Jump to content
Dogomania

Jaka jest cena szczeniaka?


Recommended Posts

Bez rodowodu - to nioe jest hodowla, tylko rozmnażalnia. My tutaj raczej takie piętnujemy nie sądzę, żeby ktos polecał taki wytwór.

W każdym razie to jest moje zdanie. Miałam szetlanda, ale z uznanej rodowodowej hodowli. I wówczas jest to szetland.
Pies bez rodowodu - to pies w typie rasy. Nie powinnismuy promować takich rozmnażalni.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aga900']Ja będę miała sheltika ;) Szukam jednak hodowli, w której psiaki są tańsze niż 1 000 zł. Te psy są piękne, mądre i kochane ;)[/quote]

rasowy = rodowodowy. Nie dlatego, że jesteśmy snobami i chcemy się pochwalić papierkami, tylko dlatego, że nie popieramy rozmnażalni działających masowo w Polsce (brak regulacji prawnych ograniczających tę działalność).
Rozmnażalnie, nazywające się "hodowlami" produkują masowo szczęnięta chodliwych ras, bez zwracania uwagi na stopień pokrewieństwa (do tego także służą metryki), wiek suk i psów używanych do produkcji, oszczędzają na szczepieniach, odrobaczeniach, o ewentualnym leczeniu nie wspomninając. Potencjalnym klientom mówią że "to pies przyjaciel i papiery są niepotrzebne". Taka bzdura. Często w internecie pokazuja zdjęcia zadbanych psów na poduszkach, w rzeczywistościu psy trzymają w klatkach, brudne, zabiedzone, zapchlone itd. Radzę poczytać o pseudohodowlach, zanim kupisz psa "rasowego bez rodowodu". Popyt napędza ten chory biznes..
Poczytaj np. to:
[URL="http://www.pseudohodowle.ovh.org/"]STOP PSEUDOHODOWLOM !!![/URL]

albo w wpisz w google hasło : pseudohodowle i uważaj, czasem są tam "mocne" zdjęcia i filmy.
Warto zainwestować kilkaset złotych w zdrowe szczenię z renomowanej hodowli, oszczędzisz na ewentualnym leczeniu i nie przyczynisz się do procederu masowej produkcji kundelków.
Z hodowli są czasem taniej sprzedawane lubb oddawane psy z widocznymi "wadami", które eliminuja je z hodowli (nie takie umaszczenie, ogon itd.).
Z zastrzeżeniem że nie będą używane do hodowli, czasem już po kastracji.

Jest jeszcze jedna sprawa - czasem ze szczeniecia "rasowego, bez rodowodu" wyrasta cos zupełnie innego :)
u mnie na osiedlu jest m.in "labrador", który równie dobrze mógłby uchodzić za "amstaffa". Ci którzy sprzedawali szczenięta wmawiali pewnie ludziom, że jest to labek lub amstaf, wedle życzenia..
o "jamnikach", "bokserach" czy "yorkach" nie wspomnę.

Link to comment
Share on other sites

Aga900- Nie ma takiej opcji, że znajdziesz szetlanda z rodowodem za mniej niż 1000 zł. Pieski tej rasy kosztują od 1200 w górę. Możesz szukać tańszego peta, tylko że hodowcy rzadko je ogłaszają i ustawiają się po nie kolejki. Musisz dzwonić po hodowlach i się pytać. Adresy i telefony hodowli znajdziesz na little-star.pl. Pod Menu masz Hodowle Sheltie-tam znajdziesz to czego szukasz.Jest też rubryka Ogłoszenia (szczenięta).
Jeśli jednak chcesz konkretnego psa np. do sportu to polecam abyś dozbierała pieniądze i kupiła takiego jaki tobie w 100% odpowiada (lekkiego, zwinnego, szybkiego i najlepiej z przebadanymi stawami).
Dodam także, że pieski tej rasy nie bywają w schroniskach. Rzadko się zdarza, że ktoś chce je też oddać-ostatni taki przypadek to Dover Vision rok temu. Zazwyczaj taki pies idzie w sprawdzone ręce lub wraca do hodowli.
W schroniskach prędzej znajdziesz collie, mają inny charakter niż szeltiki ale to także wspaniałe psy. Zdarzają się mniejsze egzemplarze bardzo podobne do szeltie.
Moja córka zbierała pieniądze na wymarzonego szeltika przez rok. Odkładała nawet"tygodniówki", ja trochę dorzuciłam i jest! Jak się kocha rasę to naprawdę warto.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aga900']Ja będę miała sheltika ;) Szukam jednak hodowli, w której psiaki są tańsze niż 1 000 zł. Te psy są piękne, mądre i kochane ;)[/quote]

