Jump to content
Dogomania

Peter Harsanyi (H)


dogshow

Recommended Posts

Ja mam z tym sędzią kiepskie doświadczenia...
Usłyszałam, że suka za lekka, za drobna, za płytka klatka piersiowa, ocena bdb bez lokaty... Tyle, że w tej rasie klatka piersiowa właśnie ma być płytka, a pies zwinny i lekki. A sucz nie była jakaś wygłodzona i za chuda.

Nie mam nic przeciwko przegrywaniu z lepszymi, fakt, że suczka, która wygrała, w pełni na to zasłużyła ;) Ale ten opis...

Link to comment
Share on other sites

ja mam dobre doswiadczenie, bylam u niego na 1 wystawie, byl mily, dal nam najlepszego szczeniaka mimo ze bylismy jedyni i wygladali jak 7 nieszczesc. ale u suk chyba nie dal cwc, albo res.caciba nie pamietam mimo ze mogl dac

ale kazdemu z osobna tlumaczyl wynik porownania na 4 -5 suk, uznal zady i walety, podszedl z tlumaczka i wyjasnial. czego nie widzialam na zadnej innej wystawie.

do tego dokladny opis

Link to comment
Share on other sites

Zakla, suczka wilczaka.
Fakt, każdemu objaśniał, ze mną rozmawiał po angielsku bez tłumacza :)
Nie twierdzę, że to zły sędzia, ale od mojej rasy specem nie jest. Sędziuje wilczaki znowu w Sopocie i mimo, że raczej będę na wystawie, suczy nie zgłosiłam, bo wciąż jest drobna i lekka i chcę żeby taka została ;)

Link to comment
Share on other sites

Na pewno jest to sędzia który dużą wagę przykłada do ruchu.
Biegania było u niego sporo i to właśnie często ruch decydował o wygranej.
Poza tym miły człowiek,dla każdego znalazł chwile żeby porozmawiać.
Chętnie jeszcze kiedyś u niego pobiegam z moimi sukami.

Link to comment
Share on other sites

Ja bardzo sobie cenię tego sędziego. Ma hodowlę owczarków szkockich długowłosych "Koakoi". Bardzo zwaraca uwagę na ruch, ale także handling (na Węgrzech po prostu fachowe wystawianie to z reguły norma). Jeżeli chodzi o psy pasterskie typu collie, bc, aussie to podejrzewam, że będzie preferował typ mocniejszy, wystawowy nad typem lekkim, pracujacym.
Poza tym wysokiej kultury osobistej, daje długie i szczegółowy opisy pisemne i ustne! Wyjaśnia czemu wygrał pies ten, a nie tamten itd. Ja polecam;)

Link to comment
Share on other sites

U każdego jest niestety inaczaj ;)
U mnie zupełnie przeciwnie niż u Diany, w naszej rasie atutem mojej suczy jest ruch i nasza wspólna praca na ringu - sucz wystawia się rewelacyjnie. Sędzia w ogóle nie wziął tego pod uwagę... Zrobiłyśmy jedno kółko, poprosił mnie do siebie, po angielsku wytłumaczył, że za lekka, za drobna, za mała...karta do ręki i do widzenia. Wyglądało co najmniej jakbyśmy zebrały dyskwę ;)

Ale stało się, w Sopocie i tak będziemy, więc przy okazji wystawimy się na wystawie... zobaczymy, czy werdykt sędziego będzie taki sam ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

gdy ja wystawiałam u tego pana bordera, wygrywało to, co większe...
z dwóch psów, jeden mocny, z fajnym ruchem i poprawnie zbudowany, drugi mocniejszy, o budowie i ruchu... nie wspomnę... wybrał drugiego.
odniosłam wrażenie, ze przede wszytskim liczy się dla niego masa psa.
co do opisu 'dobra budowa, dobry ruch, dobry temperament' :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Nie grube, wysokie.
Byłam u niego w Sopocie. Drugie podejście, ciekawa byłam czy oceni tak samo, czy... jak zawieje ;)

