Jump to content
Dogomania

Połamana sunia z wiejskiego rowu ma cudowny dom !


Recommended Posts

Mocno trzymam kciuki za DT. Myślę, że mając Czesię na oku nie musiałaby w ogóle mieć kołnierza, but mógłby być zakładany tylko na spacery, w domu łapka by się pewnie tak nie ocierała (ew. jakaś skarpetka). No i indywidualna opieka, rehabilitacja - to jest to co Czesi jest bardzo potrzebne a u nas nierealne.

U nas często na spacery wychodzi bez kołnierza, bo nie interesuje się wówczas butem. 

Teraz od dwóch dni wydaje się spokojniejsza (może dlatego, że koniec cieczki) i co prawda kołnierz zdejmuje namiętnie, ale but często zostawia, więc w dzień już ją zostawiamy bez kołnierza. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cieczka się kończy, ale uwaga, znam jeden przypadek, gdy psa-samca wydano pod opiekę znajomych na czas cieczki domowej suki. Po trzech tygodniach cieczka się skończyła, pies wrócił do domu, ale  przy kontakcie z samcem cieczka u suki też wróciła.. I po dwóch miesiącach przyszły na świat szczeniaki.

Czesia kończy cieczkę. Sterylka powinna być za dwa-trzy miesiące.  Czy jest możliwość sterylki Czesi w obecnym stanie zdrowia przed przejściem do DT, czy pies samiec w ewentualnym DT jest wykastrowany?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Czy macie kogoś w Lublinie, kto robi sterylki jednym bocznym cięciem? To nie wymaga kaftaników, cięcie jest na boku, na trzy szwy, suka wraca do normalnej kondycji po dwóch dniach, mięśnie nie są przecięte, tylko rozsunięte w czasie operacji. Tak była sterylizowana w Rzeszowie  moja malinois, była trochę większa od Czesi, po dwóch dniach zdjęłam opatrunek z boku, a trzy szwy po 10 dniach wyjęłam sama - suce to boczne cięcie długości ok, 3 cm nie utrudniało ruchu, nie drażniło w żaden sposób.

Ale czy to możliwe w dwa tygodnie po cieczce, tego nie wiem.  

Link to comment
Share on other sites

51 minut temu, Murka napisał:

Sterylizację można wykonać w terminie 10-14 dni po zakończeniu cieczki (wypada na początek grudnia), jak się ten termin przegapi, to potem dopiero za parę miesięcy.

 

A co takiego dzieje się w tym okresie w organizmie suni, że wtedy można, a potem dopiero za 2 - 3 miesiące?

Link to comment
Share on other sites

57 minut temu, Murka napisał:

Sterylizację można wykonać w terminie 10-14 dni po zakończeniu cieczki (wypada na początek grudnia), jak się ten termin przegapi, to potem dopiero za parę miesięcy.

 

Zdawało mi się ,że sterylke najbezpieczniej  jest robić nie wcześniej niż  1,5 do 2  miesięcy po cieczce.  Czyli należy wykonywać ja w przedziale 4 dni ?? Coś mi tu nie gra.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Poker napisał:

Zdawało mi się ,że sterylke najbezpieczniej  jest robić nie wcześniej niż  1,5 do 2  miesięcy po cieczce.  Czyli należy wykonywać ja w przedziale 4 dni ?? Coś mi tu nie gra.

"Podsumowując najlepszy moment na przeprowadzenie zabiegu sterylizacji przypada na miesiąc przed cieczką u suki, lub trzy miesiące po jej zakończeniu."

caly artykuł:

https://cowsierscipiszczy.pl/sterylizacja/

Najważniejsze jest to,żeby dowiedzieć się,czy pan mailniak jest wykastrowany.Bo wiecie....żeby Czesia nie wpadła z deszczu pod rynnę,chyba nikt lepiej od dogomaniaków nie wie,jak to różnie może wyglądać...nie zawsze wszystko jest takie jak to ludzie opisują........Wizyta pa powinna wszystko wyjaśnić bez żadnych wątpliwości.Mam nadzieję,że Czesia znajdzie DOM...tak bardzo go potrzebuje...

