Jump to content
Dogomania

Kamień na zębie u 13 miesięcznej suczki


Jenn23

Recommended Posts

Moja sunia ma 13 miesięcy i jestem w szoku, że na jednym z zębów pojawił jej się kamień. Co zrobić w takiej sytuacji? Da się samemu jakoś pozbyć tego kamienia, czy tylko wet? Nasza 14 suczka w ogóle nie ma kamienia. Prawie codziennie dostawała denta stix. Nie wiem, czy to dzięki tej przekąsce do tej pory nie ma kamienia, czy to tylko przypadek. Może mycie zębów coś by pomogło albo już nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

Mycie zębów psa przynajmniej dwa razy w tygodniu, a najlepiej codziennie skutecznie ogranicza odkładanie się kamienia. Jeśli kamień już się pojawił to można spróbować pozbyć się go używając pasty z enzymami rozpuszczającymi osad (np. Orozyme Żel, Bio-Dens, Zymo Dent). Jeśli chodzi o przysmaki typu Denta Stix to ich skuteczność w ograniczaniu tworzenia się kamienia nazębnego jest dyskusyjna, a na pewno nie zastąpią one mycia zębów. Codzienne podawanie takich przysmaków niekoniecznie jest też zdrowe dla psa, takie przysmaki nie powinny stanowić stałego elementu diety.

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie dziwne, może to jest też kwestia karmy. Moja 13-letnia suka ma zęby białe do dziąseł, sama się dziwię bo wcześniejsze psy po latach miewały osad lub nawet mały kamień. Suka dostaje denta sticksy ale niewiele i nie codziennie, poza tym to dopiero od kilku lat, wcześniej takich rzeczy nie było, dostawała kosci  cielęce bo to też dobrze czyści zęby.

Ale na razie lepeiej suni czyścić zęby samemu bo dla takiej rzeczy szkoda sukę usypiac a czyszczenie zębów przez weta odbywa się w narkozie.

Link to comment
Share on other sites

Dlatego napisałam, że nie podajemy codziennie tych przysmaków.
Nie wiem czy to jest kwestia diety ponieważ obie dostają to samo jedzonko, wiec to raczej nie od tego. Ale spróbuje z tym myciem zębów jej. Może pasta rozmiękczy i będę mogła się pozbyć, bo jest tylko na jednym zębie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...