Jump to content
Dogomania

Mięso, podroby. Jak to połączyć?


Karolina972

Recommended Posts

Witam! 

Mam 9 tygodniowego Owczarka Niemieckiego jest to suczka i waży 6kg. Postanowiłam, że nie chce go karmić suchą karmą. Czytam i czytam o Barfie ale wziąż ciężko to ogarnąć. Kupiłam na początek skrzydełka z kurczaka,  wątróbke drobiową, serca wieprzowe,nerki wieprzowe, ryż i marchewke. Mam też twaróg, jajka i jogurt naturalny. Czy ktoś mogłby mi pomóc ułożyć z tego jadłospis na kilka dni?  Tylko dokładny z gramaturą. Wyciągłam narazie kości ze skrzydełek bo przeczytałam, że lepiej zacząć dawać korpusy od 12 tygodnia. Nie wiem czy pytanie jest w odpowiednim dziale bo chcę dodawać rownież gotowany ryż do surowego mięsa..  Proszę o pomoc 

Link to comment
Share on other sites

jakoś dziwnie chcesz to mieszać

zarejestruj sie na barfnym forum / www. barfnyświat j https://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=32

 

i tam poproś o dokładne jadłospisy, albo skorzystaj z tych które już są podane

 

i przede wszystkim poczytaj o przestawieniu szczeniaka z suchego na surowe, żeby psu nie zaszkodzić zbyt intensywna zmianą na szybko

i te mięsa, które kupiłaś na początek -to takie sobie

kurczak  i wieprzowina trochę ryzykowne na początek, najbezpieczniej zaczynać od wołowiny i ew. indyka; i lepiej od dobrego mięsa ( np wołowina gulaszowa, mięso z uda z indyka)  niż od podrobów, których w diecie psa nie powinno być zbyt dużo

 

na barfnym forum wszystko jest ładnie wyjaśnione, tutaj podstawowe zasady

https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=330&start=0

 

trzeba tez pamiętać o tym, ze barf to nie jest karmienie najtańszym mięsem i kośćmi, czy samymi korpusami; barf wymaga urozmaicenia jadłospisu, rożnych mięs, i raczej mięsa mięśniowego w większości niż kości czy podrobów

przykładowo, gdy pies dorośnie  i będzie ważył przyjmijmy ok 40 kg, to powinien dostać dziennie ok , 1,2 kg jedzenia/ zależnie od aktywności oczywiscie , w tym suplementy

czyli codziennie 

może dostać nie więcej niż 15 dag kości ( np 15 dag korpusów, o których piszesz)  

nie więcej niż  15 dag podrobów ( serc czy wątróbki)

codziennie  50 dag mięsa ( np wołowiny gulaszowej, czy mięsa z udźca z indyka,)

do tego 20 dag żołądków

do tego ewentualnie warzywa i owoce, przyjmuje się że produkty pochodzenia zwierzęcego to 80 procent, a warzywa plus owoce 20 procent

dokładna ilość jedzenia zależy od psa, ale zależało mi na pokazaniu, że jeśli psu dasz 15 dag korpusów i 15 dag wątróbki, to musisz to zrównoważyć 50 dag mięsa normalnego (np wołowiną) i jeszcze 20 kg żołądkami (lub innym normalnym mięsem typu mięso z indyka )

skrzydełka zawierają dużo kości, i nie można dawać samych skrzydełek (i korpusów) i do tego podroby i wszystko z mięsa  -bo to nie jest barf -

nie daje się tez w barfie ryżu z surowym mięsem  

o jajkach tez lepiej poczytać, bo można dawać całe surowe/ ale według pewnych zasad, samo żółtko surowe. a biało sparzone, można całe gotowane - ale trzeba wiedzieć co się robi i dlaczego
 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Patmol ale raczej nie radzę dawać kości drobiowych, jeżeli kości dla szczeniaka to cielęce. Mieso oczywiście najlepsze wołowe i indyk, nie radzę wieprzowiny. Podroby od czasu do czasu - serca i żołądki drobiowe, mogą być inne serca, mniej wątróbki bo może być biegunka. Oczywiście do mięsa warto dawać warzywa, owoce, do gotowanego ryż lub makaron, ja swoim daję do surowego parzone różne płatki błyskawiczne ale to już do uznania.

Link to comment
Share on other sites

Odwiedziłam forum Barfny Świat no i trochę się pogubiłam... 

Według tego co napisała Patmol moja sunia powinna zjadać 900gr dziennie (dorosła suczka Owczarka około 30kg)

Ale na wymienionym wyżej forum jest napisane "Szczenięta dużych ras, bardzo aktywne do 6 miesięcy. Masa ciała x 0,02 x 2,5 " 

Czyli jak szczeniak waży teraz 6kg to powinnien zjadać 300gr. To jak to w końcu jest ? 

 

Link to comment
Share on other sites

33 minuty temu, Karolina972 napisał:

Odwiedziłam forum Barfny Świat no i trochę się pogubiłam... 

