Jump to content
Dogomania

Recommended Posts

Witam

od wrzesnia mamy suczkę kundelka około 2 lata, jak ją wzięliśmy ważyła 6kg, w październiku miała zrobioną sterylizację. 

Dzisiaj waży 8 kg,  2kg przytyła. Widać że to nie jest jej waga, teraz jest po prostu grubaskiem:-)

Sunia ciągle jest głodna, ciągle przychodzi do mnie i prowadzi do kuchni. Sunia dostaje jako przekąskę kości do gryzienia/żucia kupowane w sklepie lub inne przekąski Pedigree np. dentystyczne. Co do żywienia najpierw karmiłam ją gotowaną karmą-kurczak lub inne mięso, ryż i warzywa raz dziennie plus sucha karma. Teraz karmie ją puszkami z mokra karmą firmy Gran Carno od około 3 miesięcy i suchą karmą której ilość ona sama sobie wybiera bo karma leży w misce, dokładam do miski raz na kilka dni..Czy jest możliwe że przytyła przez te puszki czy też po steryzlizacji ma gorszą przemianę materii i to jest powód? Nie wiem czy mam ją odchudzić?  a jeśli tak, to jak dokładnie?

Gosiu...tak się nie powinno robić...

Zdecyduj sie na jeden rodzaj karmienia - sucha karma, lub gotowane,lub mokre puszki.Przekąski raczej jako nagrody w nauce,pochwały.

I teraz najważniejsze:

karma NIE MOZE leżec w misce!Pies nie moze miec nieograniczonego dostępu do jedzenia.

Karmisz dwa razy dziennie o tej samej porze I koniec.Nie daj sie nabrać na "głodne oczęta",stękanie ,żebranie itp.Nadmiar jedzenia tylko suni zaszkodzi.Karmiąc dwa razy dziennie nie przekarmisz psa,a swoją właściwą porcję otrzyma.Powinna również schudnąć,ale to nie jest łatwe,skoro jest juz grubaskiem.Nie łatwe,ale wykonalne,tylko bądź konsekwentna!

Jedna karma,dwa razy dziennie,po jedzeniu miska stoi pusta.

Jedynie do wody jest nieograniczony dostęp. Powodzenia.

p.s - sunia jest odrobaczona?

tak, jest odrobaczona. Czy uważasz że nawet sucha karma nie może leżeć w misce? bo tylko ta sucha leży.

Co do rodzaju karmy to dlatego nie mogę się zdecydować że przy próbie z karmy z puszek na gotowaną sunia dostała rozwolnienia, miała odgłosy w brzuchu, widać że ma wrażliwy żołądek. A ty uważasz że ona powinna być tylko na jednej np. tylko na suchej lub tylko na puszkach? hmm..

3 godziny temu, gosiaN_2010 napisał:

tak, jest odrobaczona. Czy uważasz że nawet sucha karma nie może leżeć w misce? bo tylko ta sucha leży.

Zadna karma nie może leżeć w misce,poza porą karmienia.Gosiu - nie tylko ja tak uważam,każdy kto choc troche ma pojęcie o chowaniu,pielęgnowaniu I zywieniu psa - uważa tak samo.Wybierz taka karmę,po której czuje sie dobrze,niektóre psy nie tolerują puszek,inne suchej karmy,ale wśród suchych karm jest mnóstwo do wyboru - z niskiej,średniej I wyższej półki,Jest też coraz popularniejszy sposob żywienia - BARF.

Zdecyduj się więć na jeden sposob karmienia,psi układ trawienny nie jest przystosowany do trawienia dwóch rodzajów karm (suchej I mokrej jednocześnie).

Przestrzegaj też ilości karmy na jeden posiłek - na każdej karmie jest 'rozpiska' ile gram na kg psa.

Słuchaj Bou, bo ma rację :)

Nigdy nie zostawiamy psu karmy w misce. Żadnej. Gdyby mój miał taki dostęp do jedzenia byłby na pewno piłką :)

Wybierz jeden sposób karmienia, puszki z mięsem są lepsze od suchej. Sprawdź skład, dobrze, jak jest jak najwięcej mięsa. Nie zmieniaj rodzaju karmy (sucha - mokra - gotowane), ale możesz zmieniać rodzaje mięsa w karmach. Odchudzanie psa powinno być powolne. Nie glodzimy, ale też nie dokarmiamy, nie dajemy smaczków, "bonusów" ze stołu itp. No i więcej ruchu, co latem nie jest trudne. Suczka przytyła, bo ma stały dostęp do jedzenia. Powinna otrzymywać tyle ile zaleca producent. Spróbuj takiego żywienia przez 2 m-ce i sprawdź wagę.

Też uważam, że lepsze są puszki lub mięso surowe lub gotowane niż sucha, tej nie popieram. Ale faktycznie żadna karma nie powinna być dostępna caly czas chyba, że pies jest niejadkiem. Ja mam też takie, ktore mogłyby jeść 24 godziny na dobę ale dostają tyle ile mogą i o dziwo nie są grube ale ja się nie daję złamać cierpiącymi oczkami moich głodomorków. Tylko jedna stara i duża suka je tylko tyle ile może i jak coś zostawia to miska idzie w górę i pod pokrywkę bo te dwa żarłoki od razu by zjadły.

Moja suka dostaje raz dziennie gotowane. Ma swoją "świętą" godzinę i koniec z napełnianiem miski. Suche i smaczki są w ciągu dnia do nauki i motywowania (odmierzona ilość), a nie dla oczu cierpiętnicy.

Przy napełnionej misce suchym na stałe nie masz kontroli nad ilością pochłoniętą. A pies z czasem może jeść coraz więcej. 

Dobrą metodą dla osób stwierdzających "oj to tylko JEDEN" plasterek, kawałeczek, ciasteczko, itp. jest postawienie w domu pojemniczka do którego wkładamy dokładnie to samo, co dodatkowo w ciągu dnia dostał pies poza posiłkiem/-kami. Z końcem dnia najczęściej jest tam ilość odpowiadająca dodatkowemu posiłkowi a nawet dwóm, "bo tak na nas patrzył". Bo dałam COŚ ja, COŚ ktoś i COŚ jeszcze ktoś w domu i się COSIÓW nazbierało.

Dnia ‎2018‎-‎05‎-‎11 o 15:52, gosiaN_2010 napisał:

... teraz jest po prostu grubaskiem:-)

Gosia - przekonałyśmy Cię?Odezwij się,to dobro psa jest dla nas (a i dla Ciebie też,skoro weszłas tu po poradę) najważniejsze.