Jump to content
Dogomania

Nela raz się słucha, a raz nie.


kostek525

Recommended Posts

Cześć

 

Jestem właścicielem 14 miesięcznej suczki, mieszaniec labradora z jakimś kundlem. Uczyłem ją podstawowych komend typu "zostaw", "siad",  przychodzenie na zawołanie, ale problem jest w tym, że gdy np. rodzice chcą wjechać na działkę, a ona na niej jest, to gdy zawołam ją do domu to ma to całkowicie gdzieś. Taka sama sytuacja w przypadku gdy w pobliżu jest jakiś pies albo jakiś inny rozpraszacz motywujący do zostania silniej niż ja do przyjścia. Jeśli nikogo takiego nie ma, a na działce po prostu wącha sobie kwiatki albo leży, to na zawołanie przychodzi bez zastrzeżeń. Tak samo z "zostaw". Gdy ktoś wychodzi z domu i nie bierze jej ze sobą, to ta od razu wpada w płacz, piszczy, i co najgorsze, zaczyna gryźć drzwi... W jednych już zrobiła dziurę na wylot. Na nic jest komenda zostaw, w ogóle nie zwraca na mnie w takich chwilach stanu rozpaczy żadnej uwagi. Kiedy na dworze np. wącha nie te rzeczy co trzeba, a ja powiem zostaw, to wtedy normalnie się słucha i przestaje robić to co robiła. Podsumuwując, w zależności od okoliczności, raz się słucha a raz nie. Ponadto, często gdy ktoś nie pilnuje swoich kapci, albo wiatrołap jest otwarty, to bierze buta/kapcia  lub jakąkolwiek rzecz która jej się spodoba i ucieka spoglądając się czy będę za nią gonił. Wtedy też kompletnie nie zwaca uwagi na komendę "zostaw".  Słyszałem, że psy robią tak, gdy chcą zwrócić na siebie uwagę, gdy nie poświęca jej się czasu, natomiast ja wychodzę z nią 2 razy dziennie, rzucam dysk, patyk, bawimy się w przeciąganie liny itp, także myślę, że to nie jest tak, że nie poświęcam jej wystarczająco dużo czasu.

Zdemolowała już przez to pół domu, a co gorsza, rodzice wyznają teorię, że "jak zaboli to się nauczy" i tata już z 3 razy ją nabił po tym,  gdy musiał latać za nią i bezskutecznie łapać by wjechać na działkę. Do niego, podobnie jak to mojej suczki, nie trafiają żadne słowa...

Bardzo proszę o pomóc, bo sam już nie wiem co mam z nią robić. Rodzice planują ją oddać.

Link to comment
Share on other sites

Wychodzenie dwa razy dziennie z tak młodym psem to stanowczo za mało. To jest jeszcze psie dziecko, potrzebuje dużo zainteresowania, kontaktu, zabawy. Niestety psy są różne a młode szczególnie,. Biciem niczego nie osiągniecie, raczej będzie odwrotny skutek - suka zacznie się was bać i uciekać bo skoro jak juz podejdzie to jest za to karana to po co ma przychodzić. A ona to tak odbiera.

Czy ma swoje zabawki, gryzaki, wtedy może nie kradłaby waszych rzeczy do gryzienia bo coś gryźć musi.

Wydaje mi się, że skoro nie macie czasu i cierpliwości to i dla was i dla suczki byłoby najlepiej gdybyś ją oddał komuś kto wie co to jest pies i jak się z nim dogadywać.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, dwbem napisał:

Wychodzenie dwa razy dziennie z tak młodym psem to stanowczo za mało. To jest jeszcze psie dziecko, potrzebuje dużo zainteresowania, kontaktu, zabawy. Niestety psy są różne a młode szczególnie,. Biciem niczego nie osiągniecie, raczej będzie odwrotny skutek - suka zacznie się was bać i uciekać bo skoro jak juz podejdzie to jest za to karana to po co ma przychodzić. A ona to tak odbiera.

Czy ma swoje zabawki, gryzaki, wtedy może nie kradłaby waszych rzeczy do gryzienia bo coś gryźć musi.

Wydaje mi się, że skoro nie macie czasu i cierpliwości to i dla was i dla suczki byłoby najlepiej gdybyś ją oddał komuś kto wie co to jest pies i jak się z nim dogadywać.

 

Wydawało mi się, że 2h dziennie dosyć intensywnej zabawy z psem na dużej działce, bo taką dysponujemy, jest wystarczające? Przecież chyba to nie jest tak, że każdy właściciel psa w 100% dedykuje swój wolny czas pupilowi? Jeśli nie 2x1h to ile?

Oprócz zabaw na dworze, z Nelą spędzam bardzo dużo czasu także i w domu, bawimy się gryzakiem, robimy zapasy. Posiada właśnie wspomniany gryzak, kong który napełniam przysmakami o różnych gęstościach, kilka piłeczek, lubi też rozgryzać patyki których jest u nas w ogrodzie pełno. Myślę, że w ciągu dnia samotna jest może przez 2-3 godziny, a tak to zawsze ktoś spędza z nią czas. (wakacje)

Co do bicia - ja o tym dobrze wiem, ale do rodziców to nie dociera. W takim głupim środowisku zostali wychowani, tak mi się wydaje...

