Jump to content
Dogomania

Pkr/kw


Dacote

Recommended Posts

PKR to skrót Polska Księga Rodowodowa, Kw Księga Wstępna. Te skróty wpisywane są w dokumentach wydawanych przez Związek Kynologiczny w Polsce i oznaczają rodowód, do którego wpisywane jest pochodzenie czyli przodkowie psa i dokument do którego wpisywane są psy ras polskich nieznanego pochodzenia poza owczarkiem nizinnym. Natomiast w drugiej innej krajowej organizacji kynologicnzej zajmującej się psami rasowymi (wszystkimi rasami) Polskim Klubie Psa Rasowego stosuje się skróty PKKR co oznacza Polska Klubowa Księga Rodowodowa i KKW - Klubowa Księga Wstępna z ta róznicą, że wpisuje się do niej wszystkie psy ras polskich.

Link to comment
Share on other sites

@Azawakh

PKR oznacza również posiadane pełne trzy pokolenia wstecz w rodowodzie z każdej strony, psy mające płytkie powiedzmy pochodzenie udokumentowane łapią się na KW...Przykładowo w mojej rasie patrząc na wszystkie importy sprowadzone kiedykolwiek do kraju tylko dwie suki mają pełne pochodzenie i PKR po nostryfikacji rodowodu, cała reszta to KW...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Odkopię wątek, ale mam pytanko. Czy pies po jednym z rodziców z KW, drugi z PKR jest wpisany do KW? I czy psiaki z KW mają jakieś ograniczenia w zdobywaniu osiągnięć, tytułów. Wiem, że jakieś tam są, ale czy ktoś wie dokładniej o co chodzi??

Link to comment
Share on other sites

kika

Cześć, jeżeli jeden pies jest na KW, a drugi już ma pełne pochodzenie szczeniaki po tych psach wpisywane są na KW, wpis do PKR mogą dostać wyłącznie psy z pełnym 3 pokoleniowym pochodzeniem z dwóch stron. Psy z KW nie moga dostać CACIB-u, to jedno z ograniczeń o jakim wiem. Być może są i inne, ale jedyną niedogodnością jest brak uprawnień do zdobycia Intera.

Link to comment
Share on other sites

kika

Takie szczeniaki dostają z automatu rodowód z numerem KW w ZKwP. Nie podlegają pod przegląd. Być może są w pewnych rasach nadal przeglądy hodowlane, ale nawet jeżeli to podlegają im wszystkie mioty i psy kwalifikowane do hodowli z wpisem PKR. W Polsce tylko kilka ras polskich ma otwarte księgi rodowodowe pozwalające na wpis wstępny psów w typie rasy, która się łapie.

Link to comment
Share on other sites

Myślę nad chartem polskim :) Hodowla jest znana i szanowana więc ufam im, że wiedzą co robią :) Pies ma przydomek, ale jest w KW, a suka nie ma przydomka (już w KW), ona chyba nie musi wtedy zaliczać wystaw,( czy musi??). Wszystko mi się myli i miesza :) Niby sporo wiem, a jak przychodzi co do czego to ciężko się odnaleźć :).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Czemu akurat ZK w Sopocie? Pół Polski musiałabym przejechać :p. Umówiłam się już z hodowcą, że prawdopodobnie wpadnę do nich we wrześniu, by porozmawiać, czy akurat ta rasa jest na pewno odpowiednia dla mnie :). A odnośnie ZK to najbliższe mam w Warszawie :).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kika9004']Myślę nad chartem polskim :) Hodowla jest znana i szanowana więc ufam im, że wiedzą co robią :) Pies ma przydomek, ale jest w KW, a suka nie ma przydomka (już w KW), ona chyba nie musi wtedy zaliczać wystaw,( czy musi??)..[/QUOTE].

[B]Kika[/B]
Pies\ suka wpisane do KW przed wprowadzeniem ich do hodowli [B]muszą[/B] zdobyć uprawnienia hodowlane, czyli jak to określiłaś " zaliczyć wystawy" ( na tej samej zasadzie co psy/ suki z PKR).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lotty'].

[B]Kika[/B]
Pies\ suka wpisane do KW przed wprowadzeniem ich do hodowli [B]muszą[/B] zdobyć uprawnienia hodowlane, czyli jak to określiłaś " zaliczyć wystawy" ( na tej samej zasadzie co psy/ suki z PKR).[/QUOTE]

Dziękuję za odpowiedź. Tak się zastanawiam, bo czy ta suka była wystawiana? Hmm, muszę poszperać troszkę ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...