Jump to content
Dogomania

ON- ka , która przegryza drucianą siatkę


ghandi

Recommended Posts

Pomóżcie! Moja roczna ON- ka przegryza na działce drucianą siatkę. Dotychczas robiła to tylko w kojcu. Teraz tak się rozpanoszyła, że po raz pierwszy zabrała się za tę zewnętrzną. No i wyszła sobie za ogrodzenie zabierając ze sobą towarzysza - naszego drugiego owczarka. Dodam, że psy się bardzo lubią, mają dużo miejsca do wybiegania się, są systematycznie wyprowadzane na spacery. Na pewno to ona jest prowokatorką, bo pies jest bardzo spokojny. Suka to diabeł wcielony - gryzie siatkę, kopie doły, podgryza drzewka. Te zapędy niszczycielskie ujawniły jej się po pierwszej cieczce- dotychczas była równie spokojna jak pies.Nigdy nie ma dość biegania, skakania. Boję się, żeby nie stało się jakieś nieszczęście. Od dwóch dni nie wypuszczamy ich z kojca, bo boimy się, że suce znowu coś odbije. Ale na dłuższą metę tak się nie da. Do tej pory zawsze w nocy biegały. Boję się, że jak raz już to zrobiła, to będzie to powtarzać. Co mam zrobić? Gdy my jesteśmy w pobliżu, to są bardzo spokojne, ani myślą o szarpaniu siatki. Robią to pod naszą nieobecność. Nie mam nawet możliwości "złapania" jej na gorącym uczynku. Jakie działania podjąć, aby pokazać jej, że nie może tego robić. Może jakaś prowokacja?

Link to comment
Share on other sites

Dobra - to czym zająć? Może głupie to z pozoru pytanie, ale dotychczas mieliśmy psy pokojowe, a to inna bajka... Dla kogoś doświadczonego wydaje się oczywistością, ale ja jestem "zielona". A chciałabym, aby moje psy były szczęśliwe. Więc proszę o pomysły - na pewno skorzystam.[IMG]http://static.dogomania.pl/forum/images/icons/icon7.gif[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Zajęcie zajęciem, ale jak mam postępować z psem, który notorycznie kopie dziury i przegryza siatkę? Czy ktoś miał taki problem? Ja rozumiem, że to kwestia pracy i szkolenia, ale ja też pytam jak wychować? Kwestia jest tego typu, czy mam jej zaufać i pod moją nieobecność puszczać swobodnie, czy na razie trzymać ją w kojcu?:placz:

Link to comment
Share on other sites

Władczyni ma rację pisząc, że psom "tym bardziej 'odbije' jeżeli będą siedzieć w kojcu:angryy: ONki to psy pracujące, zapewnij im ruch, szkolenie, zajęcie to będą grzeczne jak trusie."
Spacer poza terenem powinien być długi i męczący - np. ganianie za piłką.
Już na swoim terenie możesz psy szkolić - pełno w księgarniach poradników dot. szkolenie - na pewno znajdziesz coś dla siebie.
ONki to baaardzo inteligentne psy. Potrzebują wysiłku nie tylko fizycznego, ale i umysłowego - najłatwiejsza chyba zabawa, to poszukiwanie przedmiotu. Docelowo wygląda to tak, że sadzasz gdzieś psy, ukrywasz im np.ich piłkę, a potem wracasz do nich i każesz szukać - futrzaki mają radochę, kombinują szukając, pobiegają trochę, a Ciebie nic nie boli (jak piłkę się rzuci 500 razy, to potem ręce się czuje ;)).
Uczysz tego tak, że sadzasz psy i każesz zostać, a sama chowasz piłkę na ich oczach - np. za drzewem i każesz szukać. Potem na ich oczach chowasz np. pod kocem itd. Następnie, zaczynasz ukrywać przedmiot (cały czas ten sam, żeby wiedziały czego szukają!) poza zasięgiem ich wzroku - np. z drugiej strony domu. Tym razem piłka musi być dobrze widoczna - kładziesz ją tak żeby psy na pewno jej nie przeoczyły. No i tak dalej - stopniowo, po malutku utrudniasz. Psy mojej mamy, to już nawet na drzewie piłkę znajdują :razz: Oczywiście na drzewo nie wchodzą, ale do piłki albo doskoczą, albo szczekają pod drzewem.
To fajna zabawa, polecam! Tylko od początku wymagaj żeby ze znalezioną piłką wracały do Ciebie i to nagradzaj np. jakimś super, ale to naprawdę super pysznym frykasem, bo jak nie, to będą z piłką przed Tobą uciekać i zabawa sprowadzi się do 1 ukrycia piłki, a tu nie o to chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Wam bardzo za wszelkie podpowiedzi. Od dzisiaj spróbuję popracować z nimi tak, jak mi radziliście. Czy godzina dziennie wystarczy? Co wrzucić im do kojca dla zabawy, kiedy mnie nie ma? Suka potrafi wszystko "ześrutować", więc musi być to coś baaardzo twardego. Duże gnaty już na nią nie działają.

Link to comment
Share on other sites

To zależy. Spokojniejszemu psu takiemu jak Twój samiec godzina pewnie wystarczy spokojnie, ale suce wątpię... O owczarkach niemieckich sam twórca rasy powiedział, że wymagają 5 godzin dziennie intensywnej pracy, i jeśli chodzi o owczarki bardziej energiczne, to jak najbardziej prawda.

Dlatego owczarki niemieckie nie są najlepszym wyborem na psa stróżującego, który ma pilnować terenu i siedzieć po prostu na zewnątrz - to raczej psy sportowe, którym trzeba poświęcić dużo czasu i uwagi.

Link to comment
Share on other sites

No widzisz...Dokonując wyboru tej rasy przestudiowałam kilka poradników i tam wszędzie było napisane "idealny pies do stróżowania". Teraz wiem, że stróżują może i świetnie, ale po waszych wpisach dochodzę do wniosku, że one nie do końca "spełniają się" w tym stróżowaniu. Pomimo tego na pewno ich nie sprzedam, tylko zacznę z nimi ciężką pracę. Co wrzucić do kojca, żeby miały świetną zabawę?

Link to comment
Share on other sites

Bo one są dobrymi stróżami - tak przy okazji, obok miliona innych ról :evil_lol: No a niestety książki o rasach niezbyt dobrze oddają ich charakter, lepiej zawsze porozmawiać z hodowcami, właścicielami. Książki często opisują rasy zbyt "różowo".

Co wrzucić do kojca - żeby zajęcia było na długo to proponuję dużą kość rozrywkową typu głowa cielęca/krowia jeśli masz możliwość znaleźć taką w ubojni czy masarni. Co jeszcze - są zabawki typu kong, z otworkiem, które faszeruje się serkiem topionym i pies ma zajęcie przy wylizywaniu go ze środka. Można dostać też piłki/kule z dziurką, do których sypiemy dzienną dawkę karmy, która wysypuje się pomalutku w czasie zabawy...

O tyle dobrze, że z ONkami można pracować w bardzo różnorodny sposób, nadają się dla nich niemal wszystkie psie sporty - masz w czym wybierać ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...