Jump to content
Dogomania

Płatki owsiane


basia

Recommended Posts

Płatki błyskawiczne są drobne i wystarczy je zalać gorącym płynem aby były jadalne. Płatki zwykłe są grubsze a platki górskie najgrubsze (produkowane są z całego ziarna). Te dwa ostatnie rodzaje płatków wymagają gotowania. Płatki są bardzo kleiste i długo zalegają w żołądku. Z tego co wiem nie należy jednak stosować ich zbyt często ponieważ odwapniają organizm, działają jednak bardzo dobrze na przewód pokarmowy, toteż nie powinno się całkowicie eliminować ich z jadłospisu.

Link to comment
Share on other sites

Płatki owsiane mają lepsze parametry jesli chodzi o zawartość białka i tłuszczu niż ryż biały- białko og. 11,4%, tłuszcz 4,6% a ryż 7,4% białka og. i 0,7% tłuszczu, a ryż ma wyższą od płatków zawartość skrobii. Płatki owsiane zawierają też wyższą zawartość błonnika 6,9% co u niektórych psów żywionych wcześniej ryżem (2,5%błonnika) może wywołać biegunkę (przyspieszona perystaltyka, zwiększona fermentacja). Zarówno płatki owsiane jak i ryż zawierają witaminy z grupy B ale płatki zawierają równiez wit. E ważną dla reproduktorów i suk hodowlanych w okresie rozrodu :wink:

Link to comment
Share on other sites

A co sadzicie o cornflakesach dla psow Royal Canin?
Skladaja sie z platkow kukurydzianych, ryzu i kolorowych kluskow, chyba jeszcze jest tam dodatek suszonych warzyw- wszystko poddane obrobce, tak ze wystarczy tylko zalac letnia woda. Moja suka bardzo dobrze je trawi, ale ciagle jeszcze nie jestem pewna, czy sa lepsze od " domowych" sposobow.

Link to comment
Share on other sites

Parametry to nie wszystko. Ważna jest przyswajalność oszczególnych składników. Ryż na naszym rynku to ryż oczyszczony z łuski. Natomiast płatki owsiane produkuje się z całego ziarna (łamanego lub nie). A to powoduje, że zawierają znaczne ilości substancji antyodżywczych, do których zalicza się fityniany. Fityniany (w tym przypadku fosfor fitynowy), obniżają przyswajalność wapnia, żelaza i magnezu. W owsie brak jest
f i t a z y - enzymu współdziałającego w rozkładzie kwasów fitynowych.
Spożywanie przetworów owsianych przez dłuższy czas może prowadzić do odwapnienia organizmu (zwłaszcza organizmu będącego w fazie wzrostu). Znane są przypadki wśród dzieci żywionych przetworami owsianymi - krzywica, bardzo zaawansowana próchnica itd.
Uważam, że płatki owsiane tak ale w małych ilościach lub przez krótki okres.

Link to comment
Share on other sites

W owsie występuje fitaza tylko o niższej aktywności niż w innych zbożach ale trzeba mieć na uwadze to, że fitazę produkują również mikroorganizmy jelit – i jest fitaza o wysokiej aktywności.
Poza tym większość ludzi żywiących swe psy „gotowanym” dodatkowo podaje witaminy i minerały, dlatego ryzyko wystąpienia chorób niedoborowych jest znikome. Musiałaby być mono dieta (roślinna) bez suplementów lub choroba jelit leczona antybiotykami żeby wywołać niedobór.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dziewczyny, widzę, że tu są fachowcy - a ja potrzebuję pilnej rady - słyszałam od znajomej hodowczyni ON-ków, że wiele psów źle trawi kaszę jęczmienną i że zdecydowanie lepiej jest podawać kukurydzianą (a konkretnie zmielone ziarno kukurydzy), szczególnie, jeśli nam zależy na tym, żeby pies przybrał na wadze. Czy możecie to potwierdzić? Czy macie jakieś doświadczenia z takim wypełniaczem?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • 8 months later...

