Jump to content
Dogomania

Hodowle Akit w Polsce


orka

Recommended Posts

Witam. W przyszłości (około 1-1,5 roku) chciałbym stać się właścicielem pieska a raczej suczki rasy Akita. Chciałbym się dowiedzieć coś o hodowlach Akit w polsce. Którą hodowle polecacie i dlaczgo. Chciałbym aby mój piesek pochodził naprawę z dobrych rąk.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Witaj orka :)
Fajnie, ze juz teraz zastanawiasz sie nad zrodlem pochodzenia Twojej przyszlej kitki. Mysle, ze nikt wprost nie poleci/nie odradzi Ci konkretnej hodowli. To co moge Ci poradzic to poczytaj forum, poszperaj w watkach... sama szybko zorientujesz sie skad warto wziac psiaka, a skad nie ;) Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Witaj!!
Doskonale Cie rozumien, poniewaz sama calkiem nie dawno szukalam odpowiedziej hodowli trwalo to okolo 8 miesiecy, a Akitka czyli Shirai zawital do mnie 3 tygodnie temu. Poszukiwanie odpowiedniej hodowli i odpowiedzialnych ludzi, ktorzy ja prowadza bylo dosc trudne przy najmniej dla mnie, mam nadzieje ze Tobie pojdzie latwiej. Zycze powodzenia...:razz:

Link to comment
Share on other sites

Wiem,ża poszukiwanie odpowiedniej hodowli nie jest łatwe. Dlatego założyłem ten wątek. Każda pomoc będzie mile widziana. Mam już pewną hodowle na oku ale do kupna pieska mam jeszcze trochę czasu więc cały czas zbieram informacje . Po pieska mogę jechać w dowolny zakątek kraju. Odległość nie jest problemem. Z góry dziękuje za wszelką pomoc ;).

Link to comment
Share on other sites

też doskonale znam ten problem...nie ma zbyt wielu hodowli w Polsce....a już na pewno jest tylko pare dobrych :) gdzie psy są chociażby trzymane w dobrych warukach i otoczone odpowiednią opieką:). Razem z chłopakiem już wybraliśmy...jednak nie mamy szczęścia w oczekiwaniu na szczeniaka....chcielibyśmy spróbować gdzie iniej ale wszytsko zależy od tego czy otrzymamy zadatek z porotem. Plus jest taki, ze przez ostatnie dwa miesiące sie mnóstwo naczytałam zarówno o rożnych hodowcach jak i samych pieskach.....chorobach...żywieniu i wychowaniu :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kateczka']też doskonale znam ten problem...nie ma zbyt wielu hodowli w Polsce....a już na pewno jest tylko pare dobrych :) gdzie psy są chociażby trzymane w dobrych warukach i otoczone odpowiednią opieką:). [/QUOTE]

no i tu sie nie zgodze..
w Polsce jest zarejstrowanych PONAD 100 hodowli Akit Japońskich!!! mi się wydaje, że to jednak jest sporo..

co do dobrych hodowli, to pytanie jak kto definiuje dobrą hodowlę? np:
- hodowla ma na koncie bardzo dużo osiągnięć hodowlanych i wystawych
- z hodowli wychodzi sporo (procentowo) wybitnych psów
- hodowca jest pasjonatem
- psy mają świetne warunki zarówno spacerowe jak i mieszkaniowe
- psy sa dobrze socjalizowane
- hodowca nie jest nastawiony na ilość tylko na jakość
itd..

hodowla, która spełnia wszystkie te warunki chyba nie istnieje.. musicie się zastanowić jakie macie priorytety..

