Jump to content
Dogomania

Foks - strzyc czy trymowac??


agasik

Recommended Posts

Naczytałam się na Dogomanii o pielęgnacji siersci foksteriera i ju znie wiem co mam zrobic. Nie wiem czy go ostrzyc czy trymowac. Z tego co widzialam na zdjeciach wklejonych do innego topiku foksteriery po trymowaniu maja krótka siersc. Niedawno byla mz nim u weterynarza i pytalam co on o tym sadzi i powiedzial zeby ostrzyc. Pani od której go kupiłam tez mówi zeby ostrzyc. Osiedlowe foksy tez sa strzyzone wiec juz sama nie wiem ...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agasik']Naczytałam się na Dogomanii o pielęgnacji siersci foksteriera i ju znie wiem co mam zrobic. Nie wiem czy go ostrzyc czy trymowac. Z tego co widzialam na zdjeciach wklejonych do innego topiku foksteriery po trymowaniu maja krótka siersc. Niedawno byla mz nim u weterynarza i pytalam co on o tym sadzi i powiedzial zeby ostrzyc. Pani od której go kupiłam tez mówi zeby ostrzyc. Osiedlowe foksy tez sa strzyzone wiec juz sama nie wiem ...[/quote]

TRYMOWAĆ.
Proszę trzymać się z dala od tych co doradzają strzyżenie - albo się nie znają, albo nie potrafią.
To nic strasznego - dla psa, a włos taki jak ma foks, czy inne teriery szorstkowłose MUSI być trymowany.

Martwy włos okrywowy właściwie wychodzi sam, a na jego miesce rośnie nowy, zdrowy, twardy, błyszczący i z pieknym kolorem.
Uciety ostrzem - blokuje miejsce na nowy włos.

Strzyżony foksik nigdy nie będzie miał ładnych kolorów i będzie matowy (takie biegają po osiedlu?), sierść będzie miekka i falująca, później zrobi się rzadka.
Miękka sierść łatwo się brudzi i nie stanowi zabezpieczenia psa przed warunkami atmosferycznymi.
Nietrymowanie może (choć nie musi) też prowadzić do chorób skórnych w starszym wieku.

Oczywiście jakość włosa zależy też od genów rodziców i różnice w wyglądzie foksów biorą się także z tego faktu, a nie tylko czy były strzyżone czy trymowane.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.
Mój Reksio jest właśnie taki matowy na grzbiecie, boki ma lśniące. A foksy z osiedla (te strzyżone) mają rude i czarne łaty takie przygaszone, matowe. Tylko dziwi mnie czemu pani która mi sprzedawała Reksia radziła go strzyć, bo jej suka, matka Reksia ma bardzo ładną sierść.

Teraz tylko mam kłopot żeby znaleść kogoś kto mi go oskubie :-)
Probowałam sama się za to zabierać ale nic mi z tego nie wychodzi. Reskio myśli że się bawimy i ciągle na mnie skacze a ja boje sie mocniej pociągnąc żeby go nie bolało ... :-)

Link to comment
Share on other sites

Jakby co zapraszam do siebie - Wrocław niedaleko. Pokaze Ci na czym to polega - potem może sie zdecydujesz robic psa samodzielnie.
Generalnie - trymowanie (skubanie) psa nie boli, najgorszy dla niego jest przymusowy bezruch, ale do strzyzenia - tez musi byc na stole, choc oczywiscie trwa to krocej.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fuka: dzieki, na razie jestem umowiona z pania z osiedla obok na trymowanie na sobote. Probowalam sama ale przez dwa dni zrobilam dwie lapy (przednie). Nie bolalo go ale nie chcial stac wiec troche go skubalam jak spal, troche jak stal. Nie sa takie ladne jak te ze zdjec z watku o trymowaniu ale ladniejsze jak te z tylu :-)

Oki: Tobie tez dziekuje ale do Wroclawia to jednak mam blizej :-)
kazdy dzionek z piechami jest mily, zwlaszcza jak spotkaja sie teriery nie? :-)
U mnie na osiedlu sa 4 i wszystkie foksy szorstkowlose, innych nie ma Yorków nie licze bo jest ich tyle ze trudno zliczyc. Róznia sie tylko kokardkami.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
O 20.04.2005 o 08:50, oki napisał:

albo Tychy 8)
trochę bliżej, można spędzić miło dzionek

Oki,  czy nauka trymowania dalej aktualna?  Mam 2 i pół miesięczną suczkę foksika. Na chwilę obecną chyba jeszcze za wczas na trymowanie. Ale mieszkam w Czechowicach-Dziedzicach więc kiedyś na Paprach moglibyśmy się spotkac i pokazal byś jaki sprzet mam sobie sprawic i jak wykonywac trymowanie. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...