Jump to content
Dogomania

Pies ze schroniska załatwia się w domu


Izabelina

Recommended Posts

Hej , 

Mam nadzieję , że jest tu ktoś kto mi pomoże . Tydzień temu wzięłam psa ze schroniska . Mały , śliczny , brązowy piesek. Jest rozmiarów ratlerka, chociaż wg Pani ze schroniska to już ponad roczny pies . Nie jest agresywny ,  jest towarzyski , ale niestety załatwia swoje potrzeby w domu . Nie ma dnia , żeby nie nasikal czy nie zrobił kupy, pomimo częstych spacerów .  Powiedziałabym , ze jest z dnia na dzień coraz gorzej . Wczoraj zrobił 5 kup w mieszkaniu, podczas kiedy byliśmy w pracy ( średnio 6-8 godzin siedzi sam) , rano jedną i nasikał w dwóch miejscach. Jest słodki i nie chce go oddawać , ale nie chce mieszkać w psim WC. 

 Wiem , że to dopiero tydzień , sporo czytam o tym , ale wszędzie jest nauka szczeniaków a mało jest o oduczaniu psów ze schroniska . Nigdy nie miałam psa a chłopak zawsze miał psy od szczeniaka , wiec to tez inny temat.

Staram się przyprowadzać go do odchodów i mówić podniesionym , stanowczym głosem , że nie wolno , że źle zrobił , kazać mu potem siedzieć w jednym miejscu, albo dawać mu ciastka na spacerze jak zrobi .

 

Czy to się kiedyś skończy , czy przyjdzie moment , że on przestanie załatwiać się w domu ? Co mogę zrobić ?

Link to comment
Share on other sites

Pies do tej pory załatwiał się w klatce i  nie umie zachowywać się inaczej. . Musi być uczony czystości tak jak szczeniak - czyli trzeba przeznaczyć na to własny czas i cierpliwość. Gdyby do Ciebie ktoś mówił podniesionym głosem, że nie wolno, ale mówiłby w języku japońskim, prawdopodobnie zrozumiałabyś, że ten człowiek  o coś jest zły - ale nie wiedziałabyś, o co chodzi. Pies tym bardziej nie rozumie ludzkiego języka i nie rozumie ŻADNYCH  "nie wolno" wypowiadanych przez właściciela po jakimś czasie od zakazanego czynu. Nakaz siedzenia w jednym miejscu i Twoje "nie wolno" pies skojarzy tylko z Twoim powrotem do domu.

Szkoda, że nie wiedziałaś także, że psy małych ras wymagają dłuższej nauki czystości - szybsza przemiana materii u małych psów powoduje konieczność częstszego oddawania moczu i częstszego wypróżniania się. Zacznij uczyć psa dokładnie tak, jak uczy się szczeniaka - wyprowadzając po każdym jedzeniu, po każdej zabawie, jak najczęściej - i nagradzając załatwianie się poza domem. Czyli tydzień urlopu Twojego, drugi tydzień urlopu Twojego chłopaka połączony z bezustanną obserwacją psa, aby uprzedzić załatwianie się w domu.  I postaraj się o jakiś sensowny poradnik dotyczący wychowania zwierząt, najlepiej taki, który zaczyna się od informacji, że pies nie rozumie ludzkich słów; kojarzy je tylko z sytuacja lub czynnością dziejącą się w tym samym czasie, gdy jakieś słowo słyszy. I to nie od razu.  

 

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście , że nie rozumie ludzkich słów , ale przecież rozumie intonacje i gesty . A "nie wolno " chce potraktować tak jak komende . Przecież psy tez nie rozumieją "siad" albo "leżeć " a da się wypracować , żeby odpowiednio na te komendy reagował . Jeśli mowie podniesionym głosem to pies czuje moja reakcje , jeśli pokazuje mu kupę , przesuwam go do kupy to tez wie , że chodzi o kupę .

