Jump to content
Dogomania

Czy po treningu przy rowerze pies może wykąpac się w zbiorniku wodnym?


ARGIS

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

[quote name='ARGIS']Czy po treningu przy rowerze pies może wykąpac się w zbiorniku wodnym, czy lepiej poczekac aż ochłonie :razz:?[/quote]
zimna woda nawet dobrye dziala na miesnie i wg mnie nie ma zadnzch przeciwwskazan ;)

Link to comment
Share on other sites

nie wiem czy u psow jest tak samo,ale powiem jak jest z konmi...
Zimna woda rozluznia miesnie po dluzszym wysilu fizycznym i zmniejsza ryzyko kontuzji po wyczerpujacym biegu...
u koni sa jednak rozne "szkoly: jedni mowia ,ze zimna woda moze prowadzic do zapalenia calego ukladu miesnio-sciegniowego(wiem,ze tak sie to nie nazywa,ale wiecie o co chodzi?) a inni ,ze zimna woda po biegu jest jak najbardziej wskazana...i ja sie do tego przychylam ;)
w zwiazku z tym,ze nie jestem pewna to napisalam,ze wg mnie :roll:

Link to comment
Share on other sites

no tak...ale co innego zlac calego konia po jezdzie a co innego schlodzic nogi - z naciskiem na schlodzenie sciegien. Przeciez nikt po jezdzie nie moczy calego konia. Czlowiek po wysilku fizycznym tez nie idzie pod zimny prysznic - mnie zawsze uczono, ze nie wolno tego robic...

moze doprecyzuje swoja wypowiedz - w lecie chlodzimy calego konia, ale nie zaleca sie lac na niego lodowata wode (!), a woda w jeziorze dla psa by taka byla raczej...no i chlodzenie takie wystepuje juz po dajmy na to 20 min stepowania, po tym jak zdejmiemy caly sprzet itp itd - wiec tu tez troche czasu mija, a nie na hura wszystko

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ARGIS']Jeżdżę konno i moge potwierdzic, że wskazane jest ochłodzenie nóg konia zimną wodą po jeżdzie, ale czy to tyczy się również psów???[/quote]
Ja zawsze po treningu wchodze z koniem na oklep do bajora zeby -swietnie to odpreza zwierze i jezdzca...:evil_lol:
chyba z psami jest podobnie ;)

Link to comment
Share on other sites

Oczywiscie, ze koniowi chlodzi sie [B]sciegna[/B], a nie miesnie, tak jak napisala [B]Agnes[/B] !

Rozgrzane miesnie nie rozluzniaja sie od zimniej wody! Zrelaksowac miesnie mozna poprzez stosowanie natryskow z zimniej i cieplej wody na przemian, ale nie poprzez polewanie rozgrzanego miesnia zimnym!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PATIszon']Oczywiscie, ze koniowi chlodzi sie [B]sciegna[/B], a nie miesnie, tak jak napisala [B]Agnes[/B] ! [/quote]

mimo ze koniarz jestem od lat, wolalam sie upewnic ogladajac rysunki koni (anatomie):evil_lol: polecam tym, ktorzy nadal twierdza, ze chlodza miesnie;)

Link to comment
Share on other sites

mowilam ,ze sa rozne "szkoly". Miesnie i sciegna sie lacza i w schladzaniu o obie sprawy chodzi ;)
jezdze od lat-swego czasu treningi mialam codziennie i odnosilam z tym koniem sukcesy-nigdy (za mojej "kadencji") nie mial zadnej powaznej kontuzji ;) i na dobre mu te kapiele wychodzily :)
to wszystko zalezy od podejscia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sonika']Jakie szelki są najlepsze dla psa, który biegnie obok roweru(bez ciągniecia- nie nadaję sie do tego ;) ) ?
Mam goldena.[/quote]

sie nie znam, ale moja biega w zwyklej obrozy ;)

[quote name='Sonika']Jesli chodzi o zimną wodę, to najczęściej jadę rowerem z psem kolo 3 km, potem odrazu pies wskakuje do morza, plywa, biega za patykami i z powrotem trzy kilometry. Czyli nie powinnam tak robić? odczekac, aż pies odpoczniee, a dopiero potem pozwolić na kąpiele? woda w bałtyku jest stosunkow zimna...[/quote]

wg mnie nie powinnas, a tym razem zacytuje wypowiedzi z forum, gdzie ludzie wiedza co pisza ;)

[SIZE=2]
[I]Natryski wodne
Gorące - stały natrysk wody o temperaturze 38-41 st. C na ciało przez 5-12 min
pobudzają przemianę materii
powodują zwiększoną potliwość i dzięki temu pozwalają na usunięcie szkodliwych toksyn
zwiększają ukrwienie i dopływ składników odżywczych do mięśni
powodują ogólne odprężenie dzięki czemu regeneracja układu nerwowego jest przyspieszona
UWAGA: POWODUJĄ CHWILOWY SPADEK CIŚNIENIA KRWII

Ciepłe - stały natrysk wody o temperaturze 30-37 st. C na ciało przez 2-7 min
odprężają organizm, rozluźniają mięśnie - dzięki czemu zmniejszają zakwasy i przyspieszają regeneracje powysiłkową
w przypadkach bezsenności - działają leczniczo, umożliwiają głęboki regenerujący sen

Zimne - stały natrysk wody o temp 8-15 st. C, na ciało lub punktowo przez kilka sek. do 1,5 min
zmniejszają podatność na infekcje
polepszają przemianę materii
znacznie zwiększają ukrwienie i dopływ składników odżywczych do mięśni
UWAGA: POWODUJĄ CHWILOWY WZROST CIŚNIENIA KRWII[/I] [/SIZE]

Jest to z innego forum i teksty sa o treningu ludzkim - ale raczej sie wiele nie roznimy. Jak widac jest wzmianka o zimnej wodzie, ale w duzo duzo duzo mniejszej ilosci (zdecydowanie NIE morze, jezioro czy inne chlodne bajoro) i na przemian z ciepla...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PATIszon']Tak, ale tu jest mowa o traktowaniu miesni PO treningu, a [B]Sonika[/B] pisze o wbieganiu do zimniej wody w trakcie, co jest jak najbardziej ok![/quote]

a to przepraszam, widocznie z gory zalozylam, ze chodzi po treningu:lol: w takim razie moj tekst sie tyczy poprzednich wypowiedzi:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...