Jump to content
Dogomania

cz y powinna pracować w zaprzęgu ?


Daisunia

Recommended Posts

Mam pytanie ... Kiedy przyczepilam swoją malamutke do sanek ( oczewiscie psina była w szelkach ) to nie była w stanie udzwignac mojego 5 letniego siostrzenca , a co gorsza nie byla w stanie samych sanek pociagnąć !
(dodam ze sunia w maju konczy dwa lata)

czy ona powinna pracowac w zaprzęgu ?


oto jej zdjęcie aktualne , po to abyście mogli ocenic czy powinna pracowac w zaprzęgu
[img]http://www.pupile.com/pup/images/img_daisy14.11.JPG[/img]


Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Heh, ja na to miałam nizły sposób-no wiec przyczepilam do sanek z Artim mojego młdszego brata (w zimę też mial jeszcze 5 lat) i Art miał zarówno szelki, jak i obrożę. Nie chciał ruszyć, jak brat siedział, ale ja zrobiłam coś takiego-złapałamgo za obrożę i bieglam, on się trochę zdenerwował, jak puścilam i uciekałam to mnie gonił (z bratem). Tak więc ciągnął sanki, tyko trzeba było mu pomóc żeby ruszył ;)

Tylko, że miał już wcześniej pewne doświadczenie z ciąganiem. W styczniu kilka razy ciągał rower... ;)
Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Daisunia lepiej zacznij od samych szelek podem podepnij do nicz np materiałowy worek i co jakiś czas dokładaj tam kamienie ... ja w ten sposób uczyłam moją sunię... bo tak od razy do sanek to dla niej dziwne było... wiec nie wiedziała co ma robić ... ona to musi załapać :] Jura właśnie jest na treningu przy rowerku może też niech spróbuje przy rowerku... życzę powodzenia :]

Link to comment
Share on other sites

Daisunia masz szansę przed następnym sezonem. Ale zaczniemy od początku:
1 wychodzisz z psiurą w szelkach na każdy spacer
2 jak już będzie chodzić może to być tydz. lub 2 przyczep kawałek liny - niech się przyzwyczaji do szymu jaki wydaje lina
3 doczep do liny płucinny worek z piaskiem (2 - 3 kg) i niech targa za sobą tak jak to Ci radziła Paulinka18
4 a potem oponę, sanie, rower, siebie i co tylko chcesz
Ale pamiętaj wszystko to ma być na początku w formie zabawy - potem przyjdzie praca i obopulna zabawa. Od razu też sobie przygotuj odpowiednie słownictwo np.: go, naprzud, prawo, lewo i [b]stop[/b].
Aha jak już zaczniecie ciągać róbcie to wieczorem albo rano dni są coraz ciplejsze.
Zyczę sukcesów i powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Z moją malamutką też było ciężko na początku.Musiałam robić jak canis lupus Husky.Potem już biegła przed rowerem,ale żeby sie przemęczać ciagnąc nie było mowy. 8)
A potem pojawił się przed nią pies,który od razu skumał o co chodzi-trzeba uciekać przed Luną i byle do przodu,a że cos tam się ciągnie przy okazji to jeszcze lepiej. 8) No to Luna stwierdziła że tak być nie może i goni to białe futro co jej ucieka. :evil:
Luna lubi jak jest sama tak rekreacyjnie obok roweru,natomiast Pandora musi przed i wtedy malamutka ją goni.
I tak sobie biegamy,dominant-samoyed :wink: ,za nia uparciuch malamut :lol: a na końcu ja trzymam sie roweru zeby nie spaść :oops:

jak to sie ma do wystaw-Luna nigdy mi nie wyrwie do przodu na ringu,natomiast pandora-oj ta to potrafi wejsc w galop :evil: Cóż coś za coś :fadein:
pozdrawiam iwona

życze sukcesów w sporcie i na ringach

Link to comment
Share on other sites

[quote]A ona nie wiedziala co to znaczy?[/quote] Ona wie co to znaczy z tym że ona na te komenda biegnie ze mna na smyczy , i moze sie jej pomylilo ...


[quote]to faktycznie nie zaprzegowiec jakis? [/quote] Daisy to malamute z rodowodem wiec mam pewnosc ze jest zaprzegowiec z krwi i kości .....
:D pozdrawiamy :)

Link to comment
Share on other sites

[quote] Ona wie co to znaczy z tym że ona na te komenda biegnie ze mna na smyczy , i moze sie jej pomylilo ...
[/quote]Jak zobaczyla ze Ty stoisz, to pewnie tak. Trzeba ja bylo dodatkowo zapiac na smycz i biec przed nia (czyli robic 'za zajaca'). Nauczy sie...:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[quote name='Daisunia']Mam pytanie ... Kiedy przyczepilam swoją malamutke do sanek ( oczewiscie psina była w szelkach ) to nie była w stanie udzwignac mojego 5 letniego siostrzenca , a co gorsza nie byla w stanie samych sanek pociagnąć !
(dodam ze sunia w maju konczy dwa lata)

czy ona powinna pracowac w zaprzęgu ?
[/quote]


Ile razy probowalas?