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się poprostu, ze w porównaniu do innych ras hodowców Akit jest mniej...ale oczywiscie mogę się mylić za co z góry przepraszam, gdyż opieram się wyłacznie na informacjach z internetu...a tu trochę zajęło mi wyszukanie hodowców. Dla mnie dobry hodowca to taki, który nie zminia ras co sezon :(, który nie trzyma swoich psiaków w kojcach w błocie na dworze :(, ze już nie wspomne o szopie bez swiatła:placz:miałam niesttey przyjemnosć coś takiego zobaczyć...pieski owszem osiagniecia miały...ale co z tego :( wolałabym miec pewność, ze mama mojego nowego przyjaciela miała jak najlepsze warunki w trakcie i po porodzie.....że szczeiaki będa miały przed pójściem do nowych domów kontakt z ludzmi....z domem.....sama nie wiem to chyba ważne dla ich charakteru. Wazne jest też zeby hodowca był zainteresowany co się z jego psiakami dzieje po wydaniu...czy mają odpowiednią opiekę....tu chyba nie chodzi tylko o pieniądze prawda? Nie jestem specjalistą w sprawie Akit....jestem zwykłym dokształcajacym się laikiem ale z dużą potzrebą zdobycia nowej wiedzy na temat tej rasy :)
czasem zastanawiam sie co jest gorsze psełdohodowca, który potrafi kochac swoje zwierzęta czy osoba, która co prawda ma zarejestrowaną hodowle ale w fatalnych warunkach.....
Ja osobiscie wybierałam wyłacznie spośród 3 moze 4 hodowli....po wykłuczeniu wszelkich za i przeciw.....a jedną moge z całą pewnoscią odradzić....co do paru pozostałych, które miałam "na podgladzie" nie mogę mieć do końca sprecyzowanego zdania.

Link to comment
Share on other sites

to tylko i wyłącznie moja ocena.....jeśli ktos będzie chciał ją poznać, z chęcia się podzielę na priw...wydaje mi się, że nie mam prawa nikogo oceniać :) aczkolwiek z tych hodowli z którymi miałam mniejszy bądz większy kontakt najlepsze wrażenie zrobiła na mnie Akita u Izis i Halne Wzgórze.....zauważyłam też, ze z wieloma nie miałam przyjemności pokorespodndować ze względu na zbyt małą ilość informacji.....nadal przez przypadek znajduję nowe.....To naprawdę ciężki wybór...w końcu chodzi o towarzysza na kilkanascie lat ....pamiętam, ze adoptując moje kotki nie miałam takiego problemu....ale w Akitce się zakochałam i juz.....przyznam, ze cena za rodowodowego szczeniaka to dla mnie nie mało...ale wiem, ze daje mi to choc odrobinę pewności, ze z maluchem nie będzie się nic złego działo.....poza tym jak już wspomniałam mam dwa adoptusie....jestem przeciwniczka....hodowli....kociej...psiej....pseudo...zresztą to temat rzeka dla mnie.....gdyby nie moja nowa miłość i bardzo długa juz chęć posiadania psa w moim domku an pewno znalazłby się kolejny mruczek z mojej fundacji :)
pozdrawiam i przepraszam za dziwne rozwinięcie tematu:oops:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kateczka'] aczkolwiek z tych hodowli z którymi miałam mniejszy bądz większy kontakt najlepsze wrażenie zrobiła na mnie Akita u Izis [/quote]

Proponuje zaglebic sie w lekture tego watku [url]http://www.dogomania.pl/forum/f704/katowice-20-21-22-03-2009r-mwpr-cacib-133033/[/url] Tylko nie omijaj postow;)

Link to comment
Share on other sites

oj aż się boję :)
widzicie ja widziałam mnóstwo bied....niedawno na szczescie udało się wyadoptowac kotka, którego łapałam przez tydzień w zimie maluchmiał 6 miesiecy i przez całą zimę chował się w wózkach przy centrum handlowym :(.....
myślałam o dorosłym pise...mam jednak dwa koty.....i tu jest problem...nie każdy pies je zaakceptuje....a jeszcze gorzejw drugą stronę....nie chcę zeby zoabzcyły wielkiego dwa razy większego od nich psa...bo raczej przyjaźni to nie spowoduje...mały piesek się szybciej przyzwyczai...no i małego bedzie im łątwiej zaakceptowac....

Link to comment
Share on other sites

Wybor psa do decyzja na wiele wiele lat, dlatego dobrze jest dokladnie ja przemyslec. Fajnie, ze trafilas na dogo... Gdybym ja wiedziala o istnieniu tego portalu wczesniej (zanim zdecydowalam sie na hodowle) to zapewne moj wybor bylby inny.