Według tego co napisała Patmol moja sunia powinna zjadać 900gr dziennie (dorosła suczka Owczarka około 30kg)

Ale na wymienionym wyżej forum jest napisane "Szczenięta dużych ras, bardzo aktywne do 6 miesięcy. Masa ciała x 0,02 x 2,5 " 

Czyli jak szczeniak waży teraz 6kg to powinnien zjadać 300gr. To jak to w końcu jest ? 

 

W przypadku zdrowych psów BARF nie jest restrykcyjny.

Obserwuj szczeniaka jesli 900gram to za duzo to stopniowo zmniejsz dawkę.

DAwkę liczy się od wagi docelowej a nie ile teraz waży szczeniak.

300 g to baardzo mało jak dla owczarka.

Dla porównania szczeniaki sznaucera miniaturowego jedza ok 240g barfnej mieszanki.

Link to comment
Share on other sites

tablica-dawkowania.jpg

Odnośnie tej tabeli też wychodzi 300gr dziennie...  Wydaje mi się to mało aczkolwiek jest bardziej logiczne. Jeżeli policzę 3% od wagi dorosłego psa to gramatura się nie zmieni, więc nie ważne czy pies ma 2 miesiące, pół roku czy rok to i tak ma dostawać 900gr?  Oczywiście wiem, że są to wartości orientacyjne i należy obserwować psa...

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Karolina972 napisał:

Odnośnie tej tabeli też wychodzi 300gr dziennie...  Wydaje mi się to mało aczkolwiek jest bardziej logiczne. Jeżeli policzę 3% od wagi dorosłego psa to gramatura się nie zmieni, więc nie ważne czy pies ma 2 miesiące, pół roku czy rok to i tak ma dostawać 900gr?  Oczywiście wiem, że są to wartości orientacyjne i należy obserwować psa...

Nie znam tej tabelki ale moim skromnym zdaniem 300 g to malutko dla rosnącego owczarka.Większość porad jakie widywałam odnoszą się do wagi docelowej. W kociej diecie jest podobnie a czasem jeszcze mniej restrykcyjnie- bo ... ile kotek(młodzieniaszek) chce tyle ma jeść (oczywiście z zaleceniem obserwacji zwierzaczka).

I tak jak dziewczyny wyżej pisały kości są ważne bo to źródło fosforu -  on jest ważny przy wzroście.  Ponadto uchronisz się przed zniszczeniami :) No i też polecam kości cielęce. To najlepszy gryzak pod Słońcem. Oczywiście surowe :) Kongi i inne zabawki do pięt nie dorastają :)

Link to comment
Share on other sites

tabelki sa orientacyjne, żeby mniej wiecej wiedzieć ile pies ma zjadać - i to tez zależy od tego jakie mięso dajesz; bo jeśli dasz więcej wołowiny gulaszowej to pies wagowo zje mniej i szybciej sie naje, a jesli dasz przykłądowo na posiłek dużo wątróbki, to jej pies zje wiecej, żeby się najeść.

Kazdy pies jest inny. I liczy sie jeszcze aktywność psa.

Przykładowo ja mam dwa psy po 20 kg, mieszańce, oba maja ok 7 lat, oba razem z nami jeżdżą na wycieczki , oba są normalne w wyglądzie. Jeden z psów od zawsze, od szczeniaka, je dwa razy więcej niz drugi . Czyli jeden je ok 30 40 dag dziennie/ często po namowach wielkich,, a drugi zjada ok 60-70 dag dziennie w mgnieniu oka i bez namawiania.

Wiec po prostu zobacz co będzie gdy dasz psu te 30 dag mięsa dziennie; jak będzie głodny to mu dołóż po prostu i zobacz ile  je codziennie, jak może zjeśc do woli.  To jeszcze mały szczeniak jest, może teraz potrzebuje mniej, a z czasem zje więcej. Trzeba go obserwować.

 

nie zaczynałabym u szczeniaka, ani u dorosłego psa tez nie, od skrzydełek czy korpusów, bo to trudno pogryźć, jak się nie umie i trudno strawić; i jest ryzyko, ze pies zatka się od nadmiaru kości , albo co gorsze połknie duże kawałki kości bez gryzienia i  wylądujesz u weterynarza

jak zaczynać to spokojnie i po kolei,  tutaj jest opisane porządnie jak przestawić psa na barf https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=333

na pewno na początek odpuścić sobie kości i zacząć od  żwaczy/ najlepiej albo chociaż od dobrego mięsa np wołowiny gulaszowej/bez kości  - zobaczysz czy twój szczeniak wie jak to zjeśc/pogryźć i jak jego przewód pokarmowy na to reaguje, czy ma zatwardzenie -bo na barfie zmienia sie sposób załatwiania się psów  -kupy robia się suche i małe

i ne mogą być za suche, a są za suche jak jest za dużo kości, bo pies nie  jest w stanie sie załatwić - nawet po wołowinie wrażliwy /nieprzywykniety pies może się przytkać

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...