Jump to content
Dogomania

Czy jest coś takiego - Jezdowyje Sobaki ?????


bellatriks

Recommended Posts

W pewnym bardzo starym "Przyjacielu Psie" przeczytałam artykuł o psach zaprzęgowych, w którym dowiedziałam się o istnieniu pewnej rasy psów zaprzęgowych: Jezdowyje Sobaki czy coś takiego. Czy taka rasa naprawdę istnieje????? To takie psy "trochę przypominające Siberian Husky starego typu".

Pozdrowionka,

Bellatriks :wolfie:

Link to comment
Share on other sites

Jezdowyje sobaki to rasa nieuznana przez FCI i , o ile wiem, nieobecna w Polsce.
Od husky różni ją m.in. całkowity brak rudego genu w całej populacji tych psów. Niebieskie tęczówki zdarzają się niezwykle żadko i są raczej niepożądane. Są to psiaki hodowane wyłącznie do celów uzytkowych; hodowcy nie są zainteresowani rejestracja rasy w FCI.

Link to comment
Share on other sites

Niekoniecznie :P
Psy grenlandzkie mimo uznania rasy przez FCI i inne organizacje kynologiczne pozostały przede wszystkim rasą użytkową i na wystawach bywają tylko o tyle, o ile jest im to potrzebnoe do uzyskania praw hodowlanych :)

Link to comment
Share on other sites

Gren;andy to zupełnie inna bajka,one potrzebują(z tego co mi wiadomo) dużo uwagi i nie układa się ich tak łatwo jak np. wilczury. To zalezy czy jezdowyje byłyby podatne na tresurę i czu stałyby się modne,co na pewno miałoby fatalne skutki w jakości populacji rasy pod względem użytkowym(może to trochę nie gramtyczne,ale mam nadzieję,że wiecie o co chodzi)

Link to comment
Share on other sites

[u]Obie rasy[/u] (grenlandy i jezdowyje sobaki) [u]są rasami typowo użytkowymi - do pracy w zaprzęgu[/u], więc jeśli chodzi "profil" psychiczny a co za tym idzie o podatność na [u]szkolenie[/u] (bo bardzo nie lubię słowa "tresura") to są do siebie bardzo podobne. Szkolą się łatwo jedynie w kierunku pracy w zaprzęgu :P
A zatem jezdowym sobakom raczej nie grozi popularność poza kręgiem maszerów :) Tym bardziej, że nie są specjalnie urodziwe (w przeciwieństwie do husky syberyjskich), choć oczywiście to kwestia gustu a o nim się nie dyskutuje :wink:

Link to comment
Share on other sites

Widziałam kiedyś przy okazji wyścigów w Pomiechówku (chyba 3 lata temy) psy tej rasy. Nie startowały, tylko towarzyszyły mucherowi z Rosji, który był zaproszony na wyścigi, a zaproszenie przyjął, bo akurat wracał z drugiego końca Europy do domu na Kamczatkę :-). Niesamowity człowiek. Ściga się na tych psach i trochę o nich opowiadał. Generalnie podobne w typie do wyścigowych haszczaków (wysokie, na długich nogach, mocno umięśnione) ale bardziej dzikie. Może ze względu na warunki w jakich żyją. Nasze psiaki są ucywilizowane, a tamte mieszkają na odludziu i znają tylko szelki i wyścigi. Ma wśród nich "oglądającego się" lidera, który cały czas czówa nad tym co się dzieje z tyłu i 2 razy uratował mu życie zatrzymując zaprzęg kiedy ten wypadł z sań. Facet reż pracuje tymi psami (nie pamiętam już co robią, ale chyba coś wozi zaprzęgiem - na Kamczatce zima jest długa). Po tym co mówił, mozna wysnuć wnioski, że takie "dzikie" psy bardziej myślą i mają lepszy instynkt przetrwania niż nasze kanapowce. A ludzie na Syberii, którzy nadal je wykorzystują lepiej je rozumieją.

Pozdr

Link to comment
Share on other sites

O ile dobrze pamiętam to w którymś z czasopism kynologicznych, moze nawet w zwiazkowym "Psie" Panie Szmurło "popełniły" coś o tych psiakach. Ale może coś pokręciłam :roll:
Na pewno o jezdowych sobakach jest rozdzialik w książeczce "Husky i inne..." czyli nowszej wersji "Psów zaprrzęgowych" tychże autorek.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

[quote name='SH']O ile dobrze pamiętam to w którymś z czasopism kynologicznych, moze nawet w zwiazkowym "Psie" Panie Szmurło "popełniły" coś o tych psiakach. Ale może coś pokręciłam :roll:
[/QUOTE]

Tak, był dość długi artykuł w "Psie", ale już dość dawno temu. To psy starego typu, które w wielkim skrócie zostały przywiezione z Rosji na Alaskę i dały początek dzisiejszym syberianom ;) Dlatego siberian, choć z tego co wiem ukształtowany został w Ameryce, tak naprawdę pochodzi z płn. Rosji, jak sama nazwa wskazuje. Właśnie od "jezdowyjów" :)

EDIT:
Jaki stary wątek :crazyeye: Znowu bałaganu z działami narobili :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...