I... byłyśmy same w klasie, więc doskonała, 1. CWC, ale w opisie,"miejscami zbyt lekka". Więc nadal coś mu z tą lekkością nie pasuje :) Dobrze, znaczy, że podtrzymał swoje zdanie :)

Link to comment
Share on other sites

Ja wiem czy ten pan "wybiera większe" u nas tak nie było... Moja suka dostała u niego CWC w Łodzi bodaj dwa lata temu w konkurencji nie była ani najcięższa, ani największa (o ile w ogóle nie była wtedy w stawce jedną z mniejszych i najszczuplejszych). W naszej stawce zdecydowanie na ruch i budowę (proporcje etc.) patrzył. Moja suka jest zdecydowanie środkowowzorcowego wzrostu i budowy.
Mam tak samo dobrą opinię o tym panu co Diana. Dostałam u niego chyba najdłuższy i najrzetelniejszy opis jaki w całej mojej i mojej suki karierze wystawowej otrzymałam od jakiegokolwiek sędziego.
Bardzo mi się podobało sędziowanie tego pana + jego wysoka kultura i fakt, że wyjaśniał właścicielom swoje opinie a to jak dla mnie rzadkość u sędziów ciągle. Bardzo mile wspominam to sędziowanie i chętnie przejadę się do niego jeszcze. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 10 months later...

[quote name='Merrick']A wie ktoś może jak ten pan ocenia siberian husky? Woli psy wystawowe czy pracujące? itp. ;)[/QUOTE]

Mam podobne pytanie, ale względem samojedów...

Jaki typ szpiców ogólnie preferuje?

Mam psa o mocnej kości, ale dość szczupłego (jest w takim wieku, że jeszcze nie nabrał masy), no i ze znacznymi biszkoptowymi znaczeniami, co nie każdy sędzia preferuje w tej rasie... i waham się czy się zgłosić...

Mocno dłubie w zębach? ;) Bardzo ważna jest prezentacja w statyce czy ważniejszy jest ruch?

Link to comment
Share on other sites

Z tego co pamiętam sprzed trzech lat, Pan sędzia...dla mnie lekko kontrowersyjny i niekonsekwentny w ocenianiu, w czasie przedłużającego się sędziowania wybierał psy o totalnie różnych typach, trudno w ogóle powiedzieć że miał swój typ!
Za jakiekolwiek oznaki agresji i niesubordynacji pies...wylatywał bez żadnego ale..., z dopuszczalnymi ale raczej niemile widzianymi znaczeniami wystawcy dziękował z oceną bdb, w zębach nie grzebał a czasami nawet nie spojrzał, patrzył na ruch i ustawienie kończyn (głównie przednich, złe ustawienie kończyn - oc. bdb) w czasie ruchu i statyce.... było baaaardzo dużo biegania!!! W mojej opinii ważniejsza była statyka i to jak handler ustawi psa niż naturalne predyspozycje psa. Opisy dawał długie, każdemu dziękował za uczestnictwo i każdemu wyrzuconemu lub przegranemu w trzech słowach wyjaśniał co było lepsze albo co było wadą itp.

Link to comment
Share on other sites

O, to ja podziękuję ;) szczególnie ze względu na znaczenia, które nie każdy sędzia lubi, a które u samojedów są naturalne (nawet nie to, że dopuszczalne - samoyedy są białe i białe z biszkoptowymi znaczeniami z przewagą koloru białego we wzorcu - dwa kolory) :roll: chyba za mało doświadczenia mamy (jedna wystawa) i za dużo kilometrów by ryzykować ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Sędzia zwracający bardzo dużą uwagę na ruch i budowę. Ale patrzy też na zachowanie psa. Oceniał nas na klubowej w Łodzi. Podziękował na przykład za ocenę strachliwemu wilczakowi. Ocenia dokładnie, ogląda, maca a potem to już tylko bieganie, bieganie, bieganie. Myślę, że ocenia fachowo i sprawiedliwie. My wygraliśmy właśnie ruchem.

Polecam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...