Link to comment
Share on other sites

No ja niby tez czytałam....i inne ciekawe internetowe lektury.... ale od wczoraj jestem już pewna, ze tych informacji jest zdecydowanie za mało :( dwa miesiace czytania...niby poznałam wzorzec...niby dietę....choroby a nie znalazłam szerszych danych na temat nowego i starego typu......nie lubie mieć duzej niewiedzy.....znalazłam tez stronę z polskimi hodowlami...i ponad poowa już od dawna nie ma szczeniąt...a druga ma ich jak na lekarswo...
[url=http://www.akitybaza.freshsite.pl/hodowle.html]Baza rodowodów akit[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kateczka']No ja niby tez czytałam....i inne ciekawe internetowe lektury.... ale od wczoraj jestem już pewna, ze tych informacji jest zdecydowanie za mało :( dwa miesiace czytania...niby poznałam wzorzec...niby dietę....choroby a nie znalazłam szerszych danych na temat nowego i starego typu......nie lubie mieć duzej niewiedzy.....znalazłam tez stronę z polskimi hodowlami...i ponad poowa już od dawna nie ma szczeniąt...a druga ma ich jak na lekarswo...
[URL="http://www.akitybaza.freshsite.pl/hodowle.html"]Baza rodowodów akit[/URL][/quote]

ta baza jest jeszcze w trakcie tworzenia.. tak czy inaczej wszystkie linki do hodowli działają.. a to że jakaś hodowla miała np ostatni miot w 2007 roku to nie oznacza, że nie planuje niczego, a informacji o planowanych miotach nie ma zawartych na tej stronie..

mi się wydaje, że sporo miotów się rodzi, a wręcz za dużo.. coraz wieksze problemy mają hodowle ze sprzedażą szczeniąt..

pochodź po tych stronach które są w linkowni albo w bazie rodowodów.. + np alegratka.pl, itp

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kateczka']No ja niby tez czytałam....i inne ciekawe internetowe lektury.... ale od wczoraj jestem już pewna, ze tych informacji jest zdecydowanie za mało :( dwa miesiace czytania...niby poznałam wzorzec...niby dietę....choroby a nie znalazłam szerszych danych na temat nowego i starego typu......nie lubie mieć duzej niewiedzy.....znalazłam tez stronę z polskimi hodowlami...i ponad poowa już od dawna nie ma szczeniąt...a druga ma ich jak na lekarswo...
[URL="http://www.akitybaza.freshsite.pl/hodowle.html"]Baza rodowodów akit[/URL][/quote]


Czy to, że hodowle nie mają szczeniąt to jakiś zarzut do Bazy :???:
Może warto sobie coś wyjaśnić - Baza rodowodów akit - jak sama nazwa wskazuje jest [B][U]BAZĄ RODOWODÓW[/U][/B] (hm wyszło masło maślane ale niech będzie) [B][U]NIE[/U][/B] stroną z ogłoszeniami o szczeniętach, reproduktorach czy reklamującą jakieś konkretne hodowle i nigdy nie zamieni się w taką stronę. A to że jest dział "Hodowle" to tylko nasz zamysł żeby było urozmaicenie, żeby każdy mógł zobaczyć ile i jakich hodowli, było, jest i kiedy [B][U]MIAŁY[/U][/B] mioty. Nic więcej.
Ogłoszeń o szczeniętach należy szukać na specjalnych portalach i w prasie kynologicznej.
To tyle w ramach wyjaśnień. Resztę napisała Daria (Agappe).
Pzdr

Link to comment
Share on other sites

nie chciałąm zeby ktos mnie źle zrozumiał...wiec przepraszam jeśli tak wyszło....ta baza to fajna rzecz bo po raz pierwszy zobaczyła ile hodowli akitek jest w Polsce...nadal sie bede upierac, ze dostęp to takich informacji jest mocno okrojony...popularniejsze arsy mają mnustwo stron....i zeby nie było to nie jest zarzut. najgorsze jest to,z ę ktoś taki jak ja nie majacy pojecia o hodowli...dowiaduje sie większości rzeczy przez przypadek. z początku jak zobaczyłam,z e pies jest ąłdny to mi wystarczyło...ale okazało sie,z ę jest wiele innych waznych rzeczy. nigdy bym nie przypuszczała,z e wybór mojego nowego przyjaciela przysporzy mi tyle zmartwień...z adopcja moich kotków było łątwiej...zakochałam się i już .....teraz życia bez nich by nie było...kwestia tych dwóch potworów też trochę ogranicza mój wybór...chciałanym mieć choć częsć pewnosci,z ę psiak bedzie mało agresywny do nich...ze miał wcześniej kontakt z kotem....ze nie ma problemów "psychicznych"
wiem,z e musze dokonać jak najlepszego wyboru...bo jesli nie trafie tak jakbym chciała to psa sie poprostu nie pozbede...chciałabym mieć pewnosć, ze obydwoje bedziemy szcześliwi...bo przeciez to musi działać w obydwie strony :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kateczka']nie chciałąm zeby ktos mnie źle zrozumiał...wiec przepraszam jeśli tak wyszło....:)[/quote]

