Jump to content
Dogomania

pomóżcie dobrać karmę dla jamników


inecita

Recommended Posts

Witam,

Mam dwie jamniczki szorstkowłose i próbuję dobrać dla nich najlepszą karmę, niestety niespecjalnie umiem "czytać" składy suchych karm.

Do tej pory jako juniorki żywione były Royal Canin karmami dla jamników oraz sensitive, potem przez pewien czas karmą Bento Kronen (tańsza i chętnie jedzą). Odrzuciły raczej Eukanubę oraz Hillsa Puppy - wydaje mi się, że wyraźnie wolą karmy z maleńkimi granulkami.
Jednorazowo próbowałam z kilkoma innym karmami jak Orijen, Purina Dog Chow, ale raczej nie jadły ich chętnie.

Jaka karma będzie najlepsza dla dorosłych jamników? Szczególnie interesują mnie karmy z małymi granulkami, jednak chciałabym abyscie doradzili mi zwłaszcza co do składu.

Link to comment
Share on other sites

nie szukaj karm dla [U]jamnika[/U] i nie kieruj sie tylko tym - jamnik to pies jak kazdy inny. Jesli szukasz karm z malymi granulkami to szukaj "small" i to powinno zalatwic sprawe. A co do tego, ktora bedzie dobra - coz tu juz nikt nie pomoze. Kazdy pies inaczej toleruje dana karme - jedni Ci napisza, ze najlepsza to Acana, inni Orijen, a jeszcze inni - Eukanuba. Po czym sie okaze, ze twoje psy tych karm nie trawia zbyt dobrze.
Poczytaj dzial - suche karmy, kazda bardziej znana karma ma zalozony swoj watek. Moge doradzic jedno - unikaj karm z tzw supermarketow - Purina Dog Chow, Pedigree, Chappi i inne.
Niektorzy mowia, ze jesli w skladzie na 3 pierwszych pozycjach jest zboze - to taka karme nalezy skreslic. Moze to i jest metoda, ale ja wtedy bym musiala wycofac z jadlospisu psiego sporo karm;) Inni uwazaja, za kukurydza badz pszenica nie jest do niczego potrzebna - a w karmach bardzo czesto spotykane (czyt. tani wypelniacz). Warto zwracac uwage na ilosc miesa w % - swieze mieso zmniejsza sie drastycznie po obrobce, wiec jak napisza 50% swiezego miesa to nie oznacza, ze tyle miesa faktycznie jest.
Tyle ode mnie - ale ja nie jestem wyrocznia, nawet nie uwazam, ze sie znam na tym;) Duzo by pisac, a jest o tym caly dzial

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy zmienić RC a jesli nie, to które RC wybrać...

RC dla jamników dorosłych nie produkują chyba w workach 3kg które są dla mnie najlepsze (w kazdym razie w dwóch sklepach w których kupuję).

Poza tym np RC dla delikatnych czy małych jednak jest trochę drogawe. (50 zł za 1,5 kg)
Liczyłam na jakąś poradę odnosnie analizy składów takich karm jak RC, hills, Bento Kronen, Orijen, na przykład pod względem zawartości soli (z tego powodu odrzuciłam Eukanubę i Bento Kronen).

Lubią właśnie tę ostatnią karmę i cena jest przystępna, zastanawiam się tylko czy koszt jest taki a nie inny z powodu marnego składu, gorszego niz w RC no i co z tą solą...

Słyszałam też sporo dobrego o karmie Brit... .

