Jump to content
Dogomania

brak p1


alice101

Recommended Posts

Na europejskiej wystawie w Budapeszcie pojawił sie temat setera angielskiego, ktory nie ma [B]16 zębów [/B] i odnosił spore sukcesy wystawowe. Osobiście uważam, ze jeżeli wzorzec nie eliminuje osobików "szczerbatych" bo ojczyzna rasy spaprała (tak jest w przypadku seterów angielskich - import z wysp z kompletnym uzebieniem? hahaha, swietny żart) to krycia powinny odbywać się tylko naprawde dobrymi psami (jezeli maja braki) i hodowcy muszą dążyć do wyeliminowania/zmniejszenia braków. Świetny przykład - rodzice mojego psa to zestaw pełne uzebienie+braki, a wszystkie mi znane szczenieta z tego miotu maja 100% komplet zębów (niektóre mają nawet nadwyżke!). Serce mi peka jak do Polski jest sprowadzany przepiekny pies, z genialnym rodowodem a w pysku brakuje mu 6 zębów...

Swoją drogą drugi mój pies nie ma P2 i był oceniany chyba przez 50 sędziów w całej Europie i nie tylko (od Polaka, przez Austriaków, Niemców, Czechów (!!!), Serbów i połowy innego świata) i [U][B]NIGDY[/B][/U] nie otrzymał oceny bdb z powodu uzębienia, BA! jeden jedyny raz sędzia nie dopuścił go do porównania o CACIB z powodu braku w ząbkach, ale przyznal mu doskonala ocene, 1 miejsce, CAC. Wiecej za Boga żadnych konsekwencji nigdy nie ponosiliśmy :cool3: A powiem szczerze, ze tez poczatkowo byłam zmartwiona "ło rany, teraz same bdb bede otrzymywać itp, na zadne wystawy, bla bla".
Wiec nie warto zwalac wine za oceny bardzo dobre tylko na jakies śmieszne P1 :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Talagia']Na europejskiej wystawie w Budapeszcie pojawił sie temat setera angielskiego, ktory nie ma [B]16 zębów [/B][/quote]

Hmmm...
Ze strony FCI Setera Angielskiego:
" [FONT=Times New Roman][U]Jaws/Teeth[/U] : Jaws strong and of nearly equal length, with a perfect, regular and [COLOR=red][B]complete scissor bite[/B][/COLOR], i.e. upper teeth closely overlapping the lower teeth and set square to the jaws. [COLOR=red][B]Full dentition desirable[/B][/COLOR]."[/FONT]
[FONT=Times New Roman][/FONT]
[FONT=Times New Roman]Czyli pełny zgryz nożycowy. Pożądane pelne uzębienie.[/FONT]
[FONT=Times New Roman]Seter angielski powinien mieć policzone wszystkie zęby wedlug standardu.[/FONT]
[FONT=Times New Roman]British Club ma jakieś inne wytyczne co do uzębienia w tej rasie?[/FONT]
[FONT=Times New Roman]Ale jeśli rasa była "wykończona" przez Brytyjczyków, to może rzeczywiście nie było by co oceniać i hodować, gdyby sugerować się samymi pełnymi czy niepełnymi zgryzami.[/FONT]
[FONT=Times New Roman][/FONT][FONT=Times New Roman][/FONT]
[quote name='Talagia'] Świetny przykład - rodzice mojego psa to zestaw pełne uzebienie+braki, a wszystkie mi znane szczenieta z tego miotu maja 100% komplet zębów (niektóre mają nawet nadwyżke!). [/quote]

Moja suka ma pelen zgryz. Pokrylam psem bez jednego P1. 3 szczenięta mają pełne uzębienie, jeden nie ma jednego P1.
Poprzednio krylam ją psem z pełnym uzębieniem i byl jeden szczeniak z pelnym uzębieniem. Niestety mimo pełnego zgryzu i tak nie nadający się na wystawy z innych przyczyn.
Nadmiar zębów w paszczy też nie jest pożądany.
Pozdrawiam Hania

Link to comment
Share on other sites

Setery to strasznie ciekawa sprawa jezeli chodzi o zeby. We wzorcu jest napisane, ze [U]pożadane[/U] kompletne uzębienie. Tak samo pożadany jest brak łat na ciele itp (identycznie uwzglednione we wzorcu). Zgryz jako taki, to kompletny musi byc - siekacze i kły i amen.

Anglicy maja gdzies zeby itp, co widac po wiekszosci angielskich ras, Mastify angielskie itp, przeciez to to ma masakre w pysku. I tu sie pojawia problem, bo NAJLEPSZE eksterierowo zwierzeta sa oczywiscie w ojczyznie i kaplica, brać świetnego psa z takimi zebami czy hodowac mierne zwierzeta?
Żaden znajacy sie na rzeczy sedzia nie wywali anglika za brak zeba, jest to cecha czystej angielskiej linii :shake:.