[quote name='donya']Spożywanie przetworów owsianych przez dłuższy czas może prowadzić do odwapnienia organizmu (zwłaszcza organizmu będącego w fazie wzrostu). Znane są przypadki wśród dzieci żywionych przetworami owsianymi - krzywica, bardzo zaawansowana próchnica itd.
Uważam, że płatki owsiane tak ale w małych ilościach lub przez krótki okres.[/QUOTE]
a ja znalazłam dzisiaj coś takiego

[QUOTE]Elementem pożywienia współczesnego psa są węglowodany: płatki kaszowe, ryż, makaron itp. Słodycze i cukier są bardzo niewskazane. Odradzam podawanie grubych (pęczak, mazurska), gotowanych kasz. [B]Bardzo dobre natomiast są zaparzane płatki jęczmienne lub owsiane. Nie wolno ich tylko długo gotować. Kleik powstały w efekcie rozgotowania kasz i płatków czy ryżu jest koloidem i absorbuje wapno. Błędne jest mniemanie, że płatki owsiane powodują wydalanie wapnia z organizmu.[/B] Jeżeli nie są rozgotowane, stanowią wartościowy składnik pożywienia. Oczywiście niczego nie można stosować jednostronnie. Również ryż błyskawiczny należy gotować nie dłużej niż przepisowe 6 minut. Dobrze i krótko (ok. 10 minut) gotuje się kasza kukurydziana. Jest ona bardzo wartościowym dodatkiem. Koniecznym składnikiem paszy są surowe jarzyny i owoce. Psy chętnie jedzą tartą marchew, zwłaszcza doprawioną łyżeczką oleju sojowego lub słonecznikowego, jabłka a niektóre lubią kiszoną kapustę. Nie należy podawać roślin strączkowych, bo działają rozdymająco i gazopędnie. Bardzo dobra jest mączka sojowa. [URL="http://www.piesprzyjaciel.pun.pl/viewtopic.php?id=10"]źródło[/URL][/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To ze stare to nie znaczy ze nie aktualne. Ostatnia moja lektura "Fizjologiczne podstawy żywienia zwierząt", w środku dział o żywieniu psów. Wydane w 2008r, praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. Wojciecha Zawadzkiego z Katedry Biostruktury i Fizjologi Zwierząt UP we Wrocławiu. Czyli można powiedzieć kompetentni ludzie to pisali raczej będący na bierząco, a w bibliografii mam i publikacje z lat 90tych i 80tych nawet z 1972 się znalazła :shock: Z taką rozbieżnością dat w bibliografii znalazłam się też w książce wydanej na polskim rynku na jesień ubiegłego roku, a w stanach w 2005r.
Inna sprawa że w obecnych czasach każdy może stworzyć stronkę czy przy odpowiedniej popularności wydać książkę a nie znaczy że jest dobrze w temacie wyedukowany i na bierząco z badaniami :roll: Ja ostatnio dorzucam do gotowanego jako wypełniacz ryż i po lekkim podgotowaniu dorzucam płatków jęczmiennych i owsianych (jednak zaczełam pilnować czas gotowania). Nawet jeżeli troche wapnia z organizmu wypłucze, to w wieczornej przekąsce czyli kostce cielęcej dla oczyszczenia zębów sobie ten wapń uzupełni ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Obecnie mam u siebie ok. 3,5 miesięczną suczkę w typie Alaskan Malamute na tymczasie. Od kilku dni je wyłącznie gotowane jedzenie, ponieważ suchą karmę jadła niezbyt chętnie i w małych ilościach, przez co wręcz zaczęła chudnąć. Jako wypełniacz dostaje makaron na przemian z ryżem, zastanawiam się czy nie dodawać jej też płatków owsianych dla odmiany, bo akurat zakupiłam niedawno większą ilość (dla siebie, bo uwielbiam :P) ale właśnie mam obawy ze względu na to, że to rasa duża i szybko rosnąca w tym okresie, obawiam się zachwiania równowagi wapniowo-fosforowej. Do posiłków dostaje Can-Vit z glukozaminą w ilości zalecanej przez producenta (1,5 miarki dziennie). Jak myślicie ile mogę ewentualnie jej podać tych płatków bezpiecznie? I jak je przygotowywać? Gotować - długo, krótko, czy tylko zaparzyć?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...