 

Najgorsze jest to , że nie jesteśmy w stanie wziąć sobie urlopu , staramy się z nim spędzać jak najwięcej czasu po pracy, chodzić na długie spacery żeby się wylatal , ale musi się nauczyć zostawać sam w domu . 

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że rozumie intonacje i gesty, i rozumie, że się złościsz na niego po przyjściu do domu. Psy nie pojmują konsekwencji swojego zachowania, jeżeli nie reagujemy natychmiast. Polecam robienie z siebie pajaca, gdy pies załatwi się na dworze. Radocha Wasza nie powinna mieć wtedy granic. :)

Miałam ten sam problem po adopcji mojego drugiego pieska. Sunia, jeśli ją boli brzuszek, do tej pory potrafi załatwić się w domu.

My jednak ucięliśmy problem u zarania, natychmiast pożyczyliśmy klatkę kennelową, a potem kupilismy własną. Skończyło sie "zwiedzanie" domu podczas naszej nieobecności i brudzenie w razie pilnej potrzeby. Fakt sunia czasem nabrudzi na posłanie, ale lepiej to sprzątnąc anizeli zbierać z dywanu. A poza tym jak ja jej wtedy współczuję.....

Uprzedzam od razu żachnięcia. Klatka jest jej azylem, do którego przygotowywaliśmy małą stopniowo. Teraz sama tam wchodzi, kiedy jest bardzo zmęczona.

Polecam, jest to duża wygoda, nawet gdy musicie pojechać w obce miejsce.

 

Link to comment
Share on other sites

Izabelina, dla psa odchody są informacją zapachową; pies nie może zrozumieć karcenia za fakt, że jego "informacja zapachowa" pozostała w domu kilka godzin wcześniej. Najpierw trzeba dokładnie nauczyć, gdzie ta informacja zapachowa może być pozostawiona i za to nagradzać ,natychmiast w czasie pozostawiania. Inaczej pies nauczy się, że przy Tobie nie wolno się załatwiać i będzie się obawiał załatwiania się na smyczy, blisko Ciebie.  

Na pewno wiesz, że  znaczenia słów  "siad" czy "waruj" czy "wróć"  można uczyć albo przymusem,  albo naprowadzaniem, albo kształtowaniem, albo nagradzaniem spontanicznego zachowania. Jeśli pies, który nie był nauczony w żaden sposób znaczenia słowa "waruj", zawaruje sam z siebie godzinę wcześniej,  a potem będzie pięć minut siedział, bo tak mu wygodnie,  to nawet po pięciu minutach nie możesz wymagać wykonania jeszcze nie skojarzonego hasła "waruj" ani karcić za siedzenie. ani okazywać w żaden sposób niezadowolenia, bo pies straci zaufanie do Ciebie - w każdej sytuacji.

 

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim odstęp czasu reakcji (Twoje niezadowolenie) od zdarzenia-zachowania (załatwienie się pod nieobecność) jest długi i pies tego nie powiąże jako następstwo załatwienia się w domu. 

Druga sprawa kary nie uczą zachowania pożądanego, a jedynie unikania kar i podnoszą poziom stresu (załatwianie w domu może się nasilić). 

Po trzecie nagroda zwiększa częstotliwość zachowania nagradzanego. Bierzcie na spacer ulubioną zabawkę (po załatwieniu zabawka), smaczki (podanie kąska), pochwała, głaskanie po załatwieniu potrzeby na zewnątrz ogólna euforia :))) 

Najlepszą reakcją na załatwienie się w domu jest brak reakcji. Nie poświęcanie psu uwagi. Nie mówienie do niego. Nie podkreślanie tego zachowania niczym. Najlepiej żeby pies nie widział, kiedy sprzątasz (bo to też jest wyrażenie zainteresowania tym co się stało) - po prostu pies na czas sprzątania jest w innym pomieszczeniu. 