Przepaść widać na przykładzie czeskich psów. Tam brak zęba jest niedopuszczalny, do tego konkursy pracy (z czym psy z wysp maja problemy).
Efekt jest taki, ze maja pogłowie zwierzat, u których malo kiedy wystepuje brak zeba i psy maja swietny instynkt. Ale eksterierowo? Klęska do kwadratu...

Dlatego wychodze z założenia, ze nie powinno sie eliminowac osobinków, które mogłyby duzo wniesc do rasy, ale maja uszczerbek w postaci braku zęba czy dwóch. Nie można popadać w skrajność i kryć psami, które w pysku mają tylko kły! Licze na to, ze hodowcy świadomie dobierają zwierzęta do krycia i mają jakis plan w głowie, w którym zęby również są uwzględnione.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Również uważam,że brak p1 obecnie nie jest więszym problemem-chyba ,że standard wyrażnie określa-kompletne uzębienie.
Brak kilkunastu zębów to poważny brak.Myślę,że ten seter dlatego został sprzedany-ale to moja opinia.
Można zrobić rtg ,bo jeżeli się okaże,że p1 jest a nie wyrosło to również pozytywnie może wpłynąć na ocenę.
P1 które nie wyrosły, a są w szczęce lub żuchwie nie powodują póżniejszych problemów chorobowych.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[INDENT]hmm to w takim razie jaka jest odpowiedzialnosc za rozmnazanie takiego psa? czy wogole moge miec za zle hodowcy ze nie powiedzial mi o tym choc przy odbiorze szczeniaka pytalam, ze oklamal mnie (nie tylko w tej kwestii) choc wiedzial ze szczeniak nie bedzie mial zebow a wiedzial rowniez ze szukam szczeniaka wystawowego, bo skoro ona nadal te psy rozmnaza pomimo takich wad......
----------------------------------------------------
[url=http://www.autotrader.co.uk/EDITORIAL/CARS/FEATURES/VAUXHALL/CORSA/vauxhall_corsa_car_review.html]vauxhall corsa[/url]
[url=http://www.chicagolimousine1.com]limo in chicago[/url]

[/INDENT]

Link to comment
Share on other sites

P1 moze byc dziedziczony po rodziczach, dziadkach itp, jego braki rowniez! Wiec hodowca nie moze ci zagwarantowac, ze pies bedzie mial lub nie bedzie mial brakow w uzebieniu, prawidlowego zgryzu, komplet innych zebow itp. Genetyka to wciaz zaskakujaca dziedzina i nie jestesmy w stanie okreslic calkowicie dziedziczenia i zagwarantowac cokolwiek. Oczywiscie prawdopodobienstwo rosnie lub maleje w zaleznosci od stanu uzebienia rodzicow, ale to wciaz niewiadoma. Jeżeli jest to rasa, w ktorej braki w uzebieniu sa niedopuszczalne, to takie zwierzeta nie otrzymalyby odpowiednich not na wystawach ;) A przynajmniej nic by wiecej nie zawojowaly, a domyslam sie, ze skoro szczeniak mial byc wystawowy to nie po rodzicach, ktorzy ledwo zrobili hodowlanke. Brak P1 nie przeszkadza w niczym i po skrzyzowaniu z psem/suka o kompletnym uzebieniu duzo szczeniat nie dziedziczy tego ubytku.

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Talagią.
Poza tym Alice napisała, że jakoby "nie było wyboru szczeniąt"...hmmm...dla mnie to nie zrozumiałe. Bo na dobrze rokujące wystawowe szczenię z określonego skojarzenia i linii warto poczekać i parę lat nawet (ja czekałam np. 4 lata na swoją Harmonię) i warto jechać po nie wszędzie, nawet w Świat.
Wybór hodowli/hodowcy zawsze jest i to Ty go Alice dokonałaś !
Żaden (najbardziej utytułowany) hodowca nie da "gwarancji" bo dać nie może. Matka Natura jest nieprzewidywalna. To działanie na żywym organiźmie.
Najłatwiej nalatywać na hodowcę, zwłaszcza, że go tu nie ma na forum i nie może przedstawić sytuacji od swojej strony. Zakładam, że każdemu hodowcy zależy na jak najwspanialszych (pod każdym względem) psach jakie niosą w Świat jego przydomek...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Chwileczkę - jeżeli w dniu odbioru szczeniak nie miał już pełnego uzębienia (nie wiem w jakim wieku kupiłaś szczeniaka) to można mieć pretensje do hodowcy szczególnie jeśli znaczyłaś,iż to ma być szczeniak do przyszłej hodowli. A on wiedział,że cały miot ma braki.
Jeśli w twojej rasie nie wymagane jest pełne uzębienie to hodowca powinien przynajmniej powiadomić cię o braku.

Inna sprawa gdy ząb nie wyrośl przy zmianie - hodowca nie może na to dać gwarancji.
Zresztą aby uniknąć takich problemów najlepiej brać szczeniaka starszego który ma już stałe zęby czyli ok 7 miesięcy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...