Link to comment
Share on other sites

Z pary Bento Kronen i Brit zdecydowanie polecam Brita. Karmiłam jednym i drugim, no i BK to taka trochę pasza... Brit lepszy pod względem składu, lepsze koopki no i pies chętniej jadł. Obecnie z drugim psem przymierzam się do Acany, tylko jeszcze nie wiem czy Grasslands czy zwykły Adult. Mają sporo białka, a mało (lub wcale) zbóż i zapychaczy.
Poza tym Acana ma małe granulki (mój pies - ponoć mieszaniec jamnika - też preferuje mniejsze) no i jak się okazało nie jest aż tak droga. Duży worek na krakvecie naprawdę się opłaca.
A co do niedostatków w sklepie - może spróbuj kupować przez internet? Polecam zwłaszcza krakvet. Taniej i dostawa do domu, więc można nawet worki 13kg+ kupować ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja wiem, że jamniki zwykle preferują karmy z drobnymi ziarenkami, które mogą łykać, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jamniki mają duże skłonności do tworzenia się kamienia nazębnego i z tego powodu dobrze, aby gryzły suchy pokarm i w ten sposób "czyściły" zęby.
Dlatego jeśli nie zamierzasz myć psu systematycznie zębów to wybierz pokarm z trochę większymi granulkami, tak żeby musiał go gryźć.
Brit jak na swoją cenę jest całkiem niezłą karmą (moim zdaniem najlepszą z tej grupy cenowej) wiele dobrego słyszałam też o Acanie.

Link to comment
Share on other sites

Acana ma dość małe granulki, ale jednocześnie dostatecznie duże, by pies je gryzł. Wiem co mówię, bo sama mam "leniwca", który najchętniej właśnie by łykał, ale Acanę chętnie gryzie. Wyraźnie mu też smakuje.
Warto też dodać, że Acana Grasslands ma dość miękkie granulki (nie chrupią przy gryzieniu) i ten rodzaj najlepiej mojemu szedł. Zastanawiam się też nad Adultem (wielkość granulek ta sama, ale są twardsze), z tym że w Grasslandsie nie ma w ogóle zbóż, a w Adulcie jest owies i brązowy ryż. Kwestia tylko taka, że AA przedstawia się cenowo dużo lepiej niż AG... no i mam dylemat ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jestem_wredna']Z pary Bento Kronen i Brit zdecydowanie polecam Brita. Karmiłam jednym i drugim, no i BK to taka trochę pasza... Brit lepszy pod względem składu, lepsze koopki no i pies chętniej jadł.[/quote]

nie zgodze sie - ktorym Bento Kronen karmilas?? Bo raczej nie tym zwyklym skoro twierdzisz, ze gorszy od Brita...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnes']nie zgodze sie - ktorym Bento Kronen karmilas?? Bo raczej nie tym zwyklym skoro twierdzisz, ze gorszy od Brita...[/quote]

Nie, nie tym zwykłym. Karmiłam psa BK Light i była tragedia. Wielkie, częste, nieprzyjemnie pachnące koopska, a psu karma zdecydowanie nie służyła. Był ospały, osowiały. Przeszliśmy na Brita i odmiana o 180 stopni.

Nie będę się upierać, że Brit zdecydowanie lepszy, mówię tylko o swoich doświadczeniach z obiema karmami, a wiadomo, że każdy pies reaguje indywidualnie.

Nadal jednak wydaje mi się, że z tej półki cenowej Brit jest lepszym wyborem i podobne zdanie podziela sporo osób na Dogo.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jestem_wredna']Nie, nie tym zwykłym. Karmiłam psa BK Light i była tragedia. Wielkie, częste, nieprzyjemnie pachnące koopska, a psu karma zdecydowanie nie służyła. Był ospały, osowiały. Przeszliśmy na Brita i odmiana o 180 stopni.[/quote]

no tak, ale po tym napisac ze Bento Kronen jest gorszy od Brita nie jest wiarygodne, a na pewno odwazne - po prostu Twojemu psu nie sluzyl Bento i tyle. U kolezanki psa super sie sprawdza Purina Dog Chow, po karmach z polki Brit bylo duzo gorzej i co? Ma teraz mowic, ze Purina Dog Chow jest lepsza od Brita?

[quote name='jestem_wredna']Nie będę się upierać, że Brit zdecydowanie lepszy, mówię tylko o swoich doświadczeniach z obiema karmami, a wiadomo, że każdy pies reaguje indywidualnie.[/quote]

lepszy u Was i czy na dluzsza mete tego nikt nie wie - bo to jak dziala karma i ew skutki uboczne mozna stwierdzic po dluzszym czasie karmienia

[quote name='jestem_wredna']Nadal jednak wydaje mi się, że z tej półki cenowej Brit jest lepszym wyborem i podobne zdanie podziela sporo osób na Dogo.[/quote]

dosc mocne uproszczenie - z ktorej polki? Z polki cenowej Brita? Tak zgadza sie, z polki cenowej Bento? To juz nie ta sama polka - Brit to 100 zl za worek, Bento ok 180 zl...i nie chodzi tylko o cene.

