Jump to content
Dogomania

Jak przebiegają wystawy?


Ludek

Recommended Posts

Debiutujemy w klasie szczeniąt na Torwarze. Jak to wygląda od strony technicznej. Domyślam się, że wejdziemy na ring jak nas wywołają. Piesek zostanie oceniony i co dalej? To już koniec, czy cos się potem jeszcze dzieje?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jostra']:Jeżeli zajmie pierwsze miejsce, dostanie ocenę wybitnie obiecującą i zostanie Najpiękniejszym szczenięciem to będziesz jeszcze go pokazywać na BIS-ie Szczeniąt (konkurencja finałowa).[/quote]

[quote name='puz']:lol: Dokładnie i mozna wygrac Pucharek a czasami karme[/quote]

Dziękuję.

Karma to fajna nadroda. :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lara'][b]Ludek[/b], a kiedy wystawiasz psiaka? jak w sobote lub w niedziele to przyjdz na wystawe w piatek i poobserwuj jak sie to dzieje, wybierz sobie jakas malo liczna rase, latwiej Ci bedzie sie polapac :D No i powodzenia!!![/quote]

Wystawiam w niedzielę. W piątek niestety nie mogę:(, może w sobotę mi się uda.

Link to comment
Share on other sites

Co do Torwaru to niestety dwa lata temu kiedy była tam wystawa to była straszny tłok, gorąco i problemy z wychodzieniem z psami na potrzeby fizjologiczne. Warto przyjść wcześniej i znależć sobie dobre miejsce dla siebie i psa, zadbać o wodę dla niego. Jak będziesz trochę wcześniej to ringi są puste i można na nich trochę poćwiczyć i oswoić psa z nowym miejscem.

Link to comment
Share on other sites

moze nie koniecznie to co tu "napisalam" dotyczy klasy szczeniat i pytan Ludka, ale mysle ze idealnie pasuje do tematu i przyda sie na przyszlosc :D 8)

[quote name='dorotak']
Ale może w takim razie warto przypomnieć sobie jak wygląda ocenianie na wystawie i kto może walczyć o te tytuły. Postaram się to skrótowo napisać (a dziewczyny pewnie poprawią błędy).

Pierwszy etap to sędziowanie w klasach. Pies/suka która wygrywa w klasie młodzieży i ma ocenę doskonałą może dostać tytuł Zwycięzcy Młodzieży i spośród nich może być wybrany BOB Junior. W pozostałych klasach psy/suki które wygrywają i mają oceny doskonałe mogą dostać wniosek na krajowego championa CWC.

Teraz w obrębie każdej płci osobno psy/suki, które zwyciężyły w klasach pośredniej, otwartej, użytkowej i championów rywalizują o tytuł NPwR (najleoszy pies w rasie) i NSwR (najlepsza suka w rasie). Czasem te tytuły określa się jako BOS (Best of Sex). Na wystawach międzynarodowych (i tylko na takich) dodatkowo może zostać przyznany CACIB (wniosek na międzynarodowego championa). Czyli wśród takiego grona jak do NPwR oraz NSwR jest wybierany najlepszy pies/suka i on/ona dostaje CACIB. Następnie "podmienia" się go drugim psem/suką z klasy, w której wygrał i wśród takiego grona psów/suk wybierany jest znowy najlepszy, który dostaje res CACIB (rezerwowy CACIB). Ten res CACIB może się stać pełnoprawnym CACIB, jeśli pies, który dostał CACIB już jest Interchampionem.

Wreszcie w ramach rasy pozostaje do przyznania tytuł BOB - najlepszy w rasie (Best of Breed). Do wyboru stają Zwycięzcy Młodzieży pies/suka oraz NPwR i NSwR (na wystawach międzynarodowych pies/suka, które dostały CACIB).

Na tym kończy się sędziowanie rasy. Następne tytuły zdobywa się na tzw. konkurencjach finałowych. W obrębie poszczególnych grup FCI do zdobycia są BOGi (Best of Group) - tytuł najlepszego w grupie. Do wyboru stają zdobywcy BOBów ze wszystkich ras w danej grupie FCI.

Wreszcie na końcu wybierany jest najlepszy z najlepszych - BIS (Best in Show). Na ring wychodzi 10 zdobywców BOG i wybierany jest spośród nich tej jeden, który zostaje zwycięzcą całej wystawy.

Dodatkowo są rozgrywane różne inne BISy czyli:

BIS szczeniąt - najlepsze szczenię (wybierane spośród wszystkich najlepszych szczeniąt wszystkich ras)

BIS Junior - najlepszy junior (spośród wszystkich Zwycięzców Młodzieży wszystkich ras)

BIS Weteranów - najlepszy weteran (spośród wszystkich zwycięzców klasy weteranów)

BIS ras polskich, psów użytkowych, psów z danego oddziału itd. itd. itd. Organizator może jeszcze wymyślać różne inne konkurencje finałowe.

[/quote]

[size=2](a tu link skad zaczerpnęłam cytat: [url]http://www.dogomania.pl/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=11838&postdays=0&postorder=asc&start=10185[/url])[/size]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mam takie pytanie...

zeby miec tytul Ml.Ch.Pl. trzeba miec 3x zwyciestwo mlodziezy w tym jedno z miedzynarodowki lub klubowki... ok rozumiem :D

ale.. czy to zwyciestwo to przy wygraniu swojej klasy, czy przy wygraniu porownania z suka , ktora wygrala mlodziez w danej rasie? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Przy wygraniu swojej klasy i ocenie doskonalej, uznaniowo przez sedziego, ktory moze ale nie musi przyznac tytul Zwyciezcy Mlodziezy. Taki tytul jest odnotowany w karcie oceny.
W porownaniu z wygranym mlodziezowcem plci przeciwnej mozna uzyskac tytul Najlepszy Junior w Rasie, ktory najczesciej jest po prostu przepustka do BIS Junior.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

:D znowu mam pytanie :lol:
Kl.mlodziezy... dwa psy... jeden wygrywa i zostaje zw.mlodziezy :D Powinien byc porowanywany z suka o najlepszego juniora w rasie... ten kto wygra idzie na BIS Junior... a jak nie ma zadnej suki w kl.mlodziezy, to czy pies, ktory zostal Zw.mlodziezy tez idzie na Bis`a juniorów ???

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście
Na bis juniorow idzie najlepszy junior rasy... a wybierany jest zawsze z tego co jest... mogą być same suki... same psy... mogą być i jedne i drugie... wtedy wymagane jest porównanie. (oczywiście ocena musi być doskonała)

Tio tak samo jak ja ostatnio w Gorzowie miałam z weimarką ... były w rasie tylko 3 suki i to w jednej klasie... więc wygrałam klasę (złoto i CWC), i od razu Draka była najlepszą suką w rasie i zwycięzcą rasy...

Z ciekawostek... zdarza się (nie wiem czy we wszystkich grupach wiekowych), że do konkurencji finałowej idzie i pies i suka... gdy sędzia ocenia je na równi i nie potrafi wybrać lepszego to puszcza oba... ale tio baaardzo rzadko się zdarza

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...