle nadającą się do hodowli - a już myslisz tylko o tym, zeby zrobić jej szczeniaki :roll:

Krycie 1000 zł nie jest kryciem kosztownym. Kosztowne to krycie które kosztuje 1500 czy więcej euro, nie złotych. Jeśli cię to przeraża, daj może sobie spokój z hodowlą, bo bardziej zaszkodzisz rasie niż zrobisz coś sensownego. Nie każdy musi być hodowcą, hodowla kosztuje. Jakiekolwiek zyski pojawiają się zwykle dopiero po paru latach i uzyskaniu renomy, albo i nigdy, jeśli nie dbasz o jakość szczeniąt.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']
Krycie 1000 zł nie jest kryciem kosztownym. Kosztowne to krycie które kosztuje 1500 czy więcej euro, nie złotych. .[/QUOTE]
Dokładnie tak. 1000zł to tanio - nawet przeciętnym psem, dobrym psem będzie dużo, dużo drożej.

Link to comment
Share on other sites

Oj ale jak zakupisz samca też musisz mu wyrobić uprawnienia i faktycznie jak wyrośnie i nie będzie pasował do twojej suni?? 1000 zł oj jakbym chciałą zeby mnie tyle krycie kosztowało :) Jesli 1000 to dla Ciebie juz dużo musisz sie zastanowić bo dochodzą do tego zwieszone koszty: opieka nad sunią w ciaży, USG, + moze sie przydażyć cesarka, potem szczepnienia i karma starter dla maluchów to też spore dodatkowe koszty i na tym nie oszczędzisz ...

Link to comment
Share on other sites

Jelly-pokaż mi repa chihuahua z super osiągnięciami, który pokryje suczkę za 1000zł w Polce-to pojade ze swoją na krycie i na drugi jej koniec.
1000zł za krycie to naprawdę mało. to jest cena krycia przeważnie psem bez specjalnych osiągnięć. te z osiągnięciami to przeważnie 2000zł. przynajmniej repy którymi ja się interesuję, najbardziej znane w Polce chihuahua, za tyle kryją-i to i tak nie jest wygórowana cena w porównaniu z kryciami zagranicznymi.

a co do ilości szczeniąt- średnia u chihuahua powiedziałabym 3 szczenięta. mamy tą rasę od prawie 9 lat, i najmniej urodziło się 2, najwięcej 5 o ile pamiętam, teraz mamy po małej suni (1,8kg) 5 maluchów, a moja kruszyna 1,6kg urodzi 3(przynajmniej USG tak wykazało).

Jeśli nie masz kasy na krycie-rozumiem, ja też nie zawsze mam:) ale i tak znajduję bardzo fajne psy do krycia, najczęściej z zaprzyjaźnionych hodowli, które zgadzają się na rozliczenie po sprzedaży szczeniąt. jednak na taki układ moim zdaniem obcy hodowca nie pójdzie.
jeśli masz bojaźliwą suczkę, albo niezbyt ładną, to ja odradzam takie krycie. rasa chihuahua jest bardzo niewyrównana jeszcze, i po co mamy tą rasę psuć? na hodowli nie zarobisz, uwierz mi.
chyba że postawisz na ilość, nie na jakość. takich hodowców nie uznaję.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']Jelly-pokaż mi repa chihuahua z super osiągnięciami, który pokryje suczkę za 1000zł w Polce-to pojade ze swoją na krycie i na drugi jej koniec.
1000zł za krycie to naprawdę mało. to jest cena krycia przeważnie psem bez specjalnych osiągnięć. te z osiągnięciami to przeważnie 2000zł. przynajmniej repy którymi ja się interesuję, najbardziej znane w Polce chihuahua, za tyle kryją-i to i tak nie jest wygórowana cena w porównaniu z kryciami zagranicznymi.

a co do ilości szczeniąt- średnia u chihuahua powiedziałabym 3 szczenięta. mamy tą rasę od prawie 9 lat, i najmniej urodziło się 2, najwięcej 5 o ile pamiętam, teraz mamy po małej suni (1,8kg) 5 maluchów, a moja kruszyna 1,6kg urodzi 3(przynajmniej USG tak wykazało).

Jeśli nie masz kasy na krycie-rozumiem, ja też nie zawsze mam:) ale i tak znajduję bardzo fajne psy do krycia, najczęściej z zaprzyjaźnionych hodowli, które zgadzają się na rozliczenie po sprzedaży szczeniąt. jednak na taki układ moim zdaniem obcy hodowca nie pójdzie.
jeśli masz bojaźliwą suczkę, albo niezbyt ładną, to ja odradzam takie krycie. rasa chihuahua jest bardzo niewyrównana jeszcze, i po co mamy tą rasę psuć? na hodowli nie zarobisz, uwierz mi.
chyba że postawisz na ilość, nie na jakość. takich hodowców nie uznaję.[/QUOTE]
No cóż......zaskakują mnie różne rzeczy bo od niedawna mam psa z rodowodem :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Ursusek']To nie lepiej za te 1000-2000zł kupić psa i przez kilka lat mieć darmowe krycie?[/QUOTE]

Cóż za powalająca myśl hodowlana :evil_lol:
Proponuję zapoznać się z definicją hodowli zwierząt rasowych - bo nie jest to produkcja typu husky + husky = husky; co zresztą powinno dawno się rozjaśnić po przeczytaniu tego tematu.

Link to comment
Share on other sites

Podam taki przykład... osoba x miała sukę rasy york, dokupiła do niej psa, którego długo szukała - chciała, żeby niedociągnięcia zwierząt się nie powtarzały, został urozmaicony rowowód itp. Co sądzicie o czymś takim? Jaki to ma właściwie sens oprócz tego, że najpradopodobniej zaoszczędzi się na krcyciu? Czy dobre hodowle praktykują coś takiego ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...