A co do ostatniego akapitu - gdyby każdy miał takie podejście, to chyba to forum nie miałoby sensu? W końcu po to piszę, żeby dowiedzieć się dlaczego pies zachowuje się tak a nie inaczej i jak mogę to zmienić? Gdyby każdy robił tak jak piszesz, czyli - pies reaguje w sposób niezrozumiały dla mnie, a więc oddam go komuś kto się na tym zna, to psy mieliby chyba nieliczni ludzie, w większości profesjonalni hodowcy?

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, kostek525 napisał:

Cześć

Jestem właścicielem 14 miesięcznej suczki, mieszaniec labradora z jakimś kundlem. Uczyłem ją podstawowych komend typu "zostaw", "siad",  przychodzenie na zawołanie, ale problem jest w tym, że gdy np. rodzice chcą wjechać na działkę, a ona na niej jest, to gdy zawołam ją do domu to ma to całkowicie gdzieś. Taka sama sytuacja w przypadku gdy w pobliżu jest jakiś pies albo jakiś inny rozpraszacz motywujący do zostania silniej niż ja do przyjścia.

czy możesz doprecyzować, gdzie jest Nela kiedy widzi psa? czy na działce u rodziców? Czy w swoim domu?

Bo nie zrozumiałam za bardzo: ..Czy Nela mieszka w domku z dużym terenem do biegania a jak widzi psa to głuchnie?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, uxmal napisał:

czy możesz doprecyzować, gdzie jest Nela kiedy widzi psa? czy na działce u rodziców? Czy w swoim domu?

Bo nie zrozumiałam za bardzo: ..Czy Nela mieszka w domku z dużym terenem do biegania a jak widzi psa to głuchnie?

Mamy dom na wsi z duza dzialka i domem.

Chodzi o to, ze zawsze jak otwieramy brame, np po to zeby wjechac/wyjechac autem, a ona jest na dzialce, to zaczyna uciekac i biega po wsi (pomijajac to ze wszyscy domownicy mogliby ja za uszy targac a ona nawet nie zaprotestuje, a warczy i szczeka na kazdego obcego, nawet male dziecko)a potem nie chce przyjsc i nie odpowiada na wolania. Dlatego tez od dluzszego czasu robimy tak, ze tata stoi przy wjezdzie do bramy i czeka az ja zawolam( w 90% przypadow dostaje naglej gluchoty, wiec musze xa nia ganiac (cwaniara wyczuwa co sie swieci i ucieka mi) lapac ja i przytrzymac recznie az do czasu zamkniecia bramy, jest to bardzo uciazliwe.

Link to comment
Share on other sites

Kolejno

1. Umów się z ojcem, aby dał Ci sygnał komórką, zanim podjedzie - zdążysz wcześniej sukę przywołać i zapiąć na smycz.

2. Jak podjedzie - wymagaj wykonania siad i chwal i nagradzaj za to, nie puszczaj ze smyczy dopóki ojciec czy ktoś z rodziny nie wysiądzie z samochodu, wtedy podprowadź, znowu siad i wymagaj spokojnego przywitania.

3. Ucz przywołania na długiej lince, gdy ktoś z rodziny ma wjechać lub wyjechać.

4, Poproś o pieniądze - jeśli nie masz własnych - na bodaj  kilka lekcji posłuszeństwa u trenera; jeśli to niemożliwe, kup poradnik szkolenia  - pies nie rozumie, że siad w domu oznacza to samo co siad w sytuacji gdy coś odwraca uwagę, poświęcasz jej wiele czasu i zabawy, to dobrze, ale nie umiesz tak wymagać, aby ona zrozumiała o co chodzi - w szkole uczą przekroju liścia i o stułbiach, a nie o tym, co może zrozumieć pies

5. Aby skończyć z demolką w domu - poczytaj tu jak uczy się pozostawania, ewentualnie pomyśl o treningu klatkowym - znajdziesz tu bardzo wiele wątków na ten temat

6. Jak ojciec zobaczy, że bez bicia da się, zmieni zdanie

7. Bierz sukę na smycz na spacer po wsi, ucz spokojnego mijania ludzi

8. Czy suka jest wysterylizowana? Przy takich możliwościach ucieczek to absolutnie konieczne.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Jest sposob na bramę i psa - bardzo prymitywny,ale skuteczny.Zanim wdrożysz wskazówki Sowy i pies sie "ucywilizuje" - może zrób tak:

podjeżdzałam pod bramę,wchodziłam na posesję zamykając ją,przypinałam psa,lub zamykalam na ganku.Potem otwieralam bramę,wjeżdzałam,zamykałam,wypuszczałam - zwalniałam psa.Bez problemu i stresu.Pamietaj jednak,ze to dzialania doraźne.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...