Link to comment
Share on other sites

Masz rację Agnes. karma jest dość indywidualna sprawą. Moja sunia jadła kiedyś właśnie Purinę Dog Chow i ta karma naprawdę jej słuzyła, choć ja zupełnie jej nie akceptowałam.Suka pieknie na niej rosła i wszytsko było super! Juz u mnie przestawiłam ją na Eagle Packa, który wydawał mi się o niebo lepszy, a okazało się, że psu zupełnie nie służy i musiałam szukać dalej karmy. Zaczynam nabierac przekonania, że bez doświadczeń na własnym psie nie da się dobrać naprawdę dobrej karmy.Ja testuję już trzecią i mam nadzieję , że to koniec testów.

Link to comment
Share on other sites

Ale o co Wam chodzi? Napisałam przecież, że "mówię tylko o [U]swoich[/U] doświadczeniach z obiema karmami, a wiadomo, że [U]każdy pies[/U] reaguje [U]indywidualnie[/U]."
Więc w czym rzecz?

Naczytałam się też sporo o karmach tu, na Dogo i jest jak mówię - większość osób ma podobne jak ja odczucia względem Brita i Bento Kronen. Znów nie mówię, że wszyscy, ale jednak większość.

Poza tym, kto powiedział, że nie karmiłam BK przez dłuższy czas? Ja przecież tego nie napisałam, a (z całym szacunkiem) mam świadomość, że pies na daną karmę przestawia się przez dłuższy okres czasu.

Napisałam jakie są MOJE doświadczenia z obiema karmami, bo chyba o to chodziło autorowi wątku - uzyskanie opinii od innych. No chyba, że się mylę i nie mam pojęcia po co zakładane są podobne wątki.
Pytać można, ale i tak karmę trzeba sprawdzić na swoim psie. Tyle w temacie i nie mam już nic więcej do powiedzenia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='inecita']Witam,

Mam dwie jamniczki szorstkowłose i próbuję dobrać dla nich najlepszą karmę, niestety niespecjalnie umiem "czytać" składy suchych karm.

Do tej pory jako juniorki żywione były Royal Canin karmami dla jamników oraz sensitive, potem przez pewien czas karmą Bento Kronen (tańsza i chętnie jedzą). Odrzuciły raczej Eukanubę oraz Hillsa Puppy - wydaje mi się, że wyraźnie wolą karmy z maleńkimi granulkami.
Jednorazowo próbowałam z kilkoma innym karmami jak Orijen, Purina Dog Chow, ale raczej nie jadły ich chętnie.

Jaka karma będzie najlepsza dla dorosłych jamników? Szczególnie interesują mnie karmy z małymi granulkami, jednak chciałabym abyscie doradzili mi zwłaszcza co do składu.[/quote]
Brit ma małe granulki.;)
Dla moich psów jest -ok

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za pomoc.
Kupuję w necie, na animalia.pl i w zooplusie, niestety w zooplusie Brita nie ma z zasady, w animalii powiedzieli mi ze mają braki w hurtowni :( więc znowu jest kłopot

Co do RC niestety dwa jamniki - odkurzacze jedzą trochę więcej niż york więc niestety finansowo zaczynam to już trochę odczuwać.

Acany dla juniorów z tego co pamiętam nie chciały jesc :(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='inecita']Dziękuję wszystkim za pomoc.
Kupuję w necie, na animalia.pl i w zooplusie, niestety w zooplusie Brita nie ma z zasady, w animalii powiedzieli mi ze mają braki w hurtowni :( więc znowu jest kłopot

Co do RC niestety dwa jamniki - odkurzacze jedzą trochę więcej niż york więc niestety finansowo zaczynam to już trochę odczuwać.

