Jump to content
Dogomania

wyżeł węgierski krótkowłosy


gaba16

Recommended Posts

cześć,

jestem nowa na forum, więc proszę o wyrozumiałość jakby co :)

otóż, razem z rodziną planujemy zakup nowego psa ( w te wakacje zginęła nasza ukochana Gaba). Po przetrząśnięciu wszystkich domowych książek o psach natknęliśmy się na wyżła węgierskiego. I się zakochaliśmy. ALE!
Nigdy nie miałam do czynienia z wyżłami. W mojej rodzinie dotychczas był spanielek i dwa bokserki.

Chciałabym się dowiedzieć jak najwięcej o tych psiakach. Niby przeczytałam już wszystkie "charakterystyki rasy", ale wolałabym usłyszeć coś po prostu od właścicieli, lub ludzi, którzy mają z nimi do czynienia.

Mieszkam w dużym domu, z ogrodem, z rodzicami i bratem (lat 10). W domu jest ktoś cały czas. Tata biega rano ok. 45 minut, ja wracam ze szkoły różnie, ale mam wolne wieczory, oprócz tego w środku dnia zawsze jest możliwość wyprowadzenia.

Moje pytania:
1. czy szczeniaki "roznoszą dom"? czy tak jak normalnie (porównywalnie z bokserem?)
2. czy możliwe są zniszczenia, nawet jeśli ktoś jest w domu?

i oprócz tego jeśli macie jakieś ciekawostki, ważne zalecenia, to bardzo by mi było miło, gdybyście chcieli się ze mną nimi podzielić.

Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

tropienie? chyba nie... miałam w planach, żeby wysyłac ją (bo chcemy suczkę) na coś w rodzaju polowań (nasi znajomi wyjeżdżają tak co 2 tyg.)
mój Tata wczoraj nawiązał kontakt z jedną hodowlą, czekamy na odp.

Link to comment
Share on other sites

Witaj Gaba :)
Przede wszystkim wyżeł węgierski to pies myśliwski, który potrzebuje duuuuuuużo ruchu. I nie zadowoli go nawet najdłuższy nudny spacer. Wyżeł musi mieć misję :cool3:
Są to psy bardzo podatne na szkolenie. Chętnie się uczą, ale trzeba pamiętać o tym że to psy bardzo delikatne. Łatwo je złamać i rządy twardej ręki nie wchodzą w grę.
Tropienie też nie koniecznie będzie jego ulubioną zabawą. Wyżeł został wyhodowany do tego aby pracować z myśliwym w polu - tzn okładać pole w poszukiwaniu ptactwa i wystawiać je, do pracy w wodzie - aport z wody i bobrowanie. Pracuje zarówno przed strzałem jak i po strzale. Przed strzałem to właśnie okładanie, wystawianie i bobrowanie, po strzale to aport.
Oczywiście posiadanie wyżla nie zobowiązuje Ciebie od razu do tego aby zostać myśliwym :razz: Ale musisz wiedzieć, że psu należny zorganizować czas.
Jeśli jesteś gotowa wymienić szpileczki na solidne gumowce, łazić pół dnia po polach i chaszczach, dodatkowo masz dużo cierpliwości i umiesz pracować z wrażliwym psem to węgier będzie w sam raz dla Ciebie.
Jeśli liczysz na spokojne spacerki po miejskim parku z psem upiętym na automatycznej smyczy, to zapomnij o węgrze.
Jedna moja znajoma mówi, że uprawia sport ekstremalny zwany wyżłem węgierskim - to powiedzenie to strzał w dziesiątkę.
[COLOR=SeaGreen][cenzura][/COLOR]
Możesz śmiało pytać o wszystko. Wyżlarze chętnie podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami ;)

Acha i pamiętaj, ze rasowy=rodowodowy i ze nie każda rodowodowa hodowla to hodowla z prawdziwego zdarzenia.

Pozdrówka

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bazylowa']
Jeśli liczysz na spokojne spacerki po miejskim parku z psem upiętym na automatycznej smyczy, to zapomnij o węgrze.
[/quote]

cóż, przyznam szczerze, że tak trochę liczyłam. Dlatego tak bardzo bałam się i odwlekałam sprawę z węgrem. Myslałam, że może jednak "tak się tylko mówi". Ale nie chcę krzywdzić psa, więc chyba węgier pozostanie dla mnie tylko ślicznym pieskiem.
Hmmmm... A jeśli by biegał rano i oprócz tego 2 razy dziennie spokojny spacerek (pół godziny) i jeden dłuuuuugi z bieganiem znowu? No i oprócz tego szaleństwa z moim bratem w ogrodzie?
Sama nie wiem... Nie chcę z niego tak od razu rezygnować, ale przyznam, że się trochę boję;/

Link to comment
Share on other sites

Gaba a ja Tobie po protu proponuje umów się z kimś kto ma węgra idź z nim w teren zobacz "z czym się to je". Skąd jesteś może akurat w Twojej miejscowości jest ktoś z naszych znajomych mający węgra, a na pewno uda się Was umówić na spotkanie.

Jest wiele osób, które kupiło węgra bo ładnie wyglądał a z czasme nauczyło się z nim żyć i tak funkcjonować, że pies żyje pełnią swojej wyżłowatości. Więc nie ma co od razu rezygnować tylko trzeba zobaczyć na żywo czy taki wulkan energi będzie Tobie odpowiadał.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
  • 3 months later...

Mam pieska tej rasy to nie powiedziałabym że jest delikatny . Chce dominować nad innymi psami  (szczególnie uległymi), a sam pies jest bardzo twardy. Też jestem zdziwiona bo wszyscy mówili że to takie delikatne pieski A mi się trafił mały diabełek. Na pewno zgadza się potrzeba kontaktu z człowiekiem, chęć współpracy, łatwość nauki i potrzeba ruchu;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...