Jump to content
Dogomania

Pazury - kiedy zacząć obcinać? Czym?


19MLenka95

Recommended Posts

Witajcie! Mam 2 - miesięcznego fox terriera... Może to jeszcze za wcześnie (raczej na pewno), ale już zbieram informacje o pierwszym obcinaniu pazurów... Oto pytanka:

1. Kiedy powinnam zacząć obcinać? (może od konkretnego wieku lub długości?)
2. Czym?
3. Co ile czasu?

Z góry dzięki! ;)

Link to comment
Share on other sites

pazurki obcina się jak są za długie a więc odpowiadając na Twoje pytanie - nie ma reguły bo nie tyle szybkość narastania co szybkość ścierania ma tu znaczenie. Moje (niestety miejskie i skazane na dużo chodzenia po bruku) psiaki w ogóle w sezonie wiosenno-jesiennym nie wymagają skracania - pazurki same się ścierają.Trochę inaczej jest w zimie i na wakacjach - drobna korekta jest zwykle konieczna.
Szczeniakom na kwarantannie, psiakom chodzącym po miękkim, trawiasto- ziemnym podłożu pazurki słabo się ścierają i trzeba ciąć - co jest o tyle ważne, że zbyt długie pazury zmieniają statykę "stopy" i mają bardzo negatywny wpływ nie tylko na komfort chodzenia ale i prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów kończyn.
Najlepiej jak pierwsze cięcie pokaże Ci wet i na konkretnym przykładzie wytłumaczy do jakiej długości można bezpiecznie skracać "szpony" aby nie uszkodzić bardzo wrażliwej i ukrwionej części pazura. Zasada jest, że tnie się nie krócej niż równo z opuszką ale zwłaszcza przy ciemnym pazurku lepiej się tego nauczyć pod okiem fachowca
A co do sprzętu to wszystko zależy od wielkości psa/pazurów - maluchom z powodzeniem można ciachnąć zwykłymi "damskimi" cążkami do paznokci , większe pazury najbezpieczniej potraktować specjalnymi weterynaryjnymi z ogranicznikiem

Link to comment
Share on other sites

[quote name='taks']

Moje (niestety miejskie i skazane na dużo chodzenia po bruku) psiaki w ogóle w sezonie wiosenno-jesiennym nie wymagają skracania - pazurki same się ścierają.Trochę inaczej jest w zimie i na wakacjach - drobna korekta jest zwykle konieczna.
[/quote]

Przepraszam, że się wtrącę, ale czy to też nie jest też uzależnione od rasy? Pytam, bo moja sznupka to również był piesek "miejski", wychowany w blokowisku, i musieliśmy jednak dość często przycinać. W ogóle nie ścierała sobie na betonie, a spacerów po miękkim podłożu było naprawdę mało :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mala_czarna']Przepraszam, że się wtrącę, ale czy to też nie jest też uzależnione od rasy? [/quote]
Pewnie tak i od wielu innych czynników osobniczych jak chód, waga psa, składniki pokarmu ...
tak jak obcasy ludzkich butów - jedni ścierają szybciej inni wolniej
zresztą i paznokcie i włosy też ( przynajmniej u siebie to zauważyłam) rosną z różną szybkością i mają różną kondycję w różnych okresach życia;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...

Moja sunia miała już pierwszy raz obcięte w wieku 9 tygodni. Bo strasznie jej się pazurki o wszystko zaczepiały, i pies opadał, a łapa zostawała w czymś uczepiona. Wetka obcięła jej "ludzkimi" cążkami w kształcie krokodylka ;) Na psie nie zrobiło to wrażenia.

Poprzedni mój pies, sznaucer mini, blokowy miał przycinane pazurki raz/dwa razy w roku, przy okazji wizyty u weta, częściej nie było potrzeby.

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że należy podchodzić do tego bardzo ostrożnie, jeśli decydujemy się robić to samemu. Jeśli nie mamy doświadczenia, to lepiej zgłosić się do weterynarza. Długość pazurków zależy od wielu czynników, jak już wspomniała taks,ale zależy to także od psiaka. Moja suka ma lekko przydługie pazurki, ale wet nie może ich obciąć, bo zaraz leci jej krew :(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ja obcianłem swojej suczce już po 6 tygodniach, gdyż strasznei drapała. A teraz jest ok.
Tak się złozyło, że mam również świnki morskie i mam specjalne nożyczki do pazurków dla gryzoni. Więc takie nożyczki też wystarczają do obcięcia jej pazurków.
Na szczęście ma pazurki jasne, więc widać skórę czyli miejscie dokąd mogę obcinać.
Pozdrawiam,
Daniel [url]http://carmenmojpsiak.blogspot.com/[/url]

Link to comment
Share on other sites

To wszystko zależy od wielu czynników tak jak napisali inni.

Ja przycinam maluchom mniej więcej dwa razy w ciągu pierwszych 8-9tygodni życia. To pierwsze przycięcie robię cążkami do skórek bo pazurki są malutkie.
Dla dorosłych psów używam gilotynki do pazurów - co 2 miesiące.
Ale mam zamiar kupić i wypróbować obcinaczki do pazurów (te cęgi/nożyczki) wydaje mi się, że będą lepsze do pazurów młodszych psów.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

I ponownie muszę obcinać swojej suczce pazurki - po 2 tygodniach.
Akurat zaczęła mnie drapać. Sprawdziłem pazurki i nadawały się do obcinania :-).
Na szczęście piesek jest zaciekawiony tym co robię i daje sobie pazurki obciąć.
Pozdrawiam,
daniel
[url]http://carmenmojpsiak.blogspot.com/[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja musze ciąc co miesiąc bo pies chodzi w butach dośc spori no i mieszkam na wsi więc szpony rosną. Zaówazylam tez ze odkąd zaczełam podawac witaminki pazury rosna szybciej i są twardsze mam taka obcinarke [url]http://www.karusek.com.pl/produkt.php?prod_id=1044&cat=96[/url] i narazie sie sprawdza mi sie opłaca bo cięcie u weta to 10zł a przy cięciu co miesiąc a nawet częściej to troche wychodzi. Np ostatnio byłam u weta to obciełam 5 grudnia a dzisiaj juz były długie szpony i musiałam jeszcze raz.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

W związku z obcinaniem pazurów mam pytanie o to, czy wasze psy znoszą to spokojnie. Mój Riko dostaje fiksacji, gdy tylko zbliżę się z obcinaczem do łap. Zaznaczam, że nigdy nie uszkodziłam mu pazura do żywej tkanki. Przycinam na prawdę same końcóweczki. Trauma w związku z pazurami może wzięła się jedynie dlatego, ze mój mały miał dawno temu dwa razy pęknięty piąty pazur na przednich łapkach.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

[quote name='19MLenka95']Witajcie! Mam 2 - miesięcznego fox terriera... Może to jeszcze za wcześnie (raczej na pewno), ale już zbieram informacje o pierwszym obcinaniu pazurów... Oto pytanka:

1. Kiedy powinnam zacząć obcinać? (może od konkretnego wieku lub długości?)
2. Czym?
3. Co ile czasu?

Z góry dzięki! ;)[/QUOTE]

Niezależnie trzeba, czy nie trzeba powinnaś już teraz przyzwyczajać psa do czynności aby później nie było problemów że on "nie chce". :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...