Jump to content
Dogomania

Zakręcone ogony


Canis_lupus_husky

Recommended Posts

Dlaczego prawie wszytskie (o ile nie wsyztskie) rasy psówpierwotnych mają w mniejzym lub większym stopniu zakręcone ogony? Przecież np. basenji czy kaanan dog wywodzą się od wilków stepowych, szpice europejskie od wilka europejskiego, a szpice północne od wilków arktycznych... Jeśli te rasy mają tak rożne pochodzenie to dlazego wszytskie mają tą wspólną cechę? Pytanie to bardzo mnie ciekawi...

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hm, basenji pochodzi od wilka stepowego?

Canis, przyglądnij się fotkom basków - podobieństwo jest raczej niewielkie. Jeżeli były spokrewnione to przez baaaardzo dalekich przodków.

Psy pierwotne, jak basenji, pochodzą zazwyczaj z naturalnych mieszanek w obrębie niewielkiej puli genowej. Takie krzyżowanie może prowadzić do powstania pewnych charakterystycznych cech, takich jak skręcony ogonek.

Popatrz:

http://img112.exs.cx/img112/3995/foxie11ka.jpg

oraz

http://img109.exs.cx/img109/3466/foxie28ea.jpg

Zdrówko

[bosh :o , Basenji, nie szalej tak... :lol: <-- Mod]

Link to comment
Share on other sites

No ma w sobie coś z wilka (ale jestem uparcicuh :D ) do dingo też jest podobny, chociaż może nie az tak bardzo jak caanan dog...

Psy pierwotne, jak basenji, pochodzą zazwyczaj z naturalnych mieszanek w obrębie niewielkiej puli genowej. Takie krzyżowanie może prowadzić do powstania pewnych charakterystycznych cech, takich jak skręcony ogonek.

hmm, ale dlaczego większość pierwotnych pochodzących z rożnych reionów ma tą samą cechę? :hmmmm:

Pozdroofki

Link to comment
Share on other sites

Najprawdopodobniej zkręcenie ogonka jest cechą recesywną, która ujawnia się przy dość dużym spokrewnieniu osobników, co zapewne jest typowe dla małej puli genowej.

A na tego wilka to popatrz raz jeszcze. Ma tylko 42 cm wzrostu, długie w stosunku do reszty ciała łapki no i zupełnie inną głowę.

Zdrówko

Link to comment
Share on other sites

Ma trochę inną głowę, to prawda... Ale taki np. dingo ma ok. 50cm wzrostu, czyli niewiele więcej, a jest jedna z najstarszych, o ile nie najstarsz.ą rasą psa domowego, i ma w sobie naprawdę dużo z wilka indyjskiego od którego zapewne się wywodzi... A basenji przypomina dingo, i wlaściwie wygląda trochę jak charty faraona (widzialam na zdjęciu plaskorzeźby egipskiej). A tak offowo-to prawda ze baski jodlują? :)

Czyli już wiem, jak to z tymi ogonami ;)

PS. Skąd masz zdjęcia tego psiaka? Jest śliczny...

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Aaaaa czyli to są jednak basenji :D hmm... no to co wtedy z tzw. chartami faraona? :hmmmm:

Pozdro i szczęśliwego 2005! :D

Jak będziesz pytał się o "charty faraona", to przede wszystkim skoryguj nazewnictwo: nie ma rasy, która nazywa się "chart faraona", jest za to rasa o nazwie"pies faraona" .

Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

[quote name='Asiaczek'][quote name='Canis_lupus_husky']Aaaaa czyli to są jednak basenji :D hmm... no to co wtedy z tzw. chartami faraona? :hmmmm:
Pozdro i szczęśliwego 2005! :D[/quote]
Jak będziesz pytał się o "charty faraona", to przede wszystkim skoryguj nazewnictwo: nie ma rasy, która nazywa się "chart faraona", jest za to rasa o nazwie"pies faraona" .
Pzdr.[/quote]
dokładnie, istnieje tylko rasa "PIES FARAONA" ,a nazwa z przedrostkiem "chart" niestety jest nie mozliwa, jak wiadomo charty to grupa X , i sądze ze taki przedrostek nie mógłby byc w V grupie :roll:
Pzdr.
Villarica Siberians

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiaczek']Zgadza się.
Pzdr.[/quote]
a no chyba że FCI zmieni oficjalnie nazwe na "Chart Faraona" hehehe no to wtedy przedrostek chart bedzie całkowicie do zaakceptowania, na dzien dzisiejszy raczej nie :wink:
Pzdr
Villarica Siberians

Link to comment
Share on other sites

Zakręcone ogonki? Oglądałam program w TV na temat zakręconych ogonów. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy twierdzą, że jest to efekt udomowienia psów, a jak wiemy już setki lat temu psy towarzyszyły człowiekowi . Ile w tym prawdy nie wiem, ale coś w tym jest. Oczywiście nie wszystkim psom kręcą się ogonki, ale tak już musi być. Badacze przeprowadzili eksperyment na lisach. Co się okazało? Udomowionym lisom zaczęły się zawijać do góry ogony. Sama nie mogłam w to uwierzyć, ale wszystko jest możliwe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agabass']Zakręcone ogonki? Oglądałam program w TV na temat zakręconych ogonów. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy twierdzą, że jest to efekt udomowienia psów, a jak wiemy już setki lat temu psy towarzyszyły człowiekowi . Ile w tym prawdy nie wiem, ale coś w tym jest. Oczywiście nie wszystkim psom kręcą się ogonki, ale tak już musi być. Badacze przeprowadzili eksperyment na lisach. Co się okazało? Udomowionym lisom zaczęły się zawijać do góry ogony. Sama nie mogłam w to uwierzyć, ale wszystko jest możliwe.[/quote]

Czyli to co pisałem o spokrewnieniu.
Zdrówko :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agabass']Zakręcone ogonki? Oglądałam program w TV na temat zakręconych ogonów. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy twierdzą, że jest to efekt udomowienia psów, a jak wiemy już setki lat temu psy towarzyszyły człowiekowi . Ile w tym prawdy nie wiem, ale coś w tym jest. Oczywiście nie wszystkim psom kręcą się ogonki, ale tak już musi być. Badacze przeprowadzili eksperyment na lisach. Co się okazało? Udomowionym lisom zaczęły się zawijać do góry ogony. Sama nie mogłam w to uwierzyć, ale wszystko jest możliwe.[/quote]
Co prawda w naturze psi ogon może dużo powiedziec, ale w kontaktach z nami, ludźmi, ogon i psie łapki (w przypadku basków) mówią bardzo dużo. I może to dlatego? :D
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...