Czyli się nie zrozumiałyśmy, OK bo się wyjaśniło :lol:

Dobrze jednak, że tak wyszło niezamierzenie - bo doszły mnie głosy, że może właśnie rozbudować bazę o "reklamy" ;) miotów, reproduktorów itp. itd. - więc wyjaśniłam że nie taki jest cel powstania bazy.
Pzdr

Link to comment
Share on other sites

Pozwolcie, ze pare moich przemyslen tutaj dorzuce. Jest to temat bardzo trudny, nie wszystkich moich przemyslen jestem sam pewny. Mam za soba doswiadczenia z psami bez rodowodu, z rodowodowymi szczeniakami I doroslymi psami, z psami w podeszlym wieku z przytulku. Nie wiem, jaki bedzie moj nastepny pies, sam musze podjac decyzje, w zaleznosci od sytuacji. Jesli jednak szukalbym rasowego akite, postepowalbym bardzo konsekwentnie wedlug nastepujacych regul:

[LIST]
[*]szukaj dlugo I intensywnie, dowiaduj sie wsrod hodowcow I wlascicieli
[*]u hodowcy, ktory ma wiecej jak dwa mioty w roku, nie kupie psa. Z zalozenia. Taki hodowca albo zyje z psow (rozmnazacz) lub nimi dorabia sobie do zycia. Oznacza to dla mnie, ze kazda inwestycja w psa musi sie zwrocic I dac zysk, bez wzgledu na jakosc produktu koncowego (szczeniaki).
[*]hodowca, ktory nigdy nie mial problemow zdrowotnych u wlasnych szczeniakow, jest absolutnie niewiarygodny. Kto z nas nigdy nie byl chory??
[*]hodowca, ktory ma miot raz na dwa lata, ma duzo czasu, by dla swojej suki wlasciwego partnera znalezc
[*]idz z suka na spacer. Reaguje agresywnie czy zupelnie neutralnie na psy. Jaka jest w stosunku do ludzi? Szczegolnie do dzieci? Istotne kryterium. Jest suwerenna w nieoczekiwanych I zaskakujacych sytuacjach?
[*]Zrob to samo z przyszlym ojcem szczeniakow
[*]w jakich warunkach (dom + ogrodek, kojec na dworze, mieszkanie w bloku itd.) sa rodzice szczeniakow?
[*]Sprawdz oboje rodzicow na choroby do drugiego pokolenia wstecz I wszystkich potomkow: dysplazja, choroby oczu, SA, VKH, alergie, epilepsje itd.
[*]na samym koncu sprawdzilbym osiagniecia na ringu
[/LIST]

Jesli Ci sie to udalo osiagnac, pierwszy krok zostal zrobiony perfekcyjnie. Pamietaj – zadaj od hodowcy psa o wysokiej jakosci. A jakosc zaczyna sie zdrowiem, silna oraz dojrzala psychika I dopiero pozniej standardem rasy.
Ja wiem, ze moimi pogladami narazam sie wielu sedziom I wystawiajacym hodowcom. Jednak pies, ktory na 120% odpowiada standardowi a mimo to choruje, przekazuje choroby na potomstwo, reaguje histerycznie lub agresywnie, jest wlasciwie hodowlanym odrzutem.
Zastanow sie, jakie kryteria sa dla Ciebie istotne?

Serwus
Darius

Link to comment
Share on other sites

Popieram prawie w całości post Darka, jednak nie wydaje mi się możliwe wykonanie kilku punktów z listy..

a mianowicie: [quote name='Darius']
[LIST]
[*]Zrob to samo z przyszlym ojcem szczeniakow
[*]Sprawdz oboje rodzicow na choroby do drugiego pokolenia wstecz I wszystkich potomkow: dysplazja, choroby oczu, SA, VKH, alergie, epilepsje itd.
[/LIST]
[/QUOTE]

najcześciej jednak ojciec nie mieszka w hodowli..

no i choroby.. w Polsce nie mamy obowiązków przeprowadzania takich badań.. badania na dysplazje robi co prawda coraz więcej hodowców.. badanie na choroby oczu przeprowadza chyba tylko Izis.. a o reszcie badań w ogóle w Polsce nie słyszałam (tzn nie słyszałam żeby ktokolwiek robił swojemu akicie).. chociaż mogę sie oczywiście mylić.. wielu "hodowców" nawet nie słyszała o SA..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...