Aga przeczytaj proszę ten artykuł: [URL="http://little-star.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=81&Itemid=45"]Little Star sheltie owczarek szetlandzki - Z rodowodem czy bez?[/URL]

U wielu hodowców jest możliwość nabycia szczeniaka na raty. Jeżeli w chwili obecnej Cię nie stać, aby kupić owczarka szetlandzkiego z rodowodem to możesz również nazbierać pieniądze. Koszty przecież nie kończą się na kupnie szczeniaka...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Hey ,
Trochę to forum wyamrłe, ale mam nadzieję , że ktoś odpisze na moje pytania dotyczące tej rasy.
Interesuję się nią od paru miesięcy i bardzo bym chciała posiadać takiego psa. Są poprostu śliczne i podobno mają wspaniałe charaktery.
1. Czy ten piesek nadaje się do trzyamnia w mieszkaniu (dosyć dużym 3 pokoje i błagam nie propanujcie mi Yorka bo się załamię)
2. Czy trudno go odchować ?
3. Gubienie sierści (czy dużo jej gubią)
4.Dobre hodowle w pobliżu Krakowa? Może jakieś znacie?
5.Cena , czy można jeszcze ją EWENTUALNIE uzgodnić z hodowcą?
6.Jak nie dać się oszkać naciągaczom (Parenaście lat temu kupiłam jamnika , który po wyrośnięciu okazał się owszem jamnikiem ale na długich łapkach)
7. Pielęgnacja sierści ( ile razy trzeba go wyczesywać )
8. Charakter ( gdyby ktoś mógłby mi coś więcej opisać boznam tylko podstawowe informacje)
I to chyba narazie tyle. Z góry dziękuję i czekem na odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

ja chętnie odpowiem
1. tak, nadaje się do mieszkania. oczywiście trzeba przynajmniej raz dziennie zapewnić psiakowi porządny spacer, z dużą iloscią biegania :-)
2. to bardzo towarzyski pies i łątwo dostosowuje się do rytmu domu
3. Gubi sporo sierści, ale regularne szczotkowanie ogranicza fruwanie jej po domu :-)
4. w pobliżu krakowa nie znam, ja jestem z okolic Torunia i mogę dowieźć szczeniaczka na pół drogi :-)
5. u nas szczeniaczki kosztują 1100
6.tylko rodowód jest gwarancją czystości rasy
7. ja czeszę dwa razy w tygodniu, czasem raz
8. charaktery różne, ale uogólniając bardzo chętny do współpracy, bezproblemowy, łatwo się przystosowuje, towarzyski, uwielbia zabawę.
W razie pytań pytaj :-) chętnie odpowiem

Link to comment
Share on other sites

dodam jeszcze, że jest nieufny wobec obcych, ale bardzo oddany rodzinie, lubi też gonić za ruszającymi przedmiotami (typu samochód, rower) więc na spacerach trzeba uważać, ale jego podatność na szkolenie i chęć nauki pozwalają oduczyć go takich zachowań, może być też dość hałaśliwy, ale ja bym nigdy nie zamieniła mojego psiaka na inną rasę

lista hodowli: [url]http://www.shelties.pl/spis-hodowli/[/url]
drugi portal o owczarku szetlandzkim [url]http://www.shelties.pl/[/url] (jest tam też forum - skarbnica wiedzy)

Link to comment
Share on other sites

To ja dodam swoje 3 grosze - najwspanialszy pies na świecie. Rewelacyjny charakter, rodzinny, stadny bardzo. Woli własną rodzinę niz obcych, w tym także obece zwierzaki. Miałam taką sunię 12 lat, odchowałam 3 mioty super szczeniąt. Mineło ponad 9 lat od czasu jak jej nie mam, w domu airedale terier, ale nie ma dnia, byśmy nie tęsknili - i gdy to tylko będzie mozliwe - wracamy do tej rady.
Dodam jeszcze, że ta maleńka psina jest dzielna i odważna. Córka mojej suki, mając niewiele ponad rok postawiła się owczarkopwi w obronie dziecka swoich właścicieli, czyli dziecka ze stada. Na szczęście onek zdurniał, zresztą nie miał krwiożerczych zmiarów.
Moja sunia uczyła chodzic moją córkę, a na próby klapsa w poopsko, nawet takie pro forma - reagowała zasłaniając małą własnymi plecami.
Jak to pisze to płaczę, ale nie przestanę zachęcać wszystkich - to cudowne psy.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...