Jump to content
Dogomania

Parę pytań dot. flat coated retrievera


Guest Yoshiii

Recommended Posts

Guest Yoshiii

Witajcie!

Mam nadzieje, ze umieszczam ten wątek w odpowiednim miejscu...

Znalazłam hodowlę psów rasy flat coated retriver i zastanawiam sie nad zakupem szczeniaka od nich... Rodzice bardzo spodobali się moim rodzicom, dobrze rokujące szczyle, ale ja mam niepokój co do ich zdrowia... Chciałabym Was, psiarzy, poprosić o pomoc....

Przede wszystkim to czy suczka, która rodzi w wieku [B]8 lat[/B] nie jest już na to troszke za stara? :oops:

I druga sprawa: Ta sunia ma [B]biodra C [/B]jak to mnie poinformowała hodowczyni...

I.... Dziadek maluchó zmarł w wieku 6 lat na nowotwór...

Nie wiem na ile te problemy są uciążliwe....
Jak można by ich uniknąć, a przede wszystkim zastanawiam się czy zakup szczeniaka od nich jest dobrym pomyslem....

Pozdrawiam i nie bijcie :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Yoshiii

Taaak...
No i właśnie takiej odpowiedzi się bałam, ale liczyłam się z nia...
Szkoda, szkoda, ale zdrowie dla mnie jest najważniejsze, więc chyba muszę wybrać inną hodowlę... :shake:

Link to comment
Share on other sites

to ze suka ma szczenieta w wieku 8 lat jest zgodne z przepisami - wg regulaminu hodowli suka moze ostatni raz mies szczenieta w roku w ktorym konczy wlasnie 8 lat

ewentualnie mozna pisac podania o zgode na krycie suki starszej np wtedy gdy dawala wybitne szczenieta a jest w bardzo dobrej formie

a co do dysplazji - nie wiem jakie sa wymagania dla flatow ale u sznaucerow srednich rodza suki i z HD C i z HD D - jedyne wymaganie jest takie abi ojciec szczeniat mial HD A - w Polsce sredniakow sie wogole na dysplazje nie bada, to sa wymagania z innych krajow

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elitesse']to ze suka ma szczenieta w wieku 8 lat jest zgodne z przepisami - wg regulaminu hodowli suka moze ostatni raz mies szczenieta w roku w ktorym konczy wlasnie 8 lat

ewentualnie mozna pisac podania o zgode na krycie suki starszej np wtedy gdy dawala wybitne szczenieta a jest w bardzo dobrej formie

a co do dysplazji - nie wiem jakie sa wymagania dla flatow ale u sznaucerow srednich rodza suki i z HD C i z HD D - jedyne wymaganie jest takie abi ojciec szczeniat mial HD A - w Polsce sredniakow sie wogole na dysplazje nie bada, to sa wymagania z innych krajow[/quote]

Pozostaje jeszcze etyka hodowcy i jego sumienie.

Link to comment
Share on other sites

No cóż, na pewno nie jest to jej pierwszy miot. Może warto prześledzić, jakie ta suka daje potomstwo, bo może się okazać że wszystkie szczeniaki po niej nie miały dysplazji, a są bardzo wyrównane i piękne. Podoba mi się, że hodowca nie ukrywa że suka ma problem z dysplazją (warto sprawdzić na ile wynik prześwietlenia ma wpłw na codzinne jej życie). Warto także prześledzić jej rodzeństwo i przodków. Genetyka to dość kapryśna pani, a koncentracja tylko na jednym szczególe budowy (nie przeczę bardzo ważnym) bez spojrzenia na całość i na to co suka wnosi do puli genetycznej rasy może okazać się błędem.

Link to comment
Share on other sites

Mogłabyś zmienić temat wątku na bardziej czytelny? ;)

Ja bym nie kupiła szczeniaka po rodziach, u których występuje dysplazja. Nie rozumiem w ogóle, czemu osobniki obciążone są dopuszczane do hodowli. Wg mnie jeśli pies nie jest "czysty", to nie powinien być rozmnażany.

