Jump to content
Dogomania

błędne nagradzanie?


kasia!

Recommended Posts

witajcie, 

 

mam 3miesięczną suczkę, od 2 tygodni uczę ją zalatwiać się na zewnątrz. Załapała to dość szybko i w zasadzie udaje mi się wychodzić tak często że już od kilku dni nie ma wpadek w domu. Jednak... mam problem z nagradzaniem. Mianowicie: zaczyna robić kupę i od razu biegnie do mnie po nagrodę, w rezultacie nie kończąc załatwiania się... jeszcze chyba ani razu nie zdarzyło się żeby załatwiła się do końca, czasami biegnąc do mnie jeszcze kończy ale nie potrafi kucnąć i przyjsc po nagrodę jak już zrobi. Ja ją nagradzam nawet za takie trochę załatwienie się... chciałam żeby załapała że jak zrobi na zewnątrz to będzie fajniej niż w domu, ale może źle robię...

Gdzie popełniłam błąd? Jak ją nauczyć teraz nie przybiegania po nagrodę dopóki nie skończy?

Link to comment
Share on other sites

Nie wprowadziłaś pochwały jako pomostu między czynnością a nagrodą. Pochwała ma być zawsze po każdej wymaganej/aprobowanej czynności, nagroda nieregularnie. Szczeniaka nagradza się częściej niż dorosłego psa, ale tak, aby nie uzależnić od tego, że czuje/widzi jedzenie w Twojej ręce, kieszeni, saszetce.

W Twoim przypadku NAJPIERW, gdy szczeniak przykuca i sika czy robi kupę, wypowiadaj jakieś hasło (np robisz, ale jakie to słowo to obojętne dla szczeniaka, bo nie rozumie znaczenia słów), potem chwal innym słowem, np dobrze, a gdy skończy - dostanie nagrodę konkretną. W taki sposób za jakiś czas szczeniak załatwi się na hasło "robisz" na komendę i we wskazanym miejscu, usłyszy pochwałę i będzie wiedział, że nagroda kiedyś będzie - niekoniecznie natychmiast.

Zasada - najpierw pochwała ZAWSZE, potem nieregularna nagroda - obowiązuje przy nauce każdej czynności. Inaczej uwarunkujesz szczeniaka na zapach jedzenia i będzie reagować na Twoje słowa tylko wtedy, gdy będzie wiedział, ze masz jedzenie w ręce.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, Sowa napisał:

Nie wprowadziłaś pochwały jako pomostu między czynnością a nagrodą. Pochwała ma być zawsze po każdej wymaganej/aprobowanej czynności, nagroda nieregularnie. Szczeniaka nagradza się częściej niż dorosłego psa, ale tak, aby nie uzależnić od tego, że czuje/widzi jedzenie w Twojej ręce, kieszeni, saszetce.

W Twoim przypadku NAJPIERW, gdy szczeniak przykuca i sika czy robi kupę, wypowiadaj jakieś hasło (np robisz, ale jakie to słowo to obojętne dla szczeniaka, bo nie rozumie znaczenia słów), potem chwal innym słowem, np dobrze, a gdy skończy - dostanie nagrodę konkretną. W taki sposób za jakiś czas szczeniak załatwi się na hasło "robisz" na komendę i we wskazanym miejscu, usłyszy pochwałę i będzie wiedział, że nagroda kiedyś będzie - niekoniecznie natychmiast.

Zasada - najpierw pochwała ZAWSZE, potem nieregularna nagroda - obowiązuje przy nauce każdej czynności. Inaczej uwarunkujesz szczeniaka na zapach jedzenia i będzie reagować na Twoje słowa tylko wtedy, gdy będzie wiedział, ze masz jedzenie w ręce.

 

bardzo dziękuję!

żebym tylko dobrze zrozumiała, schemat powinien wyglądać tak:

- pies kuca żeby się załatwić, mówię np robisz (ale tylko raz powiedzieć czy powtarzac kilka razy?)

- w trakcie załatwiania się pochwała np dobrze

- po skończeniu jeszcze raz pochwała czy już konkretna nagroda, np smakołyk?

Link to comment
Share on other sites

Możesz powtarzać i hasło i pochwałę - ważne, aby pochwała była zawsze przed smakołykiem. Cokolwiek szczeniak robi, co akceptujesz - przybiegnie do Ciebie, usiądzie, chwyta zabawkę - dokładaj nazwę tej czynności, potem pochwałę i nieregularną nagrodę. Potem przy załatwianiu się możesz powtarzać hasło - przy innych czynnościach, np siad czy waruj nauczysz reagowania tylko na jedno słowo. Posłałam Ci dodatkową informację na priv.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...