Link to comment
Share on other sites

""...powinnaś już dawno nauczyć swoją sunie pracy w zaprzęgu bo po to właśnie są stworzone te psy...to nie są kanapowce...""

Szpice wcale nie musze ciagac by byc wybiegane to raz. 2 to wszystko zalezy jak sie wychowa psa. Jesli ktos dawal psu duzo ruchu od szczenicych dni to ruch musi mu zapewnic przez reszte psiego zycia. Jesli nie to nie ma tego problemu. Wedlug mnie to bzdura ze zaprzegowce musza biegac by nie zglupiec. Nie moga sie tylko nudzic.


Ja mam wersje kanapowa. Staram sie zapewnic psom tyle ruchu ile moge i widze po ich mordach ze one wolaly by go nie miec az tyle.

Dima gdzie by nie stala wszedzie padnie i pojdzie spac.... a jedynym sportem ktory uprawia z wlasnej woli jest doczolganie do miski.

Sasza jest natomiast zdania ze wszedzie dobrze ale na mojej kanapie najlepiej. Naprawde musi jej sie chciec wyjsc by sie z niej ruszyc. Wszelkie nawolywania do spaceru potrzasanie smycza ignoruje i spi dalej.

Obie uczyly i beda dalej sie uczyc ciagnac. Zima nie bylo wiekszych problemow, albo narty albo sanie ostatecznie rower i trasa do 10 km. Najlepsza metoda nauki jest metoda na zajaca. Nie wiem kto to pisal gdzies tu ale prawda jest ze nie powininien byc nim - zajacem osoba ktora bedzie jezdzic na pasach. Alfa -masher- zostaje z tylu a nie prowadzi watache i pies i czlowiek musi to zrozumiec. Inaczej wiecznie bedzie sie ogladal na Alfe. Najlepszy jest 2 pies a jeszcze lepiej 2 zaprzeg. Nauka przez podgladanie u mnie zdala doskonaly rezultat.

Link to comment
Share on other sites

Pancelot nie chodzilo mi tutaj szczególnie o prace w zaprzeu ale ogólnie o bieganiu.....a skoro jej pies pewnie zażadko nie biega to powinna mu poświęcić więcej czasu i nauczyć do ciągniecia...bo wkońcu jej chodzilo o to że jej pies nie chce ciągnąc a nie, że nie chce biagać a to jest różnica...

Link to comment
Share on other sites

A poza tym ona chyba kupując malamuta wiedziała, że to jest odpowiedzialnośc, i że te psy lubią dużo biegać i pracować w zaprzęgu...trzeba wiedzieć jakiego psa się kupuje...jeśli ona z nią nie biega to mogła sobie kupić obojętnie jakiego psa żeby sie z nim mogła pobawić i żeby sobie w domu na łóżku leżał....malamuty to nie są kanapowce i każy jego właściciel powinien to wiedzieć...

Link to comment
Share on other sites

"A poza tym ona chyba kupując malamuta wiedziała, że to jest odpowiedzialnośc, i że te psy lubią dużo biegać i pracować w zaprzęgu...trzeba wiedzieć jakiego psa się kupuje...jeśli ona z nią nie biega"


Sorry ale sie nie zgodze z Toba. malamuty husky to takie same psy jak kazde inne. Nie mam racji ?
Wszystko zalezy od tego ile pracy sie w nie wlozy. ja sie jesienia z sasza zapisuje na pt. i nie sadze bym mial problem z zaliczeniem pierwszej czesci a nie kazdy owczarek jest w stanie to zrobic.

Twoje pojecie "lubia" wedlug mnie jest wpajane psu przez wlasciciela.


---dop.
Ps. chcesz cos dodac do swojego postu. kliknij edytuj a nie jeden pod 2.

Link to comment
Share on other sites

Hmm.......
mega LOOOOOOOOOOLa teraz dalas. :):lol::lol::lol:

a kto powiedzial ze nie pracuja?

Wiesz moze pojedz na zawody, zobaczysz jakie psy startuja.

Gdzies kiedys widzialem borzoja ciagnacego rower. :o

Nie bede wypominal juz On'w , colakow, wyzlow, labow i wszelkiej masci czworonogow ktore pojawiaja sie na zawodach. :lol:

Piesy jak wszystkien inne. Para uszu nos i ogon. No dobra niektorym ogona brak.

Link to comment
Share on other sites

witam
niedawno odwiedzilam znajomego moich rodzicow ktory ma 8 husky .
i moj tata sie zapytal czy nasza malamutka powinna ciągnąć sanki bądz wozek . otoż pan powiedzial że jak najbardziej ! z tym że powinno być wiecej niż jedna sztuka ( psow) na jesien będe miala swoj wozek i razem z moja daisy i dwam husky będę śmigać po drawsku :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...