Acany dla juniorów z tego co pamiętam nie chciały jesc :([/quote]

jakie opakowania kupujesz? jesli wydaje na karme ok 89 zl to kupuj albo w krakvet albo telekarma - najtaniej

jakbym miala kupowac karme w animali to bym z torbami poszla - pomijajac fakt, ze royala maja bardzo drogiego

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Agnes. Telekarmy nie znam, ale Krakvet to instytucja. Poza oczywiście cenami hurtowymi, to tam jest najtaniej (z tego co sprawdzałam kupując ostatnio Acanę, to Krakvet ma taniej niż Telekarma) no a wysyłka ekspresowa.

A abstrahując od Bento Kronena i Brita, może przemyśl jeszcze tą Acanę. Właśnie kupiłam worek 18kg Adulta, za który zapłaciłam 158zł. To niezła cena za karmę podobnej jakości. Przekonała mnie głównie spora zawartość białka, a bardzo niska "zapychaczy" (a niektóre rodzaje Acany nie mają ich wcale). Acana ma stosunkowo niewielkie granulki (moja psina z większymi ma problemy, bo brakuje mu kilku zębów); a w Grasslandsie dodatkowo są dość miękkie. Plus mój wybredny schroniskowiec wcina ją z apetytem. Zrobiłam wcześniej próbę kupując opakowanie testowe (400g) - może też zrób tak samo? Przejdź się do jakiegoś większego zoologika (najlepiej w jakimś supermarkecie) i rzuć okiem, a może zdecydujesz się wypróbować.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam wszystkich miłośnikow jamnikow;)Ja mam podobny problem.Otóz mój Nemo jadł do tej pory Purine dog chow-jagniecina z ryzem,jednak ze wzglegu na powstające choroby(niestrawnośc pokarmowa,kręgosłup i prostata)lek.proponował mi abym zmieniła pokarm,poniewaz ten co je jest niespecjalnie dla niego z powodu np.tycia-to moze wydawac sie smieszne,ale moj pies tyje momo ze go odchudzam,oczywiscie ma mniej ruchu z powodu kregosłupa.Stwierdził,że pokarm wogóle jest :shake:Sama nie wiem jaki w koncu mam kupic,oczywiscie zaproponował mi royal,ale z recenzji widze,ze wiecej jest opini negatywnych...:-o

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Dobranie odpowiedniej karmy to nie lada wyzwanie , wiem z własnego doświadczenia. Po wielu próbach ja trafiłam wreszcie na karmę , która pies je chetnie, po której ślicznie zrzuciała zbędny tłuszczyk, mówię o Nutram bezzbożowej. Testujemy od kilku tygodni i myslę ,że juz na niej zostaniemy. Polecam !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

[SIZE=4][COLOR=Green][B][B]Brit Light & Senior czy [/B]PURINA DOG CHOW SENIOR?

Bo kupuję psionkowi Brit Light & Senior i wydaje się być okay, ale jak każdy właściciel chcę najlepiej dobrać karmę. Może jakieś inne propozycje, bo karmę chyba co jakiś czas należy zmieniać, tak?
[/B][/COLOR][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem Brit jest lepszy jakościowo niż Dog Chow.
A jeszcze lepsze - świeże jedzenie zamiast karmy ;)

Co do zmieniania. Jeśli chcesz pozostac przy karmieniu karmą, ja nie widze sensu zmieniać karmy, która psu służy i dobrze ją toleruje; lepiej po prostu urozmaicać ją świeżymi dodatkami - mięsem, warzywami, jogurtem naturalnym, olejem - oczywiście wszystko w niewielkich ilościach.

Link to comment
Share on other sites

Nieznaną karmę oceniam m.in. po zawartości i jakości mięsa, które zawiera. Od 3 lat nie podaję karm z drobiem - najtańszym i najgorszym rodzajem mięsa, które jest masowo przetwarzane.
I widać różnice :)
Porównywalne (wizualnie) efekty daje dobrze zbilansowany BARF. Niestety nie mam dojścia do odpowiedniej jakości mięsa, żeby go stosować, więc surowe mięsko moje psy jedzą "od święta".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...