Jump to content
Dogomania

Krycie suki


Kati

Recommended Posts

Mój pies niedługo zostanie szczęśliwym ojcem. Mam kilka pytań dotyczących krycia. Jakie formalności muszę załatwić w zwiazku kynologicznym? Jaki jast najlepszy sposób rozliczenia się? Co jeszcze powinnam wiedzieć na ten temat? Mam nadzieję, że piesio spisze się dobrze, będzie wiedział co robić i doczeka się licznego potomstwa.

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem ze twoj piesek jest reproduktorem i ma to wbite w rodowód. Jako wlasciciel reproduktora w zasadzie nie masz do zalatwiania formalnosci w Zwiazku.Od tego roku nawet karte krycia wykupuje wlasciciel suki.Tak wiec musisz sie tylko upewnic czy suka którą ma kryc twój pies jest napewno hodowlana (powinna miec wpis w rodowodzie)radze to sprawdzic tak na wszelki wypadek.Nastepnie musisz podpisac wypelnioną karte krycia i ustalić formę rozliczenia za krycie.Najczesciej stosuje sie jedno z 3 rozwiazan:

- własciciel płaci z góry ustaloną kwote bez wzgledu na to czy suka zajdzie w ciąze czy nie,jednak gdyby nie zaszła to najczęsciej przysługuje jej powtórne krycie juz bez pieniędzy.

- własciciel reproduktora bierze za krycie szczenie

- własciciel reproduktora dostaje po sprzedazy szczeniąt (lub np do 4 miesiecy od urodzenia itd) kwote pieniedzy w wysokosci sredniej ceny szczeniaka danej rasy (w przypadku pełnego miotu t.j. 4 szczeniąt)

Jesli miot był niepelny to w przypadku 3 szczeniąt jest to kwota w wysokosci 3/4 sredniej wartosci rynkowej szczeniaka danej rasy,jesli w miocie były 2 szczeniaki to 1/2 wartosci,lub jesli 1 szczenie to 1/4 .

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za szybką odpowidź. Mój pies ma w rodowodzie wpisane reproduktor. Rodowodu suki nie widziałam, ale wszystkie formalności załatwiame są przez związek. Nigdy nai zgodziłabym się na krycie suki niehodowlanej. Tak więc teraz pozostało nam czekanie na suczkę.

Link to comment
Share on other sites

Dobrze również żeby suka (szczególnie pierworódka) była zaopatrzona w kaganiec aby zaoszczędzić sobie stresu oraz żeby termin krycia był dokładnie wyznaczony (można to stwierdzić przez odpowiednie badania), szczególnie jesli suka przyjeżdza z daleka.

Także mile widziane jest powtórzenie krycia po np.dwóch dniach od pierwszego terminu.

Co do rozliczenia za krycie - proponuję spisać odpowiednią umowę która w przyszłości pomoże zapobiec nieporozumieniom.

Przy kryciu dobrze jest żeby asystował ktos kto ma już pewne doświadczenie w tej kwesti - nie zawsze to jest takie proste jak sie teoretycznie wydaje.....

Link to comment
Share on other sites

Mam nadzieję, że wszystko pójdzie pomyślnie. Jak się okazało suka jeszcze nie ma cieczki. Właściciel suki chyba jest bardziej zorientowany. Czy lepiej, żeby krył sukę w domu czy na dworze? Mogę iść z psani na działkę, gdzie będą mogły trochę pobiegać, ale teren jest trochę duży. Może to trochę dziwne pytania, ale zrozumcie moje zdenerwowanie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dzięki za wszystkie rady, które podtrzymywały mnie na duchu. Właściciel suki okazał się takim samym laikiem w tych sprawach jak ja. Na szczęście psy sobie poradziły i teraz czekam na wiadomość, czy suka jest w ciąży. W rozliczeniu dostanę kasę po urodzeniu piesków, ale zastanawiam się czy nie wziąść sobie szczeniaczka.

Link to comment
Share on other sites

Dla hodowcy najlepiej jest jak właściciel reproduktora weźmie sobie za krycie malucha, (1 gęba do wykarmienia, siuradło i piszczydło mniej).

Dla właściciela psa - pieniążki z góry - ale dla hodowcy często ciężko przejść ten warunek i łatwo go zachęcić do poszukania innego męża dla suni.

A szczeniaki kosztują - ciąża suki, weterynarz i dodatkowa karma dla suki i maluchów, poród, opieka nad szczeniakami ( te nie przespane noce albo przespane przy kojcu), wyżywienie ten czeredy, środki czystości, szczepienia, tatuaże, formalności, odrobaczenie (czy o czymś zapomniałam?)

Aha- reklamy i ogłoszenia.

Link to comment
Share on other sites

Agga:

Dzięki za życzenia, juz po kryciu, instynkt zwyciężył i psy sobie poradziły bez niczyjej pomocy.

Aneta:

Na szczęście to już nie ja powinnam się tym wszystkim martwić. Dobrze wiedzieć co czeka właściciela suki. Jeszcze nie wiadomo czy suka jest w ciąży, ale hodowca jest optymistą i nie przejmuje się tymi wszystkimi trudnościami. Dla niego najważniejsze jest zdrowie suki, a co zrobi ze szczeniakami będzie myślał po ich urodzeniu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

:B-fly: :B-fly: :D :D

A więc chcę się wszystkim pochwalić, że Raptus wczoraj został ojcem. :D Ma świat przyszło 13 szczeniaków. Niestety jeden urodził się martwy (nie ponógł masaż serca i sztuczne oddychanie) :cry:, jeden jest bardzo słaby, suczka go odpycha i chyba nie przeżyje. :cry: . Urodziło się 9 piesków i 4 suczki. wszystkie są ciemnego koloru. Czy to już można określić jaki będą miały kolor? Obydwoje rodzice są żółci. Mam nadzieję, że pieski teafią do odpowiedzialnych właścicieli. Jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem któregoś z tej ślicznej gromadki to mogę dać namiary na chodowce.

:D :D

Link to comment
Share on other sites

Kati dzięki za założenie tego tematu. Sama chciałam się dowiedzieć wszyskiego na ten temat ale w moim poście pt: "KRYCIE" Dowiedziałam sie tylko jak dochodzi do samego krycia i jak ewentualnie pomóc psu, ale potam wszyscy mnie olali :cry:

Jeszcze raz dzięki :buzi:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...