Jump to content
Dogomania

Jak się zabrać do założenia hodowli?


Ania_P

Recommended Posts

Cześć! Mam takie pytanie. Chciałabym założyć w przyszłości hodowlę psów (przypuszczalnie husky). Jak wogóle się do tego zabrać? Kupię obiecującego się psa z rodowodem i co dalej? Gdzie się udać? Co należy sprawdzić kupując takiego psa? Jakie otrzymam dokumenty, itp? Wybaczcie, ale jestem tu nowa co to znaczy, że pies jest reproduktorem?

Link to comment
Share on other sites

Jak kupisz psa z rodowodem,a raczej suczkę bo wtedy możesz mieć

własny przydomek idziesz do ZK,ale to wszystko wyjaśni Ci hodowca

od którego kupisz szczeniaka.Powodzenia.....

Sprawdz,gdzieś tu na forum już b. dużo na ten temat napisano.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli kupujesz psa rodowodowego, to wraz z nim otrzymujesz metryczkę, z którą udajesz się do Związku Kynologicznego. Tu dokonujesz rejestracji i na podstawie metryczki zostanie wydany rodowód.

Pies reproduktor, to pies, który na trzech wystawach otrzymał trzy oceny doskonałe. Suka hodowlana, to suka, która otrzymała na trzech wystawach minimum trzy oceny bardzo dobre. Oceny te musi dostać po ukończeniu 15 miesięcy. Po uzyskaniu wymaganych ocen pies i suka mają wpisane w rodowód, odpowiednio pies reproduktor i suka hodowlana, przez kierownika sekcji. Pies reproduktor, to inaczej pies mający uprawnienia do krycia.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że możesz pokryć swoją sukę psem z innej hodowli, grunt żeby była to ta sama rasa :D Ale zanim pojedziesz do krycia musisz wykupić w ZK kartę krycia, z którą jedziesz do reproduktora. Wszystkie szczeniaki urodzone w twojej hodowli wychodzą z twoim przydomkiem (najpierw musisz zgłosić się do ZK, aby Ci go zatwierdzili). I oczywiście masz obowiązek zgłosić narodzenie szczeniąt w ZK, ponieważ tu wykupujessz dla nich metryczki, dostajesz numery tatuażów itd.

Link to comment
Share on other sites

Wszystkie rodowodowe psy posiadają tatuaż w pachwinie lub lewym uchu, w zależności od rasy. Tatuaż składa się z liter i cyfr. Litera mówi nam, w którym ZK zarejestrowany jest hodowca, a cyfra którym z kolei w danej rasie jest szczenię :D np. B021 oznacza, że hodowca jest z bielskiego oddziału, a szczenię jest 21 w swojej rasie :D

Link to comment
Share on other sites

A ile muszą mieć tygodni szczenięta aby zrobić tatuaż? Kiedy należy je odrobaczyć i zaszczepić. Jak się nimi zajmować, żeby je dobrze przygotować do adopcji, tzn. jak uniknąć tego, żeby się zabardzo nie przyzwyczaiły? Co powinnam powiedzieć nowemu właścicielowi i jakie dokumenty muszę mu dać?

Link to comment
Share on other sites

Aniu_P
wszystkie odpowiedzi na twoje pytania znajdziesz na stronach Zw. Kynologicznego - [url]www.zkwp.pl[/url], i oczywisie czytajac posty na dogomani.

A dlaczego myslisz o huski? Masz juz jakas wiedze o tej rasie?
dobrze jest najpierw poczytac troche o charakterze, wymaganiach danej rasy zanim sie zdecydujesz.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Za linka dziękuję :) . Ach trochę już czytałam o husky i sama niewiem co myśleć- jedni piszą, że uciekają, nie reagują na obcych, drudzy, że to najwspanialsza rasa. Z tą hodowlą- narazie chciałam się coś niecoś dowiedzieć, bo szczerze mówiąc czytając inne posty nie rozumiem niektórych wyrazów :oops: , dlatego za wszelkie odpowiedzi (także linki) serdecznie dzięuję! :wink:

Link to comment
Share on other sites

bo szczerze mówiąc czytając inne posty nie rozumiem niektórych wyrazów "

nie przejmuj sie, w miare wchodzenia w temat bedziesz coraz wiecej rozumiala

a co do husky - to i jedni i drudzy maja racje. Sa to wspaniale psy ale niezalezne.

Jakies 3 lata temu myslalam, ze hodowla psow to cos b. latwego, wystarczy kupic suke i po uzyskaniu przez nia praw suki hodowlanej mozna rozmazac.
Ale wchodzac w ten temat coraz bardziej zastanawiam sie, czy wogola ja kryc.

Link to comment
Share on other sites

Moja Ursa dopiero we wrzesniu dostala uprawnienia suki hodowlanej wiec i tak musialam czekac do nastepnej cieczki.
A poza tym to w Polsce samoyedy sa tak ze soba spokrewnione, ze w gre wchodzi tylko zagraniczne krycie. I tu pojawia sie problem ze znalezieniem odpowiedniego partnera ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...