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem dokładnie czemu taki okres po cieczce, nie jestem wetem. W takim terminie robimy sterylki od dawna. Jest to zwłaszcza pomocne kiedy suka jest zgarnięta z ulicy i jest prawdopodobne, że jest w ciąży - czekanie 2-3 miesięcy po cieczce owocowałoby powiększeniem przychówku:)

Nasz wet robi malutkie cięcie, zakłada szwy rozpuszczalne (nie trzeba jeździć potem na ściąganie), nie trzeba żadnych kaftaników ani kołnierzy - suńki nie interesują się rankami (chyba, że z jakichś powodów cięcie musi być większe, np. przy sterylce aborcyjnej, wtedy co innego).

Czesia u nas nie miała kontaktu z niekastrowanymi samcami, więc ma takiej opcji, żeby była w ciąży. Sterylka może więc być zrobiona później - jak wypali DT to może DT zrobi. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ze względu na zwiększone ukrwienie powinno odczekać się minimum 1 miesiąc od zakończenia cieczki.

Wcześniej wykonany zabieg może zakończyć się krwotokiem..., mogą wystąpić problemy z nietrzymaniem moczu..., zaburzenia hormonalne

U suń zgarniętych z ulicy z podejrzeniem ciąży wet odczekuje 10/14 dni żeby w tym czasie odkarmić / wzmocnić psa. Jest ryzyko powikłań ale w takich przypadkach większość wetów wykonuje zabieg...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wtorkowa rozmowa z panią oferującą DT wiele wyjaśni.  Oby na plus.

A jeszcze co do dni płodnych u suki - "moja" wetka zna przypadki skutecznego pokrycia suki w czwartym tygodniu cieczki. Ja znałam tylko jeden taki przypadek - jak się teraz dowiedziałam,  to nie był wyjątek.

Link to comment
Share on other sites

To teraz wielkie kciuki trzymamy, żeby to był Ten dom. 23ab6195de1a5270ee42bed34040c5ac.gif

Ciekawe czy ten maliniak. którego ma ta pani,  jest  z adopcji - może pani już ma doświadczenie z maliniakami z odzysku. 

i wtedy byłby też wykastrowany, i spokojnie Czesia mogłaby poczekać w swoim Domu na sterylke.

Link to comment
Share on other sites

Rozmawiałam z panią dwukrotnie. Pani wie o wszytskim. Piesek nie został jeszcze wykastrowany, ponieważ trafił do niej w bardzo złym stanie, nie chciała go narażać. Okazuje się,że ta kobieta adoptowała kilka lat temu ( może 10 ?) jakiegoś pieska od Murki, nie pamietam imienia, może Oskar. Mieszkanie jest w kamienicy, parter, dwa schodki do pokonania. Centrum Katowic niestety. Pani zapewnia,że ze swoim psem często wyjeżdża poza miasto, prowadzi aktywny tryb życia. Czas pracy nienormowany, o zawód wykonywany nie pytałam, ale z wykształcenia jest zootechnikiem. Wizytację przeprowadzi Ewu, już przekazałam jej dane. Nam pozostaje trzymać kciuki.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pani jest zootechnikiem, to o rehabilitację łatwiej. Sunia czeka na konsultację u wetów, ktorzy ja operowali  zdaje się w ciągu tygodnia,  może jednak weci zdecydują się na sterylkę, żeby nie było niespodzianek. Czy przed domem jest jakiś trawnik bodaj, bo inaczej trudno będzie Czesię nauczyć czystości?   I czy wiadomo, co jest tamtemu psu?

Moja oferta dołożenia się do kosztów transportu oczywiście aktualna, jeśli tylko zdecydujecie, że można tam sunię przekazać.

Swoją drogą, ja nie umiałabym robić wizyt PA. Psa jakoś tam trochę odczytam, człowieka na pewno nie.  Alu, to na pewno nie pierwsza Twoja taka rozmowa z ewentualnym domem - jakie odniosłaś wrażenie?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...