Link to comment
Share on other sites

Ja zgadzam się z Brezylem.
A Greven - w Szkocji (o ile nie przekręciłam) można dopuszczać do rozrodu tylko psy i suki z wynikami A i B - natomiast jest tak taki sam odsetek zwierząt dysplatycznych co w Anglii (gdzie można dopuszczać nawet zwierzaki z D i E)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Greven']Ja bym nie kupiła szczeniaka po rodziach, u których występuje dysplazja. Nie rozumiem w ogóle, czemu osobniki obciążone są dopuszczane do hodowli. Wg mnie jeśli pies nie jest "czysty", to nie powinien być rozmnażany.[/quote]

Na pierwszy rzut oka masz rację, ale.... gdyby tak robiono wkrótce większość ras zanikłaby lub zdegenerowała się z uwagi na brak odpowiedniej puli genetycznej. W hodowli psów niezwykle ważne jest zróznicowanie genetyczne osobników, bo jesli wywalimy wszystkie psy z B i C zawężając pulę genetyczną, to co jakiś czas i tak się dysplazja trafi (obecnie przyjmuje się, że w 70% decydują o niej geny, a w 30% środowisko, jej występowanie jest uwarunkowane wieloma parami genów, co powoduje, że odziedziczalność skłonności do dysplazji jest stosunkowo niska). Poligeniczne dziedziczenie dysplazji powoduje to, że nawet po obu rodzicach obciążonych dysplazją mogą urodzić się osobniki wolne od tego schorzenia, a po rodzicach zdrowych może ono wystąpić nawet u około 25% potomstwa. Przy tego typu dziedziczeniu wyeliminowanie z populacji tego schorzenia jest praktycznie niemożliwe. Można natomiast ograniczyć częstość występowania choroby. Jeżli więc suka ta w poprzednich miotach dała potomstwo z dysplazją A (a nawet trafiły się jeden czy 2 szczeniaki z B), ma bardzo dobrą budowę i super charakter i temperament nie widzę nic złego w dopuszczeniu jej (o ile przysli nabywcy znają prawdę - a jak wynika z postu inicjującego wątek - znają).
Dla mnie jest to bardziej etyczne niz rozmnażanie psa z HD A, superchampiona ale z fatalnym charakterem i bez popędów charakterystycznych dla danej rasy.

Link to comment
Share on other sites

Yoshiii, możesz powiedzieć, co to jest za hodowla??

Szczerze, aż nie chce mi się wierzyć. Dla mnie rozmnażanie chorych psów to totalna pomyłka.
Niestety u flatów nie mamy nawet obowiązku wykonywania badań :(
Zdrowie to priorytet i choćby nie wiem jak wspaniała była eksterierowo, odpuściłabym sobie takiego szczeniaka. (poza tym na serio nie znam tak dobrego polskiego flata, ktory mialby dysplazje - ? i już kilka miotów na koncie... o rany)
To na pewno są rodowodowe psy? Kojarze flatkę, która będzie miała w tym wieku dzieci, ale z dysplazją?? nie znam..

Link to comment
Share on other sites

To jest sunia z Czech, tak?
wyniki dzieci są w porządku. Chociaż nie wszystkie muszą być wklepane. Najlepiej zapytaj Lenkę czy zdarzyła się jakaś dysplazja. Ale niestety u wnuczka już się pojawiła (swoją drogą wynik nie wrzucony na stronkę niestety).

Ja bym się nie odważyła, ale to tylko moje osobiste zdanie oczywiście ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Yoshiii

Tak... z Czech :lol:
No właśnie też raczej się nie zdecyduję...
I szukam dalej - z trudem, ale szukam! ;)

PS: Wątek specjalnie założyłam w "Wszystko o psach", bo tam zagląda wiecej osób, a to pytanie to ogólnie o psach nie tylko o flatach... No, ale mniejsza teraz z tym :p

Link to comment
Share on other sites

Guest Yoshiii

Weronika...
Ja słyszałam o miocie z Compendio, od Aruby, z Diamentowej Zagrody... No i od Lenki z Czech... Coś preoczyłam? :razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wtrącę się do rozmowy. Matka tych szczeniaków jest nie tylko utytułowaną suczka i ma super charakter, ale mieszka w hodowli gdzie nie wykorzystuje się suk i nie rodzą tyle ile się da. To jej 4 i ostatni miot, pierwszy miała w wieku 3 lat, drugi w wieku 4, potem przerwa, trzeci w wieku 7 i teraz ostatni. Co do wyniku badań to trzeba jednak powiedzieć, że Czesi często wpisują niższe wyniku badań na dysplazję (przynajmniej było tak jeszcze jakiś czas temu). Zdażyło się kilka razy, że dla pewności hodowcy z Czech robili też badania u naszych specjalistów uprawnionych do wpisywania do rodowodu i u kilku psów z czeskim wynikiem C nasi weterynarze wpisaliby A. Przebadane dzieci tej suki są czyste, a wnuczek który ma dysplazję nie ma określonego wyniku przez uprawnionego specjalistę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...