Jump to content
Dogomania

Kojarzenie


napciaa

Recommended Posts

Ja mam takie pytanie dotyczące kojarzenia cocker spanieli. Jak to konkretnie jest z tymi maściami? Jakie mogą być kojarzone? I co wpływa na maść miotu. Zróbcie mi tu jakiś wykład z genetyki :evilbat: Szukałam na stronach o spanielach, ale nic nie znalazłam...

Link to comment
Share on other sites

Ja mam zamiar kupić książkę Kaleta T., Fiszdon K., Wybrane zagadnienia z genetyki i zachowania się psów

i dopiero się będę uczyć :-? .

Natomiast podstawową zasadą jest: jednomaściste z jednomaścistymi,kolorowe z kolorowymi,no i dwa osobniki kolorowe (łaciate) - recesywne nie mogą przekazać umaszczenia dominującego - jednobarwnego, czyli nie ma po nich cockerów złotych, czarnych,natomiast dwa osobniki jednobarwne, genotypowo heterozygotyczne mogą przekazać osobniki tak jednobarwne, jak i kolorowe.

Jedynie na francuskiej stronie znalazłam opisaną obrazowo genetykę (Genetique & Couleurs de robes)"

http://perso.wanadoo.fr/quadragant/sommaire.htm

Link to comment
Share on other sites

Dziunia,

Dziękuje za obrazowe przedstawienie sprawy :wink:

A np.

jeżeli moja suczka jest czarno-podpalana, (ojciec:złoty, matka: czarna )to z jakiej maści psem mogłabym kojarzyć? I jakiej maści były by szczenięta.

Aha i jeszcze dziwi mnie jedna rzecz: babcia, dziadek, prababcia i pradziadek(niewiem jak było wcześniej..?) mojej suczki z obu stron byli zawsze maści złotej lub czarnej, a w miocie z moją Fioną były: Fiona(czarny podp.), jedna suczka złota i piesek czarny. A więc jak pozyskiwany jest maść czarno podp.? I od czego to zależy jakie będą szczeniaki??

Przepraszam, że ja takie skomplikowane pytania zadaje, ale bardzo mnie to ciekawi :D

Link to comment
Share on other sites

No właśnie chyba za bardzo skomplikowane :-? .

Ale myśle,że do takich rozmyślań potrzebny jest rodowód,który trzeba przeanalizować i przesledzić,ponieważ często maść idzie po dziadkach.

To zależy w tej chwili od "mocy" kryjącego psa, jeżeli pokryjesz złotym - będzie przewaga złotych, jeżeli czarnym - będzie przewaga czarnych,ale jeżeli w rodowodzie psa są podpalańce,czekolady lub sobole wówczas prześledząc rodowód twojej suki można wybrać takiego kandytata,który da kolor który chcesz. Ale też nigdy nie jest z tym do końca,czasami sama natura płata figle :wink: .

A może w dziale Hodowle bardziej pomogą !

Link to comment
Share on other sites

A np.

jeżeli moja suczka jest czarno-podpalana, (ojciec:złoty, matka: czarna )to z jakiej maści psem mogłabym kojarzyć? I jakiej maści były by szczenięta.

A po jakich rodzicach jest Twoja sunia?Rozumiem,że jesli myślisz o kryciu,to suczka ma zrobione uprawnienia hodowlane i odpowiednie badania....

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za wyjaśnienie :D

Dziunia juz sporo napisała na temat dziedziczenia kolorów.

Niestety mam za mało czasu w pracy,żeby więcej pisać...postaram się po nowym roku...

A do tego czasu moze uda mi się przestudiować książkę Kaleta T., Fiszdon K., "Wybrane zagadnienia z genetyki i zachowania się psów",która już mam :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...