Jump to content
Dogomania

Pomoc jeżom - jeże wśród ludzi


dreag

Recommended Posts

Kciuki będziemy trzymać nieustająco.

Pewnie, że musi porządnie wydobrzeć. Chodziło mi tylko o to, że jeśli będzie w domu może nie zahibernować na zimę. Czasami, jeśli jeż się nie wyśpi, mogą wiosną pojawić się kłopoty - zdarzało się, że przestawały jeść. Jeże, jeśli są w niskiej, ale dodatniej temperaturze zasypiają w okolicach Świąt Bożego Narodzenia :-) Dzikie zasypiają już teraz, ale w ciepłe dni się budzą.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 313
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A ja mam pytanie- przez moje osiedle okresami przechodzą sobie jeże. Kiedys niedaleko był las kabacki- teraz apartamentowce... Nie wiem skąd i dokąd wędrują jeże- jednego z sąsiadem złapaliśmy i następnego dnia sąsiad zawiózł na działkę, a tam wypuścił.
Co robić- jeżeli coś- w sytuacji gdzie przez srodek osiedla wędruje sobie jeż?

Link to comment
Share on other sites

[B]Arielko186[/B] - jeże, jeśli są zdrowe i nie wymagają pomocy należy zostawić w spokoju. Przenosiny jeży mogą być dokonywane wyłącznie przez osoby upoważnione, w sytuacjach gdy życie zwierząt jest zagrożone.

Jeże znakomicie dają sobie radę na osiedlach.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź, trochę się martwiłam o jeże, bo bardzo interesowały psy- ale jakoś żaden ze znanych mi psów nie zdobył się na odwagę żeby spróbować skrzywdzić jeża.
Mnie się wydaje, że one mają u nas jakiś szlak, bo wędrują głównie wiosną.
Mam nadzieję że tamten złapany i wywieziony na działkę jeż poradził sobie- baliśmy się że coś go przejedzie na osiedlu...

Link to comment
Share on other sites

[B]Arielko[/B], z pewnością sobie poradził :-)
[B]
Daguerrotype[/B] - trochę trudno odpowiedzieć na to pytanie.

Z całą pewnością pomocy potrzebuje jeż ranny, na którym zobaczysz larwy much, albo wyglądający na takiego, który nie da rady się przemieszczać, taki który nie zwija się w kulkę po dotknięciu.

Problem pojawia się jesienią i na początku zimy. Przyjmuje się, że bezpiecznie może przeżyć zimę jeż, który ma 700 gram. Taki jeż jest mniej więcej wielkości grapefruita i mieści się w dłoni. Jeśli jest mniejszy - należy mu pomóc. Jednak jeśli temperatury są dodatnie, a prognozy nie zapowiadają mrozów, trudno jest ocenić czy sobie sam poradzi, pomimo, że jest zdrowy, czy też trzeba interweniować. Dlatego najlepiej jest skontaktować się z jeżowym specjalistom - wejście przez mój banerek w podpisie. Poradzi i poprowadzi krok po kroku, jeśli zajdzie taka potrzeba :-)

Link to comment
Share on other sites

Ja rzadko spotykam jeże, ale chciałabym po prostu, gdy spotkam takiego, który potrzebuje pomocy, móc to rozpoznać, bo to sympatyczne zwierzaki.
Nie mówię o sytuacji, gdy jest ranny, bo to widać gołym okiem.
A jeże przesypiają całą zimę, czy wstają czasem, żeby podjeść?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
  • 1 month later...

Bardzo się cieszę,że znalazlam ten wątek.Spotykam czasem żywe jeże i nie jestem pewna czy postępuję prawidłowo.W Poznaniu znalazlam ogloszenia jakies fundacji jeżowej ale nigdy nikt nie odbierał telefonu.Bardzo proszę o krotkie pouczenie w punktach co robic z jeżem znalezionym np na ogródku u znajomych,lub jak z jezem idącym drogą osiedlową,itp.Co zrobić z rannym jeżem.
Z gory dziękuję

Link to comment
Share on other sites

Ogólnie rzecz ujmując - pomocy powinno się udzielać tylko chorym i rannym zwierzakom. Tu linki do ogólnych informacji kiedy i jak pomóc jeżowi :

[url]http://www.primum.org.pl/kiedy-jez-potrzebuje-pomocy/kiedy-nalezy-pomoc/[/url]
[url]http://www.primum.org.pl/kiedy-jez-potrzebuje-pomocy/wskazowki-praktyczne/[/url]

W każdym przypadku kiedy znajdziemy jeża, któremu trzeba pomóc, albo znaleźliśmy a mamy wątpliwości czy pomóc - najlepiej jest się skontaktować z Panem Jerzym Garą [COLOR=#000000][B]505-140-960[/B][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...