To dopiero tydzień. Nie było nawet 30 spacerów zakończonych "sukcesem". A mniej więcej tyle powtórzeń jest potrzebnych, żeby coś zaczęło się automatyzować w psiej głowie. W naszej zresztą też :))) 

Spróbuj nie widzieć złych zachowań, a podbijaj nagrodą wszystkie jakich od psa oczekujesz. 

Przy złych zachowaniach tylko natychmiastowa korekta daje efekty. 

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Sową i Dusią, jak możesz wymagać od psa natychmiastowego nauczenia się zachowywania czystości skoro nie macie czasu na uczenie go tego, a krzyki i kary oraz pokazywanie kupy nie ma żadnego sensu, pies nic z tego nie rozumie poza tym, że jak wracasz to się złościsz i zacznie się ciebie bać zamiast nabierać zaufania.Jestem przeciwna braniu psa spontanicznie skoro się nie ma dla niego czasu i żadnej wiedzy o psach,  ich języku, potrzebach zwlaszcza, jeżeli jest to pies po przejściach czy schroniskowy.

Trzeba bylo się nad tym zastanowić przed wzięciem psa i wtedy nie mielibyście żadfnych kłopotów.

Link to comment
Share on other sites

Najważniejsze, że teraz już wiesz co robić :)  W sumie dziwne, że nie dostałaś instrukcji w schronisku. Ja oprócz informacji o piesku dostałam też sporo rad odnośnie zajmowania się nim, bo nigdy psa nie miałam wcześniej. Wolontariusz opowiadał, że stara metoda wsadzania psu nosa w odchody i skrzyczenie psa powodują, że pies będzie następnym razem siki w mieszkaniu lepiej ukrywał, a nie nauczy się, że nie wolno ich robić. Jedyna słuszna metoda - to metoda nagród. Mam pieska od około miesiąca i kupę w domu zostawił dwa razy, raz na początku jak miał ze stresu rozwolnienie, a raz wczoraj, bo zjadł coś co nie powinien i teraz ma zatwardzenie, bolał go brzuch... W sumie dzisiaj też kupy nie było :( A może to od zmiany karmy... nie wiem.

 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za rade .

Powiem,  że piesek z dnia na dzień staje się coraz bardziej posłuszny , przestał póki co robić w domu , śpi w swoim legowisku i nie ma nawyku niszczenia i gryzienia wszystkiego co widzi .

System nagród działa na niego naprawdę dobrze .

To nie była spontaniczna decyzja , bo psy oglądaliśmy juz od jakiegoś czasu i jeździliśmy po schroniskach je odwiedzać . Dla mnie ważne było , żeby pies nie był agresywny , bo wtedy na pewno bym się go bała i nic by z tego nie było no i , żeby był mały , bo w bloku trzymanie dużego psa nie ma sensu. 

Nie ma się co dziwić , że byłam przerażona , bo faktycznie zupełnie inne wyobrażenie o mieszkaniu z psem ma się dopóki się tego psa w domu fizycznie nie ma . 

Po pracy staramy się dużo czasu z nim spędzać , chodzic na długie spacery i bawić się z nim . Przyzwyczajamy się do niego i on do nas . 

 

Także jesteśmy na dobrej drodze;)

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

No i doskonale. Im więcej psa nauczysz, tym bezpieczniej będzie się czuł przy Tobie. Gdyby w Twojej okolicy jakiś dobry trener prowadził naukę podstawowego posłuszeństwa, może warto byłoby się tym zainteresować. Właśnie żeby psu dać zajęcie - i w domu, i na spacerach.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

3 tygodnie po adopcji nasza sunia zaczęła się załatwiać w domu. Do tej pory była bardzo czysta,  teraz codziennie po dwa razy.  W domu niemal non stop ktoś jest.  Bardzo często się z nią wychodzi,  a mimo to są niespodzianki.  Oprócz niej mamy drugiego psa,  z którym żyje bardzo zgodnie, nawet wydaje się lubić.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...